DavidGreňa DavidGreňa komentáře u knih

Malý atlas liečivých rastlín Malý atlas liečivých rastlín Ľudmila Thurzová

Skvelá kniha. Obsahuje podrobný prehľad veľkého množstva bylín, pričom pri každej je jej vyobrazenie a popis, kde rastie, aké drogy obsahuje a načo sa používa. Pripadne čoho sa vyvarovať. Bohužiaľ už sa asi kúpiť nedá iba zdediť po starých rodičoch, ako som ju zdedil aj ja.

29.01.2020 5 z 5

Zdraví z Boží lékárny Zdraví z Boží lékárny Maria Treben

Priznám sa, že som bol prvý k tejto knihe skeptický. Hlavne keď mi o nej rozprávali rodičia, že iným knihám o bylinkách neveria len tejto. Ja som im spomínal knihu od Thurzovej. Ale nedávno,keď som si ju kúpil tak som sa presvedčil, že je skvelá a patrí medzi moje obľúbené. Toľko skvelých rád a skúseností na použitie byliniek. Už aj ja na túto knihu nedám dopustiť. Jediná škoda je, že v nej nie je opísaných oveľa viac byliniek a liečivých rastlín.

29.01.2020 5 z 5

Herbář aneb Od anděliky k žindavě Herbář aneb Od anděliky k žindavě Jaroslava Bednářová

Celkom pekná kniha. Pri každej bylinke je aj jednoduchý postup na prípravu. Bylinka je vierohodne nakreslená. Farby rastlín sú trošku iné ako v skutočnosti.Ale inak kniha prehľadná. Obsahuje základné bylinky o ktorých popisuje kedy a čo sa z nich zbiera a načo sa používa.

28.01.2020 3 z 5

Sväté písmo – Jeruzalemská Biblia Sväté písmo – Jeruzalemská Biblia neznámý - neuveden

Knihu práve čítam. Musím uznať nie je to ľahké čítanie. Hlavné si musím dať stále pauzu a prečítať si knihy, ktoré sú záživnejšie. Lebo niektoré z kapitol resp. kníh má v biblii vôbec nebavili. Hlavne tie nezmyselné zákony, kto je hriešnik a kto nečistý. Ako sa stále Boh na ľudí nahnevá a potom im odpustí a potom sa zas nahnevá a to veľa krát kvôli somarinám. A ľudia stále opakujú tie isté chyby. Ale je mi jasné, že v tej dobe všetko čo sa stalo brali, ako výsledok buď Božej lásky, alebo hnevu. Páčia sa mi poznámky autora. Nakoľko veľa krát dávajú triezvy pohľad na vec aj podľa už dokázaných informácií. Ako potopa sveta, že bola medzi Eufratom a Tigrisom za čias Sumerov. Teším sa, ale na čítanie nového zákona.

27.01.2020

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Jiří Kovařík

Skvelá kniha. Veľmi dobre sa číta, ako aj ostatné knihy od Kovaříka. Veľmi dobrý formát knihy, veľa obrázkov, nákresy bitiek, máp. Veľmi sa mi páčia krátke prevažne jedno stránkové životopisy osobnosti okolo Napoleona. Čo mi ale chýba sú obrázky zbraní, lodí, pevností. Čitateľ, ktorý nevie, aké zbrane sa v tej dobe používali, aké pevností sa stávali si musí všetko hľadať na internete alebo v iných knihách. Trošku ma to mrzelo aj keď viem, že ide o životopis. Knihu určite odporúčam.

27.01.2020 5 z 5

Ilustrovaná stručná história času Ilustrovaná stručná história času Stephen William Hawking

Knihu som čítal druhý krát a len zas musím konštatovať, že je skvelá. K druhému prečítaniu tejto knihy má vlastné inšpirovala kniha Veľký plán od rovnakého autora. Laik v knihe, ako som aj ja nikdy všetko nepochopí, ale súper je to, že ani nemusí. Lebo kniha sa výborne číta a vie vám veľa vysvetliť aj bez toho,aby ste úplne všetko chápali. Predsa len kvantová teória je niekedy až mimo logického chápania. Ale aj táto teória je tu vynikajúco podaná, ako aj teórii relativity, ktorá sa dá úplne jednoducho pochopiť. Knihu určite odporúčam aj pre čitateľov z laickej verejnosti, ktorých zaujíma, ako funguje vesmír.

27.01.2020 5 z 5

Veľký plán Veľký plán Stephen William Hawking

Neviem si pomôcť, ale pri čítaní tejto knihy som sa len stále viac uisťoval o existencií Boha a to pritom sa autor snaží touto knihou povedať, že pri stvorení vesmíru nie je Boh potrebný. Dobrá kniha, ale čítanie je výrazne náročnejšie na pochopenie oproti stručnej histórii času a vesmíru v orechovej škrupine. Podľa mňa názov knihy je trochu nepresný. A rovnako, ako je nižšie spomenuté, kniha neprináša skoro nič nové. Preto dávam štyri hviezdičky.

27.01.2020 4 z 5

Vesmír Vesmír Martin Rees

Krásna kniha, ktorá podáva len základné informácie o vesmíre, ale obsahuje obrovské množstvo nádherných fotografií. Patrí medzi moje obľúbené aj keď informácie som načerpal z kníh od Hawkinga.

13.01.2020 4 z 5

Dějiny – Velký obrazový průvodce historií lidstva od úsvitu lidské civilizace po současnost Dějiny – Velký obrazový průvodce historií lidstva od úsvitu lidské civilizace po současnost kolektiv autorů

Nakoľko ide o encyklopédiu a už dupľom ako ostatné Zviera, Zem, Vesmír a pod. zameranú na obrázky a fotky. Tak v týchto knihách nemôžete hľadať množstvo informácií. V knihách sú fakt len jednoduché údaje niekedy aj nie úplne presné. Ale čo sa týka formátu a fotiek sú vážne špičkové.

13.01.2020 3 z 5

Válka Řeků s Peršany Válka Řeků s Peršany Jiří Kovařík

Nemám už ani čo dodať. Výborná kniha. Už som ju čítal dvakrát a stále mám chuť si ju prečítať znova. Číta sa ako román a pritom je to faktografia. Skvelá práca z pera skvelého Českého spisovateľa. A to pritom len na chvíľu odbočil od napoleonských dôb. Formát vynikajúci. Veľké množstvo máp, nákresov bojísk, nákresov vojakov, fotky a dokonca aj fotky z filmu "300" a z hry "Rome total war". Rovnako odporúčam aj knihy o rímskej armáde od pána Kovaříka. A aj práve čítane knihy Napoleon I. - II. sú výborné.

13.01.2020 5 z 5

Ve jménu Říma Ve jménu Říma Adrian Goldsworthy

Knihu hodnotím ako veľmi dobrú. Dobre sa číta. Prináša príbehy 15 generálov zoradených podľa obdobia. Podrobne opisuje ich vojenskú kariéru a hlavne najvýznamnejšie strety s nepriateľmi. Formát knihy je skvelý, obsahuje nákresy máp, bojísk a v neposlednom rade aj prílohu s fotkami sôch jednotlivých v knihe spomínaných osobnosti. Odporúčam.

13.01.2020 5 z 5

Sparta: Heroická historie Sparta: Heroická historie Paul Cartledge

Prikláňam sa ku komentárom nižšie a ešte mne aj strašne chýbali mapy, nákresy bojísk. Respektíve nákresy výzbroje. Aj nákres mesta Sparta by nebol od veci. Čakal som od autora oveľa viac. Ucelenejší obraz o Sparte mi dal Zamarovský, Plutarchos resp. Kovařík a to v knihách, ktoré nie sú špeciálne venované mestu a občanom Sparty.

13.01.2020 3 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Dmitrij Sergejevič Merežkovskij

Mňa tento román nijak zvlášť neoslovil. Čitateľ sa v knihe začne pomerne skoro strácať a naplno si nevychutná dej.

13.01.2020 2 z 5

Argonautica Argonautica Valerius Flaccus

Očakával som oveľa viac. Formát už tradične je celkom slušný, obsah bohužiaľ pomerne slabý. Ale celkom fajn kniha.

10.01.2020 3 z 5

Tajné zbraně třetí říše: Raketové a dálkově naváděné zbraně nacistického Německa Tajné zbraně třetí říše: Raketové a dálkově naváděné zbraně nacistického Německa Ivo Pejčoch

Ani táto kniha od pána Pejčocha nesklamala. A predstavuje skvelý prehľad o používaných respektíve testovaných tajných zbraniach, konkrétne rakiet a navádzaných bômb v nacistickom Nemecku. Len obrovská škoda,že takýto skvelý a plodný autor už skončil svoju cestu na tejto zemi.

25.12.2019 5 z 5

Obrněná technika. 12, Velká Británie a země Commonwealthu Obrněná technika. 12, Velká Británie a země Commonwealthu Ivo Pejčoch

Ivo Pejčoch ani v tejto knihe nesklamal. Kniha ma oproti starším dielom obrnenej techniky nový vylepšený formát. Ide o naozaj peknú knihu plnú fotografií a obsahujúcu veľké množstvo informácií o obrnenej technike. Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankami, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. Určite tieto knihy odporúčam.

06.11.2019 5 z 5

Bitvy starověkého světa Bitvy starověkého světa Kelly DeVries

Túto knihu mám len kvôli mapám a nákresom bojísk. Lebo, ako je už nižšie spomenuté. Kniha obsahuje veľa nepresnosti a celkovo tie informácie sú pomerne nedostatočné.

06.11.2019 2 z 5

Zbrane druhej svetovej vojny Zbrane druhej svetovej vojny Michael E. Haskew

Celkom dobrá kniha aj keď chýba mi viac informácií. Kniha sa zaoberá porovnávaním vybranej techniky, pričom porovnáva jednotlivé vlastnosti. Napr. palebnú silu, ochranu, rýchlosť, dolet a podobne.

06.11.2019 3 z 5

Vojenské proudové letouny - Od roku 1939 do součastnosti Vojenské proudové letouny - Od roku 1939 do součastnosti David Donald

Kúpil som ju, keď som bol ešte malý chlapec a zároveň ju aj tak hodnotím. Dobra kniha pre deti, ktoré zaujímajú lietadla. Obsahuje na môj vkus veľmi málo textu a žiadne fotky, iba nákresy lietadiel.

06.11.2019 1 z 5

Velké civilizace Velké civilizace Göran Burenhult

Veľmi dobre spracovaná kniha. Podáva základné informácie o starovekých civilizáciách a obsahuje veľa pekných fotografií. Patri medzi moje knižné klenoty. Vždy sa do nej rád pozriem. Čo sa týka spracovania už ju prekonáva len encyklopédia História a ostatné knihy z tejto edície. Odporúčam.

05.11.2019 5 z 5