coquus coquus komentáře u knih

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Pro mě docela neotřelý námět, z něhož by se možná dalo vytěžit i něco víc. Stále se však jedná o skvělou oddechovku. Prostě napětí, akce a zajímavé rozuzlení na konec, kdy všechny náznaky a zdánlivě nelogické věci do sebe krásně zapadnou. Nějaké filozofování o tématu nebo osudech a životech postav autor chytře nechává na čtenáři - což u mě docela fungovalo.

23.05.2020 4 z 5

Tichý Don Tichý Don Michail Alexandrovič Šolochov

Tento skvělý román mě velice příjemně překvapil. Ze začátku jsem měl obavu z přílišného ideologického balastu, ale naprosto zbytečně. Předválečný život v kozáckém prostředí je vylíčen velice věrně a plasticky. Autor se zaměřuje na jednání hlavních postav v nelehké době 1. sv. války a následné občanské války v Rusku. Situace v době občanské války je podána velice srozumitelně a právě na postavách obyčejných lidí je pěkně vidět, jak s nimi ta doba zamávala a jak je chtě nechtě nutila postavit se na jednu či druhou stranu, což je naopak v ostrém kontrastu s jejich touhou po obyčejném klidném životě.

30.04.2020 5 z 5

Město nekonečné noci Město nekonečné noci Lincoln Child

Nemohl jsem se ubránit dojmu, že původně mělo jít o rozsáhlejší příběh, který byl později z nějakých důvodů zkrácen. Dobře je to vidět na postavě Poutníka, který měl možná dostat původně mnohem větší prostor, ale nakonec se jeho příběh smrskl jen na takový "přílepek" k hlavnímu ději, který s ním má jen máloco společného. Přestože pamatuji Pendergasta už i v lepší formě, stále se jedná o napínavou a čtivě napsanou detektivku.

05.04.2020 4 z 5

Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen

Nejpřitažlivější se mně jeví fakt, že autor byl současníkem dějů, o nichž vypráví. Popisované reálie běžného života jsou proto pro mě o to cennější. Avšak na několika místech autor na můj vkus až příliš popustil uzdu své fantazii, což mi k naprosté většině reálně vyhlížejících příběhů moc nepasuje. I mnohá moralizující zamyšlení o křesťanské lásce a hodnotách jsem bral spíš jako nutné zlo, mající za úkol burcovat dobového čtenáře. Celkově se však jedná o velice zajímavé životní osudy z neméně zajímavé doby.

31.03.2020 4 z 5

Bratrstvo run Bratrstvo run Michael Peinkofer

Čekal jsem dobrodružný napínavý příběh s nádechem tajemna a… možná jsem ho i dostal. Ale podaný tak nešikovně a nebojím se říct i hloupě napsaný, že jsem se do toho prostě nemohl začíst. Popisy situací se snaží vypadat tak dramaticky, až je to mnohdy komické. Příkladem budiž scéna, kdy hlavní postava náhodně vyslechne útržkovitý rozhovor dvou osob ve vedlejší místnosti. Kdyby autor nechal ten rozhovor bez dalšího komentáře, vzbudil by ve čtenáři mnohem víc napětí a zvědavosti. On ale prostřednictvím úvah oné hlavní postavy polopatisticky vysvětluje a rozpitvává, co všechno mohou odposlechnuté informace znamenat, čímž celou situaci zcela „zabil“. Navíc postava Quentina je vylíčena jako malé vyplašené dítě, jímž přes veškerou snahu popsat během příběhu jeho zrání, mně připadá i na samotném konci. Občas je fakt na facku. Při celkovém pohledu na příběh jako takový se jedná o snůšku nejrůznějších klišé pospojovaný v nějaký příběh: temná sekta, ztracený artefakt moci, kráska v nebezpečí a její hrdinský ochránce… Zkrátka kdyby mně bylo asi tak deset let, tak bych příběh pravděpodobně hltal, pro starší čtenáře bohužel nemůžu doporučit.

04.03.2020 2 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Toto byla už moje druhá přečtená kniha z této série. Jedná se o čtivě psaný román z doby kralování Václava IV. Spíše než o jednolitý příběh jde o několik různých dobrodružství či příhod hlavního hrdiny Hynka Tase z Boru, odehrávajících se během asi tří let jeho služby u krále Václava IV. Hynek Tas je velice sympatická postava, s níž není problém se rychle ztotožnit. Díky speciálnímu výcviku, kterého se mu dostalo, je schopným strážcem a služebníkem svého krále. Líbilo se mně i občasné prokládání smyšleného příběhu popisem skutečné historické situace v tehdejším království.

23.01.2020 5 z 5

Bhagavadgítá Bhagavadgítá neznámý - neuveden

Pro čtení tohoto díla jsem si zvolil tento překlad přímo ze sanskrtu od J. Kozáka. Ten totiž nejenže zde porovnává překlad svůj s překlady dřívějšími, ale hlavně tyto mnoho set let let staré myšlenky sděluje srozumitelně, mnohdy i s mnoha vysvětlujícími poznámkami k překladu. Zároveň je celé toto učení přeloženo v kontextu původní duchovní školy, díky čemuž lze odlišit texty původní od těch, které byly přidávány v pozdějších staletích, a jejichž význam je mnohdy v rozporu s texty napsanými dříve. Nejedná se sice o oddechové čtení, přesto však mohu doporučit.

06.01.2020 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Dal jsem na zdejší dobré hodnocení knihy, ale nějak jsem se nemohl začíst. Styl vyprávění se mně docela líbil, ale celkově na mě příběh moc nezapůsobil. Na jednu stranu oceňuji několik velice vtipných momentů, kterým jsem se s chutí zasmál, na druhou stranu mě třeba postava Piláta neoslovila vůbec. Neříkám, že kniha nemá určitou hloubku, ale asi nejsem ten správný čtenář, který by do ní pronikl.

22.11.2019 3 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Pomalejší rozjezd knihy vystřídal velice svižný a napínavý prostředek, aby se opět přešlo k poklidnějšímu rozuzlení na konci příběhu. Tématika starých knih je v podání tohoto autora velice přitažlivě zpracovaná stejně jako záhady, kolem nichž se celý příběh točí.

29.10.2019 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Předchozí díl jsem sice nečetl, ale pro pochopení děje to naštěstí nebylo potřeba. Děj tohoto historického románu plyne více méně poklidně, což je kupodivu ku prospěchu věci. Celkem dobře je zde vykreslena atmosféra doby, jenž čím dál méně přála obyčejným lidem, kteří chtěli prostě jen žít. Musím říct, že tento dobře napsaný příběh zcela splnil mé očekávání.

03.10.2019 4 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Skvělý pokračování prvního dílu, v němž autor navazuje a rozvíjí původní téma i když na zcela jiném příběhu. Podmanivé vyprávění vyvolávající podvědomě uchovávané prastaré příběhy se bohužel ke konci knihy poněkud rozostřuje nejasnými záhadami a podivnými paradoxy. I když možná jsem jen neporozuměl myšlenkám autora, které se mně zdály na můj vkus až příiš "snové".

24.09.2019 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Kdyby se k této výborné až neotřelé myšlence přidalo kapku víc napětí bylo by to na pět hvězd. I tak se však jedná o velice kvalitní a čtivý román. Musím vyzdvihnout skvělé zakončení, což pro mě celý příběh jen umocnilo.

30.08.2019 4 z 5

Claudius Bůh a jeho žena Messalina Claudius Bůh a jeho žena Messalina Robert Graves

Výborné pokračování prvního dílu. Ten jsem četl před více než rokem, takže po osvěžení kdo je kdo, jsem neměl problémy se v postavách orientovat. Myslím, že zejména milovníci historie si přijdou na své, a to kvůli faktografickým údajům, kterými je kniha doslova nabitá. Postava císaře Claudia coby vypravěče skvěle působí jako spojovací článek všech popisovaných událostí.

24.07.2019 5 z 5

Falun Gong Falun Gong Li Hongzhi

Filozofie je pro mě coby naprostého laika popsána v knize celkem srozumitelně, a to včetně návodu, jak provádět jednotlivá cvičení. Oceňuji, že na konci knihy je řada informací podána formou otázek a odpovědí, které vysvětlují mnohé věci, které můžou začátečníka během čtení napadnout.

13.06.2019 5 z 5

Skrytá historie lidstva Skrytá historie lidstva Michael A. Cremo

Z mého pohledu nešlo v knize ani tak o to dokázat, že současný člověk žil na Zemi už před miliony lety. Spíš mě zaujalo, jak byly nejrůznějších nálezy násilně včleňovány do zaběhnutých představ o vývoji člověka. A čím víc nálezů se objevuje, tím hůř jsou evoluční představy vědců udržitelné. Doporučuji každému, kdo se nebojí změnit svůj zažitý názor.

23.03.2019 4 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Tuto knihu jsem četl více méně "z hecu", normálně bych po ní asi nesáhl. Dopisová forma příběhu proložená chaty a sms zprávami mně připadala ze začátku trošku zvláštní, avšak dá se rychle zvyknout. Některé věci si člověk sem tam musí domýšlet, ale to je jen ku prospěchu věci. Příběh je rozložen do několika desetiletí, čímž i takovéto velice oddechové čtení občas donutí k zamyšlení nad během života.

05.03.2019 4 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Není sporu o tom, že se jedná o velice humanisticky laděnou knihu. S mnohými myšlenkami souhlasím, s mnohými nikoli, každopádně bylo poznat, že příběh byl napsán již před lety. Zaujalo mně nenásilné propojování a návaznosti jednotlivých povídek, avšak na můj vkus působil celek až příliš zadumaně či filosoficky.

21.02.2019 3 z 5

Případ českého knížete Případ českého knížete Stanislav Češka

Tento příběh byl první, který jsem ze série Zločinů na Velké Moravě četl, přičemž se nelze vyhnout srovnání s historickými detektivkami od V. Vondrušky. Jedná se o velice oddechovou četbu, na mě možná až moc. Postrádal jsem tam nějaká akčnější místa, nikde žádné napětí, dějové zvraty, anebo třeba špetka humoru. Vše jede ve stejně poklidném tempu od začátku až do konce. Kladně hodnotím popis dobových reálií založených na zjištěních archeologického výzkumu.

10.02.2019 3 z 5

Vlámský obraz Vlámský obraz Arturo Pérez-Reverte

Příběh začíná objevem zamalovaného nápisu na středověkém obraze. Čekal jsem pokračování v podobě historického pátrání v minulosti. Děj se však vyvinul v detektivní román ze současnosti, který se točí okolo pokračování šachové partie rozehrané postavami na obraze. Přiznám se, že i když šachy občas hraji, tak detailní rozbory možných tahů jsem moc nesledoval. Kromě pár drobných dějových nesrovnalostí se jedná o zdařilý příběh.

24.01.2019 4 z 5

Černá komnata Černá komnata Lincoln Child

(SPOILER) Do této knihy jsem se pustil ihned po dočtení předchozího dílu Karmínový břeh, abych měl celý příběh tak nějak vcelku. Trochu mě překvapilo, že se zde na scénu vrací domněle mrtvý Diogenes. Že by už autorům docházely nápady? I když se mně víc líbily příběhy, v nichž se děj točí kolem jiných věcí, než jen Pendergastovic rodinné historie, přesto i tady autoři opět dokázali, že umí napsat napínavý a čtivý příběh.

06.12.2018 4 z 5