Učeň temnoty

Brutalita ve válce o vládu nad galaxií mezi temnou stranou a Republikou se stupňuje. Když hrabě Dooku nechá zmasakrovat flotilu bezmocných uprchlíků, Rada Jediů přistoupí k drastickému opatření: zameří se přímo na Dookua. Avšak nepolapitelný Dooku je nebezpečnou kořistí i pro toho nejlepšího lovce.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295974/ucen-temnoty-gGY-295974.jpg 4.322

Star Wars. The Dark Disciple (2015)

Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Egmont (ČR)

Thrawn

Perfektní knížka ze světa Star Wars. Pro fanoušky Clone Wars a Star Wars obecně povinnost!

AuroN

Jedním slovem: výborné. Tahle kniha má všechno: skvělý příběh, dostatek napětí, emoce, perfektní charaktery, zajímavé časové zasazení a zvraty... a mohl bych pokračovat. Román mapuje děj dohromady osmi příběhových epizod seriálu The Clone Wars (který tímto doporučuji) a uzavírá tak příběhovou linku Asajj Ventress, bývalou učednici hraběte Dookua a nyní nájemnou lovkyni na volné noze. Anotace knihy toho prozrazuje poměrně dosti a tak se k příběhu nechci příliš vyjadřovat a jen sdělím, že je opravdu výborný a že vše funguje, jak má. Při čtení jsem si doslova představoval děj v animacích seriálu a promítal si to ve své hlavě, čímž chci říct, že atmosféra seroše je v pořádku dodržena. Někomu se nemusí líbit romantičnost, která hraje v knize významnou roli, nicméně takový člověk by si měl přečíst nějakou knihu ze série Republikové komando, kde by teprve viděl jaké to je, když jsou na každé stránce zcela nesmyslně uvedeny citové výlevy, postavy jsou přecitlivělé a vztahy jsou absolutně bez dynamiky či chemie. Ne ne, nenechte se zmást - autorka dokázala vše vybalancovat a proudění děje nic nenarušuje. Je možné lehce předvídat, jak vše dopadne, nicméně to lze téměř u každé knihy z dob Klonových válek a zrovna v tomto případě si kniha nechává dostatek es v rukávu, aby měla čím překvapit. Já se srovnání s Legends nebráním a rovnou sděluji, že tohle je lepší. Osudy postav jsou přirozeně jiné, než v původním kánonu, ale i tady kniha (a tedy nový kánon) vede na plné čáře. Učeň temnoty si určitě zaslouží místo ve vaší knihovně a to hlavně díky hloubce, kterou tento román disponuje.

Krom silných charakterů staví totiž také na důležitých otázkách jako: Jak dlouho může Jedi zůstat Jediem v době války? Co se všechno může udělat, aby ochránil mír? Povede-li vražda k míru, je správné ji vykonat? Ano, v knize se tyto věci řeší a nenechávají čtenáře vychladnout. Rada Jedi zde zdaleka není vyobrazena jako ti dobří a to je zatraceně dobře, protože to je směr, jakým se vydalo jen málo vypravěčů. Při řešení těchto otázek mi přilnul k srdci především Obi-Wan Kenobi, který se pravděpodobně jako jediný uvědomil, že je něco velmi špatně a kterého můžeme sledovat jak se snaží udržet si víru v něco, co je očividně už dávno rozbité. A zreflektujete-li si události seriálu (například poslední story arc s Ahsokou) a přidáte k tomu události této knihy a filmů, přemýšlet o rytířích Jedi jako o "strážcích míru" vás určitě nenapadne. Ano, tak dobrá ta kniha je.

+ silný emotivní příběh
+ věrné seriálu
+ úžasní hlavní protagonisté
+ svižné tempo vyprávění

- lehce předvídatelný závěr
- minimum zmínek o současně bežících dějových liniích (pozn. v určité části knihy je delší časová prodleva, kdy se odehrává příběhový úsek komiksu Darth Maul: Son of Dathomir)

celkové hodnocení: 85%

DarthSoren

Takhle, nebylo to nejhorší, nicméně hodně se to liší od původních osudů Ventress i Vose z expanded universe a to nemusí překousnout každý. Mělo to napětí, docela dobrý příběh, ale na můj vkus Goldenová cpe do Star Wars příliš mnoho romantiky, to by samo o sobě nebyl ani problém, jenže ona ty citové výlevy dokáže vsunout i tam, kde se to zrovna ne moc hodí. Postavy pak vypadají na můj vkus až moc změkčile. I ty, které by takové neměli být. A to je vidět nejenom u Učně temnoty, ale i třeba v románech Fate of the Jedi. Ovšem na to, že je to Disney canon (a taky to tak hodnotím, kdybych to měl srovnávat s Legends, tak by tyhle knížky dopadly mnohem hůř), to docela ušlo.

NightGepard
19.12.2017

Můžu říct, že tohle byla jízda, za kterou by se nemusel stydět nejen seriál, pro který to bylo původně napsáno, ale i jako SW film by to nebylo marné. Vůbec jsem nečekal, že se do knihy začtu a že to půjde přečíst tak rychle. Můžu jen doporučit. Rozšířený zážitek z dob Klonových válek.

Elle1
11.07.2017

Přesně jak už se psalo v dřívějších komentářích, je strašná škoda, že se tohle nedostalo do seriálu Klonové války. Děj je suprový, napětí se dá krájet, a i když je výsledek tak trochu jasný (aspoň pro lidi, co viděli III. SW), neubírá příběhu na kvalitě. Rozhodně stojí za přečtení.

Pazďa
04.07.2017

Je opravdu škoda že se tahle část příběhu nedostala do seriálu ale jsem rád že se uzavření dějové linky Asajj Ventress dostalo aspoň knižně. Je to čtivé, zajímavé, má to správnou dávku nemocí a uteče to jako voda. Bez pochyby jedna z top 5 Star Wars knih.

vitek9666
28.02.2017

Podle mě velice zdařilá knížka z období klonových válek, která krásně završuje dějovou linku Asajj Ventress. Naprosto doporučuji, pro fanoušky seriálu Klonové války to je naprostá nutnost.

Palorizek85
18.09.2016

Výborná kniha z konce klonových válek.

Star Wars

Christie Golden