DavidGreňa DavidGreňa komentáře u knih

Alexandr Veliký - Konec světa Alexandr Veliký - Konec světa Valerio Massimo Manfredi

V prvom rade sa chcem ospravedlniť, nechcem sa teraz hádať či bol Alexander taký alebo onaký, lebo pravdu povediac mal aj kladne vlastnosti aj tie záporne. Je pravda, že Alexandra beriem ako najväčšieho a najschopnejšieho dobyvateľa sveta. Od Pressfielda som čítal Afganske ťažení a táto kniha bola vynikajúca. Ale čo sa tyká Persepolisu môj názor je rovnaký, že to Alexander spravil v triezvom stave, alebo minimálne úmyselne. Arrianos tvrdí, že to bol akt pomsty za Athény a Plutarchos tvrdí "Jedni tedy vyprávejí, že se to stalo takto (v dôsledku opilosti), jiní však, že to učinil umyselne" Takže ani staroveký autori v tom nemali jasno, už to budu len dohady. V. Zamarovsky spomína aj jeden z možných názorov, ktorý mam aj ja "Pád paláca Perského kráľa mal symbolizovať pád perzskej ríše" Podľa mňa ukázať, že vláda starých panovníkov je preč a nastupuje nový do vtedy nevídaný systém spolupráce víťazov a porazených. Ale ako píšem, koľko ľudí toľko názorov. Čo sa týka Teb "neváhal zničiť starobylé mesta", toto je pomerne silne povedané. Plutarchos "Když se približil k Thébám, dával jim ještě priležitosť litovat toho, co sa stalo.." Arrianos "Zde se také utábořil (v posvetnom háji Ioláuv), čímž poskytl Thébanum ještě dostatek času, aby si uvedomili svou vinu a mohli k nemu vyslať posli. Ti však byli vzdáleni toho,aby něčím přispeli k dohodě, naopak jejich jezdci a dosti četní lehkooděnci vyjeli z města až k tabou, stříleli po předních hlídkách a několik Makedoňanu dokonce usmrtili" A aj napriek tomu Alexander naďalej vyčkával a dával Tebanom šancu na zmierenie. A Alexander dal popraviť mužov? Arrianos "Thébané se už ani nebránili, když je v lítém boji pobíjeli ani ne tak Makedoňané jako spíše Fókové, Platajané o ostatní Boioťané" Samozrejme, ktorý sa chceli pomstiť za krivdy (vraždenie), ktoré vykonávala Tebska armáda počas predchádzajúcich vojen v Grécku. 6000 mužov bolo zabitých, ostatní predaní do otroctva. To mi nepripadá ako zabíjanie na pokyn Alexandra. Tyros ani nekomentujem, po sedem mesačnom dobíjaní a po verejnom pozabíjaní zajatých Macedončanov sa nemôže nikto diviť, že Macedónska armáda po vstupe do mesta žiadneho chlapa nešetrila. Ale v hneve a nie na príkaz Alexandra. Bolo zabitých 8000 mužov a zbytok predaných do otroctva. V Gaze muži padli prevažne pri obrane mesta, zbytok predaní do otroctva. Okrem Teb žiadne z týchto miest nezrovnal, práve naopak obnovil ich silu a po celej ríši budoval ďalšie mesta. A pil víno hlavne po víťazstvách a potom sa hlavne spustil po smrti jeho druha Hefaistiona. Keby mi zomrel niekto veľmi blízky tak asi aj ja by som sa spustil. Ale to by sa dalo baviť do nekonečna, že sa stalo to alebo ono, takže toľko z mojej strany. Ešte raz sa ospravedlňujem za pomerne útočný komentár, môj názor na Alexandra, je ale stále rovnaký.

01.03.2017 5 z 5

Alexander Veľký - Dedič ríše Alexander Veľký - Dedič ríše Valerio Massimo Manfredi

Skvelá trilógia a vrele ju odporúčam. Autor v tejto knihe nešpekuluje či Olympia bola za smrťou Filipa autor sa snažil napísať historický román a nie životopis s holými faktami a dokázal to vážne geniálne. Výborne sa číta a skvele opisuje dospievanie Alexandra a v ďalších častiach jeho ťaženie až po Alexandrovú smrť.

03.02.2017 5 z 5

Vynikajúca trilógia. Ale pre realne zhodnotenie Alexandrovho života odporúčam prečitať ešte Alexandr veliky - Paul Cartledge. A pochopiť že Alexander bol vojenský génius ale bol aj človekom, ktorý robí chyby a s mocou rastie chuť. Prehlásenie sa za Boha bol v rámci udržania si ríše vynikajúci krok, inak by ho národy od stredozemného mora po Indiu neuznali. Hodnotiť človeka, ktorý dokázal v staroveku vybudovať najväčšiu ríšu a dokázal ju udržať je v dnešnej dobe nemožne. Vypálenie Persepolisa brať ako čiste opilstvo je veľká blbosť. A tvrdiť, že sa len opíjal, kým Caesar písal svoje zápisky. Fúha tak to by som chcel mať jeho vydrž a dokázať sa každý večer opiť a ráno svieži nastúpiť v plnej zbroji a prejsť desiatky kilometrov a s geniálnym umom zviesť všetky ponúkajúce sa bitky. A to hovorime o Alexandrovi, ktorý nebol nesený v nosítkach a v každej bitke bol na čele ako Caesar. Hmmm a čo tak tvrdiť, že kým Alexander si cenil svojich protivníkov a veľa krát im nechal vysoké postavenie, tak napr. Caesar nechával vyvraždiť niektoré usadlosti Galov a Germánov s celými rodinami a to ani nespomínam dobyvateľov ako Kyros, Hannibal, Ramess, skoro všetci Rímski Cisári, ktorý zabili všetkých, ktorý im stali v ceste. Alexander mal milenecky pomer s Hefaistionem, ale v starom Grécku a Ríme bolo 95% chlapov bisexuálov, ale aj Alexander aj ostatný boli aj veľký milovníci žien.Áno autor je nekritický ale príspevok od Braunerovej je až zaujatý.

03.02.2017 5 z 5

Alexandr Veliký - věštba Amónova Alexandr Veliký - věštba Amónova Valerio Massimo Manfredi

Vynikajúca trilógia, číta sa veľmi dobre. Skvelý a živý opis celého ťaženia a samotných bojov.

Alexandr Veliký Alexandr Veliký Paul Cartledge

Nazval by som túto knihu aj ako kritika na Alexandra Veľkého, ale zaujímave názory. Dobre sa číta a ukazuje Alexandrove chybne rozhodnutia. Autor je síce až moc kritický a vo všetkom vidí len negatívnu stránku Alexandrovho života.

03.02.2017 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Skvele čítanie, trošku slabšie ako Da Vinciho Kod. Ale aj tak som sa od tejto knihy nevedel odtrhnúť. Zaver geniálny, bohužiaľ s drobnou chybou, ktorá už vo filme nebola, keď plachta na zakrytie helikoptéry zachraňovala.

03.02.2017 4 z 5

Akta Golgata Akta Golgata Philipp Vandenberg

Mňa tato kniha ničím nezaujala.

03.02.2017 1 z 5

Athénská ústava Athénská ústava Aristotelés

Hlavne pre Slovenského čitateľa sa číta pomerne ťažko, ale inak ju hodnotím ako dobru knihu.

03.02.2017 3 z 5

Války bez konce Války bez konce Jiří Kovařík

Tak ako som napísal chválu pri prvom diely.Ani tu mi nedá nenapisat,ako je táto časť nabitá informáciami,ktoré sú veľmi zaujímavo podané.Vrele odporúčam.

31.01.2017 5 z 5

Vítězové nad Kartágem Vítězové nad Kartágem Jiří Kovařík

Môžem v kľude napísať, že táto série kníh o rímskej armáde je to najlepšie čo som o rímskych legiach čítal.A momentálne na trhu nič lepšie ani nie je,žiadna kniha neopisuje rímsku armádu tak podrobne a tak živo,ako táto séria kníh.

31.01.2017 5 z 5

Soudný den dávno nastal Soudný den dávno nastal Erich von Däniken

mne sa tato kniha vôbec nepáčila, autor si prekrúca históriu ako mu to pasuje a teda neuvádza pravdu

18.01.2015 odpad!