Legenda o Rovenu

Brány Skeldalu jsou bez debaty nejslavnější počítačovou fantasy sérií, která byla vytvořena na územích České a Slovenské republiky. Na prvním dílu vyrůstala ke konci devadesátých let celá generace hráčů a kniha, kterou právě držíte v ruce, je prvním svazkem velkolepé čtyřdílné ságy napsané podle této kultovní předlohy. Je to román plný nadlidské síly, nezkrocené magie a žalostné zbabělosti. Pokud navíc věříte tomu, že zemřít se dá zábavným způsobem, pak také i humoru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294376/legenda-o-rovenu-aTR-294376.jpg 3.332

Brány Skeldalu 1.

Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Straky na vrbě

Kniha Legenda o Rovenu

Sidonie
07.02.2019

Legenda o Rovenu je slabší než další díly, což ale berte spíš jako chválu dalších dílů.
Filip mi ze všech tří hrdinů připadal nejsympatičtější, i když ze všeho nejvíc k němu čtenář v tomto díle cítí prostou lítost.
Dalším postavám jsem přišla na chuť až v dalším díle.

Nejprve mě trochu rozhodilo, když jsem zjistila, že se v druhé polovině knihy na delší čas rozloučíme s trojicí "hrdinů", ale Vlaherův příběh mě brzy vtáhl a já se hodně bavila.
"My tady zachraňujeme svět, ale oni budou trvat na tom, že budou pracovat jen do dvou!"
Celkově mě druhá polovina knihy bavila o moc víc.

Líbily se mi občasné herní narážky, ale klidně bych jich snesla i víc :)

Dave_Jame
06.12.2018odpad!

Tak, konečně dočteno. A nyní mohu knihu s klidným srdcem ohodnotit. A výsledkem je, že bych dokázal napsat esej o všem, co toto dílo dělá špatně. Od příšerných postav, přes zbytečný děj bez konce, po trapný pubertální humor, který se až moc snaží. Je to literární vtělení dvou náctiletých, které jste přeslechli v MHD, nebo hry na hrdiny hrané v zaplivané putyce. Když jediná pozitivní věc, kterou o knize dokážete říct, je skutečnost že ilustrace a zpracování obálky jsou celkem hezké a kvalitní, tak je něco opravdu špatné. Z hrou to má pramálo společného, zejména atmosférou, a jestli si autor takto představoval úvod do své několikadílné série, dovoluji si tvrdit že fatálně selhal.
Nečekal jsem že kdy takové hodnocení nějaké knize dám, a o to víc mě mrzí že je to kniha od českého autora, ale Legenda o Rovanu je první kniha, u které si upřímně myslím, že nikdy neměla být napsána.

Bassbooster
06.03.2018

Hru jsem zatím nehrál, ale to ani trochu nevadilo. Příběh není moc složitý, dějové linky se protínají celkem logicky, ale hlavně...tohle není konec...:)

molt
05.02.2018odpad!

Parta bezcharakterních postav (Česko se nezapře, jaká společnost, takoví hrdinové) a nepříliš souvislý děj. Možná člověk musí hrát hru, aby to ocenil, ale já se jen ptám: proč to čtu?
(I když to vlastně vím, čtu si to na základě domluvy, díky níž si spolužák přečte evangelium podle Matouše)

NemmamSlov
18.11.2017

Po dlhej dobe zase nieco slabsie. V prvej polovici sa clovek nic nedozvie, dlho sa to rozbieha. Zaujimave to zacalo byt az ked sa pribeh dostal na ostrov Roven a ked som sa konecne zacital tak zrazu koniec. Vela veci sa tam dalo vynechat. Uvidem co prinesie druhy diel snad to bude o nieco viac zaujimavejsie. U mna za 3.

Zooropa
16.06.2017

Jsem ovlivněný tím, že počítačové hry Brány Skeldalu mě bavily a byl jsem zvědavý jak dopadne psaný příběh z tohoto světa. Musím říct, že jsem se u knihy dobře bavil. Jsem tolerantní vůči podobnostem scén z her a filmů - to beru spíš jako odkazy, nebo pocty. Při čtení si vybavím nejrůznější momenty z mládí a hraní Dračího doupěte nebo Dungeon her nebo dokonce Lárpů. Trošku mi osobně vadí přiliš velká vulgarita. Dialogy a rozhovory postav jsou příliš "dnešní" .To mi malinko kazí atmosféru, naproti tomu styl vypravění příběhu samotného si zachovává fantasy charakter. Ale přesně tak je tomu i v Jindřichově počítačové hře. Kniha je jednoznačně cílena na hrami odchované dospěláky a kvůli některým lechtivým scénám bych ji svým dětem dal přečíst až tak v 15ti. Jak už zde bylo v jiných recenzích psáno - první kniha ze čtyř příběh rozjiždí, takže má pomalejší tempo. Již jsem četl pokračování a bavilo mne zase o chloupek víc. Těžko hodnotit, dokud si nepřečtu všechny 4 díly ale velice se na další dva těším.

miroslav9304
06.10.2016

Hmm... 3 hviezdičky. Knihu beriem niečo ako Tolkienovské dodatky k celému jeho svetu. Všetci sa zhodujeme na nudnejšej prvej časti - tu by sa dali niektoré pasáže skryť a vlastnosti postáv vyjavovať postupne.. klidne retrospektívou. Ale ak k tomu pristupujeme ako k úvodu do ságy, tak dajme tomu... bohužiaľ kniha sa utne v najlepšom. Čo ale veľmi oceňujem je výber postáv. Žiadna heroická fantasy - ale srab, hajzel a nymfomanka. Konečne mi niekto naservíroval hrdinu, ktorý je proste hajzlík a so žiadnym zábleskom heroizmu. Neznášate ho proste od začiatku po koniec :-D

Svářeč
15.09.2016

Ten začátek je vyloženě k nepřežití. První třetinu až polovinu se totiž prakticky nic nestane a já jsem měl snad poprvé v životě při čtení knihy pocit naprosté zbytečnosti. Mnohokrát jsem si říkal, že tenhle odstavec by šel vyjádřit jedinou větou nebo že tahle pasáž by tam vůbec nemusela být. Tady měl prostě zapracovat redaktor a nemilosrdně škrtat a škrtat. Chápu, že autor chtěl na úvod své rozsáhlé ságy pečlivě představit hlavní hrdiny, ale co je moc, to je moc a tohle bylo vážně utrpení a mnohokrát jsem bojoval s nutkáním knihu odložit. Naštěstí! S příchodem na Roven to konečně chytne dech, příběh začne odsýpat a hlavně ta Rovenská linie s mágy je mnohem zábavnější než první polovina se třemi hlavními hrdiny. Na konci už jsem se nemohl odtrhnout a okamžitě bych si dal druhý díl. Takže řečí čísel: začíná to nepříjemně blízko „odpadu“ a končí na velmi silných čtyřech hvězdách s náběhem na pět. Nu což, pořád lepší než kdyby to bylo naopak :)

Psí zima
Psí zima