danielosbourne Online danielosbourne komentáře u knih

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Na to, že jde o autorovu prvotinu, tak to nebylo vůbec špatné. Jasně, že Není úniku bylo o něco lepší, ale zase musím autorovi složit poklonu, že si na svou první knihu zvolil takhle těžké téma. Ono vytvořit atmosféru v příběhu, kde se v podstatě nemůžou postavy pohnout z místa, a to doslova, není vůbec lehké. Tayloru Adamsovi se ale podařilo nejen vytvořit nějakou atmosféru, ale dokonce vytvořil postavy, které nebyly totálně na pěst, což se také ne vždy povede. Za mě kniha, která není ničím extra, ale jako prvotina je obstojným rozjezdem.

13.03.2019 3 z 5

Bridget Jonesovou jsem vůbec neměl v plánu číst, ale když se mi dostala náhodně do ruky v knihobudce, tak jsem jí tam nemohl nechat. Očekával jsem od ní odpočinkové čtení a notnou dávku zábavy. Nedá se upřít, že bych si u knihy neodpočinul, ale zábava se jaksi vytratila. U čtení mě udrželo pouze to, že miluji filmy o Bridget Jones a zajímalo mě, kolik bude mít kniha společného s filmem. Něco společného se našlo, ale jak se ukázalo, tvůrci si pro film mnohé upravili a musím říct, že k lepšímu.
Nevím jestli je to tím, že je kniha psaná primárně pro ženy, ale já jsem nenašel jediný moment, který by mě skutečně pobavil. Přišlo mi, jako by autorka Bridget násilně vtlačovala do svízelných situací, což asi mělo samo osobě vytvořit tu zábavnou část, ale za mě se to nepovedlo. Většinou to bylo trapné a skutečně vynucené.
Dvě hvězdy nakonec dávám za to, že opravdu nebylo nějakým utrpením knihu dočíst, i když mi to nic moc nedalo, a že autorka vytvořila samotnou postavu Bridget Jones a dala tak předlohu skvělým filmům, které mě na rozdíl od knihy velice baví a zlepšují mi náladu. Alespoň mě kniha navnadila k tomu, abych se na filmy s Bridget Jones opět podíval.

09.04.2018 2 z 5

Přesně po tomhle jsem toužil. Hned jak jsem tuto knihu viděl, věděl jsem, že jí musím číst. Mysterium kolem Djatlovovy expedice jsem znal již před tím a opravdu mě zajímalo, jak se autor popasuje s takovýmto druhem knihy. Výsledek je ale skvělý. Autor probral celou tuto záhadu ze všech směrů, popsal celkový postup expedice, přednesl možné varianty, které by mohly za tuto tragédii a vše je bohatě doplněno dobovými fotografiemi. Z některých fotografií a popisů až běhal mráz po zádech a všechno to doplňoval ještě chlad, který v knize vládne. Jediné, co bych mohl vytknout, jsou obsáhlé poznámky pod čarou. Některé jsou sice hodně zajímavé, ale některé jsou možná až zbytečné. Každopádně k tomuto druhu knihy se určitě hodí a každý si může vybrat, které informace navíc ho zajímají, a které přeskočí. Opravdu by mě zajímalo, co se tehdy přihodilo. Nejspíš se to asi nikdy nedozvíme, ale určitě to nebylo nic pěkného. Smekám před autorem, jak skvěle tuto knihu zpracoval.

26.08.2017 5 z 5

Hlava plná přízraků Hlava plná přízraků Paul Tremblay

Opravdu zvláštní kniha. Vlastně ani nevím, jestli hlavním příběhem mělo být posednutí mladé dívky něčím nadpřirozeným nebo postupný rozpad rodiny, která je sužována něčím neznámým a rozchází se v řešeních této situace. Neříkám, že by se mi kniha nelíbila, ale zkrátka sem jí moc nepochopil. Možná by to mohlo být tím, že tak bylo až moc aspektů, kterým se autor věnoval. Ani tak ale nebyl problém, abych knihu dočetl a dočkal se vytouženého konce. I když nebyl podle mých představ a vlastně takový nějaký. Jako celá kniha. Přečíst ji můžete, ale nečekejte nic velkého.

25.08.2017 3 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Má šestá kniha od A. Christie a bohužel zatím nejslabší. O to hůře, že to byla první kniha, kde je vyšetřovatelkou slečna Marplová. Za sebe si myslím, že tahle kniha není vyloženě špatná, ale nelíbilo se mi vyšetřování stylem: "Zjisti si všechno sama Jane." Pokud stejně jako já nemáte zkušenost se slečnou Marplovou, touto knihou by jste začínat nejspíš neměli. Nenadchla, nezklamala.

03.05.2017 3 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Čekal jsem, že prostřednictvím této knihy trochu nahlédnu do života japonské rodiny, na jejich zvyky a kulturu, ale toho se mi bohužel moc nedostalo. Z knihy sice sálají jisté emoce, ale příběh je opravdu o ničem a dost předvídatelný. Hned od začátku jsem věděl, jakým směrem se bude kniha ubírat. Každopádně to nebyla ztráta času. Vzhledem k délce knihy je to přesně taková jednohubka, kdy si v sobotní podvečer uděláte kávu a strávíte 2 - 3 hodinky příjemným čtením.

25.04.2017 3 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Tahle kniha byla naprosto úžasná. Nejhorší na tom je, že nedokážu z přesností určit, co se mi na ní tak moc líbilo. Zda to byla ta otevřenost, uvěřitelnost děje nebo to bylo skvěle napsanými postavami. Nejspíše to bylo kombinací toho všeho a k tomu ještě navrch příjemná a nenásilná romantická linka mezi dvěma kluky. Zkrátka jsem si tuhle knihu neuvěřitelně užil a teď mě mrzí, že jsem ji přečetl tak moc rychle. Bohužel jsem nemohl odolat.

07.03.2017 5 z 5

Bronzový klíč Bronzový klíč Holly Black

Je velká škoda, že už nepatřím do věkové kategorie, pro kterou je tato kniha určena. Zápletka pro mě byla celkem lehko prokouknutelná a špeha jsem celkem brzo odhalil. To ale nic nemění na tom, že bych ono odhalení neprožíval. U příštího dílu bych ale uvítal, kdyby autorky trochu přitvrdily. A ten závěr? Jsem v šoku!

14.12.2016 4 z 5

V mlze V mlze Caroline Eriksson

Očekával jsem něco trochu jiného, ale kniha to není úplně špatná. Nejlépe by se podle mě hodila pro ty, kteří chtějí s thrillery začít a pro začátek chtějí něco jemnějšího, co se zaměřuje především na psychickou stránku postav. V tomhle ohledu by byla kniha tou pravou volbou.

Pokud vás zajímá můj rozsáhlejší názor, přejděte k recenzi v odkazu.

06.12.2016 3 z 5

Stínová královna Stínová královna C. J. Redwine

V celku povedené převyprávění Sněhurky, kterému by ovšem prospělo, kdyby se trochu proškrtal. Místy mi už děj přišel moc překombinovaný, což mě celkem rozčilovalo a každou další kapitolou jsem se těšil, až se dostanu nakonec a budu mít tuhle knihu z krku. Přesto se mi kniha celkem líbila a v rámci retellingů se řadí mezi ty lepší. Postava Iriny mě velmi překvapila a rád bych si přečetl celou knihu, která by mapovala její život a zlo, které koluje jejími žilami.

17.09.2016 3 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Moje pátá kniha od Agathy Christie a opět se mi velice líbila. Musím však jednu hvězdičku u hodnocení ubrat, protože jsem již v polovině knihy odhalil vraha a dokonce jsem i odhadl motiv vraždy. Závěr pro mě tak nebyl žádným velkým překvapením. Odnáším si ale skvělý pocit z toho, že se mi konečně podařilo přelstít královnu detektivek a prokouknout její kamufláž.

01.09.2016 4 z 5

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Tahle kniha se pro mě stala takovým malým experimentem, jak moc je zaměřena na dívčí publikum, které tuto sérii vynáší do nebes. Odpověď je: Hodně. Po celou dobu knihy se zde řeší otázky vztahů a sexuální přitažlivosti, což zapříčiňovalo to, že jsem o knihu ztrácel zájem. Ne že by na tom bylo něco špatného, ale už toho bylo prostě moc. Uvítal bych o něco více akce a trochu pozměnit charaktery některých postav. Lissa se s tím věčným kňučením opravdu nedala snést. Přemýšlel jsem, že bych Vampýrskou akademii ohodnotil dvěma hvězdami, ale poslední kapitola mě utvrdila v tom, že si tato kniha zaslouží průměrné hodnocení. Nejvíce na této knize oceňuji jednoduchý styl psaní, díky kterému je tato kniha spíše odpočinkovým čtením. Na další díly se prozatím nechystám, ale úplně nezatracuji možnost, že bych se někdy pokusil v této sérii pokračovat.

28.08.2016 3 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Nikdy jsem nebyl skalním fanouškem této série, dokud jsem nepřečetl závěrečný díl. Knihovna duší mě přesvědčila o tom, že tato série má rozhodně co nabídnout a budu si ji muset celou znovu přečíst. S odpovědmi, které přinesl tento díl, to konečně bude dávat všechno smysl.

11.06.2016 4 z 5

Poslední navěky Poslední navěky Soman Chainani

Rozhodně dospělejší, než byly předešlé dva díly, ale stále to není na plné hodnocení. Velice mě překvapil začátek knihy, který mě ihned vtáhl do děje. Trochu mi opět vadily postavy Agáty a Sofie, které se opět chovaly místy nepochopitelně, ale dalo se to přežít. Závěr celé série se mi líbil, ale popravdě jsem rád, že už mám tuto sérii za sebou. Evidentně jsem nebyl cílovou skupinou :).

01.05.2016 4 z 5

Grim přízrak Grim přízrak Åsa Larsson

Druhý díl se mi četl o něco lépe než první díl, ale kvalitativně jsou oba díly na stejné úrovni. Mladí čtenáři budou z těchto knih nadšeni, ale i starší čtenáři si knihu užijí. Rozhodně mě bude zajímat, jak bude série pokračovat.

01.05.2016 4 z 5

Větrné duše Větrné duše Mons Kallentoft

Sedmé setkání s Malin Fors a pořád je to skvělé. Od knih Monse Kallentofta se nemůžu odtrhnout a může za to především styl, jakým autor píše. U jeho knih si vždy krásně odpočnu a navrch dostanu ještě příběh, který je dosti zajímavý, aby mě zajímalo, jak to vše dopadne. O detektivní linku mi tak moc nejde, jako se každým dílem těším, jakým směrem se posune život Malin Forsové, a jaké problémy jí život přinese tentokrát.

24.04.2016 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Skvělá oddychová četba, kterou jsem od této knihy očekával. Příběh byl poměrně zajímavý a vývoj událostí místy překvapující, ale humorné to podle mě není. Černému humoru moc neholduji a po zkušenosti s Paasilinnou si dovoluji říci, že je mi cizí i severský humor. Přesto však na autorovi knihy nezanevřu, protože se čtou velmi dobře, a jak už jsem říkal, je to skvělá odpočinková četba.

04.03.2016 3 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Sarah J. Maas mě opět dostala. Trochu jsem se při čtení první poloviny bál, že nebude kniha tak dobrá, jako byl Skleněný trůn, ale druhá polovina vše vylepšila. Pokud Půlnoční koruna předešlý díl nepřevyšuje, rozhodně se mu kvalitou vyrovnává. Nedočkavě vyčkávám na další díl!

10.02.2016 5 z 5

Horla / Le Horla (dvojjazyčná kniha) Horla / Le Horla (dvojjazyčná kniha) Guy de Maupassant

Jde sice o předvídatelný příběh a lehko se dají předvídat i kroky, které hlavní postava učiní, ale vzhledem k době, kdy byla tato "povídka" napsána, jde o dobré dílo. Atmosféra je místy temná a tíživá a má příjemně vzestupnou tendenci. Velice mě překvapil doslov, při kterém se mi rozbušilo srdce.

05.02.2016 4 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Velice příjemná detektivka ze staré školy, která není příliš akční, ale vsází na vyšetřování formou dialogů, které vede bývalá jeptiška s podezřelými a s lidmi, kteří si v době vraždy mohli něčeho všimnout. Moc mě bavilo sledovat vývoj, kterým hlavní postava prošla a její začínající milostný život. Teorie dvojčat byla zajímavá a samotné rozuzlení bylo poměrně slušné. V sérii rozhodně budu pokračovat dále.

22.01.2016 4 z 5