Dada077 Dada077 komentáře u knih

Rozhodnutie Rozhodnutie Rosmarie Thuminger

Knižočka trošku staršia, ale s témou, ktorá sa rokmi nemení a stále má čo povedať rôznym vekovým kategóriám. Rodičia tínedžerky Krisntíny stoja pred dilemou. Matka čaká druhé dieťa, ktoré sa podľa testov narodí s Downovým syndrómom. Donosiť, či nedonosiť "mrzáčika" a ak áno, ako sa popasovať so zvýšenou starostlivosťou a záväzkom do konca života a rovnako aj s reakciami okolia.
"My, takzvaní nepostihnutí, potrebujeme postihnutých. Cez nich sa naučíme veľa vecí, ktoré by sme inak nepochopili."

25.02.2022 5 z 5

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Kniha dá odpovede na mnohé otázky mnohým čitateľom, ktorí sú rozladení z toho, že im chýba chronológia príbehov, či súkromného života Oldřicha z Chlumu a ostatných postáv. Pán Vondruška tiež objasňuje pozadie svojej inšpirácie k napísaniu historických príbehov kráľovského prokurátora.

18.12.2021 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Mne sa najviac páčila posledná poviedka Figurky.

01.10.2021 4 z 5

Bez stopy Bez stopy Lone Theils

Autorka a kniha sú dôkazom, že vám reklama na ne nemusí vyklať oči v každom európskom denníku, či týždenníku a predsa sa dá čítať jedným dychom, alebo sa k nej vracať, pokým sa nedozviete kto, kedy, ako ...

23.07.2021 5 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Mýlila som sa, keď som si myslela, že túto tenkú brožúrku prečítam rýchlo a jedným dychom.
Hoci si uvedomujem, že pozerať sa na všetko a všetkých cez prizmu veku je v dnešnej dobe vyspelej komunikačnej techniky kontraproduktívne, nevyhnem sa tomu. V kontexte teda musím priznať farbu a uviesť, že ak zopár prežitia schopných jedincov, narodených ešte hlboko v 19. storočí naskočilo na rýchlik menom Výpočtová a komunikačná technika, najväčšia skupina z nás stihla sotva prečítať jeho názov a nasledujúcu stanicu. Aspoň s odretými ušami sa snažím zorientovať sa vo vzniknutom chaose pozostávajúcom zo siete sietí, servrov, užívateľských programov a webových stránok, PGP kľúčov a aktualizácií, spôsoboch používania súborov s príponami exe, epub, rar, či zip. A potom jedného dňa zrazu vysvitne, že ten chaos existuje duplicitne a on je ešte ďalší paralelný, temný, podvodný a zvrátený, a dokonca ešte aj potrebný – Dark Web.
Keďže patrím k ľuďom, ktorí svoje prežitie zakladajú najmä na princípe – čím viac a podrobnejšie poznáš svojho nepriateľa, tým ľahšie bitvu ustojíš - nevyhýbam sa nijakým informáciám, ktoré mi skúšajú otvárať oči a učiť ma, formovať ma pre súčasnosť aspoň v rámci možností. (tu je možné pobadať paralelu medzi vetou – čo mi v živote dala literatúra – v mojom profile)
Nie, nedá sa Dark web: ... čítať rýchlo. Som matka, nečudo, že moja najcitlivejšia struna je dieťa. Najprv teda nasávam fakty, slovné, číselné, mierne, hnusné, iritujúce, hrozné, neprežuteľné, potom príde uvedomenie si, že homo sapiens je len zásterka, v skutočnosti existuje iba v dvoch základných formách – dravec a korisť.
Ak ste už výhercom lotérie a máte zdravé a životaschopné dieťa, a hoci ste ho už aj úspešne vychovali, zistíte, že ste iba v pol ceste a je nemožné prestať ho chrániť. Všímať si, počúvať, prekladať si pojmy, vety, polovety, zábery, profily... Môžete dokonca skúsiť chabo pomôcť vydrapiť dravcom z pazúrov korisť v poslednej chvíli. Europol.europa.eu/stopchildabuse. Pretože aj polícia využíva tento web, aby odstavila najväčšie zrůdy, za dva týždne pozatýkala 900 ľudí a zachránila z porno pekla 296 detí. Dočítate sa, aký je to zlomoček a v ten deň vás aj prejde chuť zapnúť počítač.
Nie, nedá sa Dark web: ... vnímať iba ako prehľadné rozdelenie iritujúceho obsahu do príslušných chlievikov, aby mal svet prehľad o ďalších stovkách temných tržíšť. Nevyhnutne do vás zaseje kúsok paranoje , keď prelúskate stať o sledovaniach slova písaného a odpočúvaniach slova hovoreného, nehovoriac už o kontrolách pohybu. A to nemeriam ani výšku znechutenia z mobilnej aplikácie, ktorou si nechávate zábavne merať kroky a nachodené kilometre, a ktorá od vás každý tretí deň žiada prístup k vašim fotografiám a telefónnym kontaktom.
Kniha Dark web: .... vám dokonca pred nosom zatancuje s návnadou v podobe kryptomien. Sumy, pohybujúce sa v miliónoch, v bitcoinoch, v ethereum, monero.
Okrem toho všetkého sa dozviete, ako sa k tomu všetkému stavia, alebo stavajú Anonymous, že 420 je nielen predvolba Českej republiky, že aj Dark Web má svoju etiku, čisté drogy a inovácie.
Takí ako ja, sa aspoň dozvedia , čo je Tor, Silk Road, Hidden Wiki, snappening.
Dark web: ... je malá brožúrka veľkého množstva informácií, dobre podaných.

20.04.2021 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

milá romantická oddychovka, ktorá má spád. Tak, ako som u Moyesovej zvyknutá.

08.04.2021 5 z 5

Aj pri tomto dieli som volila audio a opäť výborné. Dokonca sa mi táto časť páčila viac ako prvá. Už dávno som sa tak nepobavila na hláškach týkajúcich sa štátnikov a situácií - svet verzus politici verzus jeden starček. Biznis s rakvami nemal chybu. :)

28.03.2021 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

U mňa audiokniha. Humor sa nedal uprieť, občas ma dovádzala aj do hlasného uchechtnutia. Jednotlivé témy knihy mi prišli trošku také otrepané (zabíjačka, svadba H. Vondráčkovej), ale vcelku dobré, osviežujúce medzi tými severanmi a mcbainami :) Určite siahnem aj po ostatných dieloch.

03.05.2020 4 z 5

Izba Izba Emma Donoghue

Nemala som problém sa začítať, ani si zvyknúť na štýl. Vety boli hladké, rýchlo čitateľné, "nekostrbaté". Obsah ešte stepuje zatvorený v izbe môjho mozgu a čaká na spracovanie (strávenie). Odkaz- nikdy sa nevzdať, je jasný snáď každému. Niektoré Jackove myšlienky, myšlienkové pochody a následné reakcie by mohli vážne prehodnotiť viacerí dospelí a určité svoje správanie začať znovu od bodu nula, inak, od okamihu, kedy boli dieťaťom a mnohé veci vnímali správnejšie ako dospelí. Moja prvá kniha od tejto autorky, avšak určite nie posledná.

28.01.2020 5 z 5

Studňa Studňa Dominik Dán

Bezdomovca nájdu utopeného v družstevnej jame s močovkou. Nikto nenahlásil nezvestného, no svoje stratené dospievajúce deti hľadajú hneď dvaja otcovia.
Krauz, Chosé and company lúskajú ďalšiu vraždu. Jej definitívne objasnenie prinesie jedna zabudnutá studňa.
úryvok: "Chosé sa tiež prišiel pozrieť zblízka. Postavil sa za Petru a tiež sa nahol dopredu nad stôl. Jednou rukou sa podopieral, ale tá druhá zaliezla niekam dole, kde mala Petra spodný lem minisukne a...
Petra iba nenápadne otočila hlavu a nosy sa im skoro stretli.
- Chosé, srdiečko, ak tie dva prsty posunieš ešte o tri centimetre vyššie, tak ti budú smrdieť,- usmiala sa nevinne kolegovi do tváre. "

13.07.2019 5 z 5

18 pod nulou 18 pod nulou Stefan Ahnhem

veľmi dobré krimi, trochu objemnejšie a zahltené postavami tak, že ku koncu som mala problém vyloviť v pamäti čoho sa meno týka a kam ho zaradiť, ale celým dejom sa ťahajú tie maraziace boxy, čiže 18 pod nulou a to nenechá čitateľa vydýchnuť, posledných 20 kapitol sa dokonca nedá odložiť, treba dočítať. páchateľská dvojica dobre skonštruovaná, sem tam som si nebola na istom, koľko zlodejov identít vlastne je, popri tom sa ťahá ďalší krimi prípad s deckami holdujúcimi happy slappingu, úplný záver knihy je namoták na ďalší román. vyšetrovateľský tím dobrý, občas mi prišiel moróznejší, ale vcelku dobre. teším sa na ďalší produkt :)

03.03.2019 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

veľmi dobre napísané reálne krimi v reálnom prostredí,
aj držalo v napätí, aj pobavilo, aj možných páchateľov ku koncu pribúdalo,
Klevisovú zaraďujem medzi moje obľúbené autorky románov

22.02.2019 5 z 5

Kritik Kritik Peter May

audiokniha 9hod 58 min, Matásek - no dobre
trochu rozvláčnejšie popisom dopestovania vínnej révy až po molekulárny rozbor spracovania a uskladnenia vína, jeho degustáciu a hodnotenia ... ale prípad začína práve tam a vo víne aj končí ... burčiak poznajú aj Francúzi ..
Ako nemotorného profesora biológie, ktorý sa správa ako policajt a ktorý sa nevie ani biť, nieto aby nosil aspoň nejakú zbraň som si Enza Macleoda celkom obľúbila. V tejto časti mi celkom úsmevné prišlo pašovanie zeminy, na ktorej sa urodilo francúzske víno letecky do Ameriky prostredníctvom škótskeho kiltu. Idem do ďalšej časti :)

03.05.2024 4 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

(audio , 12:37 hod. číta Jana Štvrtecká - hodnotenie - palec nahoru)
Pekné, milé, romantické, oddychové letno-dovolenkové čtivo pre ženy. Príbeh konvenciami a otcom -pastorom zošnurovanej mladej Angličanky , ktorá prichádza do Paríža na prázdniny ako aupair v rokoch sedemdesiatych. Prekladaný príbehom tridsaťročnej konvenciami zošnurovanej Angličanky po úraze nohy, prichádzajúcej do Paríža za prácou a na doporučenie tej prvej. Styčný bod je obchodík s ručne vyrábanou čokoládou a majster čokolatiér Thierry.

"-A navždycky zahrabat pověst firmy? Tohle je to, co vy Britové na Francouzích nedokážete pochopit. Myslíte si, že musíte makat, makat makat a mít otevřeno o nedelích . A nechat matky a otce od rodin otročit od tří hodin od rána a nutit lidi, aby v nedeli opoušteli své domovy a kostely a deti, a jezdili po nákupech!
-Oni mají otevřené obchody v neděli? -zeptal se překvapeně Benua.
-Jo! Nutí lidi pracovat v neděli. A dokonce i během polední pauzy. Ale kvůli čemu? Kvůli brakovýmu zboží z Číny? Kvůli levnýmu oblečení, který šijou v Malajzii chudý ženský?Proč? Aby ste si mohli častejc zajít do KFC a koupit si plnej kyblík smaženýho kruřete? Raděj si dáte šest tabulek špatný čokolády, než jednu tabulku dobrý. Proč? Proč je šest špatnej věcí lepší, než jedna dobrá? Nechápu to. Mezi tebou a mnou je rozdíl! "

10.09.2023 5 z 5

Červ Červ František Kozmon

Kozmon ide v Dánových šľapajach a darí sa mu dobre. Dej kníh je napínavý, postavy uveriteľné. Spolu s Bryndzom už tvoria silnú trojku autorov v mojej knihovni.

01.09.2023 5 z 5

Černý úsvit Černý úsvit Rolf Börjlind

(audiokniha, 13.26 hod, interpreti ako v prvých dvoch dieloch)
Dávam o jednu hviezdičku menej, pretože pre mňa bol tento diel mišung dejov, udalostí a odnikiaľ sa objavujúcich postáv, tak rodinne prepletených, čo ma málom dohnalo nakresliť si na papier ich rodostrom ... , až ma v poslednej tretine prestalo baviť neustále sa vracať o nejaké dve kapitoly naspäť, aby som bola v obraze. Autori síce vystavajú zápletku na neonacizme, rasizme a prisťahovalectve, ale sú časti knihy, kedy sa jej nevenujú ani minimum, z voleja sa objaví meno obete z niektorého minulého dielu a už som stratila istotu, či počúvam správnu knihu. Na záver niektoré postavy nafasujú také rodinné prepojenia, ktoré by aj na slepého koňa boli dosť.
Aspoň súkromný život Mette pôsobil osviežujúco, najmä fatálny stret Kerouaca s vysavačom.
Napriek tomu všetkému si dnes vkladám do uší slúchadlá a púšťam si štvrtú časť série. Nemalú zásluhu na tom má hlas Martina Stránského, ktorý dokáže neuveriteľne autenticky interpretovať a tým predať hádam aj kuchársku knihu na recepty z cukety.

11.06.2023 4 z 5

Zem zlatých plodov Zem zlatých plodov Jorge Amado

krásny motív - ťažká otročina ľudí na kakaových plantážach, čistenie porastov, vysádzanie rastlín, zber bôbov a ich opracovanie, sušenie v peciach za daždivého počasia, z ktorých človek vyšiel rovno v ústrety okamžitej smrti; opačná strana mince - bohatstvo a konzum majiteľov plantáží a majiteľov robotníkov.
napísaný tak otrasným štýlom (a to beriem na zreteľ fakt, že kniha samotná je staršia ako ja), že autorovi dávam dve hviezdičky za obsah a sebe tri za to, že som hrdinsky dočítala do posledného slova.

26.06.2022 2 z 5

Dvanásť rozhovorov Dvanásť rozhovorov Štefan Hríb

otázky novinára mi prišli také podpriemerné, ako keby venoval pozornosť niečomu inému, ako hosťovi. Opytovaní odpovedali miestami tak, že som v duchu lomila rukami.
Ešteže do tej výzvy sa kniha hodila.

20.03.2022 3 z 5

Ta hudba mi stále zní v hlavě Ta hudba mi stále zní v hlavě Agnès Martin-Lugand

Pekná romanca, ale zdĺhavá, zbytočne obšírna a podrobná, s dôrazom na detaily, ktoré boli v deji navyše, dupľované, ktoré si zdatný čitateľ dokáže prečítať aj medzi riadkami. Som rada, že ju mám dočítanú a ďalšiu tak ľahko ani nezačnem.

27.01.2022 3 z 5

Z jej krvi Z jej krvi Zana Saluber

Celkom pekný príbeh, nevtieravý, čítal sa ľahko, vôňa bylinkového čaju sa pri tom stávala príjemnejšou.
úryvok:
"Bylinky predsa ovládam!"
"Ach, dieťa," zasmiala sa vedma. " A musíš porozumieť pokore," zdvihla karhajúco jedno obočie.
Zuzana sklopila oči a zašomrala: "Veď ja viem. Dobre bylinky poznám, ale neviem o nich všetko. Asi to ste mali na mysli."
"Presne tak. Musíš vedieť, kde rastú, pretože tu u mňa poznáš lúky a ten horný les, ale nebudeš tu žiť. Pôjdeš aj na iné miesta a všade budeš musieť liečivky vedieť nájsť, chápeš? A dokonale musíš ovládať, ktorá na čo slúži a ktorú ktorou možno nahradiť, pretože nie všade v prírode bude práve tá, ktorú budeš potrebovať."

16.01.2022 5 z 5