Crimble Crimble komentáře u knih

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Kniha zanechávající opravdu zvláštní pocit a mnoho otazníků. Návštěva (alespoň literární) Japonska jako vždy poutavá i znepokojivá. Každopádně zážitek.

23.08.2021 4 z 5

Příbuzenská krev Příbuzenská krev Ed McBain

Jsem trochu exot, protože tohle je fakt první McBainova knížka, co jsem četl. A je to dobrá detektivka. Takže asi tak.

23.08.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělé zasazení do nepříliš známé lokality a doby. Příběhy plusminus nepřekvapivé a skoro až někdy banální. Celkově nadprůměrné.

15.08.2021 4 z 5

Just Kids – Jsou to jen děti Just Kids – Jsou to jen děti Patti Smith

Dechberoucí kniha o nesmrtelném přátelství. A také o mnoha věcech kolem.

12.08.2021 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

V první půlce jsem tápal, jakoby až moc roztříštěné a neosobní. Potom už jasnější příběh, i jasnější poselství. Záblesky geniality a vizionářství tam jsou. Zároveň bez mučení přiznávám, že se nezařadí mezi moje nejzásadnější milníky literatury.

08.08.2021 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Skvěle ujetá kniha s nesnesitelným géniem Ignáciem. Prostě výtečné.

05.08.2021 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Trošku překombinované, často málo uvěřitelné (na to už jsem ale v thrillerech tohoto typu uvykl). První půlka knihy se dost vleče, než to pak klasicky dostane spád. Celkově fakt průměr.

25.07.2021 3 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Vlastně taková nenáročná četba skoro bych řekl "k vodě". ALE! Styl originální, charakteristika postav skvělá a uvěřitelná, zápletka neotřelá. Soukupová mne již podruhé dostala.

22.07.2021 4 z 5

Portnoyův komplex Portnoyův komplex Philip Roth

Po letech jsem to sjel ještě jednou jako audioknihu, a opět jen mohu konstatovat, že je to královská sarkastická zábava i děsivá zpověď (obžaloba rodičů) přespříliš opečovávaného synáčka. Mistrné dílo o sexuálních i jiných frustracích.

20.07.2021 5 z 5

Philip Roth Philip Roth Michal Sýkora

Pro Rothova fanouška povinnost. Sice uměnovědecké, ale nikoli nezáživné a občas i zábavné.

17.07.2021 5 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Sáhl jsem po knize náhodou na chalupě, kdo ví jak se tam vůbec dostala. Bylo mi jasný, že nejsem cílovka, ale forma deníkových záznamů dělá knihu většinou čtivější. Až do půlky "docela dobrý", ale postupem času, kdy nastává fascinující plíživá destrukce života aktérky, jsem byl zcela pohlcen. Hustá kniha tvl.

11.07.2021 5 z 5

Intimní schránka Sabriny Black Intimní schránka Sabriny Black Emil Hakl (p)

Plusem je dobře vystihnutá devadesátková atmosféra a fajn suchý "reklamkový" humor. Jinak trochu nezáživné a příliš roztržité.

30.06.2021 3 z 5

Katova píseň Katova píseň Norman Mailer

Je mi jasný, že tři hvězdy jsou málo, ale nemůžu si lhát do kapsy, čtení zvláště druhé půlky knihy se mi vleklo až nesnesitelně. Musím smeknout před Mailerem, kolik energie a času investoval do této knihy, ale subjektivně musím konstatovat, že to na mne působí přece jen až příliš megalomansky. Přesto svým způsobem dokonalé dílo. Gary, Nicole a jejich lovestory nemají chybu.

24.06.2021 3 z 5

Kroniky I. Kroniky I. Bob Dylan (p)

I když poněkud nevyvážené z hlediska období Dylanovy tvorby, úžasně zajímavé a vzrušující čtení. Určitá útržkovitost až nesourodost tentokrát není na škodu. (audioverze na rozhlasovém webu již tradičně na top úrovni)

03.06.2021 5 z 5

Republika Republika David Zábranský

Velmi svěží dílko, které má skvělé tempo a přiměřené množství vtipu, tedy spíš sarkasmu. Neodolatelný Neužilův přednes v audio zpracování na ČRo knize jednoznačně sedí a pomáhá. I tak ale musím zdůraznit, že s autorem nesouzním v zjednodušení politiky de facto na to, že všichni jsou pokrytci a prospěcháři a proto je jedno, kdo je vlastně u kormidla. (Ne, fakt nejsem naivní.)

18.05.2021 4 z 5

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

McEwan je zpátky ve vrcholné formě. Opravdu skvěle vystavěný příběh, a já nemůžu nic vytknout. A to musím přiznat, že po zjištění, že se autor tentokrát pustil tak trochu do sci-fi, jsem moc nadšený nebyl. Avšak kdo umí, ten umí.

10.05.2021 5 z 5

Život před sebou Život před sebou Émile Ajar (p)

Takový trochu neobyčejný příběh láskyplného vztahu. Hezké to bylo.

06.05.2021 4 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Pobavilo, i když nenadchlo.

23.04.2021 3 z 5

Kůže Kůže Curzio Malaparte (p)

Je to silné, sugestivní, někdy magické, často kruté. Dobrá a originální výpověď o kocovině z osvobození.

20.04.2021 4 z 5

Moje zlatá řemesla Moje zlatá řemesla Ivan Klíma

Tohle Klíma vystihl takřka geniálně. Nepřetržitý sled absurdit z dob panování bolševika, každodenní pakárna a šikana. A hrdina přese všechno neztrácí vůli žít a užívat si drobných krás a radostí své existence. Vynikající dílo!

12.04.2021 5 z 5