Crimble Crimble komentáře u knih

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Uvítal bych více obrázků, koláže většinou vynikající. Textu až moc, chvílemi nuda, hlavně u Antonínova příběhu. Ostatní fake news někdy bezchybné, někdy slabší. Celkově takový přece jen nadprůměr.

05.03.2018 3 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Opravdu velkolepé dílo, které občas působí na můj vkus příliš rozmáchle a má příliš mnoho rovin. Naučné části jsou docela rozsáhlé, ale příběh a postavy výtečné. Dnes už možná trochu "out of time". Určitě patří do klasiky právem. Hvězda navíc za krásné ilustrace Rockwella Kenta.

25.02.2018 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Já bych to rozdělil do tří částí: 1) čtivější a zajímavější než první kniha, 2) stále čtivé, ale stagnující (ne)vztah s Ninem mi začíná nepříjemně připomínat telenovelu, 3) Lila sbalí Nina a tím získává příběh na nové dynamice, včetně studií Lenu v Pise. Tím se vrací dílo ke svojí původní kvalitě a všecko tak dobře dopadlo, a naši zase vyhráli!

14.02.2018 4 z 5

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

Určitě nepatří k McEwanovým vrcholům. Trošku nevyrovnané, chvílemi uspěchané, jindy rozvleklé. Atmosféra jako obvykle bezchybně podchycena. Asi 70%.

02.02.2018 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Kdo od toho čeká prvoplánovou agitku na téma "kam se to řítí dnešní Evropa", bude asi trochu zklamaný. Je to spíše satirická sonda do pokryteckého akademického prostředí, na pozadí pak lehce nadsazený příběh převzetí moci islámskou stranou. Chvílemi těžší četba, já jsem byl spokojen.

26.01.2018 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Pokud čekáte klasickou napínavou kriminálku, tak jste vedle! Spíše literatura faktu, protože je ale Capote velmistr, tak se jedná o plnohodnotné strhující beletristické dílo s precizně plastickými postavami včetně krutých vrahů, o kterých se dozvíme, že to byli taky jenom lidi. V závěru trochu psychologie, dost zajímavé.

19.01.2018 5 z 5

Umírající zvíře Umírající zvíře Philip Roth

Fakt dojemná kniha o zamilovaném starém chlapovi. Je super, když se můžete pochlubit, že čtete dílo nositele Pulitzerovy ceny, jednoho z kritikou nejoceňovajších autorů naší doby - a zároveň je to takové prima softporno. Prostě win-win.
"Souloží se mstíte smrti. Nezapomínejte na smrt. Ano, i sex je ve své moci omezený. Ale řekněte, která moc je větší?"

08.01.2018 5 z 5

Divoká labuť a jiné příběhy Divoká labuť a jiné příběhy Michael Cunningham

Kdyby to nebyl tento autor, tak bych asi něco takového nevyhledával. Zpočátku mne to trochu nudilo, ale některé kousky byly velmi dobré. Je to zajímavý nápad a Cunningham prostě umí. Musím přiznat, že u pár pohádek jsem originál neuhádl (asi proto, že jsem ani jako malý tenhle žánr moc nemusel a taky proto, že se jedná americké pohádky). Nejlepší je úplný závěr, kde se nic nestalo a všichni si tam víceméně žili šťastně i po smrti (královny a krále).

03.01.2018 4 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Další skvělý McEwan. Vtipné, trošku těkající k různým tématům. Nápad možná ne úplně originální, ale precizně a poutavě rozvinutý.

01.01.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Velmi čtivé, ale není to žádná červená knihovna, jak jsem taky někde zahlédl... Silné přátelské pouto mezi dvěma tak trochu výjimečnými dívkami. Hodně věrohodně vylíčená chudší neapolská čtvrť, až se mi někdy zdálo, že to tam znám. Všechny ty jihoitalské nuance, temperament, camorra, násilničtí chlapi, rivalita, dozvuky fašismu. Uvidíme, jaké budou další díly, jednu hvězdu jsem si ještě pošetřil.

30.12.2017 4 z 5

Koně se přece střílejí Koně se přece střílejí Horace McCoy

Stručná zpráva o jednom tanečním maratonu, o naději a hlavně rezignaci. Syrové a trošku kruté.

22.12.2017 5 z 5

Cizinci ve městě Cizinci ve městě Ian McEwan

Ospalost. To je to první co mne napadne při charakteristice téhle knihy. Za tu podivnou stísněnou atmosféru, která se line celou knihou, si autor zaslouží absolutorium, stejně tak za mrazivé příběhy Roberta a Caroline. I za netečně děsivý závěr. Asi by jenom stálo za to trochu ubrat těch poklidných lyrických popisů bloudění městem a nicnedělání Colina a Mary. Pro tentokrát tedy McEwan za 4 (spíš 4,5).

21.12.2017 4 z 5

Králík se vrací Králík se vrací John Updike

"Dny, bledé řezy světla mezi nocemi, nikoli všechny stejné, splývají do průsvitnosti tak lehce zbarvené, že až naskládané na sebe ztemňuji do osudového stínu."
Updike umí být i takhle lyricky popisný, na druhou stranu občas brutálně upřímný v tom, jak podává myšlenkové pochody a motivace svých hrdinů. Originální, nepokrytecké, nečernobílé pohledy na válku, oboustranný rasismus, slepování těžce narušených vztahů. Spousta ztracených iluzí, ale i nových nadějí.

16.12.2017 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Dokonalá atmosféra podivného (totalitního) světa. Mnoho otázek, mnoho absurdit, mnoho podobenství, málo odpovědí. Velký kulturní zážitek.

04.12.2017 5 z 5

Groteska Groteska Kurt Vonnegut Jr.

Už podruhé za sebou u Vonneguta musím konstatovat, že jsem se s ním v té poetice a humoru tak trochu minul. Možná jsem se bavil o něco lépe než u Snídaně šampionů, ale na čtyři hvězdy to u mne stále není. Tak si dáme s Kurtem teď trochu pauzu a třeba to příště dopadne líp...

26.11.2017 3 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Velmi zajímavá neschematická postava Štěpky, i když na povrch nesympatická, přesto bojující, toužící, činorodá, nevzdávající se, milující... Výtečné dílo famozně vykreslující atmosféru maloměsta z přelomu století.

15.11.2017 5 z 5

Ňadro Ňadro Philip Roth

Kdyby to nebylo od Rotha, tak bych to asi nečetl. Spíš taková delší anekdota, chvílemi více, chvílemi méně zábavná.

07.11.2017 4 z 5

Vzorové dny Vzorové dny Michael Cunningham

Cunninghamův vysoký standard, tentokrát tři povídky (novely) v jedné knize, propojené pouze jmény postav, Whitmanovými verši a ovšemže také tematicky. Láska, smrt, hledání štěstí, nejistota, nerovné vztahy. Cunningham prostě umí a je jedno, jestli svoje texty zasadí do historie, současnosti nebo zkusí sci-fi.

03.11.2017 5 z 5

Sebrané povídky II. Sebrané povídky II. Saul Bellow

Mistr Bellow opět na jedničku. I když mají jeho povídky spíše málo děje, hrdinové jsou neodolatelní a tak vystižení, že se z nich při čtení stanou vaši kamarádi.

20.10.2017 5 z 5

Byla kdysi válka Byla kdysi válka John Steinbeck

I když někdy zdánlivě banální a nezáživné, ve skutečnosti nenápadně vystižená podstata života vojáků za války. Čekání, přesuny, ojedinělé boje. A žádný laciný "boj za mír".

01.10.2017 4 z 5