Alexander Veľký - Dedič ríše

Alexander Veľký - Dedič ríše https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56276/bmid_alexander-velky-dedic-rise-6D7-56276.jpg 4 39 10

Lyssipos ho zobrazil krásneho, s jemnými črtami tváre a hustými kučerami. Jeho ríša siahala od Dunaja až k Indu. Mladý Macedónčan, ktorý si v štvrtom storočí pred Kristom zmyslel, že dobyje svet, zomrel vo veku tridsiatich troch rokov. Manfrediho Alexander Veľký, dedič ríše je kniha o mužovi, ktorého jeho súčasníci pokladali za boha, o jeho smelých snoch, o náruživosti, ktorá ho priviedla až k sebazničeniu. Rozpráva o jeho otcovi Filipovi, ktorého záhadne zavraždili, o jeho obávanej odvahe, až posadnutosti, o ničivých záchvatoch nepríčetnosti, o matke Olympiade, vyznávajúcej tajný kult boha Dionýza, v ktorej sa miešali nespútané city s barbarskou zúrivosťou. Hovorí o zasneženom horskom priechode, kadiaľ po jednom prechádzajú jeho priatelia, ochotní za neho bojovať i zomrieť, o Grécku, ako ho doteraz nepoznáme, o civilizácii, ktorá je nám síce známa, no dnes nám už pripadá vzdialená a fascinujúca. Knihu preložila Mária Štefánková.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Aléxandros - Il fiflio del sogno , 1998

BorknagarSK
03.08.2023 5 z 5

Čítal som to ešte ako adolescent začiatočník, ale jediné čo mi ostalo v pamäti, bolo zaujímavé, chytľavé a nenudiace čítanie, ku ktorému sa určite raz vrátim. Ak sa človek fanaticky nesústredí na historické fakty, užije si celú trilógiu, tak ako je... Je to v prvom rade historický román, nie odborná kniha z histórie, v ktorej sa treba vŕtať do posledného písmenka a posledného faktu... Na to sú určené iné knihy... Ale jedno viem určite, tieto knihy by si mal prečítať každý, kto má rád knihy a históriu... Je to priam nutnosť...

Leona333
05.12.2021 5 z 5

Četla jsem kdysi tuto úžasnou trilogii na konci základky. Dodnes jí mám v živé paměti. Kapitoly jsou krátké, čtivé a poutavé. Dobře srozumitelné, psané i pro mladší generaci...
I dnes mohu tuto knihu, jen a jen doporučit.

Felsenberg
23.09.2020 4 z 5

Skvělá kniha o jednom skutečném krásném a citlivém chlapci z Makedonie, který je napůl člověk a napůl bůh a jak se stal největším králem Makedonie.

LordByron
03.06.2020 4 z 5

Originálne podanie a perfektne spracovaný príbeh. Presne takto to naozaj mohlo byt... Podanie života najväčšieho vojvodcu dejín také aké má byť..

Ninash
04.10.2017 3 z 5

Fanastická trilógia

Barsine
18.04.2017 4 z 5

Na této trilogii jsem se naučila pořádně číst :) 2. díl mě asi oslovil nejvíce, je to takový střed Alexandrova života, který nezobrazuje ani jeho zrození ani smrt, ale spíše jeho vrchol.

Spokojenost veliká! Musím se k tomu zase vrátit.

DavidGreňa
03.02.2017 5 z 5

Skvelá trilógia a vrele ju odporúčam. Autor v tejto knihe nešpekuluje či Olympia bola za smrťou Filipa autor sa snažil napísať historický román a nie životopis s holými faktami a dokázal to vážne geniálne. Výborne sa číta a skvele opisuje dospievanie Alexandra a v ďalších častiach jeho ťaženie až po Alexandrovú smrť.

braunerova
21.02.2016 4 z 5

První díl trilogie o Alexandrově dětství a dospívání končí jeho podrobením Řecka. Jak píše autor v doslovu, snažil se zachovat maximální věrnost historickým pramenům. Přesto mi jeho pohled na Alexandra přišel dost neobjektivní. Například úplně pominul jeho bisexualitu, s vraždou otce neměl nic společného on ani jeho matka, za zničení města Théb mohou jiní atd.

"Pythie dlouze zachroptěla, pak pomalu vstala, opírajíc se oběma rukama o okraj kotle, a začala mluvit podivným kovovým, třesoucím se hlasem:
Býk je korunován,
konec je blízký,
obětník je připraven."

Farisss
29.10.2014 5 z 5

Celá trilogie je naprosto úchvatná. Popis společnosti, vztahů, historických faktů, detailní popis bitev je úchvatný. Jedna z mála knih, kterou jsem četl 3x. Těžko rozlišovat mezi jednotlivými knihami, každá popisuje údobí života Alexandra.

Manbearpig
13.08.2014 4 z 5