Leonardo da Vinci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Životopis velikána italské renesance z pera skvělého ruského autora. Leonardo, malíř, sochař, vynálezce, architekt, filosof, přírodovědec, fyzik, který chtěl ovládnout přírodu, génius, který předstihl dobu o několik generací, vzrušoval spisovatele všech epoch a národů. Z bohatého autentického materiálu, skutečných dramatických událostí a básnických vizí tká Merežkovskij mistrovskou rukou předivo velkého románu, jenž je pro čtenáře zážitkem i zdrojem poučení. Obraz velikosti a tragédie života Leonarda da Vinci rámují autentické historické události a reálné postavy italské renesance. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39707/leonardo-da-vinci-39707.jpg 3.923
Série

Kristus a Antikrist 2.

Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Academia
Orig. název

Воскреслі боги. Леонардо да Вінчі., 1922

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Leonardo da Vinci

Přidat komentář
vodovodnice
13. ledna

Mám knihovnu plnou starých knížek a postupně je pročítám, je to skvělé dobrodružství číst knížku, která má víc jak sto let :-).
A s nadšením jsem se postila i do Leonarda da vinci.
Musím říct, že se knížka nečte tak snadno, jako když jsem četla pana Arbesa, ale jsem ráda, že jsem si knížku přečetla.
Dozvěděla jsem se o Leonardovi da Vinci ne to co udělal, napsal, vytvořil, vymyslel, namaloval... Ale dozvěděla jsem se jaký byl člověk, v jaké konkrétní době žil, co se konkrétně v roce 1497 dělo, dětští inkvizitoři, moc církve a "jednoduchého" lidu, myšlení učenců Leonardových a tlak společnosti na Leonarda a jeho zastánce...
Bylo pro mne hrozně zajímavé a krásné objevovat jaký byl Leonardo člověk, všestranný, umělecky založený, nadšený do objevování, matematik, mírumilovný, člověk, který dělá deset věcí na jednou a dělá mu potíž u něčeho vydržet delší dobu, člověk, který svou práci odevzdává se zpožděním, ale v perfektním stavu (neexistuje, aby jeho dílo mělo vady, takovou věc nepustí z ruky) a dobrosrdečný člověk.
Pro mne to bylo skvělé poznání tak velikého člověka, z té neformální, soukromé stránky.
Jsem moc ráda, že se ke mě knížka dostala :-) .

Fillipa
04.12.2020

Po Agónii a extázi (Irving Stone) o Michelangelu Buonarrotim jsem se nadšeně vrhla po knize o dalším umělci a vědci, který žil v téměř stejné době. Opět jsem se těšila na množství informací o Leonardovi a jeho díle - zbytečně, anotace vůbec neodpovídá. Musela jsem se hodně přemáhat, aby kniha neskončila v nedočtených.


Rihatama
30.11.2020

Člověku nedochází, jakým tento velký, nadaný, talentovaný, skromný a nesmírně pracovitý muž s velkými vizemi čelil překážkám své doby plné ignorance a předsudků, pro kterou tak byl cizí, divný, nepochopitelný, a tedy nástroj ďáblův atp. Nedochází nám proto, jaké máme štěstí my, ve své době, na které hledáme titěrné mouchy, abychom ji mohli ocejchovat a odsoudit. Těžko uvěřit, že Leonardo byl Ital :). Člověk musí četbě věnovat plnou pozornost, jinak o mnoho přijde a dílo nedocení.

"Lež je špatná proto, že velebí velikost Boha a tím jej snižuje.
Pravda je krásná proto, že chválí nejnepatrnější věci a tím je povznáší.
Mezi pravdou a lží je rozdíl jako mezi tmou a světlem."

DavidGreňa
13.01.2020

Mňa tento román nijak zvlášť neoslovil. Čitateľ sa v knihe začne pomerne skoro strácať a naplno si nevychutná dej.

Jaruš7
12.04.2019

Leonardo Da Vinci z pera autora má nádhernou auru kolem své mimořádné osobnosti. V audio provedení v podání Viktora Preisse snad nemůže být lepší.
Přes všechny skutky je touha létat tím okřídleným - věčným snem, dopřán jen duši.
Citace:" Namlouval jsem si, že jsem svůj osud upjal ke hvězdě".
"Ze všelikého dřeva rajského jez, ze stromu pak poznání dobrého a zlého ať nejíš, neboť kterÿkoli den bys z něho jedl, smrtí zemřeš."
Pocta mistrovská.
Doporučuji.

Petr.c17
11.03.2016

Od Merežkovského mám Láska nad smrt silnější - příjemný text: zábavný, vtipný, oduševnělý. Pod tímto dojmem jsem si půjčil Leonarda - bohužel, kniha je příliš rozvláčná, přelidněná pro mě zbytečnými postavami, rozhovory.

Izzy_
28.05.2013

Leonarda považujem za úžasného človeka plného protikladov- maliar zo zmyslom umelca a záujmom o vedu. Bol matematik a vynálezca- muž, ktorý dokázal mnoho a jeho tajomstvá zostávajú stále neodhalené.
Preto som sa rozhodla prečítať si túto knihu- teda požičať si jej prvú časť.
Leonarda tu vidíme s pohľadu ľudí tej doby hlavne jeho žiakov a Giovanniho Beltraffia, ktorý sa stal jeho žiakom.
Na pozadí prebieha viacero zápletiek (nedokončená Posledná večera, vojvodova smrť, Giovanniho odchod..)
Postáv v knihe je veľa a čitateľ sa medzi nimi môže zamotať..
Na začiatku knihy (v prvých kapitolách) som objavila veľa krásnych výrokov ktoré som si aj zapisovala, napríklad : "Všetko krásne umiera v človeku,ale nie v umení",alebo "Pamiatka na bohatých hynie zároveň s nimi,pamiatka na múdrych nikdy nepominie.."
V posledných kapitolách sa však dej začal stále viac a viac zamotávať, pridávalo sa viac postáv a knihu som ani nedočítala od konca.
To dobré čo som z tejto knihy získala si chcem zapamätať a záver mi možno raz bude prístupnejší, ako teraz ...

p.stranska
08.11.2012

Životopisné romány, to je moje. A Leonardo stojí za to, něco se o něm dozvědět.