DavidGreňa

Dřeviny opadavé i stálezelenéDřeviny opadavé i stálezelenéJan Štursa

Ide o nádhernú knihu plnú krásnych obrázkov a slušného opisu. Každá drevina obsahuje obrázok listov, semena resp. šišky a perokresba habitusu dreviny. Každá drevina ma základný opis púčikov, vetiev, listov, kvetov, plodov, kôry, tvaru dreviny a výšky a prijemným spestrením sú aj požiadavky dreviny. Tento popis je síce výrazne stručný, ale poteší. Zároveň je pri každej drevine opísaný pôvod dreviny, prípadne rozdiely s podobnými druhmi, alebo zaujímavosti k drevinám. Jedine čo ma v knihe sklamalo spoločný opis niektorých hlavných drevín. Napríklad pri duboch spojiť na jednu stranu opis duba zimného, letného a cerového je podľa mňa strašne málo. Minimálne dub cerový sa výrazne odlišuje aj vzhľadom aj požiadavkami od duba zimného a letného. Ale aj pre tento nedostatok hodnotím túto knihu, ako skvele spracovanú. Ide o veľmi peknú a zaujímavú knihu.

12.12.2021

Příběh samurajůPříběh samurajůRoman Kodet

Po vizuálnej stránke ide o veľmi peknú knihu s kvalitným papierom dostatočným množstvom obrázkov a nákresov. Čo sa týka obsahu, tak som sa v knihe strácal. Zatiaľ čo prvé kapitoly hodnotím, ako veľmi dobre spracované, nakoľko opisujú prírodné podmienky, obyvateľstvo, hospodárstvo starého Japonska a podobne. Tak v ďalších som sa začal miestami strácať, keďže autor veľa krát skáče z jedného obdobia do druhého. Je to spôsobené obsahom kapitol, keďže jedná kapitola je historicky prehľad a ďalšia napríklad umenie vojny, pričom sa v nej autor veľa krát vracia a rozoberá bojové situácie z historického prehľadu, alebo uvádza úplne nové bojové stretnutia. Autor sa mal radšej zamerať na kapitolu historický prehľad, kde by boli opísané a rozobraté jednotlivé bojové stretnutia a historické momenty v časovej postupnosti. Ďalšie kapitoly, ako zbrane a život samurajov hodnotím, ako veľmi dobre spracované, aj keď by som ich umiestnil na začiatok knihy a nie na konci.
Celkovo ide o dobrú knihu, ktorá poskytne čitateľovi množstvo zaujímavých informácií.

01.04.2021

Velká kniha o kávěVelká kniha o kávěP. Davies Veselá (pseudonym)

Knihu som kupoval, aby som sa dozvedel niečo viac o príprave kávy a o káve samotnej. Ide o skvelú knihu plnú nádherných fotografií a nebudem preháňať ak napíšem, že táto kniha mi otvorila oči pri príprave kávy a jej pití. Mala by sa stať povinným čítaním pre ľudí, ktorí pijú kávu. Aby pochopili, že v supermarkete dobru kávu nekúpia. Doteraz som pil hlavne domáce bylinkové čaje a kávu len Nescafé resp. 2v1, ale teraz vďaka tejto knihe som sa stal aj milovník dobrej kávy. Aj vďaka knihe sa teraz učím kávu dobre pripraviť a vytvoriť tak nápoj plný chutí a vôni. Kniha začína pestovaním kávovníkov, zberom, sušením kávy, pražením a samotnou prípravou. V knihe nechýbajú aj recepty na rôzne kávové nápoje, príklady najvhodnejších mlynčekov a kávovarov. Knihu určite odporúčam.

29.09.2020

Nikola TeslaNikola TeslaMarc J. Seifer

Momentálne najlepší životopis veľkého vynálezcu Teslu. Kniha podáva čitateľovi ucelený pohľad na tohto veľkého mysliteľa 19 až 20 storočia. Opisuje Teslove vynálezy, ambície, sny, rozpory s osobnosťami dejín (Edison, Marconi) a samozrejme aj súkromný život. Ukazuje nám človeka, ktorý priviedol svet do 21 storočia, vďaka ktorému môžme použivať striedavý prúd, mobilný telefón, diaľkové ovládanie, ale aj v poslednej dobe čoraz viac využívaný bezdrôtový prenos elektriny (nabíjanie mobilov v automobiloch). Toto všetko a oveľa viac vynašiel a využíval Nikola Tesla na prelome 19 a 20 storočia. Kniha samozrejme obsahuje aj fotografickú prílohu, ktorá zobrazuje najznámejšie fotografie vynálezcu a jeho základných vynálezov. Knihu určite odporúčam.

22.05.2020

Léčivé rostlinyLéčivé rostlinyIngrid Schönfelder

Dlho som sa rozhodoval, či nedám päť hviezdičiek. Lebo ide o vážne dobrú knihu. V knihe je vyše 700 opísaných liečivých rastlín, pri každej rastline je fotka, kde je rastlina zreteľne vyobrazená. Rastliny sú zoradené v abecednom poradí podľa latinských názvov. Kniha poskytujú pri každej rastline len základné informácie rozdelené na opis rastliny, čas zberu, výskyt, obsah drogy, účinné látky a použitie. Knihu určite odporúčam. Nakoľko ide o veľmi dobrý atlas liečivých rastlín vo vydarenom formáte. Ku knihe odporúčam aj knihy od Trebenovej.

16.04.2020

Veľké príbehy staroveku: Gilgameš - Sinuhet - AeneasVeľké príbehy staroveku: Gilgameš - Sinuhet - AeneasVojtěch Zamarovský

Pekne spracovaná kniha v ktorej Vojtech Zamarovský prerozprával tri veľké diela staroveku. Čiže v knihe nie sú tieto diela v originálnej forme, ale sú v podobe troch historických príbehov, bez veršov. Ale aj tak ide o dobrú knihu, ktorá sa tým pádom číta veľmi ľahko. Trošku ma mrzia pravopisné preklepy, ale pôžitok z čítania mi to nepokazilo. V knihe sú aj menšie ilustrácie, ktoré dotvárajú mýtický efekt daných príbehov. Odporúčam pre čitateľov ktorých zaujíma obsah týchto diel a nie forma, akou boli napísane.

15.04.2020

Grécky zázrakGrécky zázrakVojtěch Zamarovský

Ide o unikát a klenot v mojej knižnici. Zamarovský bol pán spisovateľ. Napísal vynikajúce knihy o staroveku a Grécky zázrak je snáď najlepšia kniha zo všetkých jeho kníh. Podáva celú históriu starovekého Grécka s veľmi odborného hľadiska a pritom tak elegantne, že sa kniha číta sama. Asi žiadna odborná kniha sa mi nečítala tak dobre a pritom mi poskytla také množstvo informácii, ako Grécky zázrak. Kniha je písaná podľa období od Mínojskej kultúry cez archaické Grécko až po koniec helenistického obdobia a pričlenenia gréckych polis k Rímskej ríši. V každom období je opis významných stavieb, politiky, osobnosti, armády a života v danom období ako takého. Obsahuje dostatočné množstvo fotografii, máp, nákresov. Kniha od vydavateľstva Perfekt je aj vo veľmi vydarenom formáte. Táto kniha ma priviedla k čítaniu odbornej literatúry a k záujmu o starovekú históriu. Určite odporúčam, ako aj väčšinu kníh od pána Zamarovského.

05.04.2020

Obrněná technika 6: Střední Evropa 1919–1945 (II. část)Obrněná technika 6: Střední Evropa 1919–1945 (II. část)Ivo Pejčoch

Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankovou technikou, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov, prvé dve obsahujú techniku Nemecka, ďalšie dve techniku SSSR, ďalšie obsahujú techniku strednej Európy, Francúzska, Španielska, Itálie, Japonska, USA, Veľkej Británie a ostatných štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. Pri SSSR je tento popis najbohatší a opisuje začiatky vývoja a použitia tankov vo vojne. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. Určite tieto knihy odporúčam.

05.04.2020

Obrněná technika 4: SSSR 1919-1945 (II. část)Obrněná technika 4: SSSR 1919-1945 (II. část)Ivo Pejčoch

05.04.2020

Obrněná technika 2: Německo 1919–1945 (II. část)Obrněná technika 2: Německo 1919–1945 (II. část)Ivo Pejčoch

05.04.2020

Obrněná technika 11 - Spojené státy americkéObrněná technika 11 - Spojené státy americkéIvo Pejčoch

Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankami, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. Určite tieto knihy odporúčam.

05.04.2020

Obrněná technika 3: SSSR 1919-1945 (I. část)Obrněná technika 3: SSSR 1919-1945 (I. část)Ivo Pejčoch

05.04.2020

Obrněná technika 1: Německo 1919–1945 (I. část)Obrněná technika 1: Německo 1919–1945 (I. část)Ivo Pejčoch

Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankami, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov, prvé dve obsahujú techniku Nemecka, ďalšie dve techniku SSSR, ďalšie obsahujú techniku strednej Európy, Francúzska, Španielska, Itálie, Japonska, USA, Veľkej Británie a ostatných štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. Pri SSSR je tento popis najbohatší a opisuje začiatky vývoja a použitia tankov vo vojne. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. Určite tieto knihy odporúčam.

05.04.2020

Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821)Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821)Jiří Kovařík

Knihu som čerstvo dočítal a môžem bez problémov napísať, že ide o naozaj skvelú knihu. Už ako tradične skvele dielo pána Kovařika. Kniha sa veľmi dobre číta, obsahuje veľké množstvo máp, nákresov, fotiek. Oproti prvému dielu už obsahuje aj obrázky armády Francúzskej, Rakúskej, Pruskej, Ruskej. Rovnako sú v knihe krátke vsuvky (krátke životopisy, texty pôvodných listov, organizácie europských armád, nariadení a pod.) , ktoré skvelým spôsobom doplňujú dej knihy. Čitateľ si miestami ani neuvedomuje, že číta faktografiu. Určite odporúčam. Ako doplnenie tohto životopisu ma láka prečítať knihu Napoleonov vojak od rovnakého autora.

04.04.2020

Byliny z Boží zahradyByliny z Boží zahradyMaria Treben

Vynikajúca kniha a skvelé sa dopĺňa s knihou Zdravie z Božej lekárne. Táto kniha je rozdelená podľa chorôb a ku každej chorobe sú dva tri a viac receptov z bylín na vyliečenie. Kniha je veľmi prehľadná. Neobsahuje ale kresby rastlín. Preto je vhodné mať doma aj atlas rastlín napr. Od Thurzovej. Určite odporúčam každému koho zaujímajú liečivé rastliny.

29.01.2020

Malý atlas liečivých rastlínMalý atlas liečivých rastlínĽudmila Thurzová

Skvelá kniha. Obsahuje podrobný prehľad veľkého množstva bylín, pričom pri každej je jej vyobrazenie a popis, kde rastie, aké drogy obsahuje a načo sa používa. Pripadne čoho sa vyvarovať. Bohužiaľ už sa asi kúpiť nedá iba zdediť po starých rodičoch, ako som ju zdedil aj ja.

Zdraví z Boží lékárnyZdraví z Boží lékárnyMaria Treben

Priznám sa, že som bol prvý k tejto knihe skeptický. Hlavne keď mi o nej rozprávali rodičia, že iným knihám o bylinkách neveria len tejto. Ja som im spomínal knihu od Thurzovej. Ale nedávno,keď som si ju kúpil tak som sa presvedčil, že je skvelá a patrí medzi moje obľúbené. Toľko skvelých rád a skúseností na použitie byliniek. Už aj ja na túto knihu nedám dopustiť. Jediná škoda je, že v nej nie je opísaných oveľa viac byliniek a liečivých rastlín.

29.01.2020

Herbář aneb od anděliky k žindavěHerbář aneb od anděliky k žindavěJaroslava Bednářová

Celkom pekná kniha. Pri každej bylinke je aj jednoduchý postup na prípravu. Bylinka je vierohodne nakreslená. Farby rastlín sú trošku iné ako v skutočnosti.Ale inak kniha prehľadná. Obsahuje základné bylinky o ktorých popisuje kedy a čo sa z nich zbiera a načo sa používa.

28.01.2020

Sväté písmo – Jeruzalemská BibliaSväté písmo – Jeruzalemská Biblia neznámý, neuveden

Knihu práve čítam. Musím uznať nie je to ľahké čítanie. Hlavné si musím dať stále pauzu a prečítať si knihy, ktoré sú záživnejšie. Lebo niektoré z kapitol resp. kníh má v biblii vôbec nebavili. Hlavne tie nezmyselné zákony, kto je hriešnik a kto nečistý. Ako sa stále Boh na ľudí nahnevá a potom im odpustí a potom sa zas nahnevá a to veľa krát kvôli somarinám. A ľudia stále opakujú tie isté chyby. Ale je mi jasné, že v tej dobe všetko čo sa stalo brali, ako výsledok buď Božej lásky, alebo hnevu. Páčia sa mi poznámky autora. Nakoľko veľa krát dávajú triezvy pohľad na vec aj podľa už dokázaných informácií. Ako potopa sveta, že bola medzi Eufratom a Tigrisom za čias Sumerov. Teším sa, ale na čítanie nového zákona.

27.01.2020

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804)Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804)Jiří Kovařík

Skvelá kniha. Veľmi dobre sa číta, ako aj ostatné knihy od Kovaříka. Veľmi dobrý formát knihy, veľa obrázkov, nákresy bitiek, máp. Veľmi sa mi páčia krátke prevažne jedno stránkové životopisy osobnosti okolo Napoleona. Čo mi ale chýba sú obrázky zbraní, lodí, pevností. Čitateľ, ktorý nevie, aké zbrane sa v tej dobe používali, aké pevností sa stávali si musí všetko hľadať na internete alebo v iných knihách. Trošku ma to mrzelo aj keď viem, že ide o životopis. Knihu určite odporúčam.

27.01.2020

Ilustrovaná stručná história časuIlustrovaná stručná história časuStephen William Hawking

Knihu som čítal druhý krát a len zas musím konštatovať, že je skvelá. K druhému prečítaniu tejto knihy má vlastné inšpirovala kniha Veľký plán od rovnakého autora. Laik v knihe, ako som aj ja nikdy všetko nepochopí, ale súper je to, že ani nemusí. Lebo kniha sa výborne číta a vie vám veľa vysvetliť aj bez toho,aby ste úplne všetko chápali. Predsa len kvantová teória je niekedy až mimo logického chápania. Ale aj táto teória je tu vynikajúco podaná, ako aj teórii relativity, ktorá sa dá úplne jednoducho pochopiť. Knihu určite odporúčam aj pre čitateľov z laickej verejnosti, ktorých zaujíma, ako funguje vesmír.

Veľký plánVeľký plánStephen William Hawking

Neviem si pomôcť, ale pri čítaní tejto knihy som sa len stále viac uisťoval o existencií Boha a to pritom sa autor snaží touto knihou povedať, že pri stvorení vesmíru nie je Boh potrebný. Dobrá kniha, ale čítanie je výrazne náročnejšie na pochopenie oproti stručnej histórii času a vesmíru v orechovej škrupine. Podľa mňa názov knihy je trochu nepresný. A rovnako, ako je nižšie spomenuté, kniha neprináša skoro nič nové. Preto dávam štyri hviezdičky.

VesmírVesmírMartin Rees

Krásna kniha, ktorá podáva len základné informácie o vesmíre, ale obsahuje obrovské množstvo nádherných fotografií. Patrí medzi moje obľúbené aj keď informácie som načerpal z kníh od Hawkinga.

13.01.2020

Dějiny – Velký obrazový průvodce historií lidstva od úsvitu lidské civilizace po současnostDějiny – Velký obrazový průvodce historií lidstva od úsvitu lidské civilizace po současnostkolektiv autorů

Nakoľko ide o encyklopédiu a už dupľom ako ostatné Zviera, Zem, Vesmír a pod. zameranú na obrázky a fotky. Tak v týchto knihách nemôžete hľadať množstvo informácií. V knihách sú fakt len jednoduché údaje niekedy aj nie úplne presné. Ale čo sa týka formátu a fotiek sú vážne špičkové.

Válka Řeků s PeršanyVálka Řeků s PeršanyJiří Kovařík

Nemám už ani čo dodať. Výborná kniha. Už som ju čítal dvakrát a stále mám chuť si ju prečítať znova. Číta sa ako román a pritom je to faktografia. Skvelá práca z pera skvelého Českého spisovateľa. A to pritom len na chvíľu odbočil od napoleonských dôb. Formát vynikajúci. Veľké množstvo máp, nákresov bojísk, nákresov vojakov, fotky a dokonca aj fotky z filmu "300" a z hry "Rome total war". Rovnako odporúčam aj knihy o rímskej armáde od pána Kovaříka. A aj práve čítane knihy Napoleon I. - II. sú výborné.

Ve jménu ŘímaVe jménu ŘímaAdrian Goldsworthy

Knihu hodnotím ako veľmi dobrú. Dobre sa číta. Prináša príbehy 15 generálov zoradených podľa obdobia. Podrobne opisuje ich vojenskú kariéru a hlavne najvýznamnejšie strety s nepriateľmi. Formát knihy je skvelý, obsahuje nákresy máp, bojísk a v neposlednom rade aj prílohu s fotkami sôch jednotlivých v knihe spomínaných osobnosti. Odporúčam.

Sparta: Heroická historieSparta: Heroická historiePaul Cartledge

Prikláňam sa ku komentárom nižšie a ešte mne aj strašne chýbali mapy, nákresy bojísk. Respektíve nákresy výzbroje. Aj nákres mesta Sparta by nebol od veci. Čakal som od autora oveľa viac. Ucelenejší obraz o Sparte mi dal Zamarovský, Plutarchos resp. Kovařík a to v knihách, ktoré nie sú špeciálne venované mestu a občanom Sparty.

Leonardo da VinciLeonardo da VinciDmitrij Sergejevič Merežkovskij

Mňa tento román nijak zvlášť neoslovil. Čitateľ sa v knihe začne pomerne skoro strácať a naplno si nevychutná dej.

ArgonauticaArgonautica Valerius Flaccus

Očakával som oveľa viac. Formát už tradične je celkom slušný, obsah bohužiaľ pomerne slabý. Ale celkom fajn kniha.

10.01.2020

Tajné zbraně třetí říšeTajné zbraně třetí říšeIvo Pejčoch

Ani táto kniha od pána Pejčocha nesklamala. A predstavuje skvelý prehľad o používaných respektíve testovaných tajných zbraniach, konkrétne rakiet a navádzaných bômb v nacistickom Nemecku. Len obrovská škoda,že takýto skvelý a plodný autor už skončil svoju cestu na tejto zemi.

25.12.2019