daniel6725 daniel6725 komentáře u knih

Dědic impéria Dědic impéria Timothy Zahn

Původní Thrawnova trilogie se ke mě dostala až s pořádným odstupem při dotisku v roce 2021. A jsem z ní nadšený! Thrawna jsem znal z nové trilogie (Thrawn, Spojenectví, Velezrada), z načatých prequelů (Ascendence), z povídek (Setkání v Mlze) a ze seriálu Rebels. Věru ani v jednom z těchto děl ve mě nezanechal hlubokou stopu, nebyl mi extra sympatický a jeho dedukce mi přišly mnohdykrát přehnané. Asi platí, že čím více se snažíte nějakou postavu přepsat a oživit, tím víc ztrácí na kvalitě. Každopádně v Dědicovi impéria je Thrawn skvělý, chladnokrevný, vychytralý, byť dostává méně prostoru. Jelikož je to ale na úkor Luka Skywalkera, Hana Sola, Landa, Leii a dalších, tak to vůbec nevadí. Bitvy jsou fajn, čte se to příjemně. Něco tomu schází, aby to bylo vyloženě na 5*, ale doporučit to zcela určitě lze, už jako příjemnější alternativu k naprosto zkažených kanonickým sequelům (vyjma Mandaloriana).

27.11.2021 4 z 5

Star Wars: Trojitá nula Star Wars: Trojitá nula Karen Traviss

Karen Traviss bohužel trpí spisovatelským neduhem natahovat děj více, než je zdrávo. Knížka má přes 330 stran opravdu hutného textu, takže se jí neprokoušete úplně přes noc, což by nevadilo, kdyby se příběh týkal taky něčeho jiného, než tří týdnů na Coruscantu. A na to, že šlo o relativně krátké časové období, mi přišlo, že mezi některými postavami došlo k naprosto nepochopitelnému hyperbolickému prohloubení vztahů. Nerozumím tomu, jak mohla Etain nebo Bardan Jusik coby Jediové od narození vychovávání řádem natolik propadnout láskou ke Kalu Skiratovi, včetně otevřeného submisivního postoje a to když ho vlastně oba znají jen pár dnů. Ostatně všeobecná láska ke Kalu Skiratovi, nebo i vztahy obecně, mi přišly jako nejslabší prvek knihy, který bohužel dostal nejvíce prostoru. Člověk, který se těší na vzrušující příběhy republikového komanda, tak patrně ostrouhá. Celá kniha je o jedné jediné misi - potřít teroristickou buňku, která škodí Velké armádě republiky. O motivech teroristů se však nedozvíme víc, než jen "patří k separatistům" a navíc to vlastně ani nějak vzrušující vyprávění není. V závěru proběhne jedna přestřelka, do té doby je to jenom o shánění informací. Za mě bohužel jedno velké zklamání a vůle pokračovat v sérii je živená pouze tím, že už jsem si zbylé díly zakoupil. Děsím se jen jednoho: mají ještě větší rozsah, než Trojitá nula. Snad se to nějak rozjede. Oproti prvnímu dílu však citelný pokles ve spokojenosti. Ve srovnání s jinými tituly SW to bohužel není na víc, než 1 hvězdu a jelikož už kniha není běžně k dostání, musí se spíše dražit apod., tak bych ji doporučil opravdu spíše sběratelům a zarytým fanouškům Hvězdných válek jako doplnění.

25.11.2020 1 z 5

Poslední povel Poslední povel Timothy Zahn

(SPOILER) Vyvrcholení trilogie o Thrawnovi mě dostalo. Objevují se zde všechna pozitiva předchozích dílů doplněná o "něco na víc". Pro mě to byl moment, kdy Luke věnoval Maře Anakinův meč, což je hluboce symbolické. I Thrawnova smrt měla potřebnou pompu.

22.12.2021 5 z 5

Star Wars - Ztracené hvězdy Star Wars - Ztracené hvězdy Claudia Gray (p)

Tahle kniha má všechno - známé postavy, místa i děj a přesto se je podařilo zachytit novým, originálním pohledem. Je to dílo, které si hraje s tím, jak se Impériu podařilo skrze galaxii rozšířit narativ o předimperiálním chaosu a kde Síla a Jediové ustupují do pozadí coby mýty. Není divu, že se hlavním hrdinům od počátku jeví imperiální kariéra jako prestižní a ambiciózní sen, který se s postupem času v kontrastu s realitou rozplývá. Jedinou výtku bych měl k tomu, že příběh nijak neřešil mnohé otázky, které sequely nastolily. Těšil jsem se na to, že se ponoříme hlouběji do přerodu Impéria v První řád, což se nestalo.
Byť se kniha svým rozsahem může jevit jako sáhodlouhé čtení, opak je pravdou. Osobně jsem ji přečetl za nějakých 20-25 hodin. Děj se zbytečně nezadrhával, všechny postavy dostaly dostatek času k tomu, aby se s nimi čtenář seznámil a pochopil je a nechyběla ani akce. Mezi novými kanonickými díly příjemné překvapení. Doporučuju.

13.03.2021 4 z 5

Háv klamu Háv klamu James Luceno

Je to o vkusu, ale zrovna mě politika ve Star Wars zatraceně baví. Háv klamu se výborně doplňuje s titulem Darth Plagueis od stejného autora. Dozvídáme se, jaké bylo pravé pozadí počátku sporů v Galaktické Republice, kdo za nimi stál a k čemu to vedlo. Spousta prostoru dostávají Neimodiani, které známe z ep1-3, stejně tak Sheeva Palpatine, kanceléř Valorum, Qui-Gon Jinn a další Jediové. Pro nás, kteří jsme vyrůstali na prequelech, je to opravdu toužené a propracované prohloubení postav, po kterém prahneme. Co víc, kniha je relativně krátká, dynamická, čte se dobře a politika je tam poctivě vyvážená akcí, ať už jde o vesmírné bojůvky, palbu z blasterů, nebo bzučení světelného meče. Opravdu jen marně hledám něco, co bych knize vytknul a vůbec nic mě nenapadá. Knihu jsem si velice užil a doporučuji ji každému, kdo si chce doplnit znalosti o tom, co předcházelo Klonovým válkám.

29.12.2020 5 z 5

Ze stínů Ze stínů Justina Ireland

Holy Sith! Co tohle mělo být? Vrcholná republika mě začátkem docela bavila. U "Sílící bouře" už jsem teda měl vrásky na obličeji, ale říkal si, že to bylo klopýtnutí série. Ovšem "Ze stínů", to je přátelé kriffský brak, který bych tedy milovníkům star wars literatury rozhodně nedoporučil. Kategorie "young adult" mě měla varovat.

Příběh je zklamání. Série událostí na sebe navazuje těžce nepřesvědčivým způsobem, motivy postav nedávají smysl ani při "odhalení" v závěru knihy, "villian(s) of the story" nemají charisma. V průběhu děje s výjimkou slabého závěru absentuje v podstatě jakákoliv akce. Autorka si pak řád Jedi patrně spletla s dětmi v kouzelných Bradavicích. akorát že spolu cestují vesmírem v doprovodu domácího mazlíčka, řeší kdo se komu líbí a mávají přitom růžovými světelnými bičíky. Co se proboha stalo s vesmírnou operou? Nechci si číst o tom, jak se černošská, vegetariánská lesba kouše do rtů při představě svojí ex v legínách z černé kůže. Fakt ne. Chci si číst o tom, jak si emzáčtí záporáci a hrdinný Jediové všech ras, dietních i sexuálních preferencí dávají po držce v epických zápasech o sektory celé galaxie. To je proč jsem začal Vrcholnou republiku číst. Chtěl jsem dát původně alespoň 1* za roztomilé cameo gravitačního projektoru, ale při vzpomínce, že jsem trpěl snad půl roku, než jsem těch 292 stran dočetl, jsem si to rozmyslel. Tudy ne, prosím.

V knihovně mě čeká ještě "Padlá hvězda" a "Půlnoční horizont", které jsem si prostě koupil najednou. Prosím, ať jsou tyhle kousky lepší. Nebo na to fakt už kašlu, celou Vrcholnou republiku házím do bazaru a budu předstírat, že se tohle nikdy nestalo (stejně jako sequely).

PS: V angličtině vyšla tuna skvělých románů, které bohužel nemají český překlad, a jsou na míle lepší než tento marketingový pokus Disneyho posbírat kolektiv inkluzivních autorů a vymačkat z toho peníze. Zejména díla od autorů her jako Old Republic jsou skvělá!

15.11.2023 odpad!

Přízrak minulosti Přízrak minulosti Timothy Zahn

(SPOILER) Timothy Zahn asi prostě není můj oblíbený autor. Musím se přiznat, že u mnoha dialogů uvažuju, proč je autor vůbec použil a napsal právě takovým způsobem. Je tam řada nikam nevedoucího přemítání, zvláštních "odtušení" a celkově mi přijde, že jsou všechny mluvící hlavy pouze jiným tónem stejné myšlenky. Plus se teda maximálně ztrácím v Zahnových popisech scén, kde používá tvary, centimetry a světové strany. Jde hodně do detailu, ale spíše to popisu škodí. Dále mě mrzí, že knížka neobsahuje výčet postav na první straně, jako je tomu třeba u X-Wingů, protože se mezi jednotlivými kapitolami občas ztrácím, čí příběh teď vlastně sleduju. Dalo by se to vyřešit například alternativami ke jménům, kdy se napíše např. "řekl klon", "dodal bothan" apod., ale to se neděje. A pak jsem taky vůbec nepochytil ty příběhové nevysvětlené změny. Uběhlo 6 let od stíhačů z Adumaru a 8 let od Nositelů síly, Mon Mothma prostě zmizela stejně jako všichni Lukovi studenti (anebo se o nich kniha prostě nezmiňuje, což je škoda). Prezidentem republiky je místo Leii Ponc Gavrisom (kdo to je? odkud se vzal?), Wedge už úplně běžně lítá v X-Wingu jako běžný pilot, i když je generál (ve stíhačích z Adumaru to byla dobře vyargumentovaná výjimka), Chewie má děti (wtf?) a tak bych mohl pokračovat.

Nikdy nenastane chvíle, kdy by vyšla kniha Star Wars a já si ji nekoupil, nýbrž tato po přečtení zůstane v knihovně už nedotčena čistě jako suvenýr.

23.06.2022 2 z 5

Hledání Jedi Hledání Jedi Kevin J. Anderson

Ano, tento způsob vyprávění i pokračování událostí po epIV se mi líbí. Luke hledá nové lidi, aby navázal na vznešený řád Jedi. Bohužel je sám outsider, pořádný výcvik nikdy neabsolvoval a nemá ani pořádně z čeho vybírat. Proto jsou i jeho noví stoupenci tak trochu psanci, vyvrženci na okraji společnosti s prazvláštními schopnostmi, které působí coby nerozvinuté nadání v Síle. Zapomeňte na to, že padawani musí být pouze děti či mladiství výrostci. Luke bere, co je. Kniha je rozdělena do v podstatě čtyř samostatných dobrodružství, která se nakonec spojují. A pracuje se zde i s novou superzbraní, která na rozdíl od Kanonu není kýčovitým přepsáním původní Hvězdy smrti.

31.01.2022 5 z 5

Temná síla na vzestupu Temná síla na vzestupu Timothy Zahn

Pořád nechápu, že Han, Leia, Lando a Chewie po všech těch dobrodružstvích stále ještě žijí, ale byla by nuda, kdyby hlavní hrdinové zemřeli, že? Inu, zde je těch situací, ze kterých se tato čtveřice dostane, zase pořádná hromada a zatímco u Jediho Luka Skywalkera by se to dalo pochopit, u ostatních musíme předpokládat, že mají fakt ohromnou kliku. A fištróna. Temná síla je stejně kvalitní jako Dědic Impéria, opět se dobře čte a nenudí.

06.12.2021 4 z 5

Luke Skywalker a stíny Mindoru Luke Skywalker a stíny Mindoru Matthew Woodring Stover

Velmi netradiční, velmi krvavá, velmi Temná knížka. Ale užil jsem si ji, fakt že jo. Vidět Luka Skywalkera s nádechem temné strany, kdy jde přes mrtvoly za svým, zatímco se kolem něj v podstatě od začátku do konce odehrává kataklyzma sluneční soustavy, to je něco, co mě baví číst. Na knížce je unikátní to, že se v podstatě odehrává kolem jedné jediné mise a i tak to vystačí na spousta hodin četby. Jednu hvězdu jsem chtěl dát dolů za množství až přehnaných nesmyslů, které hlavní hrdinové přežili - v tom se mohl autor opravdu mírnit, působí to občas až pateticky. Ale vyvažuje to výjimečný přesah do filosofie existenciálního nihilismu, založené na poznatcích z astronomie.

07.09.2021 5 z 5

Star Wars - Pokrevní linie Star Wars - Pokrevní linie Claudia Gray (p)

Konečně jsme se dočkali kanonického románu z období Nové Republiky, který není plytký, je psaný pro náročnější publikum a zároveň díky Síle odpovídá na některé z otázek, vytvořených sequely. Díky Pokrevní linii se dozvídáme o příčinách vzniku Odboje i o tom, proč se mohl První řád zrodit z popelu Impéria. Za tohle všechno knížka bezesporu patří mezi "must read" literaturu pravého fanouška Hvězdných válek. Osobně mám spojení politiky a akce ve SW literatuře hodně rád, proto jsem se na toto dílo dost těšil. To, co se Claudii Gray povedlo se Ztracenými hvězdami, se zde ale nepodařilo tak úplně napodobit. Gray není Luceno a je to poznat. Některé postavy jsou dosti prvoplánové, jiné zase nejednají úplně autenticky nebo naopak jednají hloupě, dialogy místy nudí. Koncept politika, který se občas mění na bojem ošlehaného agenta, není úplně něco, co by zde na rozdíl od děl Jamese Lucena tak úplně fungovalo. Ale to je věc názoru. Knížka si určitě zaslouží pozornost a na rozdíl od svých kanonických sourozenců, kteří spatřili světlo světa v souvislosti s epizodami VII, VIII a XI, má její existence opravdu smysl.

01.08.2021 4 z 5

Darth Maul: Lovec ze stínů Darth Maul: Lovec ze stínů Michael Reaves

Další z románů Hvězdných válek, ve kterých bzučí světelné meče, lítají blasterové střely a mocná Síla svými úponky pomáhá v cestě jejich uživatelům. Jednoduše paráda. Mám rád prostředí Coruscantu, stejně jako na mě platí nasazení známých a oblíbených postav Papatina, Maula, Kenobiho, Jinna, Yody a dalších. Knížku jsem slupnul jak malinu. Pro ty, kteří mají rádi prequely a rádi by se dozvěděli něco o ději před epI je tohle určitě správná volba, která společně s Darthem Plagueisem a Hávem klamu připravuje půdu pro politické otřesy předznamenávající Klonové války. 5/5 bez přemýšlení.

27.07.2021 5 z 5

Labyrint zla Labyrint zla James Luceno

James Luceno je prostě skvělý autor a tato kniha to zase potvrzuje. Věrná práce s postavami od Anakina, Obi-Wana, přes Palpatina, Dookua, Grievouse a další mu jde, dialogy odráží filmové repliky, nechybí sarkastický humor i vývoj a proměna osobností. Spousta realisticky popsané akce, surovosti války a strhujícího děje je magnetem, který k příběhu táhne od začátku do konce. Ani chvíli jsem se nenudil, stejně tak jsem nekroutil hlavou nad přemrštěnými či nerealistickými činy hrdinů. Tohle je prostě paráda a napojení na epIII je tak zdařilé, že má čtenář ihned po dočtení chuť shlédnout celou Pomstu Sithů. Velký palec nahoru.

02.06.2021 5 z 5

Chaos na vzestupu Chaos na vzestupu Timothy Zahn

(SPOILER) Nic jsem od toho nečekal, ale i tak jsem zklamaný. Prequel Thrawnovy trilogie je velmi složitým čtením, ve kterém se dá jen těžko orientovat. Jednak za to můžou složité názvy a jména, jednak postavy i místa trpí absencí jak vnitřního tak vnějšího popisu, kvůli čemuž nevíte, kde jste, co se tam děje, nebo proč byste měli mít hrdiny rádi a záporáky neradi. Thrawn pořád cestuje z jednoho místa na další, vede tam nudné a zbytečné dialogy a to všechno kvůli něčemu, co jsem vlastně ani moc nepochopil. Nějaké neznámé národy spolu asi válčí, ale vlastně moc nevíme proč. Nedá se ani říct, že by tato kniha nějak vysvětlovala otazníky, které nám zůstaly z "Velezrady", případě z "Rebels". Ke konci knihy nás autor sice provede krátkým crossoverem s "Thrawn - Spojenectví", ale nastíněné příčiny setkání s Anakinem Skywalkerem u Batuu mi přijdou strašně stupidní (Thrawn "unese" devítiletou holku, která je ve společenství Chissů něco jako nejcenější poklad, učí ji létat a pak spolu zkoumají naprosto random planetu, tři dny sedí ve stíhačce a čekají na to, že se možná někdo ukáže a to jen pro případ, že by z tohoto jediného neznámého "emzáka" mohl být spojenec ve válce mezi planetami?). Musím se přiznat, že Thrawnovy "kvízové otázky" vedlejším postavám, které je mají vést k určité dedukci, už mi taky začínají pěkně lézt na nervy, protože deduktivní pro čtenáře opravdu nejsou a správné odpovědi tak působí neautenticky. Taky je mi líto, že jsme se toho o Chissech vyjma jejich nedůkladně vysvětlené rodinné politiky, moc nedozvěděli.

Škoda. Tohle mi vůbec nesedlo a vlastně jen marně přemýšlím nad tím, kam má tato plánovaná trilogie směřovat, nebo o čem kromě "pohleďte na mladého Thrawna" má být. Třeba to další díly spraví. Zatím ale pouze 2*.

10.05.2021 2 z 5

Wedgův gambit Wedgův gambit Michael A. Stackpole

(SPOILER) Co se knížce určitě nedá vytknout, je plynulost textu a to, jak se zkrátka jednoduše a dobře čte. Stále je tam spousta akce, zvratů, vyvážených dialogů a originálního děje. Dovolím si strhnout hvězdu za věci, které mi ve vyprávění hrubě nesedí. Zaprvé, z pilotů legendárních povstaleckých X-Wingů se stanou špioni na Coruscantu. Je jich málo, nemají na to expertízu, přesto víceméně excelují - již dříve bylo v této příběhové sérii několikrát zmíněno, že piloti Eskadry Rogue jsou v podstatě "celebrity", proto mi přijde bizarní, že je Aliance vyšle do technologického superměsta plného kamer a slídivých sond coby špiony. Dostatečný "převlek" měl v podstatě pouze Wedge Antilles a Corran Horn a to pouze v počátcích akce. Za druhé - Coruscant je planetární město. Je tedy hodně velké. A na to, jak je velké, se v ději objeví až příliš mnoho neuvěřitelných náhod a setkání, u kterých zůstává rozum stát. Stejně tak mi přijde ne úplně reálné, aby skupina (v širším kruhu) dvaceti osob dokázala porazit zabezpečení imperiálního hlavního světa - copak imperiálové nemají vlastní kontra-hackery a budovy kritické infrastruktury obsazené stovkami tisíc vojáků? Chápu, že to zde může částečně vysvětlovat plán Ysanne Isard, která chtěla Coruscant v rámci podvratného boje předat Alianci coby "mrtvou planetu", ale stále mi to nedává vzhledem k povaze centrální planety Galaxie a jejím zdrojům (materiálním, lidským, propagandistickým) valný smysl. Nicméně tyto nedostatky vyvažuje spousta originálního námětu a navíc jsme si u Hvězdných Válek na podobné superhrdiny už v podstatě zvykli. Stále se jedná o nadprůměrně sepsaný příběh v universu Star Wars.

07.04.2021 3 z 5

Eskadra Rogue Eskadra Rogue Michael A. Stackpole

Tak tohle můžu. Michael A. Stackpole přichází z akční knížkou o pilotech Nové Republiky, která se neztrácí ve zbytečném patosu a recyklování známých postav. Sledujeme příběh elitní perutě X-Wingů, která i přes nadání svých pilotů není imunní vůči ztrátám. Odhalujeme politické pozadí následků smrti císaře Palpatina, zažijeme strhující vesmírné přestřelky a zároveň se seznamujeme s téměř 20 postavami, které na stravitelných 340 stranách dostávají přiměřený prostor k tomu, abyste je mohli odlišit a pochopit. Dlouho jsem nečetl knížku, ke které bych se vracel jako k prioritě během trávení volného času. Můžu jenom doporučit.

22.03.2021 5 z 5

Star Wars: Rozkaz 66 Star Wars: Rozkaz 66 Karen Traviss

Po Pravých barvách a Trojité nule jsem měl nízká očekávání, což bylo ve finále asi dobře, protože mě Rozkaz 66 mile překvapil. Jasně - Travissová se opět nevyhne zbytečně dlouhým popisným pasážím vnitřních pochodů hrdinů, které už důvěrně známe z předchozích dílů a věru, nic zásadního se na nich nezměnilo. To je ta jedna hvězda dolů. Čím ale Rozkaz 66 vyniká oproti předchozím dílům je fantastické propojení nejen PC Hry Republic Commando, ale rovněž Epizody III. - Pomsta Sithů. Právě propojování kontextu a přesah do jiných děl byly mým očekáváním, když jsem se do série o republikovém komandu pustil a až doteď se mi nesplnilo. Mile mě překvapilo i to, že se děj postupně stupňuje, nechybí v něm od začátku do konce akce, objevujeme známá místa a závěr je přímo strhující drama. Pro čtenáře, který nemá načtené předchozí díly, tato kniha však není. Opět je zde přespříliš postav, ve kterých by se každý bez znalosti předchozích epizod ztratil - a to je škoda, protože Rozkaz 66 a Přímý kontakt jsou jediné dvě knihy ze série, které bych doporučil.

09.03.2021 4 z 5

Star Wars - Pašerákova zkouška Star Wars - Pašerákova zkouška Greg Rucka

Epizodická knížka o tom, kterak se Han a Chewie vydávají na misi za záchranou povstaleckého agenta. Knížka je sice dost předvídatelná a krátká, na druhou stranu je tam spousta akce. Autenticita charakterů hlavních postav je vykreslená přesně tak, jak to máme rádi a známe z filmů - to vtisklo příběhu neuvěřitelný ráz, který mě přesvědčil, že bych tuto knížku určitě doporučil. Body strhávám za zbytečně krátký rozsah. Nicméně si to přečtěte! Vůbec to neurazí.

19.10.2020 4 z 5

Thrawn: Velezrada Thrawn: Velezrada Timothy Zahn

Závěr trilogie o velkoadmirálu Thrawnovi je pro mě osobně vzhledem k nedořešeným otázkám tak trochu zklamání a nevyužití potenciálu. Děj končí krátce před velkoadmirálovým odletem na Lothal, kde jeho příběh zdánlivě končí (znalci seriálu Rebels ví). Nicméně jedná se o poutavou hvězdnou operu plnou vesmírných bitev, příběh je svižný a narazíme na celou řadu známých postav (fanoušci Rogue One budou velice spokojení).

07.09.2020 3 z 5

Star Wars - Před probuzením Star Wars - Před probuzením Greg Rucka

Kniha přináší celkem tři epizodické povídky předcházející v krátkém časovém horizontu epVII a skrze počet stran, velikost písma a velikost mezer se jedná o opravdu velmi rychlou jízdu, což je ve svém důsledku škoda. Nedozvíme se totiž nic překotného a jediné obohacení kánonu přichází až v průběhu příběhu Poe Damerona, kde se dovídáme něco o tom, kterak Nová Republika dlouhou dobu nereagovala na hrozby Prvního Řádu a proč. Z knihy jde rovněž silně cítit, že je spíše pro nenáročnější a mladší čtenáře, protože vedle formátu knihy působí děj občas až moc hloupoučce a heroicky - zkrátka nereálně, s tendencí připisovat hrdinům (paradoxně ale ne Rey) schopnosti rytířů Jedi. Poslední výtku bych asi směřoval k tomu, že ze všech příběhových děr, které nová trilogie vytvořila, si tvůrce vybral k "zašívání" právě ty méně kontroverzní nedostatky. Škoda. Pro záchranu nové trilogie bude zapotřebí jistě ještě spousta literatury, protože tento kus je na to příliš stručný. Možná záměr?

25.08.2020 2 z 5