ComicGuy899 ComicGuy899 komentáře u knih

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Komiks ako jeden z mála zo Zombie žánru sa nevenuje len koseniu nepriateľov po stovkách, ale i medziľudským vzťahom a budovaniu napätia.

Táto "grafická novela" má tiež niečo, čo nemá len tak každý komiks. Dobré napísané a charakterné postavy, o ktoré sa rýchlo začnete báť. Preto je tento príbeh o obyčajnom policajtovi žijúceho vo svete bezmozgov tak strašne pútavý a populárny.

Ach staré dobré časy...

13.04.2020 4 z 5

Divergencia Divergencia Veronica Roth

Viac-menej Hunger games s inakším zameraním a zaujímavejším okolím a akciou. Veľmi ľahko napísané. Čítavé, pútavé so sympatickými postavami a na to, že to spolieha hlavne len na mladé dievčiny je super, že sa tu rozoberá aj niečo iné ako romantika a sex.

Dystopický žáner som mal vždy rád a som hrdý, že ani táto kniha mu hanbu nerobí.

Zaujímavý príbeh s dobre skrytou alegóriou a posolstvom.
Pani spisovateľka prišla s niečim na čo budem rád spomínať.

Nechcel by som žiť vo svete, kde by som sa musel skrývať za to, že som iný. A preto som rád, že pani Rothová mi ukázala, že mám byť vďačný za to, že žijem v ľudskej etape, kde sa ľuďom ešte nepodarilo zničiť zem.

Ak vám nevadia dievčenské alebo jednoduché unisex romány bez žiadneho úmyslu, ale s dobre napísaným príbehom máte to tu.

Osobný favorit...

12.04.2020

Hodvábnik Hodvábnik Robert Galbraith (p)

Hodvábnik sa dokázal poučiť z obrovských chýb, ktoré predchádzajúci diel ťahali dole.

Kniha je viac vyšperkovaná, zaujímavejšia, prípad je viac kurióznejší a celkovo je to omnoho lepšie zvládnuté.
A i keď je Hodvábnik vo veľa sférach lepší ako Volanie kukučky nedokázal som ho dočítať. Dôvod bol jednoduchý. Jediná chyba, ktorú pani Rowlingová pchá do každej svojej knihy je jej neskutočne rozpísaný štýl a vďaka tomu je táto detektívka miestami ukrutne zdĺhavá a časom sa tu nájdu pasáže kedy vás kniha vyložene prestane zaujímať a príbeh môže byť akokoľvek pútavý, keď zrovna narazíte na takúto pasáž, rýchlo vás to prestane baviť.
A preto som tu knihu pred koncom zavrhol.

Je to ale naozaj kvalitná kniha ktorej najväčšia chyba je zrovna jej stránková obsiahlosť. Za zmienku stojí fakt, že seriálová adaptácia je natoľko presná, že som dokopy z príbehu prišiel len o 10 minút (čiže len o finálne rozuzlenie).

Vysoko odporúčam a mám v pláne si to dočítať...

11.04.2020 4 z 5

Volanie Kukučky Volanie Kukučky Robert Galbraith (p)

Prezentačná ukážka toho ako si rozpísať ďalšiu zaujímavú sériu po dopísaní svojho najväčšieho bestselleru.

Bol som obrovským fanúšikom Harryho Pottera dokým som z neho pred pár rokmi nevyrástol.
Od tej doby sa snažím nájsť niečo, čo by ma podobne k sebe dokázalo pripútať. Bol som prekvapený, keď som zistil, že to bola opäť paní Rowlingová, ktorá to dokázala.
Kniha Volanie Kukučky presne ukazuje, že nevadí keď autor strieda žánre ako vodu v ostrekovači, keď sa v tom vie pohybovať. Pokiaľ ste si od Joanne už niečo načítali viete, čo máte približne čakať.

Do detailu opísané okolnosti a hlavne veľa postáv.

Kniha je napísaná veľmi jednoduchým a pre všetkých ľudí ľahko pochopiteľným štýlom a až na dĺžku knihy vám v jej prečítaní v podstate nič neprekáža.
Je tu samozrejme aj zopár chýb ako spomenuté množstvo postáv.

Je vidieť, že sa pani autorka vlastne nevedela tak trochu rozhodnúť, čo vlastne chce a tak si zobrala z každého rožku trošku. Vo výsledku je to solídna detektívka, ktorá vás k sebe pripúta a nepustí. Budete prekvapený ako je schopná "Joe" opísať zaľudnený Londýn ako neskutočné temné miesto v porovnaní s jej rozprávkovým Harry Potterom. Hlavná postava je vlastne veľmi neatraktívna, ale tu sa presne ukazuje spisovateľský um J. K. Rowlingovej, ktorým si dokázala podmaniť celý svet - premeniť niečo priemerné, nevýrazné a neatraktívne na extrémne sympatické.

Aby som to zhrnul prvý diel z detektívnej sérii o Cormoranovi Strikeovi nie je nejak moc výnimočnou detektívkou, neovplývajúcou veľkou unikátnosťou, no za to je napísaná poctivo a dopodrobna. Kniha ako celok má mnoho múch, z ktorých sa pani spisovateľka dokázala poučiť a zbytok série už len vyšperkovala. J. K. Rowlingovej sa dokonca podarilo aj menšie prvenstvo - napísať ďalšiu úspešnú (a pritom totálne inú) knižnú sériu.

Ak by som tento príbeh čítal pred Harry Potterom asi by som ním bol ešte viac posadnutejší...

10.04.2020 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Za poslednú dobu asi najreálnejšie napísaný príbeh, ktorý som kedy čítal.

Pán spisovateľ zobral názov sci-fi doslovne a spravil fikciu postavenú na reálnych faktoch. Nie je to podané nejak zvlášť nudné a i keď je to plné zložitej terminológie stratiť sa v tom nedá.
Tejto priehľadnosti hrá do kariet aj prepracovane a sympaticky napísaný Mark Watney (hlavný protagonista), ktorého si už od prvej vety zamilujete (citujem: "Som v riti."). Kniha je napísaná denníkovým štýlom s ktorým mám vždy neskutočný problém pri čítaní pretože veľa autorov nevie dať svojej postave dušu a tak to vždy skončí plocho. Toto ale nie je ten prípad.
Andy Weir vykreslil Marka tak živo až som mal pocit, že mám pred sebou skutočné zápisky nejakého nešťastného astronauta, ktorý mal tú smolu, že ostal osamote na celej prach pustej krajine. Celkovo je príbeh neskutočne neuveriteľný, ale pritom úplne geniálny. Ostatné postavy tiež nezaostávajú i keď sú posunuté na druhú koľaj kvôli práve Markovi. Kniha je ladená ako dráma s poriadnou dávkou humoru.
Poriadne vážne scény striedali slzy spôsobené smiechom, pretože niektoré Markove výmysly a absrudity, čo sa mu stávajú sú tak mimo misu, že sa na tom nedá robiť nič iné len smiať (ako keď sa mu podarilo skoro podpáliť celý modul keď sa snažil zapáliť vodík). Proste sympatický magor :D

Aby som to zhrnul pán Andy Weir napísal neskutočne pútavé sci-fi s realistickými prvkami, ktoré robí čestné meno základom svojho žánru. Za zmienku taktiež stojí i to, že je už pár rokov vonku aj filmová adaptácia, ktorá na (moje) pomery Ridleyho Scotta dopadla na výbornú. Je to tiež veľmi verné dielo a až na rozdielny koniec je to viac menej to isté.

Odporúčam všetkými desiatimi!

Je trošku škoda, že v knihe sa Mark Watney stal Iron-Manom len v predstavách...

08.04.2020

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Kniha spiaceho génia.

Forrest Gump je geniálna komediálna dráma o mužovi na ktorého genialitu mu jeho IQ nestačí.

I keď je vo veľa prípadoch film lepší ako kniha myslím si že aj knižný originál má čo ukázať a ak milujete film zamilujete si aj predlohu a to sú v tomto prípade dva veľké rozdiely. Kniha si ide tak trochu inakšou cestou ako film, čo som len rád.
Život je proste ako bonboniera, nikdy neviete, čo ochutnáte. A tu to platí dvojnásobne.

Jedna bonbiera má dve príchute.
Teraz už je len na vás, ktorá vám z nich zachutí viac.

07.04.2020 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Dan Brown má obrovský talent prekrútiť blbý príbeh, ktorý vôbec nedáva zmysel na dobre napísaný thriller, tváriaci sa na to aký je v skutočnosti primitívny, veľmi sofistikovane.

Je to typická dvojka.
Väčšia, akčnejšia, zbesilejšia a omnoho ofenzívnejšia.
Tiež viac mätúca a samozrejme snažiac sa byť úplne iná.

Ak ste čítali od pána Browna už iné knihy ako Anjeli a Démoni viete na čom ste. Originalita z toho moc nesála, ale ak vás bavil aj prvý diel potom vám sadne aj ten druhý. Mne sa osobne viac páčilo toto ako jednotka, ale rovnako ako pri predchádzajúcej knihe mám zopár výčitiek. Hlavným problémom na tejto knihe je fakt, že zatiaľ čo som u prvej knihy mal pocit, že sa autor snažil napísať pravo podaný hoax u dvojky zo mňa zase sála istota, že Pán Brown sa snažil napísať, čo najabsurdnejší generický príbeh, do ktorého napchal svoje vlastné prvky. Druhou veľkou chybou je aj fakt, že pán spisovateľ spolieha hlavne na starých fanúšikov a nesnaží sa knihu podať aj pre ľudí, pre ktorých by toto mohlo byť teoreticky prvé stretnutie s jeho s knihami. Je to jednoducho podané štýlom "nechápeš o čom hovorím? Nájdi si to v predchádzajúcich dieloch." Ale všetko, čo som práve spomenul ako blbý príbeh, žiadna inovácia alebo len fakt, že z pohľadu jednotky je to iba provokácia pre ľudí, ktorí nechápu spôsob akým štýlom autor píše či upravuje historické a knižné fakty som schopný prehliadnuť (možno aj odpustiť), pretože jedna z málo vecí, ktorú autor za ten čas vylepšil je jeho rozprávačský um, ktorý je v knihe citeľne lepší a ak máte radi štýl Dana Browna potom dvojku zhltnete ako malinu.

Je to rýchle, zaujímavé a i keď mi to prišlo len ako priemerný thriller autor dokázal zo svojho nápad vyťažiť naozaj maximum a narozdiel od kníh ako Fifty shades of grey autor dokázal napísať veľmi dobrý (i keď miestami zložito primitívny) príbeh, ktorý vás pohltí a až do konca nepustí.

A takto sa z podpriemernej knihy môže stať nadpriemerný titul ak to autor schopne dokáže napísať...

06.04.2020

Anjeli a démoni Anjeli a démoni Dan Brown

Jeden obrovský hoax, ktorý sa autorovi nadmieru vydaril.

Táto kniha je totiž postavená na princípe, ktorý pán Brown dal do každého dielu o Robertovi Langdonovi.
Totižto knihu napíše ako fikciu postavenú na skutočných faktoch, no nepovie vám, ktoré z tých faktov sú správne, čo z toho zbytku je fikcia a tiež aké fakty prekrútil a upravil, aby sa mu zrovna hodili do príbehu.
Najlepší spôsob ako túto knihu brať seriózne je buď si dohľadať zdroje informácií alebo to brať ako za kompletnú fikciu.
Bohužiaľ tento fakt veľa ľudí a inštitúcii prehliadlo a tak sa vlastne ani nedivím že je kniha miestami až zakazovaná. Úprimne mi príde napísať niečo takéto ako úplne bláznovstvo.
Zmiešať zničenú cirkev s ateistom, hašašínom (to je správny názov pre asasína), teroristickým útokom od iluminátov a do toho ešte nejako vopchať CERN a slobodomurárstvo...to chce fakt odvahu.
A i keď je kniha z môjho pohľadu len nevýslovne divná (a zaujímavá) zlátanina, je to napísané veľmi odvážnym a ľahko čitateľným štýlom a tak je veľká pravdepodobnosť, že to dočítate až do konca.
Ja osobne knihu neodporúčam pretože mi nepríde taká skvelá, že by sa z nej mal stať bestseller s výborným príbehom, ale nemôžem povedať, že kniha nie je originálna.

Autor vyplnil týmto kontroverzným dielom dieru na trhu a ďalšími pokračovaniami vôbec nezaháľal...

05.04.2020

Nebo nie je výmysel Nebo nie je výmysel Todd Burpo

Svojským spôsobom veľmi unikátna kniha o neobvyklej situácií, ktorá sa nestáva každý deň.

Je to napísané celkom jednoduchým štýlom, ktorý je aj celkom čítavý. Príbeh si niekde začne a niekde skončí. Zväčša písané kronikovým štýlom, ktorý opisuje hneď to, čo je potrebné a tak sa nestáva, že sa k téme dostanete niekedy až na konci knihy. Je len na vás či budete veriť jej pravdivosti, no ja som o autenticite presvedčený.
Nemá striktne dané o čom vlastne bude. Je to jednoducho prerozprávaný príbeh o zaujímavej výpovedi chlapca menom Colton primladého na to, aby si niečo takého dokázal vymyslieť. Čo, ale neznamená, že je kniha plochá. Práve, že naopak. Autor si ma dokázal k sebe pripútať a do do pár dní som celý jeho príbeh zhltol. Príbeh má veľa highlitov ktoré sú rozostavané po celej knihe takže sa nemusíte báť, že kniha na vás zrazu všetko hodí a potom vás unudí k smrti.
Na to že jej autor nie je spisovateľ je to remeselne napísané na jednotku. Jej presah a odkaz ani nespomínam. Pre mňa ako začínajúceho kresťana musím povedať, že som na lepšiu knihu ani naraziť nemohol.
Ťažko sa vlastne opisuje, čo táto kniha vie poskytnúť. To by ste si ju museli prečítať sami. Ak sa tu nájde nejaký zarytý ateista, čo môj koment zneguje, prosím dokáž mi svoju pravdu :)
Ozajstná kniha na zamyslenie.
76%, Známka: B

Vždy je zaujímavé sa pozrieť na svoju vieru z inakšieho pohľadu...
Niekedy aj z pohľadu nevinného malého dieťaťa.

04.04.2020 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

I keď je kniha vo veľa sférach kontroverzná (miestami sa nedrží základných pravidiel a novému veriacemu môže zmeniť pohľad na vec, ale ak si viete odfiltrovať zavádzajúce informácie potom problém mať nebudete) a niekedy aj nepresná rýchlo som si ju zamiloval a nedám na ňu dopustiť.

Oproti iným kresťanským knihám pán Young napísal emotívny príbeh, ktorý chytí za srdce nie jedného citlivého čitateľa a vytvoril hlavnú postavu s ktorou sa dokáže stotožniť každý. Kniha je samozrejme úplne iná ako jej podobné a ak to niekomu nesadne dokážem to pochopiť (zhltnúť fakt, že spisovateľ ukázal Boha ako čiernu ženu a ducha svätého ako aziatku môže byť problém no v knihe má svoje odôvodnenie).
Je napísaná veľmi stroho a pútavo, no narazíte tu aj na témy či scény kde nebude mať jasno ani dlhoročný kresťan, nie to ešte nejaký filozof. Rovnako ako pri knihe Rady Skúseného Diabla aj tu cítim nezmazateľný presah a obrovský potenciál, ktorý bol v mojich očiach na sto percent naplnený.
William Paul Young dokázal napísať kresťanský príbeh kde sa odprostil od kostolných formalít, napísal to pohľadom moderného hľadajúceho a celú knihu ukryl do jednej obrovskej alegórie a mnoho menších inotajov.

Pán spisovateľ v knihe rozoberá témy blízke nie len ateistom ale i kresťanom, pretože každý z nás má svoju vlastnú "chatrč" (či už metaforickú alebo skutočnú), ktorá zosobňuje našu bolesť a trápenia, ktoré nás každý deň ovládajú a je len na nás či sa s tou bolesťou pokúsime niečo spraviť, vymazať ju a postaviť si na jej mieste omnoho príjemnejšiu chatrč, alebo s tým nič nespravíme a budeme si nahovárať, že to za chvíľu prejde.

Ak by som mal knihu zhrnúť nejakou vetou asi by to bolo:
Boh je dobrý, vždy všade a za akýchkoľvek osobností, len nám ľuďom sa jeho rozhodnutia môžu zdať divné nelogické a bláznivé...

A i keď táto kniha nie je dokonalá, určite si nejakú pozornosť zaslúži.

Boh s Vami...

04.04.2020 5 z 5

Prvá misia Prvá misia Alex Scarrow

/Môže obsahovať mierne spoilery!/

Jazdci časom nie sú nejak moc úspešná ani známa séria v bývalom Československu, čo ma neskutočne mrzí.

Je to totiž veľmi zaujímavá sci-fi séria pojednávajúca o zmenách histórie. Ako mladší som nebol schopný sa učiť dejepis (pretože sa mi nechcelo) a táto knižná séria túto úlohu zvládla vynikajúco. História je tu podaná nenásilným štýlom a ak máte podobný vkus ako ja budete vyžadovať aby vám postavy bez používania internetu povedali, čo najviac, čo o danej situácii vedia. Je to písané veľmi jednoducho a dá sa do toho veľmi rýchlo začítať vďaka faktu, že ani kapitoly nie sú nejak extrémne dlhé (priemerne tak dve strany).
Postavy sú naozaj veľmi sympatické a i keď sa o nich nedozviete v prvej knihe skoro nič, v pokračovaniach sa o nich tajomstvá odkrývajú. Každý z nich je niečim špeciálny.
Liam mal zomrieť ešte pred prvou svetovou takže vás počas celého príbehu bude zaujímať jeho značné iné konanie a budete si užívať jeho skúmanie súčasnej modernej doby (kniha sa odohráva v roku 2001 tesne pred jednou nešťastnou udalosťou). S Liamom strávite v tejto knihe aj najviac času, pretože hlavne on bude až do konca séria používaný ako "hlavný cestovateľ".
Maddy mala zomrieť v roku 2010 a rým si k nej nájde veľa ľudí cestu i cez fakt, že je prakticky z minulosti. O to mi, ale príde sympatickejšia a so všetkých postáv má hlavne ona "titul kapitána" a jej chovanie si vďaka jej veku a dobe kedy existovala väčšina čitateľov zamiluje.
A Sal je asi najväčší oriešok. Tú si zamilujete rovnako ako všetkých troch, no na môj vkus jej bolo v prvej knihe venovaného málo priestoru. Jednoducho sa stane "pozorovateľkou" a zisťujete ako vníma minulosť ako dieťa z budúcnosti roku 2026. Som rád, že jej pán spisovateľ venoval v neskorších pokračovaniach omnoho viacej priestoru.
Ohľadom záporákov sa toho veľa nedá povedať, pretože sú to typickí záporáci s klasickým motívom, ktorí v celej sérii moc miesta nemajú, ale nie sú nepríjemní (zväčša) a s niektorými môžete sympatizovať pretože ich správanie je omnoho racionálnejšie (ich motívy sa ľahko chápu) ako u cestovateľskej dvojice.
Ohľadom prostredia v ktorom sa kniha odohráva sa ťažko hovorí. Máme tu veľmi reálne opísaný New York roku 2001 - živý, hlučný a plný farieb. Potom sa nám letmo ukáže budúcnosť okolo roku 2060 ( o tom moc neviem povedať). A ak by ste sa v tom strácali na konci knihy je vždy graficky znázornená časová linka knihy. Spisovateľ našiel skvelý spôsob ako prerozprávať len to, čo potrebuje, nechať nejaké veci otvorené a potom niekedy v neskorších pokračovaniach to vysvetliť, vďaka čomu tento svet nevyzerá ako vytvorený za pochodu. Rowlingová by sa mala poučiť. Ohľadom budúcnosti tu nie kladený taký dôraz ako na minulosť. Budúcnosť je nestála a vy dostanete len stručnú "históriu budúcnosti" a v neskorších knihách vám niektoré známe pasáže budú lepšie vyrozprávané a opísané. Minulosť je ale o niečom inom. Máte tú klasickú minulosť ( v tejto knihe WWII ) a tá je veľmi reálna a miestami až dobová. A alternatívnu minulosť a budúcnosť radšej nespomeniem. To by sa už ani neoplatilo čítať.

...

Až teraz som si vlastne uvedomil koľko som toho napísal a tak to radšej veľmi stručne zhrniem.

VERDIKT:
Pán spisovateľ Alex Scarrow dokázal vytvoriť dokonalý sci-fi román, v ktorom si každý nájde svoje. Máte radi druhú svetovú? Máte to tu. Máte radi deprimujúcu budúcnosť? Máte to v celej sérii. Máte radi alternatívne vesmíry? Toho tu je celá kniha. Máte radi časové paradoxy? Tu to máte. A to najhlavnejšie - máte radi fungujúci a sofisitkovane napísaný román s dobrými a sympatickými postavami s mierne rozprávkovým, ale silným fantasy podtónom? Potom vám nič lepšie neviem odporučiť.
Ukážkový román pre mladistvých.

Preto knihe udeľujem 87% a Známku: A.

Knihu kazí už len fakt, že séria nebola po finančnej stránke moc úspešná a tak bol spisovateľ nútený ju trochu urýchliť a v našom vydaní kniha bola tak neúspešná, že sa ani nevydala celá séria.

OBROVSKÁ CHYBA!

Ak by toto získalo pozornosť hneď by sa zvýšil počet knihomolov :) ...

03.04.2020

Zjevení Cthulhu Zjevení Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Zjevení Cthulhu je len chabý pokus sa priblížiť originálnemu dielu a viac ho rozvinúť. Možno to bol len zlý preklad čo ja viem...

Chápem názor väčšiny čitateľov, ale mne jednoducho pri čítaná knihy prišlo, že je kniha napísaná až moc nútene. Chýba mi tam tá Lovecraftová úprimnosť a surovosť, ktorú som si u neho tak obľúbil. Nie som obrovský lovecraftian, ale ak takto vyzerajú aj ostatné nové knihy z mýtusu Cthulhu potom si ich asi neprečítam.

Ale zlé to nebolo. Bohužiaľ na môj vkus až moc iné...

03.04.2020 2 z 5

Rváč Rváč Niall Leonard

Keď manžel spisovateľky, ktorá napísala všetkým ospevovaný "skvost" Fisty Shades of Grey oznámil, že má v pláne napísať knihu, vedel som, že je zle. A mal som pravdu.

Kniha je napísaná totálne nesympaticky, postavy sú hrozne nudné a nezaujímavé.
Príbeh je úplne rovnaký ako pri Päťdesiat odtieňov šedej čiže zdĺhavý a zväčša úplne o hovne.
Ak je vrcholom humoru v knihe moment, keď hlavná postava použije slová ako porno alebo onanovanie potom viete, že sa niekde stala chyba.
Knihu som ani nedočítal lebo som k tomu nemal motiváciu.
Nerád to prirovnám k "dielu" manželky autora, ale aj to bolo aspoň pútavo napísané a dalo sa nad tým aspoň úprimne zasmiať.
Toto? Je to katastrofa.
Spisovateľ sa sem snažil vopchať z každého rožka troška a nakoniec to vyzerá ako nepodarený pokus sa priblížiť k severským kriminálkam, alebo k sériám ako C.B. Strike.
Ak si chcete prečítať niečo od tejto "podarenej dvojice" a máte aspoň trocha súdnosti, prosím, preskočte toto míľovými krokmi.
A to kniha vyzerala na začiatku tak sľubne.
Vyšetrovanie mŕtveho otca i keď všetky stopy vedú k jeho synovi.
Béčkové, ale mohlo to byť aspoň dobré napísané.

Nakoniec som z toho len znechutený a sklamaný.
Veľká škoda...

03.04.2020 odpad!

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Husársky kúsok od Kresťanského teologického autora ukázať kresťanský svet v podobe akej si ju vie len málo veriacich predstaviť. V podobe pekelníka.

Keď som to začal čítať čakal som oproti detskej Narnii omnoho zložitejšie vyjadrovanie a ak mám byť úprimný aj trochu neschopnosti vykresliť niečo pre oči neviditeľné. Ale pánu autorovi sa všetko podarilo na jednotku. Je to napísané jednoduchým a pútavým štýlom, ktorý mi veľmi rýchlo prirástol k srdcu a určite má čo povedať aj pre neveriacich (tým nechcem povedať, že som ateista). Kniha je napísaná štýlom jemnej satiry takže prosím vás, neberte túto knihu ako vzbudzovanie k satanizmu ani k niečomu takému (ani k prehnanému kresťanskému fanatizmu).
Existenčný význam tejto knihy je ľahký. Ukázať novému kresťanovi ako ľahko a akými prefíkanými metódami ho (ak ho tak môžem nazvať) Ten Zlý môže zničiť a nadobro zmárniť.
Osobne odporúčam všetkými piatimi aj pre ateistov, pretože kniha má väčší potenciálny význam než len pre obyčajných veriacich a teológov. Má obrovský filozofický podtón, nad ktorým budete ešte dlho rozmýšľať.

Viac neviem ako túto knihu opísať. Je to niečo tak unikátneho, že vlastne ani neviem k čomu by som to prirovnal. Díky Bohu za takýchto ľudí :)

03.04.2020 5 z 5

Stopárov sprievodca galaxiou - Kompletné vydanie kultovej päťdielnej trilógie (omnibus) Stopárov sprievodca galaxiou - Kompletné vydanie kultovej päťdielnej trilógie (omnibus) Douglas Adams

Stopárov Sprievodca Galaxiou je nestarnúci komediálny kult s poriadnym typicky britským suchým humorom, ktorému holdujú len poriadni fajnšmekri.
Len málo príbehov je napísaných tak absurdnou tóninou a pritom dokážu byť tak dôstojne napísané, že až neveríte, že túto obrovskú "vesmírnu kroniku" nenapísal len jeden autor. Ak chcete nejako začať s Monty Pythonovských humorom, Stopárov Sprievodca je najlepšia voľba. Je super, že sa Slováci po toľkých rokoch odhodlali spraviť kompletné vydanie, ktoré je dokonca aj cenovo výhodnejšie.
Ďalší dôvod, prečo to odporučiť :D Len si pri kúpe toho vydania dávajte pozor, pretože 1040 strán nie je predsa len najľahších a do kapsy to len tak nenapcháte...

02.04.2020 5 z 5

Outsider Outsider Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft bol na svoju dobu veľmi obskúrny spisovateľ.

Na jednej strane písal niečo tak nepredstaviteľne zvláštneho, zaujímavého a pútavého, že si to každý človek túžiaci po neznáme obľúbil. Na druhú stranu sú jeho poviedky z dnešného pohľadu to, čo vytvorilo dneskajšie klišé a ak nemáte vysokú toleranciu nebudete v tom vidieť nič okrem už nie moc dobrého príbehu a pár lacných nápadov publikovaných v novinových príbehoch.
Samozrejme nie všetky lovecraftovky zostarli dobre. To len zopár vybraných. Mojím favoritom z toho, čo som prečítal je V stenách Eryxu. Inak k tejto knihe nemám, čo asi napísať. Do dneskajších dní jediné oficiálne Slovenské vydanie takto unikátneho spisovateľa, ktorým sa inšpiroval samotný King.

Veľká hanba.

A teraz už je rada na vás. Budete brať Lovecrafta za velikána svojho žánru, alebo budete ako ja, že ho budete brať za prechválenú neúspešnú trosku, ktorá dokázala napísať zopár solídnych príbehov a inak bola odsúdená na zánik...

Eragon Eragon Christopher Paolini

Už zo začiatku musím povedať, že kniha má v sebe väčší potenciál ako sa na prvý pohľad zdá. Zároveň má viac dejových dier ako ementál i príbeh miestami na to aký má byť komplexný je dosť jednoduchý.

To, ale nič nemení na tom, že na svoj nízky vek (15 rokov) dokázal Christopher Paoilini napísať komplexné fantasy určené jeho vlastnej vekovej cieľovke o dračích jazdcoch, čo mi už samo o sebe príde zaujímavé. I keď to má naozaj veľa múch (ako napríklad parazitné slová typu ale, že ,alebo, i keď, a tak - hlavne v Slovenskom vydaní, ale aj v niektorých českých) Chris si dokázal nájsť dieru na trhu a písať o bájnych bytostiach, ktoré boli do tej doby z pohľadu fantasy brané za negatívne a nežiadúce zvery. Touto sériou sa celá fantasy základňa otriasla a s ňou prišiel nový pod žáner (skôr pod žánre) - Young Teen a Young Adult.

Vo výsledku je Eragon napínavé a veľkolepé fantasy o mladom chalanovi, ktorý rozumie drakom, slúži i ako zaujímavá odbočka od hlavného smeru fantasy. Autoritu, povesť a kvalitu tohoto diela podkopáva iba fakt, že bol autor limitovaný len svojím vekom a fantáziou. Ak ste začínajúci čitateľ a chcete sa nejako dostať do High-Fantasy žánru a nesadli vám iné tituly ako LoTR séria či Harry Potter, Eragonom nič nepokazíte. Ak ste starší čitateľ (starší ako 20 rokov) potom výber knihy dobre zvážte a popremýšľajte akú veľkú máte toleranciu voči autorovému typu písania...Inak ukážková prvotina.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

/Trošku sa zahrám na diablovho advokáta/

Jozef Karika dokázal napísať jedinú Slovenskú knihu, ktorú som s radosťou dočítal. Za to mu patrí všetka česť. Ale nie nadlho.
I keď dokázal spraviť pútavý príbeh plný úprimných a sympatických postáv podarilo sa mu sprasiť niečo iné. A to je uveriteľnosť príbehu.

Knihu napísal v dobe keď už dávno vyplynulo na povrch, že originálne reportáže českého novinára menom Howadoor boli nielenže fake, ale aj takmer celé vymyslené, čo predávaniu príbehu vôbec nepomáha. Kniha je postavená na logike, že všetko je z Howadoorových článkov pravdivé.
Fajn to beriem. Kniha trvala asi dlhšie na napísanie (a keď sa od toho odprostím stále je to vynikajúca kniha) no problém je s tým zbytkom (ako je napríklad dôvod, prečo sa po vydaní filmovej Trhliny neozval Igor keď mal byť "skutočný", čo môže byť aj dôvod, prečo sa vlastne o mýte začína mlčať).
Kniha vám podsúva racionálne vysvetlenie iracionálnej situácie, čo sa zdá absurdné, ale vyvoláva to vo vás túžbu si to vysvetliť po svojom a spraviť si na to vlastný názor. A to odporúčam každému čítateľovi tejto knihy.
Ak túto knihu čítate je len na vás či budete Igora a jeho partu za skutočných ľudí, alebo to budete brať za prepracovanú urban legendu plnú trhlín (fakt výstižný názov).

VERDIKT:

Knižný originál Jozefa Kariku je zaujímavý experiment ako prostredníctvom knihy zamotať čítateľovi hlavu a ako jedna z málá Slovenských kníh sa dokázala vynoriť z toho obrovského mora podpriemerných a priemerných kníh vydaných na Slovensku.

Keď to, ale zhrniem tak dokázal Karika znova zobudiť umierajúci príbeh a dokázal upovedomiť o Slovenskom Bermúdskom trojuholníku aj v zahraničí. Preto knihe za obrovskú béčkovosť prevedenú do originality udeľujem 80% a Známku: B ... Ako kritik Slovenských kníh vrúcne odporúčam!

Úžasný deník - Můj libovej svět Úžasný deník - Můj libovej svět Liz Pichon

Pre deti je to doslova kreslené nebo :)

01.05.2019 5 z 5