DavidGreňa DavidGreňa komentáře u knih

Válka Řeků s Peršany Válka Řeků s Peršany Jiří Kovařík

Nemám už ani čo dodať. Výborná kniha. Už som ju čítal dvakrát a stále mám chuť si ju prečítať znova. Číta sa ako román a pritom je to faktografia. Skvelá práca z pera skvelého Českého spisovateľa. A to pritom len na chvíľu odbočil od napoleonských dôb. Formát vynikajúci. Veľké množstvo máp, nákresov bojísk, nákresov vojakov, fotky a dokonca aj fotky z filmu "300" a z hry "Rome total war". Rovnako odporúčam aj knihy o rímskej armáde od pána Kovaříka. A aj práve čítane knihy Napoleon I. - II. sú výborné.

13.01.2020 5 z 5

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Jaroslav Svoboda

Ekozáhrada a permakultúra pojmy pre mňa do teraz neznáme, práve aj preto ma tá nevedomosť lákala ku kúpe tejto knihy. A po prečítaní môžem bez váhania povedať, že tie peniaze vôbec neľutujem. Kniha v skvelej až zábavnej forme popisuje celý postup, ako si založiť ekozáhradu a čo to vlastne je táto ekozáhrada. Vysvetľuje princípy prírody a kolobehu látok v nej. Popisuje veľké množstvo stromov, krov, byliniek a iných rastlín, ktoré sa dajú pestovať na záhrade resp. ktoré bežne rastú v záhrade a považujeme ich za „burinu“. Doteraz som mal zastarali pohľad na záhradu, že prináša plody len pri vynaložení veľkej námahy. Tato kniha môj pohľad veľmi rýchlo vyvrátila a ukázala cestu k pestovaniu s veľkým úžitkom a pri vynaložení minimálnych nákladov a práce. V knihe opisované princípy naozaj v lesoch okolo nás existujú a touto knihou ich viete dosiahnuť aj v pomerne malej záhrade a to sa na to pozerám pohľadom vyštudovaného a pracujúceho lesníka. Veď aj hospodársky les je vlastne jednou veľkou ekozáhradou.
Samozrejme nie všetky názory autora sú správne, resp. neskreslené. Zaujímavý názor ku knihe uvádza aj čitateľ Misericordia. Ale v každom prípade ide o zaujímavú knihu, ktorú odporúčam prečítať a vytvoriť si záhradu podľa vlastných predstav a možnosti, ale hlavne bez nezmyselných hnojených trávnikov.

23.06.2022 5 z 5

Nikola Tesla Nikola Tesla Marc J. Seifer

Momentálne najlepší životopis veľkého vynálezcu Teslu. Kniha podáva čitateľovi ucelený pohľad na tohto veľkého mysliteľa 19 až 20 storočia. Opisuje Teslove vynálezy, ambície, sny, rozpory s osobnosťami dejín (Edison, Marconi) a samozrejme aj súkromný život. Ukazuje nám človeka, ktorý priviedol svet do 21 storočia, vďaka ktorému môžme použivať striedavý prúd, mobilný telefón, diaľkové ovládanie, ale aj v poslednej dobe čoraz viac využívaný bezdrôtový prenos elektriny (nabíjanie mobilov v automobiloch). Toto všetko a oveľa viac vynašiel a využíval Nikola Tesla na prelome 19 a 20 storočia. Kniha samozrejme obsahuje aj fotografickú prílohu, ktorá zobrazuje najznámejšie fotografie vynálezcu a jeho základných vynálezov. Knihu určite odporúčam.

22.05.2020 5 z 5

Grécky zázrak Grécky zázrak Vojtech Zamarovský

Ide o unikát a klenot v mojej knižnici. Zamarovský bol pán spisovateľ. Napísal vynikajúce knihy o staroveku a Grécky zázrak je snáď najlepšia kniha zo všetkých jeho kníh. Podáva celú históriu starovekého Grécka s veľmi odborného hľadiska a pritom tak elegantne, že sa kniha číta sama. Asi žiadna odborná kniha sa mi nečítala tak dobre a pritom mi poskytla také množstvo informácii, ako Grécky zázrak. Kniha je písaná podľa období od Mínojskej kultúry cez archaické Grécko až po koniec helenistického obdobia a pričlenenia gréckych polis k Rímskej ríši. V každom období je opis významných stavieb, politiky, osobnosti, armády a života v danom období ako takého. Obsahuje dostatočné množstvo fotografii, máp, nákresov. Kniha od vydavateľstva Perfekt je aj vo veľmi vydarenom formáte. Táto kniha ma priviedla k čítaniu odbornej literatúry a k záujmu o starovekú históriu. Určite odporúčam, ako aj väčšinu kníh od pána Zamarovského.

05.04.2020 5 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Vynikajúco napísaná kniha o jednom z veľkých mysliteľov ľudstva. Určite odporúčam.

25.10.2019 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Dlho som váhal, či si túto knihu kúpiť. Lebo nikdy ma nelákala výroba PC, mobilov a pod. Ale keďže knihy od Isaacsona Einstein, Leonardo sú vynikajúce, neodolal som. A spravil som dobre. Vypočul som si ju v audio forme a jedným dychom poviem, že životopis je skvelé spracovaný. Často som mal až pocit, že sa mi život Jobsa prehráva pred očami. Ako je to už u Isaacsona zvykom, životný príbeh Steva Jobsa rozoberá do detailov, bez skrášľovania, podáva ho v skutočnom svetle od jeho detstva až po smrť. Opisuje všetky výrobky, ich vývoj a výrobu za ktorými stal Jobs. Bol to skutočne vizionár. Záver knihy je podaný netradične a to priamo slovami od Steve Jobsa. Ide o úchvatný záver s myšlienkami, ktoré ma dostali. Knihu musím iba odporúčať a určite si ju zaobstarám aj v tlačenej forme.

14.12.2023 5 z 5

Příběh samurajů Příběh samurajů Roman Kodet

Po vizuálnej stránke ide o veľmi peknú knihu s kvalitným papierom dostatočným množstvom obrázkov a nákresov. Čo sa týka obsahu, tak som sa v knihe strácal. Zatiaľ čo prvé kapitoly hodnotím, ako veľmi dobre spracované, nakoľko opisujú prírodné podmienky, obyvateľstvo, hospodárstvo starého Japonska a podobne. Tak v ďalších som sa začal miestami strácať, keďže autor veľa krát skáče z jedného obdobia do druhého. Je to spôsobené obsahom kapitol, keďže jedná kapitola je historicky prehľad a ďalšia napríklad umenie vojny, pričom sa v nej autor veľa krát vracia a rozoberá bojové situácie z historického prehľadu, alebo uvádza úplne nové bojové stretnutia. Autor sa mal radšej zamerať na kapitolu historický prehľad, kde by boli opísané a rozobraté jednotlivé bojové stretnutia a historické momenty v časovej postupnosti. Ďalšie kapitoly, ako zbrane a život samurajov hodnotím, ako veľmi dobre spracované, aj keď by som ich umiestnil na začiatok knihy a nie na konci.
Celkovo ide o dobrú knihu, ktorá poskytne čitateľovi množstvo zaujímavých informácií.

01.04.2021 4 z 5

Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821) Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821) Jiří Kovařík

Knihu som čerstvo dočítal a môžem bez problémov napísať, že ide o naozaj skvelú knihu. Už ako tradične skvele dielo pána Kovařika. Kniha sa veľmi dobre číta, obsahuje veľké množstvo máp, nákresov, fotiek. Oproti prvému dielu už obsahuje aj obrázky armády Francúzskej, Rakúskej, Pruskej, Ruskej. Rovnako sú v knihe krátke vsuvky (krátke životopisy, texty pôvodných listov, organizácie europských armád, nariadení a pod.) , ktoré skvelým spôsobom doplňujú dej knihy. Čitateľ si miestami ani neuvedomuje, že číta faktografiu. Určite odporúčam. Ako doplnenie tohto životopisu ma láka prečítať knihu Napoleonov vojak od rovnakého autora.

04.04.2020 5 z 5

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Jiří Kovařík

Skvelá kniha. Veľmi dobre sa číta, ako aj ostatné knihy od Kovaříka. Veľmi dobrý formát knihy, veľa obrázkov, nákresy bitiek, máp. Veľmi sa mi páčia krátke prevažne jedno stránkové životopisy osobnosti okolo Napoleona. Čo mi ale chýba sú obrázky zbraní, lodí, pevností. Čitateľ, ktorý nevie, aké zbrane sa v tej dobe používali, aké pevností sa stávali si musí všetko hľadať na internete alebo v iných knihách. Trošku ma to mrzelo aj keď viem, že ide o životopis. Knihu určite odporúčam.

27.01.2020 5 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Túto knihu som prečítal šmahom ruky. Vynikajúca kniha z ruky skvelého autora, ktorý opísal život a diela možno aj najväčšieho génia ľudstva. Skoro každá prečítaná strana má dokázala prekvapiť a tlačila má ďalej a ďalej vpred.Po prečítaní tejto knihy sa človek začne inak pozerať na obrazy, ľudské telo, prírodu a svet ako taký. Odporúčam.

25.10.2019 5 z 5

Veľké príbehy staroveku: Gilgameš - Sinuhet - Aeneas Veľké príbehy staroveku: Gilgameš - Sinuhet - Aeneas Vojtech Zamarovský

Pekne spracovaná kniha v ktorej Vojtech Zamarovský prerozprával tri veľké diela staroveku. Čiže v knihe nie sú tieto diela v originálnej forme, ale sú v podobe troch historických príbehov, bez veršov. Ale aj tak ide o dobrú knihu, ktorá sa tým pádom číta veľmi ľahko. Trošku ma mrzia pravopisné preklepy, ale pôžitok z čítania mi to nepokazilo. V knihe sú aj menšie ilustrácie, ktoré dotvárajú mýtický efekt daných príbehov. Odporúčam pre čitateľov ktorých zaujíma obsah týchto diel a nie forma, akou boli napísane.

15.04.2020 4 z 5

Zdraví z Boží lékárny Zdraví z Boží lékárny Maria Treben

Priznám sa, že som bol prvý k tejto knihe skeptický. Hlavne keď mi o nej rozprávali rodičia, že iným knihám o bylinkách neveria len tejto. Ja som im spomínal knihu od Thurzovej. Ale nedávno,keď som si ju kúpil tak som sa presvedčil, že je skvelá a patrí medzi moje obľúbené. Toľko skvelých rád a skúseností na použitie byliniek. Už aj ja na túto knihu nedám dopustiť. Jediná škoda je, že v nej nie je opísaných oveľa viac byliniek a liečivých rastlín.

Stromy a keře Stromy a keře Václav Větvička

Tuto knihu priebežne čítam a určite ju odporúčam. Poskytuje základné informácie o najrôznejších stromoch a kroch. Pri každom strome je zobrazení habitus stromu a nákres listu, plodu a skoro všade aj kôry a vetvy (zriedkavejší je nákres púčika). Bohužiaľ v knihe chýbajú klasické fotky, lebo všetky obrázky sú kreslené, prípadne počítačom upravené. V knihe chyba aj podrobnejšia informácia o samotných podmienkach pre rast drevín, pôde, vlhkosti a podobne. Ale v konečnom dôsledku túto knihu hodnotím, ako dobrú a zaujímavú.

25.03.2018 4 z 5

Alexander Veľký - Dedič ríše Alexander Veľký - Dedič ríše Valerio Massimo Manfredi

Skvelá trilógia a vrele ju odporúčam. Autor v tejto knihe nešpekuluje či Olympia bola za smrťou Filipa autor sa snažil napísať historický román a nie životopis s holými faktami a dokázal to vážne geniálne. Výborne sa číta a skvele opisuje dospievanie Alexandra a v ďalších častiach jeho ťaženie až po Alexandrovú smrť.

03.02.2017 5 z 5

Byliny z Boží zahrady Byliny z Boží zahrady Maria Treben

Vynikajúca kniha a skvelé sa dopĺňa s knihou Zdravie z Božej lekárne. Táto kniha je rozdelená podľa chorôb a ku každej chorobe sú dva tri a viac receptov z bylín na vyliečenie. Kniha je veľmi prehľadná. Neobsahuje ale kresby rastlín. Preto je vhodné mať doma aj atlas rastlín napr. Od Thurzovej. Určite odporúčam každému koho zaujímajú liečivé rastliny.

Malý atlas liečivých rastlín Malý atlas liečivých rastlín Ľudmila Thurzová

Skvelá kniha. Obsahuje podrobný prehľad veľkého množstva bylín, pričom pri každej je jej vyobrazenie a popis, kde rastie, aké drogy obsahuje a načo sa používa. Pripadne čoho sa vyvarovať. Bohužiaľ už sa asi kúpiť nedá iba zdediť po starých rodičoch, ako som ju zdedil aj ja.

Veľký plán Veľký plán Stephen William Hawking

Neviem si pomôcť, ale pri čítaní tejto knihy som sa len stále viac uisťoval o existencií Boha a to pritom sa autor snaží touto knihou povedať, že pri stvorení vesmíru nie je Boh potrebný. Dobrá kniha, ale čítanie je výrazne náročnejšie na pochopenie oproti stručnej histórii času a vesmíru v orechovej škrupine. Podľa mňa názov knihy je trochu nepresný. A rovnako, ako je nižšie spomenuté, kniha neprináša skoro nič nové. Preto dávam štyri hviezdičky.

27.01.2020 4 z 5

Vesmír Vesmír Martin Rees

Krásna kniha, ktorá podáva len základné informácie o vesmíre, ale obsahuje obrovské množstvo nádherných fotografií. Patrí medzi moje obľúbené aj keď informácie som načerpal z kníh od Hawkinga.

13.01.2020 4 z 5

Dějiny – Velký obrazový průvodce historií lidstva od úsvitu lidské civilizace po současnost Dějiny – Velký obrazový průvodce historií lidstva od úsvitu lidské civilizace po současnost kolektiv autorů

Nakoľko ide o encyklopédiu a už dupľom ako ostatné Zviera, Zem, Vesmír a pod. zameranú na obrázky a fotky. Tak v týchto knihách nemôžete hľadať množstvo informácií. V knihách sú fakt len jednoduché údaje niekedy aj nie úplne presné. Ale čo sa týka formátu a fotiek sú vážne špičkové.

13.01.2020 3 z 5

Ve jménu Říma Ve jménu Říma Adrian Goldsworthy

Knihu hodnotím ako veľmi dobrú. Dobre sa číta. Prináša príbehy 15 generálov zoradených podľa obdobia. Podrobne opisuje ich vojenskú kariéru a hlavne najvýznamnejšie strety s nepriateľmi. Formát knihy je skvelý, obsahuje nákresy máp, bojísk a v neposlednom rade aj prílohu s fotkami sôch jednotlivých v knihe spomínaných osobnosti. Odporúčam.

13.01.2020 5 z 5