czeliza czeliza komentáře u knih

Dospělost je mýtus Dospělost je mýtus Sarah Andersen

Jednohubka, přečteno za chvilku. Co na to říct, v každém komiksu se člověk tak trochu najde a povzdechne si nad tím, že někdy by bylo jednodušší jít skolit nějakou mýtickou potvoru než se potýkat s dospělostí. Je to spíš 3,5*, ale co.

30.07.2021 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Hodnotila bych 4*, ale druhá část knihy byla tak svižná, čtivá a precizní, že si Krutý princ pět z pěti nakonec zaslouží. Autorka vzala téma víl, dnes tolik oblíbené, a zpracovala jej originálně, zajímavě, téměř pohádkově, ale s krutostí a syrovostí, která propůjčila světu i postavám na reálnosti. Jude je nebývale sympatická hlavní hrdinka (disponující aktivní mozkovou hmotou) a snad i moje nejoblíbenější postava z celé knihy, přestože si mě princ Cardan nakonec také získal pro svou neotřelou motivaci (alkoholem). Děj není předvídatelný, jsou tu momenty, kdy jsem musela knihu pro samé emoce odkládat. Intriky vílího dvora jsou dotažené a obstojí i při delším než dvousekundovém zamyšlení. Což je vždycky pěkné.

02.07.2021 5 z 5

(Čteno v angličtině)
Sbírka se mi líbila - především to, že jako celek vyprávěla kus životního příběhu v podstatě jako (docela smutnou) pohádku, i s poučením na konec. Nebylo tu tolik básní k "zapsání do deníčku" (jako je například u Atticuse), spíš k momentálnímu prožití.
Hezké čtení, zhltla jsem to jako malinu, citově to se mnou i zamávalo, ale chybí mi tu trvalý dojem, něco, co by se mnou rezonovalo i po přečtení. Lepší 3*/5.

04.10.2020 3 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

(Přečteno v anglické verzi)
Více "provařená" kniha se známějšími básněmi než Dark between Stars / Tma mezi hvězdami. Možná i proto to nebylo tak úderné. Co do hodnocení si tedy zaslouží spíš 3,5*/5.
Nicméně, zase tu byla spousta básní, které stály za zamyšlení, nebo na které jsem deset minut jen koukala a četla si je pořád dokola. Bez ohledu na výhrady mám tuhle moderní poezii prostě ráda a fakt doufám, že Atticus jen tak psát nepřestane. Byla by to škoda.

03.10.2020 4 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

(Četla jsem anglickou verzi knihy)
Kapitoly Stars a Dark byly super - především se mi líbily básně o Paříži, životě a životní filosofii. Pomalu mi nestačily ani lepíky. Naproti tomu kapitola Between za moc nestála. Občas mi některé básně připadaly dost "na sílu" - autor se fakt moc snažil vyplodit hlubokou myšlenku, ale skončilo to nevalně, většinou reakcí "kámo...what?". Kniha si ale zaslouží 4*. Spousta básní se mě vážně dotkla a budu si je pamatovat, navíc i fotky v knize byly super.

28.09.2020 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Griša byla dobře napsaná kniha. I přes nedostatky se fajnově četla a určitě se pustím do dalších dílů. Zaslouží si 3,5*/5, ale zaokrouhluju. (Níže asi spoilery? Pokud to někoho drásá?)

Co jsem fakt nesnesla byl Mal - strašný nudař, netuším, co jsem na něm měla mít ráda. Doufala jsem, že ho volkry posvačí. Naopak se mi líbila postava Ženi a Temnyje. Jó, Temnyj, to je frajer. Alina by se mi líbila, kdyby tam nebyl Mal. Vzpomínky na dětství mě netankovaly, úmorná pochodovka taky ne. Alča by byla 100x lepší, kdyby myslela a bojovala sama za sebe. Ale nejlepší na celé knize byli grišové a jejich svět, s intrikami, výcvikem a vším. To jsem fakt žrala i s navijákem. Nutně potřebuju keftu, vypadá fakt hustě.

28.09.2020 4 z 5

Iron Man: Extremis Iron Man: Extremis Warren Ellis

Já se omlouvám, ale Tony tu byl nakreslený dost srandovně a nějak se mi nedařilo se do něj kvůli tomu vcítit. Jinak se mi líbí, jak byl Extremis vykreslený, příběh předvídatelný, ale četlo se to dobře. Pokud jste viděli Iron Mana 3, v podstatě už víte, o čem to je. Ale já Iron Mana žeru, tak jsem nemohla odolat.

10.12.2019 3 z 5

Měla jsem jako audioknihu. Vyprávění fakt super, obsah má v sobě spoustu věcí k zamyšlení. Člověk si z toho může vybrat, co se mu pro něj zrovna hodí. Upřímně nedovedu si představit, že by se v knize někdo alespoň jednou nenašel. Manson to navíc podává dost "lidovou" formou, tak, že jsem se i mnohokrát zasmála. Dost dobrá self-help kniha.

04.11.2019 4 z 5

Poslední Namsara Poslední Namsara Kristen Ciccarelli

Je to tak 2,6*/5.
Autorka vytvořila krásné originální prostředí, zajímavé báje, historii světa i přístup k drakům. K tomu po mně na začátku hodila drsnou bojovnou hrdinku...
...Kterou po zbytek knihy obrazně protáhla kanálem, vystavila obligatorní romantice a ztrátě veškeré logiky. Kdyby se na začátku rozmyslela, jestli chce psát o válečnici nebo utiskované princezně, dost by to pomohlo. Děj byl předvídatelný, ale čert to vem, kdyby mě nenutil každou druhou kapitolu vrčet na postavy, co mají dělat (protože si mezi sebou předávaly jedinou mozkovou buňku).
Pozitiva: Krátké kapitoly, bojovné ženské postavy, krásně popsaná nálada a příroda. A čtivost, evidentně, protože jsem to přežila až do konce.
Druhý díl si přečtu, pokud si budu chtít trochu zvýšit tepovku.

17.06.2019 3 z 5

Velké kouzlo Velké kouzlo Elizabeth Gilbert

Příjemná knížka, která potěší umělecké duše, hlavně pak pisálky. Řekla bych, že mi určitě pomohla vnímat tvůrčí proces trochu jinak a více s nadhledem. Autorka je mi sympatická, i její přístup k životu a styl vyprávění, historek má na rozdávání, stejně jako smyslu pro humor. Myslím, že knihu je ideální si dávkovat, ne zhltnout najednou. Úplně mi nesedlo spirituální vyznění některých pasáží, jinak super.

09.06.2019 4 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Krásně napsaná knížka, tak hezky lidově. I s ilustracemi a sem tam cvičením pro čtenáře. Anie popisuje jak zážitky z cest, tak i něco do života, takové fejetony, nad kterými se člověk může zamyslet. Hodně se vychází z filosofie ze Čtyř dohod, jen je to podané o dost víc srozumitelně. A mile. Nedá se to ani brát jako blogerská knížka, tohle je úplně někde jinde.

14.04.2019 4 z 5

Sleduj mě Sleduj mě A. V. Geiger

Pro jednou si (tak úplně) nemyslím, že Wattpad kniha měla na Wattpadu zůstat. Napsáno celkem čtivě, téma zajímavé, logické vyústění mnoha situací, využitý potenciál. I ten záporák byl solidní, až se mi z nějakých jeho scén zvedal duševní kufr. Jen u hlavní postavy si nejsem jistá, jestli je to šikovně napsaná narušená dívka, nebo "trochu víc na hlavu" typická YA hrdinka. Asi každému k posouzení. Škoda, že kniha jako celek neměla moc šťávu a nezanechala žádný trvalý dojem. Snad kromě konce, jehož význam mi tak trochu unikl, jakože...Cože?

05.04.2019 3 z 5

Nikdy dřív jsem tenhle styl knížek nečetla a pořád to není můj "go-to" žánr, ale tahle kniha mě překvapila. Spousta myšlenek je přenositelná do běžného života, často si na některé jen tak během dne vzpomenu. Neuškodí se nad svým životem zamyslet a i když autor v knize mává velkými slovy ála Bůh, andělé, sen planety, láska..., dobře se to čte a nelituju, že jsem s knihou strávila čas. Řekla bych, že mě určitě obohatila.

09.02.2019 4 z 5

Drákulova výzva Drákulova výzva Brian Edmund Posehn

Takhle, je to Deadpool, takže níž než na tři hvězdičky jít nelze, protože jeho hlášky jsou prostě geniální. Donutil by vás přečíst i návod k obsluze ponorného vařiče. Bohužel Deadpool s upíry pro mě nebyla zrovna šťastná kombinace - bylo to absurdní, ale zároveň ne dost, abych se tomu zasmála. A romantická linka taky nic moc, kdyby tam nebyla, možná přihodím hvězdičku navíc.

20.11.2018 3 z 5

Prvák Prvák Douglas Rees

Povíme si to rovnou - pokud od téhle knížky někdo čeká intelektuální zážitek, co mu změní život, tak z toho asi radostí nevykvete. Jako YA fantasy je to ale překvapivě dobré a čtivé. Hlavní hrdina má funkční mozkovou tkáň, docela borec (v dobrém slova smyslu) a pro jeho nerdského nejlepšího kamaráda bych byla ochotná položit život. Hlavní dívčí postava mě teda nenadchla, ale i to se stává. Hlavně když má hlavní hrdina se svým BFF víc chemie než s ní, ehm...
Děj není nějak šokující, ale je dobře vystavěný se zajímavými momenty, kdy jsem si nebyla jistá, jestli si ze mě dělají srandu nebo ne (většinou nedělali). Ale funguje to. Kolikrát jsem se smála, až to rozrušovalo sousedy. Svět, ve kterém je příběh zasazený, si mě zas tak nezískal, ale ani neurazil.
Sečteno podtrženo, je to příjemná upíří volovinka, kterou si klidně přečtu znova. Těším se na druhý díl.

20.11.2018 4 z 5

Z deníku ohnivé démonky Z deníku ohnivé démonky Monika Šurinová

Bylo to fakt špatný, ale z nějakého důvodu jsem to dočetla až do konce a vlastně se mi to v jistém smyslu líbilo. Spousta gramatických chyb, je to spíš povídka na Wattpadu ve formě knihy, a i tak byste asi našli lepší. Ale je to krátké a pokud chcete zvednout spisovatelské sebevědomí, nebo zahnat nudu, jděte do toho. Příběh to má, chvílemi jsem našla i zajímavé obraty nebo scény, co mě překvapily, a nápad ocenit musím. Jen by to chtělo tak 3x po sobě přečíst, celé zeditovat a aby se na to v nakladatelství alespoň letmo podívali, než to pustí do oběhu.

05.07.2018 1 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Bylo to drámo, to jo, jako dark YA ušlo, ale že by mě to zrovna zvedlo ze židle, to zase ne. Finn je podle mě nejlepší postava z knihy, Callu jsem moc nemusela, Dare mi po většinu příběhu přišel takový nijaký. Jako že tam sice je, ale spíš tak do počtu, jako "love interest" pro hlavní hrdinku, vždyť kromě toho, že je jako hrozně temný a sexy a gentleman s britským přízvukem, co tam dělal? Ke konci se trochu napravil, dobře. Celou knihu tahá originální prostředí a námět duševní nemoci, autorka dobře udržuje po celou dobu napětí, což mě vážně donutilo číst a být zvědavá, co se stane, takže za to má bodíky. Tři hvězdičky jsou sedící hodnocení.

17.03.2018 3 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Ledového draka jsem zahlédla v knihovně, nic od něj nečekala, na posezení ho přečetla, a užila jsem si ho. Vyvolal ve mně emoce, tak jak by každá dobrá knížka měla, a ještě jsem zvažovala, že si ho odnesu domů a budu si v něm jen tak listovat. Ilustrace v knize jsou nádherné. Ať už jste Hru o trůny četli nebo ne, doporučuji. Je to smutná, krásná pohádka.

07.01.2018 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Knihu jsem četla k maturitě, na doporučení kamarádky, že to "není tak hrozné a dlouhé". Brala jsem to jako nutné zlo, které musím přelouskat.
Dost jsem se zmýlila v odhadu. Kniha mě brzo naprosto uchvátila, přestože jsem, jak už je níže zmíněno, měla ze začátku zmatek ve jménech a postavách. Tak trochu i v reáliích, abych se přiznala, první světová není můj šálek kávy. Ale zorientovat se ve všem dalo a knihu jsem si užila. Je napsaná čtivě, chytne za srdce, drží čtenáře v napětí. Dobře osvětluje reálie války, realisticky je popisuje na těch nejobyčejnějších detailech. Pokud máte rádi téma války, nebo hledáte, stejně jako já, "přijatelnou" knihu k maturitě či povinné četbě, s touhle nesáhnete vedle a ještě vás, doufám, překvapí.

07.01.2018

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Přestože mi chvilku trvalo se do knihy začíst, vůbec jsem nelitovala toho, že jsem ve čtení pokračovala. Kniha měla spád, příjemné charaktery, cítila jsem určitou satisfakci za všechny ty online fanfikce, které nikdo nevydává. Děj se po pomalejším úvodu rychle rozjel, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a napjatě jsem očekávala, co bude dál, kam děj povede. Pamatuji se, že jsem kvůli knížce zameškávala i učení na maturitu, až tak byla dobrá. Takže všem čtenářům, kterým se líbila Fangirl, a kteří mají alespoň trochu slabost pro Harryho Pottera a pěkně šťavnaté fanfikce, můžu jen doporučit :)

07.01.2018 5 z 5