daniel6725 daniel6725 komentáře u knih

Star Wars: Pravé barvy Star Wars: Pravé barvy Karen Traviss

O stupínek lepší než Trojitá nula, o stupínek horší než Přímý kontakt. Travissová bohužel pokračuje ve všem, co mně na příběhu Republikového komanda vadí. Kniha má přes 400 stránek a přeci je tam zoufale málo akce a až přespříliš prostoru dostává neustále recyklovaný motiv vztahu mezi všemi postavami a Kalem Skiratou, který ne vždycky úplně dává smysl (v tomto díle třeba Besany Wennen). Kriticky hodnotím i míru detailu, která uměle nafukuje objem textu, čímž trpí zejména dynamika děje. Počet postav se už zase zvýšil bez spolehlivé obhajoby jejich důležitosti pro příběh samotný. Ale abych byl fér, dialogy mezi samotnými klony jsou skvělé a s vysokou mírou toho, co si představuju pod autentickým vojenským žargónem a černým humorem. Je to pravděpodobně jediná věc společně se vzácnými akčními částmi příběhu, která této knize pomůže alespoň ke 2 hvězdám. Bohužel nevím, jak jinak se postavit k ději, který mě nudil, přišel mi zbytečný a od pokračování ve čtení mě spíše odrazoval.

07.12.2020 2 z 5

Star Wars: Trojitá nula Star Wars: Trojitá nula Karen Traviss

Karen Traviss bohužel trpí spisovatelským neduhem natahovat děj více, než je zdrávo. Knížka má přes 330 stran opravdu hutného textu, takže se jí neprokoušete úplně přes noc, což by nevadilo, kdyby se příběh týkal taky něčeho jiného, než tří týdnů na Coruscantu. A na to, že šlo o relativně krátké časové období, mi přišlo, že mezi některými postavami došlo k naprosto nepochopitelnému hyperbolickému prohloubení vztahů. Nerozumím tomu, jak mohla Etain nebo Bardan Jusik coby Jediové od narození vychovávání řádem natolik propadnout láskou ke Kalu Skiratovi, včetně otevřeného submisivního postoje a to když ho vlastně oba znají jen pár dnů. Ostatně všeobecná láska ke Kalu Skiratovi, nebo i vztahy obecně, mi přišly jako nejslabší prvek knihy, který bohužel dostal nejvíce prostoru. Člověk, který se těší na vzrušující příběhy republikového komanda, tak patrně ostrouhá. Celá kniha je o jedné jediné misi - potřít teroristickou buňku, která škodí Velké armádě republiky. O motivech teroristů se však nedozvíme víc, než jen "patří k separatistům" a navíc to vlastně ani nějak vzrušující vyprávění není. V závěru proběhne jedna přestřelka, do té doby je to jenom o shánění informací. Za mě bohužel jedno velké zklamání a vůle pokračovat v sérii je živená pouze tím, že už jsem si zbylé díly zakoupil. Děsím se jen jednoho: mají ještě větší rozsah, než Trojitá nula. Snad se to nějak rozjede. Oproti prvnímu dílu však citelný pokles ve spokojenosti. Ve srovnání s jinými tituly SW to bohužel není na víc, než 1 hvězdu a jelikož už kniha není běžně k dostání, musí se spíše dražit apod., tak bych ji doporučil opravdu spíše sběratelům a zarytým fanouškům Hvězdných válek jako doplnění.

25.11.2020 1 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Závěr trilogie není jen skvělá akční jízda, ale má i přidanou hodnotu. Vysvětluje různé paradoxy sithského pravidla dvou, nahlédneme do osudů temných Jediů a taky nalezneme zárodek toho, co možná inspirovalo tvůrce ep9. Tuhle knížku si nelze neužít.

07.11.2020 4 z 5

Darth Bane: Pravidlo dvou Darth Bane: Pravidlo dvou Drew Karpyshyn

Sithové a holokrony. Všechno, co jste chtěli vědět o temných tajemstvích, jak si dopřát sílu a neporazitelnost, to vše v kombinaci se surovou realitou střetu s řádem Jedi. Druhé díly bývají pro trilogie tuhý oříšek, ale to neplatí pro Pravidlo dvou, které dokáže opět vyrážet dech.

07.11.2020 4 z 5

Star Wars - Pašerákova zkouška Star Wars - Pašerákova zkouška Greg Rucka

Epizodická knížka o tom, kterak se Han a Chewie vydávají na misi za záchranou povstaleckého agenta. Knížka je sice dost předvídatelná a krátká, na druhou stranu je tam spousta akce. Autenticita charakterů hlavních postav je vykreslená přesně tak, jak to máme rádi a známe z filmů - to vtisklo příběhu neuvěřitelný ráz, který mě přesvědčil, že bych tuto knížku určitě doporučil. Body strhávám za zbytečně krátký rozsah. Nicméně si to přečtěte! Vůbec to neurazí.

19.10.2020 4 z 5

Star Wars - Pohyblivý cíl Star Wars - Pohyblivý cíl Jason Fry

Vlastně mi to vůbec nevadilo. Ke knize jsem po přečtení "Zbraně rytíře Jedi" a "Před probuzením" přistupoval s mírným odstupem, ale díky tomu jsem byl vlastně mile překvapen. S Leiou a její posádkou prozkoumáme několik planet během tajné mise, která předchází bitvě o Endor. Odsýpe to, je tam akce a zároveň se příběh nevyhýbá temným koncům některých postav. Byl bych schopný tomu dát i 4 hvězdy, ale to neudělám kvůli rozsahu, který je opět strašně krátký a knížku kvůli tomu přečtete za pár hodin. Zklamaný nejsem a knížku bych určitě doporučil.

19.10.2020 3 z 5

Star Wars: Dědic rytířů Jedi Star Wars: Dědic rytířů Jedi Kevin Hearne

Kniha je napsána nezvyklou Ich-formou, ale když si na to člověk zvykne, je to vlastně docela svěží. Milostná zápletka mezi Lukem a Nakhari mi až na pubertální chvíle se Sílou a jídlem vlastně vůbec nevadila. Co se týče akce, je to jízda. Vzduchem lítají blastrové střely a naváděné rakety, v kanalizacích bzučí světelný meč, na hlavu útočí lebkořezové (zvláště fanoušci PC hry Republic Commando ocení). Je to super story z doby naivního a nezkušeného Luka, nedlouho před tím, než mu Vader v Oblačném Městě usekne ruku a tím jej natrvalo změní. Kniha sice nemá kdovíjaký přesah do zbylého příběhu, nicméně se jedná o super epizodu z povstaleckých misí Luka Skywalkera. Můžu jedině doporučit. O dvě příčky lepší, než nová "Zbraň rytíře Jedi."

06.10.2020 4 z 5

Učeň temnoty Učeň temnoty Christie Golden

Příběh o konci Asajj Vetress je jednoduše parádní. Je tam spousta akce, spousta zábavy, spousta známých postav a míst. Jediové jsou zde vyjeveni tak, jak je známe z jejich pozdní éry před Rozkazem 66, což krásně dokresluje ten kontext, proč byli vlastně zlikvidováni. Za mě jedna z nejlepších kanonických knih.

19.09.2020 5 z 5

Thrawn: Velezrada Thrawn: Velezrada Timothy Zahn

Závěr trilogie o velkoadmirálu Thrawnovi je pro mě osobně vzhledem k nedořešeným otázkám tak trochu zklamání a nevyužití potenciálu. Děj končí krátce před velkoadmirálovým odletem na Lothal, kde jeho příběh zdánlivě končí (znalci seriálu Rebels ví). Nicméně jedná se o poutavou hvězdnou operu plnou vesmírných bitev, příběh je svižný a narazíme na celou řadu známých postav (fanoušci Rogue One budou velice spokojení).

07.09.2020 3 z 5

Star Wars - Před probuzením Star Wars - Před probuzením Greg Rucka

Kniha přináší celkem tři epizodické povídky předcházející v krátkém časovém horizontu epVII a skrze počet stran, velikost písma a velikost mezer se jedná o opravdu velmi rychlou jízdu, což je ve svém důsledku škoda. Nedozvíme se totiž nic překotného a jediné obohacení kánonu přichází až v průběhu příběhu Poe Damerona, kde se dovídáme něco o tom, kterak Nová Republika dlouhou dobu nereagovala na hrozby Prvního Řádu a proč. Z knihy jde rovněž silně cítit, že je spíše pro nenáročnější a mladší čtenáře, protože vedle formátu knihy působí děj občas až moc hloupoučce a heroicky - zkrátka nereálně, s tendencí připisovat hrdinům (paradoxně ale ne Rey) schopnosti rytířů Jedi. Poslední výtku bych asi směřoval k tomu, že ze všech příběhových děr, které nová trilogie vytvořila, si tvůrce vybral k "zašívání" právě ty méně kontroverzní nedostatky. Škoda. Pro záchranu nové trilogie bude zapotřebí jistě ještě spousta literatury, protože tento kus je na to příliš stručný. Možná záměr?

25.08.2020 2 z 5

Darth Bane: Cesta zkázy Darth Bane: Cesta zkázy Drew Karpyshyn

Co si budeme povídat. Pro fanoušky Sithů naprostá povinnost. Darth Bane, zakladatel pravidla dvou a jeho počátek. Nádherně popsaná akademie na Korribanu, spousta akce, spousta temné strany Síly. Jediné, co bych vytknul, jsou možná až přehnané možnosti temné strany, ale to je věc, na kterou narazíme napříč příběhy ze Staré republiky.

Thrawn: Spojenectví Thrawn: Spojenectví Timothy Zahn

Co se týče příběhu, spojení Vadera a Thrawna na jednom papíře je prostě záruka úspěchu. Oba je vidíme ve dvou obdobích - během klonových válek a během dob Impéria. Zkrátka lahůdka. Jediné, co bych vytknul, je už tradiční přehnaně popisný rukopis Timothy Zahna. V některých pasážích jsem měl problém orientovat se v tom, co se na scéně vlastně děje. Nevím, zdali je to čistě moje devíza, ale obraznost autora je dost specifická a to, co vidí on, se mu nedaří dost dobře přenést na papír. Atmosféra ale parádní. Pro mě o řád lepší než 1. díl.

Star Wars: Ahsoka Star Wars: Ahsoka E. K. Johnston

Ahsoka se snaží žít v exilu jako zbytky řádu Jedi, ale nedaří se jí to. Tato kniha vyplňuje období mezi Rozkazem 66 a jejím prvním kontaktem s Bailem Organou, kdy se zapojí do odboje coby Fulcrum ze seriálu Rebels. Imperiálové nejsou v této knize žádná košťata a zemře spousta civilistů, ostatně jak už to tak při okupaci bývá. Super zážitek, jen rozsah je zbytečně krátký a příběhu by neuškodilo ani pokračování. Tam, kde totiž začíná dostávat nový rozměr, s mrzením končí.

24.08.2020 3 z 5

Star Wars - Kenobi Star Wars - Kenobi John Jackson Miller

Star Wars westernovka, která nijak nerozvíjí příběh Bena Kenobiho, jako spíše přidává jednu z méně významných epizod jeho tatooinského života. Knížka si zaslouží pozornost pro přiblížení života Tuskenů, bohužel ani toho není moc. Většina prostoru je věnována bizarnímu milostnému trojúhelníku. Rovněž mi přišlo, že se charakterové rysy některých postav během příběhu změnili a my jsme tak nějak ani nezjistili proč.

24.08.2020 2 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

Kultovní postava z kultovní RPG hry Knights of the Old Republic a vysvětlení, co se s ní stalo po zničení Star Forge. Povinnost pro každého pravého fanouška Star Wars. Strhující jízda od začátku do konce.

24.08.2020 4 z 5

Star Wars - Zbraň rytíře Jedi: Dobrodružství Luka Skywalkera Star Wars - Zbraň rytíře Jedi: Dobrodružství Luka Skywalkera Jason Fry

Epizodická knížka o tom, jak Luke poprvé bojoval se světelným mečem. Oceňuji to, že ilustruje Lukův charakter coby prostého farmářského kluka z Tatooine, který se nějakým způsobem připletl do dějin Galaxie a jeho dobráctví mu pomáhá v cestě stát se rytířem Jedi. Nicméně rozsah knížky a její přínos pro kánon je mizivý.

19.08.2020 2 z 5

Nový úsvit Nový úsvit John Jackson Miller

Oddechovka. Docela to sviští, ale děj se točí okolo Lothalu a na rozdíl od přebalu se nedočkáme ani jednoho rozsvícení světelného meče.

19.08.2020 3 z 5

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Za mě nejlepší SW knížka, kterou jsem četl. Příběh totiž odkrývá mou pozadí vzestupu mé nejoblíbenější postavy - Sheevy Palpatina. Celý děj vysvětluje, jak mohli zůstat Sithové v posledních letech republiky perfektně skryti, rozkrývá šílenou pangalaktickou obchodně-politickou konspiraci a obsahuje i spousta akce s blastery a světelnými meči.

19.08.2020 5 z 5

Tarkin Tarkin James Luceno

Jednoznačně skvělé. Kdo by Wilhum Tarkin a proč ho známe z filmových adaptací tak, jak ho známe? Titul je hodně životopisný a autor nás protáhne všemi kapitolami Tarkinova CV, ale díky tomu se čtenář dozví, že zlotřilý imperiální velkomoff není prostě jen a priori záporák, ale že k tomu vedla celá řada racionálních rozhodnutí, které se odrážely od zkušeností z jeho dětství na Eriadu. Navíc díky této knize prozkoumáme Vnější okraj Galaxie, kde na přehlížených planetárních systémech místní vlády balancují na tenké hraně oblíbenosti/nenávisti vůči Republice. Doporučuji každému. Luceno je pro mě osobně nejlepší autor.

19.08.2020 4 z 5

Thrawn Thrawn Timothy Zahn

Na můj vkus se autor až moc věnuje myšlenkovým pochodům Thrawna, které jsou v kombinaci s popisným textem alespoň pro mě dost nepřehledné. Nicméně oceňuji atmosféru kariérismu v Impériu.

19.08.2020 3 z 5