Feničania

Feničania https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288795/bmid_fenicania-6q4-288795.jpg 5 8 3

Písmo, mestá, lode, víno, spracovanie železa – to sú len niektoré z vymožeností, ktoré Feničania rozšírili v Stredomorí. Hnaní odvahou a snahou po zisku sa príslušníci tohto národa plavili na malých drevených plavidlách v ústrety nepoznaným krajom. Cestu si v ďalekých krajinách nekliesnili pomocou zbraní, ale svojou prešibanosťou a šikovnosťou. V staroveku ich bolo vidieť a počuť na každom významnejšom prímorskom trhovisku, až kým ich nepohltil helenistický a rímsky svet. Bohato ilustrovaná kniha sprevádza čitateľa fascinujúcim príbehom fenických dejín. Spolu s čitateľom prekonáva úskalia plavieb fenických moreplavcov, navštevuje fenické mestá, zakladá Kartágo, Cádiz, či Palermo, privádza ho do Egypta, Asýrie, Izraela, Ríma a antických Atén, ale najmä dáva význam tejto, dnes už takmer zabudnutej, civilizácii.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Perfekt

DavidGreňa
DavidGreňa
04.04.2023 5 z 5

Pomerne nenápadná kniha, ale veľmi dobre spracovaná. Plná zaujímavých informácií o Feničanoch. Kniha sa preto dobre číta a obsahuje dostatok pekných fotografií a máp. Habaj sa opiera o overené informácie a nezachádza do špekulácií a ani neuvádza nepodložené údaje. Ide o podarené dielo, ktoré určite odporúčam.

Igwarr
Igwarr
09.07.2021 5 z 5

Kniha sa venuje národu, ktorý síce nevytvoril nič prelomné, neovládol obrovskú časť zeme ani neobjavil ako prvý dnes známe miesta. Napriek tomu je dôkazom, že feničania ako národ mali svoju kultúru, ovplyvnili viaceré národy vznikajúce po nich a ponechali nám toho mnoho. Dokonca ich niektoré zvyky do dnešnej doby používame.

Kniha sa ľahko číta. Michal Habaj píše veľmi zaujímavým štýlom, ktorý neunudí. Zaslúži si preto u mňa za to rešpekt.

yerry
yerry
07.06.2020 4 z 5

Feničania - ľud spod Libanonských svahov, nikdy nevytvoril ríšu. Ich predkovia semitského pôvodu dnes označovaní ako protofeničania alebo Kanaánci (známi ešte z Biblie) založili svoje mestské štáty na úzkom páse pobrežia Perzského zálivu. Možno ti niečo hovoria ich názvy ako Arvad, Tripolis, Byblos, Sidón, Tyros alobo Dor. Dostali svoje meno podľa slova foinix, označujúceho červenú farbu. Gréci ich preto volali aj červení. Boli vynálezcami písma, papyrusu, majstrami v stavaní lodí a veľmi šikovní obchodníci. Na Africkom kontinente založili Kartágo. Asimiláciou v Rímskej ríši ukončili svoju existenciu ako samostatné etnikum.

Autor v knihe uverejňuje veľa faktov, ktoré sú známe už z Biblie či iných zdrojov. Zaujímavé je, že tí, čo vynašli hláskové písmo, veľa správ o sebe nezanechali. Preto sú aj v tejto knihe správy predovšetkým egyptského, židovského, babylonského, asýrskeho, gréckeho, či rímskeho pôvodu. Paradoxne sa o týchto ríšach dozvieš viac ako o samotných Feničanoch.

Zaujímavé čítanie, ale asi by bolo lepšie, ak by bola knižka spracovaná populárnejšou formou, autor sa síce snažil, ale... Na Zamarovského sa v tomto ohľade nechytá. Žiadne ďalšie výhrady k nej nemám. Prečítať sa oplatí, masa kvalitných informácií je tu zaručená. Ešte jedna malá výhrada by sa našla: niektoré ilustrácie, hlavne mapy, sú tak malé, až sú nečitateľné, vzhľadom na typ publikácie to však chápem a Internet to istí. Veľmi dobré čítanie ak sa chceš dozvedieť niečo o dnes už takmer zabudnutom národe...