Dax Dax komentáře u knih

Simmonsovo "TO"
Gúúúúúút!

07.03.2016 5 z 5

Běžící Buddha Běžící Buddha Sakyong Mipham

Pro mě, jako praktikanta meditace, běžce a fanouška buddhismu inspirující počtení, ale chápu, že pro běžce málo rad a doporučení, a pro buddhisty spousta zbytečných slov.

03.03.2016 4 z 5

Pravidla vášně Pravidla vášně Bret Easton Ellis

Ironická a vtipně nadsazená sonda do komunity budoucích yuppies.Bezstarostnost plných kont, ochrana mocných rodičů a taky absence snahy o cokoliv krom požitků. Různé úhly pohledů postav vytváří v příběhu zajímavou mozaiku, která se občas opakuje, občas zamotává, ale nenudí. Pro mě zatím nejlepší Ellis.

21.02.2016 4 z 5

Básně II. 1985–1986: Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl Básně II. 1985–1986: Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl Charles Bukowski

Trochu slabší nálož, ale hluboko v noci, se sklenkou vína funguje dobře.

06.01.2016 3 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Zajímavý pohled na historii Jacka Rozparovače, se skvělým pozadím v podobě tajné historie Londýna, zednářské lóže, symbolistické architektury a opiových doupat. Pro milovníky komiksů povinnost.

29.11.2015 5 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Jsem sám, kdo má pocit, že spousta nových autorů stvoří příběh, a pak se v něm buď topí, nebo ho nerozpracují k dokonalosti, a ten se pak rozplizne v nudu? To je přesně Pátá vlna; hrdinům všechno celkem snadno a nepřekvapivě vyjde. Nápad dobrý, zpracování dost nuda.

25.09.2015 3 z 5

Neviditelná hranice Neviditelná hranice Kilian Jornet

Kilijan nám chce sdělit, kterak se z ultrasportovce převtělil do zamilovaného filozofa, a moc se mu to nepovedlo. Jeho pseudohluboké myšlenky kazí veškeré zážitky z jinak dobře popsaných skialpinistických expedic a příběh vystavěný na hluboké transcendeci po smrti kamaráda se rozpadá, aniž vlastně začal. Ševče, drž se svého kopyta.

29.10.2020 2 z 5

Zazen - léčba zenovou meditací Zazen - léčba zenovou meditací Tomio Hirai

Nečekaně obsažná knížka. Některé informace o zenové praxi jsem doposud jinde nepotkal. Přínosné čtení.

01.01.2019 5 z 5

Proč existuje svět? : existenciálně detektivní pátrání Proč existuje svět? : existenciálně detektivní pátrání Jim Holt

Mnoho povyku pro Nic.

04.12.2018 2 z 5

Krajina z druhé strany Krajina z druhé strany Václav Cílek

Když jsem stál v knihovně před regálem ekologie a koukal jsem na řady knih s názvy jako Odpočítávání, Svět bez nás, Gaia vrací úder a podobně, padla na mě tíž z toho, co všechno ještě musím přečíst, než skončí svět a sáhl radši po panu Cílkovi. A dobře jsem udělal. Různá šuplíková tajemství, eseje pro časopisy, komentář k Pačesově energetické komisi a další jiné těžko zachytitelné texty v jedné útlé knize. Autor podává možnosti katastrof a kolapsů s laskavostí, citlivě a mnohdy s humorem. Nevzniklá kniha závojů a čar. Výborný doplněk ke Krajinám vnitřním a vnějším.

11.04.2018 4 z 5

Mýty - Legendy dávných věků v našem denním životě Mýty - Legendy dávných věků v našem denním životě Joseph Campbell

"Mytologie...je podobně jako ptačí hnízdo vytvořena z darů Matky přírody. Její architektura se na první pohled zdá být odrazem vědomých schopností, jde však o konstrukce načrtnuté v samém nitru duše." Nejlepší definice mytologie, kterou znám. Nemohu říci, že bych celé knize porozuměl, autor cituje mnoho děl, o kterých nemám ani páru, ale jako celek je kniha výborným souhrnem příkladů, jak v nás rezonují mytické image.

03.02.2018 4 z 5

Laskonky Laskonky Barbara Nesvadbová

"Když se člověk narodí bez penisu, jsou chvíle, kdy mu bohužel nezbývá nic jiného, než čekat." Pobavil jsem se.

18.01.2018

Bruce Lee Umělec života Bruce Lee Umělec života Linda Lee Cadwell

Zajímavé filozofické úvahy, taoismus aplikovaný v západní společnosti. Dneska možná normální, ale v době vzniku opravdu originální.

10.02.2017 5 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Přes téměř stoletou propast času k nám sálá chlad a další hory slizu a zmaru z kosmických dálav. Lovecraftův svébytný svět temnoty a chladu nelze nedoporučit, byť se může jeho vyprávění jevit jako nedokonalé. Atmosféricky je to opět pecka.

21.06.2016 5 z 5

Helen v zajetí touhy Helen v zajetí touhy Alexander Trocchi

Kniha jen a jen o sexu a neuvěřitelně blbých mužích, které si hlavní hrdinka omotavá kolem prstu, teda kundy. Občas se to proloží lesbením a hotovo. Nuda, ale kniha má pěknou růžovou záložku.

20.04.2016 2 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

No...vzhledem k tomu, že se po uveřejnění knihy strhla vlna sebevražd, napsaná byla zřejmě dobře...

03.04.2016 4 z 5

Pád Pád Albert Camus

„Abyste přestal být sporný, musíte zkrátka přestat být.“ Jádro pudla Pádu a možná celého Camusova existencialismu. Velmi dobré čtivo, pro někoho možná až nebezpečně!

31.03.2016

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Jošikawa je rozvláčný. Ale tuto "daň" velmi vyvažuje detailní historické i faktografické zpracování, to vše v dobře napsaném příběhu. Cesta meče, cesta odříkání, cesta kázně. Musashi.

29.10.2015 5 z 5

Motýlí kůže Motýlí kůže Sergej Kuzněcov

Marně se snažím vybavit si knihu, která by mě štvala víc než tato. Jestli se autor snažil nenadalým přecházením z první do třetí osoby vytvořit originální styl, pro mě vytvořil jen pitomý zmatek ze kterého se pomalu nořil k uzoufání plochý příběh... A maniakova pseudoveršovaná zpověď? Pche! No...už název psychothriller mě měl varovat!

20.09.2015 2 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Spasitele Duny vnímám jako rozšíření obzorů světa páně Herberta. MuadDibova filozofie, politika, trocha ekologie...a trocha děje. Není to jednoduché čtení, občas není ani moc zábavné, ale atmosféru to má. Nutnost k pochopení celé ságy.

18.08.2015 3 z 5