Byla kdysi válka

Byla kdysi válka https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3221/bmid_byla-kdysi-valka-6NO-3221.png 4 85 11

O druhé světové válce bylo napsáno nepřeberné množství knih, z nich časem většina upadla v zapomnění. Některé se snažily válku ospravedlňovat, jiné vypadaly jako účelová propaganda. Jen hrstce se podařilo vymanit se z dobového stereotypu a přiblížit hluboce osobní prožitek každodenního utrpení a absurdity, aniž přitom ztratily ze zřetele, že po celém světě zuřilo zlo. Rozhodně k nim patří reportáže, které v roce 1943 ještě jako bezejmenný dopisovatel vytvořil John Steinbeck pro newyorské noviny. Už zde projevil skvělý smysl pro detail i mistrovství slova, a proto se kniha po víc než půl století stále čte s pocitem, jako by člověku nad hlavou svištěly padající pumy.... celý text

Fejetony, eseje , Literatura faktu , Žurnalistika, publicistika

Vydáno: , Alpress

Once There Was a War , 1958

Kabuky
07.04.2023 5 z 5

Vynikající kniha.

Aykiru
06.03.2022 5 z 5

,,Všechny ty malé příběhy jsou obyčejné,“ píše Steibeck v jednom ze svých válečných zpravodajství, ,, ve všech je skrytá malá tragédie, přímo z nich trčí. Pozadí těch příběhů je rudé od ohňů, tvoří rám nesmazatelného obrazu.“
A právě o tom Kdysi byla válka je, o malých lidech dobrých i zlých, statečných i zbabělých unášených vírem druhé světové války, dohnaných na pokraj svých možností, zkoušených absurditou kolosu zvaného armáda, o zážitcích a náhodách vtipných i tragických, o víře a malých radostech, ke kterým je nutno se upínat, aby nás ta neuvěřitelná tíha neštěstí s konečnou platností nesrazila na kolena.
Tím vším se táhne tenká zlatá nit Steinbeckova něžného smyslu pro humor, který je tak „domácký“ a blízký, že Vás donutí se smát, zatímco ,,pozadí je rudé od ohňů".

MaggieR
21.06.2021 5 z 5

Steinbeck v týchto reportážach urobil s vojakov ľudí, neskutočne vie opisať ľudskosť

MOu598
05.09.2018 4 z 5

Knížka válečných reportáží, zachycuje běžný válečný život.
Skoro žádné krveprolití a přesto mrazí.
Hezké, protiválečné, lidské.

Crimble
01.10.2017 4 z 5

I když někdy zdánlivě banální a nezáživné, ve skutečnosti nenápadně vystižená podstata života vojáků za války. Čekání, přesuny, ojedinělé boje. A žádný laciný "boj za mír".

katy238
06.12.2016 5 z 5

Mé první setkání s autorem a velmi příjemné. Netvrdím, že budu vyhledávat další autorova díla, času stráveného u této výjimečné knihy ovšem nelituji.

Skip
02.12.2013 5 z 5

Soubor válečných reportáží, které psal jako válečný korespondent z Anglie, Afriky a Itálie. Velmi zajímavé čtení.

kilometr
07.10.2013 4 z 5

Velmi povedené dílko,které i tolik let po válce,dokáže zaujmout.85%.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Vynikajúce reportáže z druhej svetovej vojny napísané skvelým Johnom Steinbeckom, ktorý vám sprostredkuje verný pohľad do života obyčajných vojakov. Ich každodenné starosti a zážitky sa po prečítaní knihy stávajú nezabudnuteľné a tým považujem túto knihy za jednu z najlepších, čo sa týka tématiky druhej svetovej vojny.

Atuin
01.01.2013 5 z 5

Kniha, která v záznamech, zlomcích a pasaážích vytváří osobitý, nepřetížený, neupocený celek, kde se svérazněji projevuje názor autorův, bez nutnosti zveličovat drama samotné, nadbytečnou dramatičností. Kniha však není suchá. Je zřetelná a sugestivní jako fakt o kterém vypovídá.

Lili
30.11.-0001 5 z 5

Reportáže z druhé světové války tak dokonale vylíčené jako byste jí sledovali očima vojáků. Tisíce spících mužů na palubě transportní lodi… Děti sápající se po slupkách pomerančů… Voják schovávající si jako talisman loknu manželčiných vlasů… Rozbombardované město bez jediné lidské duše vyjma bílé kočky. Pro mě opravdu nezapomenutelná kniha s válečnou tématikou.