Život před sebou

Román známého francouzského autora sleduje očima desetiletého chlapce život v útulku pro bezprizorné děti. Drsné prostředí, jednotlivé kruté osudy, beznadějná bída a otrlost jsou v suchém a přirozeném podání opuštěného dítěte podivuhodně věcné a velmi působivé. Toto dítě, žijící v neustálých obavách z budoucnosti, se zcela dospěle stará o umírající ženu a stává se tak nositelem neokázalého, ale o to hlubšího člověčenství. Vyjímečná kniha, naplněná hlubokým humanismem, měla světový ohlas....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47036/zivot-pred-sebou-47036.jpg 3.9102

Vydáno: , Odeon

La vie devant soi, 1975

Kniha Život před sebou

adorjas

Predtým ako napíšem o knihe, odporúčam každému prečítať životopis autora, Romaina Garyho, alebo teda Émila Ajara, pretože ten mal priam románový život a možno by bolo zaujímavé prečítať aj o ňom nejaký beletrizovaný životopis..

Ale teda ku knihe, príbeh je "čarovný" aj napriek jeho krutosti, ale keďže román sa odohráva z perspektívy malého Moma, tak nám aj tie časti s ľudskou zlobou prídu také menej boľavé, akoby ich rozprávala dospelá postava. Momo má naozaj svojský pohľad na svet a väčšinu vecí si vysvetľuje po svojom, niekedy som mala pocit, že chudák chlapec vidí svet presne tak ako je, ale snaží sa tam vniesť svoj pohľad, aby ten svet ho až tak nebolel (napríklad ako sa stavia k svojim rodičom a pod.). Krehký vzťah medzi Ruženkou a Momom sa podarilo autorovi naozaj skvelo zachytiť aj v takejto útlej knihe a snáď literárna postava Moma má pred sebou nádej na lepší život.

P.s. Nedávno zverejnili na Netflixe aj film so Sophiou Loren na námet tejto knihy- je to zasadené do súčasnosti, avšak knižnej predlohe sa nemôže rovnať.

Han-nah

Momo a paní Růženka, dvě hlavní postavy této velice zajímavé knihy.
Za mne - Žádné dítě by nemělo žít bez rodičů, zažívat hlad, bolest a utrpení. Dětství by mělo být plné lásky, her a radostí.

Crimble

Takový trochu neobyčejný příběh láskyplného vztahu. Hezké to bylo.

mau

Láska a soucit si nevybírají prostředí, rasu ani vyznání. Vyprávění malého Moma o životě, který vede a lidech kolem něj. Smutný, ale láskyplný příběh. Posloucháno jako četba na pokračování na Českém rozhlasu a moc chválím zpracování.

Evina.Cetba

Velice působivá kniha o netypickém chlapci, který postupně dospívá a má ještě život před sebou (ale jaký?). Vychovává ho v jakémsi neoficiálním, bytovém sirotčinci, kam odkládají na výchovu a hlídání své potomky prostitutky, stárnoucí Růženka, která se postupně ocitá na samém konci svého života a pak těžce onemocní. Román vypráví zejména o vztahu obětavé chůvy a sirotka a o jejich vzájemném opatrovávání. Mohamed je na ní zpočátku odkázaný, pak spíše ona na něho. Stará se o ně průběžně postarší lékař, narkoman. Jediná postava není harmonická, ale je to psané hlavně mezi řádky. Podle vyprávění z úhlu Mohameda se zdá, jako by byl zdejší život víc jednodušší, světlejší a neutrápený.
Sirotek Mohamed si umí poradit a nějak se protloukat životem, snaží se nepropadat malomyslnosti, být nad věcí, je poměrně sebejistý, je ovšem zvláštní a jiný. Komunita sousedů a lidí z pochybné francouzské čtvrti plné pasáků, prostitutek a jiných chudých lidí na okraji ho přijala mezi sebe, brali ho, jaký je. V této čtvrti panovala v jistém ohledu sounáležitost. Chvilkami úsměvné. Konec je hodně dojemný.

rozina351

Krásná kniha a asi jedna z nejlepších, co jsem za poslední rok četla. Velmi se mi líbí, že není psána z klasického evropského-křesťanského hlediska, ale pojímá muslimsko-židovskou tématiku velmi neotřelým způsobem. Téma knihy je křehké a dojemné, ale díky osobitému a velmi břitkému humoru to nepůsobí kýčovitě. A některé promluvy postav by se mohly tesat do zlata. Momovi i paní Růžence jsem moc fandila a přemýšlím, že si knihu pořídím i do knihovničky. I přes veškerou chandru, kterou postavy zažívají, je kniha především o lásce a naději,

PavkaHu

I v největší životní bídě je možné najít lásku a dobré srdce. Dojemný příběh.

smazenaryba

Kniha plná veľmi silných kontrastov a protichodných pocitov. Moderné veľkomesto vs mimosystémové útočisko ľudí na okraji spoločnosti. Bizarná zmeska individuí vs srdečnosť, ktorú by ste v podobných spoločenstvách zrejme nehľadali. Krutá realita vs všadeprítomný humor. A to všetko očami neplnoletého chlapca, ktorý toho zažil viac, než niektorí dospelí za celý svoj život. Silný, veľmi intenzívny zážitok.