Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku

Kniha čtivou a zábavnou formou vysvětlí základní pravidla fungování přírody, při jejichž dodržení je velmi snadné vytvářet krásné jedlé a přírodní zahrady, které vyžadují minimální údržbu a majiteli přinesou maximální užitek. Metody zde popsané jsou aplikovatelné na libovolně malý či velký prostor. Záměrem knihy je představit hlavní myšlenky nově se rodícího přístupu k zahradničení, přírodě a planetě Zemi celkově. Opravdu nový je samozřejmě jen lidský přístup, neboť principy v ní popsané jsou jen stručným shrnutím toho, jak příroda zahradničí od počátku světa. Kniha je vytvářena tak, aby i po prvním přečtení byla pro čtenáře lákavá a stala se pro mnoho dalších let základním studijním materiálem při vytváření vlastního osobního ráje. Je dostatečně čtivá pro úplné laiky, ale zároveň inspirativní a poučná pro odborníky a profesionály....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110473/big_kompletni-navod-k-vytvoreni-ekozahr-YRb-110473.jpg 4.782

Kniha Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku

Sandalkar

Uf, poradna bichle napechovana inspiraci a zkušenostmi z praxe v nasi ceske kotline. Uz se tesim az nektere veci, vyzkousim v praxi.

DavidGreňa

Ekozáhrada a permakultúra pojmy pre mňa do teraz neznáme, práve aj preto ma tá nevedomosť lákala ku kúpe tejto knihy. A po prečítaní môžem bez váhania povedať, že tie peniaze vôbec neľutujem. Kniha v skvelej až zábavnej forme popisuje celý postup, ako si založiť ekozáhradu a čo to vlastne je táto ekozáhrada. Vysvetľuje princípy prírody a kolobehu látok v nej. Popisuje veľké množstvo stromov, krov, byliniek a iných rastlín, ktoré sa dajú pestovať na záhrade resp. ktoré bežne rastú v záhrade a považujeme ich za „burinu“. Doteraz som mal zastarali pohľad na záhradu, že prináša plody len pri vynaložení veľkej námahy. Tato kniha môj pohľad veľmi rýchlo vyvrátila a ukázala cestu k pestovaniu s veľkým úžitkom a pri vynaložení minimálnych nákladov a práce. V knihe opisované princípy naozaj v lesoch okolo nás existujú a touto knihou ich viete dosiahnuť aj v pomerne malej záhrade a to sa na to pozerám pohľadom vyštudovaného a pracujúceho lesníka. Veď aj hospodársky les je vlastne jednou veľkou ekozáhradou.
Samozrejme nie všetky názory autora sú správne, resp. neskreslené. Zaujímavý názor ku knihe uvádza aj čitateľ Misericordia. Ale v každom prípade ide o zaujímavú knihu, ktorú odporúčam prečítať a vytvoriť si záhradu podľa vlastných predstav a možnosti, ale hlavne bez nezmyselných hnojených trávnikov.

Misericordia
19.05.2021

Po tejto knihe som siahol, keďže som chcel bližšie spoznať princípy permakultúry. Kniha obsahuje inšpirujúce postrehy a v mnohom vystihla nerozumnosť dnes rozšírených prístupov k záhrade (dokonalý trávnik, nepremyslený výber druhov i koncipovanie rastlín v priestore, ...).

Po úplne nekritických komentároch však musím napísať, že to vidím – aj s prihliadnutím na iných "eko" záhradkárov, ovocinárov, biológov a antropológov – ináč. Nielenže je text rozvláčny a autor čitateľa neustále zaplavuje úvahami rôznej hĺbky, ale sám autor za ideálnu záhradu považuje skôr prales (aj s jeho pripravnými fázami) a celkovo takmer nerozlišuje divokú prírodu a človekom kultivovanú záhradu a krajinu! Ak by sme tento imperatív absolútneho nezasahovania zobrali vážne, vlastne ani permakultúra by sa nemala nazývať kultúrou, skôr "permanaturalizmom". Inak povedané, nepovie čitateľom, že záhradkarčenie nie je len biologickým, ale zároveň aj kultúrnym dedičstvom, ako napovedá spojenie rodový statok. Akoby záhradkarstvo a ovocinárstvo neboli prejavom kultúry, ale len čisto prírodným procesom.

Dobre to vidieť na prístupe autora k ovocným stromom, ten je radikálny v doslovnom či etymologickom slova zmysle. Sám sa pasuje za hovorcu "práv stromov" a prisudzuje im zvláštne energie. Čím je však (podľa jeho vlastných slov!) jediným v Európe, je razantné odmietnutie ich množenia vrúbľovaním a štiepením, nehovoriac o zapestovaní výchovným rezom a udržiavaní v harmónii presvetľovacím a zmladzovacím rezom (viď https://ovocnystrom.sk/nase-publikacie/ ). Tu je pekne vidieť romantické "rousseauovské" znehodnotenie kultúry, ktoré si pod divokou prírodou predstavuje lesík v parku.

Nielenže je takýto prístup naivný a nevidí pozitívny rozmer ľudskej činnosti a tvorivosti (pr. zámerného šľachtenia a udržiavania tisícov odrôd ovocných stromov), a podceňuje alebo nepozná základné postupy poľnohospodárstva, ale celkovo sa stáva akýmsi pseudospirituálnym útekom do svojich "sebestačných zahrádok", s nepriznaným vedomím, že drvivá väčšina plodín, z ktorých žijeme boli vyšľachtené a že, drvivá väčšina ľudstva je, (a z existenčných dôvodov aj musí byť), odkázaná na intenzívne poľnohospodárstvo a nemôže snívať o tom, že bude vlastniť taký pozemok, kde by si mohla dovoliť experimentovať či a koľko sa urodí. A ak by ste im ho aj dali, nielenže by sa týmito metódami neuživili, ale na svete by už nezostal ani kúsok skutočného pralesa. (Mimochodom taký prales je "jedlým lesom" len pre malopočetné skupinky ľudí žijúcich v kmeňoch, no neuživí žiadnu väčšiu spoločnosť, a to nielen dnešnú, ale ani starovekú.)

Myslím si, že viaceré spôsoby hospodárenia našich praprarodičov na dedinách boli lepšou "strednou cestou" medzi moderným intenzívnym poľnohospodárstvom spojeným s úsilím o extrémnu kontrolu ŽP, a romanticko-novopohanským uctievaním "prírody", ktoré akosi zabúda, že život človeka je už dlhodobo od divokej prírody oddelený a závisí od zdomácnených druhov.

Aj prežitie posledných enkláv divokej prírody dnes už závisí na ľuďoch, nielen na sile prírody samotnej, čo v praxi znamená na dostatočne veľkých územiach nehospodáriť. Vlastnými záhradkami niečo také samozrejme nemožno dosiahnuť, môžeme byť však vnímavejší na život v záhrade a potreby v nej žijúcich tvorov, čo znamená tento vzácny biotop udržiavať a obnovovať, pretože nie je pralesom.

Nestorkea
24.02.2021

Úžasně napsaná kniha, na to, že je faktografická, vytáhla mě. Autor má schopnost naladit čtenáře na stejnou vlnu, vydechnout optimismus. Už se těším, až budu získané poznatky uvádět do praxe.

8v8
22.12.2020

Mě se tahle cesta vyšlapaná panem Svobodou líbí a dává mi to smysl. Mám v plánu ekozahradu vybudovat na samostatném pozemku (protože na pozemku u rodinného domu mě to úplně nepasuje). Díky za vědění v této knize předávané :-)

dagmar139
12.11.2020

Kniha pro opravdové permakulturisty. Srozumitelná, milá a do našich podmínek. Je to taková stálice, ke které se dá vracet. Mám i druhou o pěstování zeleniny.

jana8352
30.07.2020

Kniha se mi moc líbila, je dobře napsaná, hezky se čte a obsahuje hodně dobrých informací a krásných fotografií. Spoustu věcí o pěstování rostlin jsem již sice věděla a nebyly pro mě novinkou ale některé věci mě zaujaly. Knihu mohu jen doporučit.

kavu
01.07.2020

Nejlepší kniha nejen o ekozahradě! Doporučuji vřele každému, nehledě na to, jestli nějakou zahradu vlastní, je tam spousta skvělých informací pro každého.