daudurhundur daudurhundur komentáře u knih

Turecká hra Turecká hra Leo Kessler (p)

Jako fanoušek obyčejného Smithe jsem si musel jednu hvězdu přidat. Jinak je to v rámci Whitingových / Kesslerových knih spíš průměr... no možná i lehounce pod jeho průměrem.

Případ zaměněné tváře Případ zaměněné tváře Erle Stanley Gardner

Na poměry Perryho Masona spíše slabší případ.

01.11.2020 3 z 5

Podsvětí Podsvětí Oliver Bowden (p)

Větší část knihy, která se odehrává před příběhem Evie a Jacoba, který známe ze hry je opravdu zábavná, napínavá a v rámci AC světa dává smysl. Kdyby s příběhem Ducha skončila i celá kniha, dal bych snad i 4 hvězdičky.
Bohužel druhá část, byť kratší, výrazně sráží kvalitu celé knihy. Zběsilý popis příběhu ze hry, ve kterém spousta epizod chybí, takže na mnoha místech to nedává úplně smysl, chybí motivace všech - kladných i záporných - postav, a oproti hře chybí i jakékoliv napětí a zábavnost.

Mé druhé setkání s knižním světem AC dopadlo sice lépe než to první - Renesanci jsem nenávratně odložil po několika úvodních kaptolách - nicméně mne přesvědčilo, že se mu budu nadále vyhýbat. (Což se koneckonců po generické výplni openworldu Origins týká i toho, kdysi originálního, světa AC her.)

01.11.2020 2 z 5

Můj životopis a mé vynálezy Můj životopis a mé vynálezy Nikola Tesla

Snad ani nelze neuznávat Teslu jako vynálezce či zpochybňovat jeho zásadní vliv pro vědu 19. a 20. století i pro další rozvoj lidské civilizace a tím i běh světových dějin. Ale (čerte, drž se svého kopyta!), jeho vlastní životopis se příliš číst nedá. Ne snad kvůli tomu, že ne všechny jeho myšlenky byly skutečně geniální, a dnes po stu letech jsou vyvráceny, ale prostě jak byl vynikající jako vědec a vynálezce, tak byl slabý jako spisovatel...

01.11.2020 1 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Nemám rád Francii, francouze, víceméně nic francouzského, a stejně tak mi může být ukradená celá Bretaň (i když místní mají možná ke zbytku Francie podobný vztah jako já). A přesto pro mě tahle detektivka byla moc příjemné překvapení. Takže jsem hned pořídil další díl a brzo přijde na řadu. Komisař Dupin mě prostě bavil :-)

Případ vznešeného prstenu Případ vznešeného prstenu Jiří Marold

Pro dvojici reportéra Lazničky a příslušnici ;-) Adélu mám asi slabost. Jedna z lepších "magnetek" a stejně jako ostatní ji hodnotím spíš jen v kontextu této edice.
Proti ledasjaké "opravdové a velké" detektivce by tenhle případ samozřejmě neuspěl, ale krátký a zábavný odpočinek s knihou to zajistilo.

Kukaččí vejce Kukaččí vejce Cliff Stoll

Utrpení. Navíc znásobené špatným překladem (zdá se, že všechny vědecké i technické obory, které se v knize byť jen mihly, byly pro překladatele španělskou vesnicí). Zhruba od poloviny jsem radši přešel na originál. Pokud bych četl celé v angličtině, tak bych asi jednu hvězdu přidal... možná.

01.11.2020 1 z 5

Desátá síň Desátá síň Glenn Cooper

Četlo se to celkem dobře, jedna dějová linka byla fajn, jedna spíš jen ušla, a ta hlavní byla vyloženě slabá a děravá. No vlastně si ani nejsem jistý, jestli 3 hvězdičky nejsou moc... snad s odřenýma ušima... Zcela určitě se k téhle knize nebudu vracet, a ani vyhledávat další kousky od Glenna Coopera. Na druhou stranu se mu ani nebudu cíleně vyhýbat a tak možná někdy v budoucnu u mě dostane ještě druhou šanci.

01.11.2020 3 z 5

Dluh Dluh Dmitrij Rus

Kdyby tam nebyla dějová linka z "reálného" světa, tak bych asi hvězdičku přidal. Ale svojí průhledností a naivností mě tam vyloženě štve. Jinak je to prostě klasický superhero fantasy litrpg.

13.04.2020 3 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Pro mě zatím nejslabší Josefína - bylo to pořád zábavně oprsklé a zároveň tak maloměstsky známé... ale jako detektivka tentokrát prostě slabší. Ale i tak už se těším na další díl.

20.02.2020 3 z 5

Noc na Arnwaysu Noc na Arnwaysu Eduard Fiker

Příběh je složitostí i délkou tak na úrovni různých rodokapsů, kriminální linka průhledná, a vůbec všechno tak krásně naivní ;-) a zaobalené ve starorůžové romanci. Taková jednoduchá a rychle plynoucí jednohubka na vypnutí hlavy před spaním, která se čte úplně sama.
Pokud si chcete udělat představu o "šestákových" detektivkách, tak tohle je na začátek ideální.

Poslední autobus do Woodstocku Poslední autobus do Woodstocku Colin Dexter

V televizním provedení (myslím ten seriál z 90.let) byl inspektor Morse můj oblíbenec. V knižním originále jsem si k němu ale cestu zatím moc nenašel. Ale úplně to nezavrhuju, určitě mu dám ještě šanci s dalším, snad zábavnějším, případem.

20.02.2020 3 z 5

Klan Klan Dmitrij Rus

Nutno přiznat, že v mém hodnocení se projevuje fakt, že tuhle sérii čtu až po Mahanovi. V opačném případě bych asi dal plný počet.
Takhle už se jaksi nedostavuje žádné překvapení, podstatná část děje je předvídatelná a očekávatelná. Přijde mi to malinko slabší než první díl - už známe základy fungování světa, takže průzkumy ani nové prvky nijak zásadně nenadchnou, navíc je zapojeno ještě trochu víc citů... Ale je to napsané stále tím čtivým stylem, že se jen těžko odpoutává, a navíc ta nostalgie.... :-)

20.02.2020 4 z 5

Zemřeš podruhé Zemřeš podruhé Jaroslav Petr (p)

Detektivní linka je celkem slabá a navíc lehce odhadnutelná, zajímavou ji činí vlastně jen prvky sci-fi. Ale docela mě, zejména s ohledem na dobu vzniku, překvapil popis dystopie, stavu společnosti a následky eko-fanatismu.

Hon na medvídka Hon na medvídka Zdeněk Lahoda

Nepříliš nápaditý příběh, ale zajímavý popis života různých společenských vrstev v Praze v období 30.let minulého století.

31.12.2019 4 z 5

Vražda ve společnosti Consus Vražda ve společnosti Consus Václav Erben

Kapitánu Exnerovi to v raném kapitalismu 90. let vůbec nesluší... příběh a okolnosti jsou oproti předchozím dílům výrazně slabší... Vlček s Beránkem pracují podle zvyklostí, všechny ostatní postavy jsou nepříjemné a/nebo neuvěřitelné. Až příliš poplatné době

31.12.2019 2 z 5

Za vodou Za vodou Svatopluk Ondra

První polovina mi přišla výrazně zábavnější. Víceméně přesně to odpovídá mým zkušenostem s akademickou/výzkumnou sférou... bohužel.

07.10.2019 4 z 5

Takový výběr historických zajímavostí, víceméně známých, nečekejte nic překvapivého. Trvalo mi asi měsíc než jsem se tím pročetl, což pro mě dostatečně svědčí o nezáživnosti...

07.10.2019 1 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Zase jsem se nechal ukecat na Dana Browna. Byla to chyba, nebo byla chyba, že jsem u toho nevypnul mozek. Přijde mi, že Langdon je čím dál hloupější, příběh čím dál naivnější a celkově stále méně zábavné a už vůbec ne originální, překvapivé a vlastně skoro už ani napínavé. Pro mě to byla už opravdu definitivně poslední kniha od Browna. Škoda.

07.10.2019 2 z 5

Případ třetí stopařky Případ třetí stopařky Karel Havlíček

Taková průměrná "magnetka". Během vyšetřování vraždy se rozkryje několik dalších trestných činů, a nakonec se podaří donutit pachatele udělat chybu, díky které je možné ho obvinit. Ufff, dobře to dopadlo a ctihodní občané mohou díky bystrým příslušníkům zase klidně spát :-)

23.09.2019 3 z 5