davidurban1973 davidurban1973 komentáře u knih

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Perfektní jako všechny autorovy knihy. Moc hezky a lákavě popsaná cesta - jak samotné putování, tak jednotlivé příběhy cestovatelů, které autor na cestě potkal, tak i krajina, jednotlivá města a vesnice. Skvěle vystižená atmosféra této pouti. Až si člověk říká, že by se měl sebrat odvahu, odhodlání a zvednout se z křesla a zkusit to také :)

01.04.2024 5 z 5

Jak zabít dvakrát Jak zabít dvakrát Josef Klíma

Kniha obsahuje dvě samostatné novely, které se velice dobře četly. Oba příběhy jsou dobře napsané a mně osobně se docela líbily. Dvojice detektivů je sympatická a jejich rozvíjející se příběh mě bavil sledovat.
Bylo to takové rychlé pohodové čtení.

31.03.2024 4 z 5

Konečná zastávka Konečná zastávka Trampilot Vlad

Velice dobře napsaná a zamotaná detektivka z českého prostředí současnosti.
Autor hodně dobře vystihl policejní postupy vyšetřování, čímž mi udělal velkou radost. Postav policistů je v knize hodně, takže se občas pletou, ale to je v podstatě jedno, protože to odpovídá realitě - nikdo nevyšetřuje nic sám na vlastní pěst, vždy je to týmová práce.
Rozhodně doporučuji, a těším se na nějaký další výtvor.

08.02.2024 5 z 5

Past na vraha Past na vraha Lawrence Block

Nenáročný a pohodový příběh o nájemném zabijákovi, na kterého ušijí boudu, kvůli níž se z něj stane skoro obyčejným člověkem, takže víc než polovinu knihy v podstatě sledujeme život běžného člověka, slabě okořeněný závěrečnou pomstou.
Přesto se kniha četla dobře a bavila mě.

20.12.2023 4 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Podle anotace jsem čekal, že to bude příběh na motivy reálné události, a tak jsem k němu i přistupoval. Nejspíš zčásti, tedy do 3/4 je, potom se to ovšem zvrtne v něco úplně jiného, v podstatě v jiný žánr, což se mi dvakrát moc nelíbilo a zkazilo mi už tak slabý dojem z celé knihy.

Kapitoly vyprávěné psychicky labilním Drástem mě absolutně nebavily a přemáhal jsem se k dočtení. Do poloviny knihy, jsem si říkal, proč tam vůbec jsou, což se vysvětlilo v jedné z pozdějších kapitol s Májou, takže takové závěrečné překvapení se v tomto případě moc nekonalo. Oproti tomu děj s Májou byl psaný dobře, čtivě a celkem zaujal.

Jak jsem psal, konec byl nečekaný, překvapivě se stočil úplně jinam, ale já osobně tento zvrat nehodnotím v pozitivním smyslu. Přitom román by určitě šel držet v celkem reálné rovině a pro hororový nádech nebylo třeba si vypomáhat fantastikou.

Moje první setkání s autorem tedy nedopadlo příliš dobře.

09.12.2023 2 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Posloucháno jako četba na pokračování. Slušně namluveno, příběh dobrý, zkrátka stará známá klasika

09.12.2023 3 z 5

Aquilonský trůn Aquilonský trůn Roy Thomas

Jako vždy super pokračování. Opět Conan ve své nejlepší podobě, plný monster, zrádců a zachraňovani.

16.11.2023 5 z 5

Cesta králů Cesta králů Roy Thomas

Pekne nakresleny a slušně napsaný příběh přesně ve stylu klasických Conanovek - pomoc krásné dívce, souboj s několika různými monstry a na závěr se zaporakem.
Spokojenost

02.11.2023 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Poslouchána audiokniha - namluveno perfektně. Příběh zajímavý, zanechávající rozporuplné pocity a otázky.

22.10.2023 3 z 5

Dívka v ohni Dívka v ohni Tony Parsons

Na knihu jsem se docela těšil, protože jsem náhodou narazil na předchozí díl série a ten jsem zhltnul jedním dechem. Tento díl mě bohužel zklamal. Příběh možná zajímavý, ale mě osobně se zdál strašně nudný, nezáživný a ukrutně zdlouhavý, takže po čase opět kniha, jejíž přečtení mi trvalo docela dlouho. Nicméně autora nezatracuji a jsem zvědav na ostatní díly série, které jsem nečetl.

12.10.2023 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Vynikající kniha se stále aktuálním tématem.
Ta by se měla číst jako povinná četba .

08.10.2023 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Odposlechnuta audioverze Českého rozhlasu a musím říct, ze velice pěkně namluvené. Příběh perfektní.

23.09.2023 4 z 5

Světlo rytířů Jedi Světlo rytířů Jedi Charles Soule

První část knihy mě skoro vůbec nechytla, bylo tam moc akce na různých místech s různými hrdiny a zkrátka se mi to zdálo až zbytečně přeplácané. Druhá část, kde se děj již věnoval určitým hrdinům byla lepší a celkem to ušlo až do závěru, který člověku opět nasadí brouka do hlavy, co že se to bude dál dít, kdo je vlastně ve skutečnosti ten hlavní záporňák...
Nevýhodou celé knihy bylo množství postav, které se dějem mihnou, některé přežijí, jiné zemřou, ale mají tak málo prostoru, že vám prostě nepřirostou k srdci, pořádně si je díky jejich exotickým jménům moc nezapamatujete, takže je vám vlastně jedno, jak dopadnou :(
S ohledem na komentáře u dalších dílů této série docela váhám, zda má cenu je číst a "ztrácet" s nimi čas nebo sáhnout jinam.

10.09.2023 3 z 5

Deadpool: Packy, packy, pacičky Deadpool: Packy, packy, pacičky Stefan Petrucha

Na knihu jsem se jako fanoušek komiksů a filmů podle nich docela těšil. Deadpool komiksy moc nemusím, ale filmy jsem měl rád, takže jsem byl zvědavý na knihu. Ostatně je to asi druhá kniha o komiksových hrdinech, kterou jsem v psané formě četl, a to nemyslím přepis filmu. (Jako první celkem pěknou Batman: Honba za fantomem)
Bohužel jsem byl zklamaný, tento hrdina zkrátka asi vypadá lépe v komiksu nebo filmu, knihu jsem dočetl asi do strany 100 a pak už jsem nemohl - nebylo to ono, přišlo mi to o ničem, děj mě nechytl a ustavičné popisy jak je hrdina zmlácený také ne, hlášky zas tak moc nepobavily, roztrojená mysl nebavila.
Každopádně je to možná hrdinou a jeho stylem, nezatracuju ty další knihy od Marvelu, které Crew vydává - ty také zkusím a snad budou pro mě lepší.

27.08.2023 1 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Pěkně napsaný a čtivý román z období Spartakova povstání gladiátorů, kdy je celý příběh vyprávěn z pohledu jednoho z gladiátorů.
Není to faktografická kniha, takže neocekavajte přesný popis historických události a všech reálií.
Každopádně vřele doporučuji jako takovou historickou dobrodružnou oddechovku

20.08.2023 4 z 5

Legenda o Rovenu Legenda o Rovenu Jindřich Rohlík

Poslouchána audiokniha - hezky namluveno, občas dobré hlášky, zajímavý příběh, bohužel takový neuzavřený.

16.08.2023 3 z 5

Sedm schodů k moci Sedm schodů k moci Josef Klíma

Moc dobře napsaný příběh z politického zákulisí velice hodně připomínající jednu z nedávných kauz naší politiky. Ověřitelné ačkoliv neuvěřitelné

13.08.2023 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Tenhle Nesbo mi moc nesedl. Příběh je strašně zdlouhavý a vleče se děsně pomalu, bez toho, aby byl nějak více zajímavý nebo napínavý. Macbethovo odhodlání získat moc vražděním se s každou stránkou a jeho narůstající paranoiou stupňuje, ale mě to přišlo takové neslané nemastné.
Po předchozích detektivkách víceméně pětisetstránkové zklamání.
Původní Shakespearovo předlohu jsem nečetl ani neviděl zfilmovanou, takže neposoudím, jak moc jsou si díla podobná.
Každopádně se těším, až se vrátím k Harry Holemu :)

26.07.2023 2 z 5

Zresetuj mě Zresetuj mě Michal Sirotek

Skvěle napsaný příběh, uvěřitelné postavy. Asi nejlepší cyberpunkový román, který jsem četl, v kombinaci s detektivní zápletkou a českým prostředím, zkrátka bomba. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi sci-fi a detektivky.

16.07.2023 5 z 5

Thrawn: Velezrada Thrawn: Velezrada Timothy Zahn

Čtivé a zábavné. Thrawn jak má být - jeho linka se mi zdála lepší než ty, v nichž nevystupoval. Každopádně lepší než předchozí díl, ale horší než první. Přesto vřele doporučuji, protože v SW universa tato postava rozhodně vyniká.

01.07.2023 4 z 5