Koně se přece střílejí

Přestože o zfilmování novely Koně se přece střílejí měl již ve třicátých letech zájem Charles Chaplin, McCoyovo svižné dílko se převodu na stříbrné plátno dočkalo až roku 1969, a to zásluhou režiséra Sydneyho Pollacka. Vyprávění nás zavádí na taneční maratón — na zvláštní velkoměstskou zábavu, mezi válkami oblíbenou diváky, organizátory i účastníky. Těm prvním přinášela frenetickou zábavu, když na parketu vyčerpáním umdléval jeden pár za druhým, těm druhým finanční zisk a pro ty třetí znamenala vidina vítězství v soutěži východisko z neutěšených sociálních poměrů hospodářským propadem zmítané Ameriky. A právě takoví jsou hlavní hrdinové prózy, Gloria a Robert — s nasazením všech sil se upínají k tomu, aby v maratónu obstáli, neboť jedině klamný cirkusový úspěch jim může přinést dosažení životních snů. Avšak čím větší je jejich naděje, tím drtivější je tragické vyústění, kterým příběh končí. Navzdory tomu, že autor se ve své knize zaměřil pouze na prostředí jedné podivné atrakce, shodují se vykladači jeho díla, že taneční maratón, který lze v mnohém považovat za předobraz moderních televizních reality show, dal McCoyovi záminku k vykreslení něčeho mnohem obecnějšího — lidské potřeby bavit se a touhy po obyčejném, a přesto nedosažitelném štěstí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7803/kone-se-prece-strileji-oiU-7803.jpg 4.2207
Literatura světová, Novely
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

They Shoot Horses, Don't They?, 1935

Kniha Koně se přece střílejí

Peyka
30.12.2020

Nadčasová novela, která nejen ve své době ohromila svět. Já mám svoje krásné staré antikvariátové vydání Odeonu z roku 1976.
Příběh z doby "Great depression" v Americe 30. let, kdy se začala rozvíjet konzumní společnost a bohatí se bavili na chudých a zoufalých v podobě tanečního maratonu, a kde slovní spojení reality show nabývalo na novém významu. Film s Jane Fonda byl také vynikající.

jprst
25.11.2020

Jak kniha, tak i film nemají chybu, V době jejího prvního českého vydání byla velkým hitem, který unikl pozornosti tehdejších cenzorů a nebo ho špatně pochopili.

1amu
23.09.2020

Nadčasová kniha a také vynikající film Sydney Pollacka z r.1969. Děj se sice odehrává ve 30-tých létech minulého století, kdy v dobách celosvětové krize si mladé páry chtějí vydělat nějaký ten $ navíc v nesmyslné taneční soutěži pod heslem "Kdo vydrží nejdéle-ten vyhraje".
Je to kruté, je to nesmyslné.
Bohužel se cosi podobného přenáší časově. Jednoduše je to byznys a diváci, včetně televizních se tak rádi dívají na utrpení těch druhých, které se zaujetím sledují v pohodlíčku s chlastem a brambůrkami vedle sebe. A když teče ještě krev, tím to je lepší.
Autor viděl hodně dopředu. V roce 1935 zatím naznačoval. Jsme časově o více než 80 roků dále a sledujeme nadšení obdobných týpků, kteří si vsadí na magory, mlátící se do krve v klecích, opět za $$$, ale zde jde již o větší prachy.

Terezka05
05.09.2020

Kniha se mi velmi líbila. U knihy jsem pocítila snad všechny pocity. Určitě doporučuji.

Wasylka79
27.06.2020

Kniha se mi moc libila,netradiční taneční maraton a děcko které nevi co ze svým životem.Žadnou zápletku ale nečekejte,hned na začátku knihy je jasné co se stane.Kniha je útlá a čtivá.

Corso
31.10.2019

Objavene pri domacej povalovej krabicovej archeologii. Utla knizocka, ktorej nazov mi pripominal nazov filmu nasich rodicov. Hm...a ze Battle Royal, Hunger Games, Survival, je moderny vynalez. Boj o zivot tam kde by ste ho ani necakali. V kulisach, ktore su vlastne zvlastnou gladiatorskou arenou. Dobre a svizne poctenicko.

VikčaV
23.05.2019

Skvěle napsaná kniha od které jsem se nemohla odtrhnout. Výborně zpracované charaktery postav a celé prostředí.

ddkk
05.03.2019

Chléb a hry - stále a možná čím dál víc platí to, co platilo už ve starověku. Děj útlé McCoyovy knihy je sice desítky let vzdálen současnosti, ale podstata jejího obsahu se nemění. Dejte lidu najíst (což v době krize bylo v Americe nejžhavějším tématem) a přihoďte nějakou tu zábavu. Když se obé propojí, tím lépe. Hladová "děcka" jsou ochotna udělat pro peníze mnohé a publikum se velmi rádo pobaví....A do toho falešná očekávání, touha proniknout do velkého světa filmového průmyslu......Tragické vyústění příběhu pak nepřekvapí. Stejně tak, jako Gloriin nekonečný pesimismus:

"Já už jsem tak jako tak vyřízená. Myslím si o tomhle světě, že je to všivárna, a já jsem vyřízená. Mně bude líp, až budu po smrti, a všem ostatním taky. Zničím a zmařím všechno, nač sáhnu..."

chudoba, bída tanec americká literatura Hollywood

Horace McCoy
americká, 1897 - 1955