Veľké príbehy staroveku: Gilgameš - Sinuhet - Aeneas

Veľké príbehy staroveku: Gilgameš - Sinuhet - Aeneas https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389951/bmid_velke-pribehy-staroveku-gilgames-si-RiV-389951.jpg 4 8 2

Príbehy o Gilgamešovi, Sinuhetovi a Aeneovi patria k najslávnejším textom, aké nám starovek zanechal a napriek rozdielnemu pôvodu ich mnohé spája. Iba zriedka sa pritrafí, že sa v jednej knihe stretnú príbehy z takých rozdielnych období a civilizácií, ako je to v tomto prípade. Niekedy v priebehu tretieho tisícročia pred n. l. na juhu Mezopotámie napísali na hlinené tabuľky po prvý raz príbeh o Gilgamešovi. Rozprávanie má viacero rovín a jedna z nich zosobňuje ľudský zápas so smrteľnosťou. Hlavný hrdina prichádza k poznaniu, že človek sa môže snažiť iba o nesmrteľnosť svojho mena. Sinuhetov príbeh je považovaný za najlepšie dielo egyptskej literatúry v období Strednej ríše. Medzi to najlepšie ho radili už starí Egypťania. Sinuhet býval sluhom kráľovnej Neferu. Podobne ako v židovskej tradícii porazil Dávid Goliáša, porazil Sinuhet na čele svojich ľudí omnoho silnejší kmeň a tak sa preslávil. Jedenásť rokov písal Vergilius Aeneas, veľký rímsky epos, ktorý vzdáva hold vládcovi impéria a verí v dni budúce.... celý text

Ahmose
Ahmose
16.10.2023 5 z 5

Milujem starovek, milujem klasiku a Veľké príbehy staroveku od Vojtecha Zamarovského sú skvelý úvod aj pre toho, kto sa v staroveku nevyzná. Viem, že meno autora sa spája s minulým režimom a štátnou bezpečnosťou, no nič to nemení na tom, že jeho tvorba významne obohatila slovenskú literatúru faktu. Táto kniha približuje starovekých hrdinov obyčajným ľudom. Je to vlastne prepis pôvodných textov do čitateľne dobre stráviteľnej podoby. Na konci každého príbehu je odborný výklad, ktorý čitateľovi zasadí dané dielo do širšieho historického, spoločenského a literárneho kontextu. Súčasťou sú aj poznámky a vysvetlivky k cudzím slovám alebo názvom miest a bohov. Kniha tiež obsahuje aj niekoľko jednoduchších, ale veľmi pekných ilustrácií. Všetky potrebné informácie má tak čitateľ naservírované ako na striebornom podnose. Nemám čo vytknúť a určite odporúčam

DavidGreňa
DavidGreňa
15.04.2020 4 z 5

Pekne spracovaná kniha v ktorej Vojtech Zamarovský prerozprával tri veľké diela staroveku. Čiže v knihe nie sú tieto diela v originálnej forme, ale sú v podobe troch historických príbehov, bez veršov. Ale aj tak ide o dobrú knihu, ktorá sa tým pádom číta veľmi ľahko. Trošku ma mrzia pravopisné preklepy, ale pôžitok z čítania mi to nepokazilo. V knihe sú aj menšie ilustrácie, ktoré dotvárajú mýtický efekt daných príbehov. Odporúčam pre čitateľov ktorých zaujíma obsah týchto diel a nie forma, akou boli napísane.