ComicGuy899 ComicGuy899 komentáře u knih

Pištoľník Pištoľník Stephen King

Stephen King ma svojimi absurdnými nápadmi asi nikdy neprestane fascinovať.

S knihami tohoto majstra napätia mám veľa problémov, ale asi ten najväčší je, že ma žiadna jeho kniha neudržala pri sebe natoľko dlho, aby som sa nezačal nudiť a knihu prestal čítať.

A tak som s veľkým skepticizmom dal šancu Temnej veži, i keď som počul nespočetne veľa názorov, že je prvá kniha naozaj zlá.

Lenže je to prvá kniha, ktorú som od Kinga naozaj dočítal.

Takže až taká zlá asi nebude :)

Iste, kniha ani zďaleka nie je dokonalá a naproti tomu, čo som už čítal sa tu King moc nepredviedol.
No aj to málo, čo priniesol napísal dobre.

Prvá polovica knihy až na zopár detailov sa dá nazvať ako príbeh bez príbehu.

Lenže od určitého momentu je to zase ten typický King s absurdnými nápadmi s geniálnym spisovateľským umom, ktorý vás pri knihe udrží až do konca pomocou nervydrásajúceho napätia, postavám a vyvrcholeniu, ktoré sa skoro nikdy nedá predom očakávať.

Najväčšou vadou na kráse je práve koniec, ktorý je až nadmieru filozofický a vzbudí vo vás viacej otázok než odpovedí.

Pokiaľ by som to mal, ale zhrnúť, potom je to naozaj podarená Kingovka, ktorá sa nezvykle líši od toho, čo pán spisovateľ obvykle píše. Neviem síce usúdiť aký je prvý diel v porovnaní s jeho pokračovaniami, ale Roland si v mojom srdci vystrieľal čestné miesto, i keď nie priam najčistejšie.

Ak máte problémy s horormi, alebo nimi ako ja opovrhujete, lepšie ako Temnou vežou u Kinga nezačnete.

Niekedy je skrátka lepšie sa prehrabovať medzi nekonečnou knihotékou spisovateľa kým nájdete niečo, čo vám určite sadne...

13.06.2020 4 z 5

Lev, šatník a čarodejnica Lev, šatník a čarodejnica C. S. Lewis (p)

Ďalší husársky kúsok z pera C. S. Lewisa.

Krásna kresťanská alegória vo forme detskej rozprávky, ktorú si obľúbia všetky vekové kategórie bez rozdielu viery.

Jediná kniha, vďaka ktorej sa znova na chvíľu stanete malým dieťaťom a ponoríte sa do bohatého, i keď nie moc bezpečného rozprávkového sveta.

Kto sa ako malý nesnažil vo svojom šatníku nájsť Aslana s celou jeho Narniou toho ľutujem...

08.06.2020 5 z 5

Fantastické zvery a ich výskyt Fantastické zvery a ich výskyt Joanne Rowling

Výpis všetkých fantastických zverov od Newtona Scammandera. Čo viac chcete?....

08.06.2020 5 z 5

Frankenstein čiže Moderný Prometeus Frankenstein čiže Moderný Prometeus Mary Wollstonecraft Shelley

Kniha, ktorá vám v 150 stranovej cenzurovanej verzii povie viac ako necenzurovaná verzia.

Krásna sci-fi fantastika pojednavajúca o vzbure človeka nad prírodnými zákonmi.

V modernej dobe sú takéto knihy naozaj potreba.
Je zaujímavé ako sa staromódny horor rokmi zmenil na depresívnu drámu.

Myslím si, že mu to dokonca aj viac svedčí v takomto kabáte.

Skrátka, kto nečítal nevie o aké unikátne dielo prichádza a kto čítal ten iba uznanlivo pokyvuje hlavou.

Aby niečo takéto napísala žena vo viktoriánskej dobe chcelo fakt poriadnu odvahu.

27.05.2020 5 z 5

Tisíc a jeden vtip Tisíc a jeden vtip Ján Kalina

Zakázaná kniha satiricky odrážajúca situáciu vtedajšom východnom bloku.

Z dnešného pohľadu to už moc vtipné nie je, no pre milovníkov histórie je to super dobový podklad.
A pre ľudí ako som ja to dokáže ukázať, ako fungoval komunistický systém, keď už tento jemný humor bol ešte pred päťdesiatimi rokmi už cez čiaru...

18.05.2020 5 z 5

GOGO chalan z internetu GOGO chalan z internetu Daniel Štrauch

GoGova kniha je veľmi rozporuplný nápad.
(Ak chcete vedieť môj presný názor,preskočte na 4. odsek).

Teraz ma prosím GoGovi fanúšikovia neberte zle, ale...

Je to dobrý nápad, ktorý je miestami naozaj debilne vyriešený.
Chápem, že je to napísané tak ako to napísané je, aby to pochopil aj človek, čo Goga vidí prvý raz v živote, no miestami je to naozaj neznesiteľné.
Tak trochu nechápem finálnu kapitolu, kde Dano píše to, čo zrovna robí, pretože je to nudné a nezaujímavé. Taktiež ak vám vadia obrázky potom vás táto kniha bude poriadne vytáčať, lebo na každej druhej strane je nejaký obrázok či kresba.

Ale dosť už hejtu.

Kniha je naozaj pútavo napísaná a pre človeka ako mňa, ktorý si prežil na youtube všetky etapy GoGovho natáčania mi z toho nabehli zimomriavky, a nejaký čas som bol aj knihou fascinovaný.

Prosto Daniel napísal naozaj poctivú knihu, ktorá prinútila aj ľudí, ktorí knihy nečítajú si ju otvoriť. Za to obrovský klobúk dole. To sa nepodarí každému.
To za mňa teda ospravedľnuje aj predchádzajúce chyby ako dizajn, ktorý je naozaj dobrý, ale aj iritujúci (ale to hovorím, ako človek, ktorý je zástancom, čo najmenej grafiky na knihe a v jej obsahu).

Toto "youtubovo-knižné zhrnutie" si skrátka neužije každý a kniha je primárne cielená pre (ešte) mladšie publikum ako som ja. Knihu teda s čistým svedomím môžem odporučiť, len mladej generácií čitateľov, ale ak na túto knihu narazíte, nemali by ste ľutovať. Je to pútavé, zábavné a vďaka GoGovým vysvetlivkám sa tak ľahko nestratíte. Len by bolo dobré ak by ste aspoň vedeli, čo je to internet :)

14.05.2020 4 z 5

Tajomstvo potopeného vraku Tajomstvo potopeného vraku Thomas Brezina

Tejto knihe vďačím za to, že ma priviedla k čítaniu kníh. Dobrý príbeh, pekné a farbité postavy a sympatickí detektívi...,čo viac si od poviedky priať?....

14.05.2020

Rozprávky barda Beedla Rozprávky barda Beedla Joanne Rowling

Rozprávky barda Beedla sú presným príkladom toho, čo je pani spisovateľka schopná napísať aj s obmedzeným rozsahom strán.

V podstate ide len o zbierku rozprávok?
V čom sú teda tak výnimočné?

Hlavne v tom, že sú to zväčša rozprávky, čo môžeme poznať z Harry Potter univerza, no sú predložené ako rozprávky, čo čítajú rodičia svojim čarodejníckym deťom.

Pani Rowlingová znova ukázala, že vám dokáže napísať niečo, čo kľudne môže byť napísané aj ako obyčajná rozprávka pre muklov a pritom do nej vniesť úplne nové grády...

14.05.2020 5 z 5

Najdôležitejšie rozhodnutie aké kedy urobíš Najdôležitejšie rozhodnutie aké kedy urobíš Joyce Meyer

Názov hovorí za všetko....to, ale ako ho príjmete už záleží len na vás....

14.05.2020 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Metro 2033 je zvláštny nestarnúci kult.

Čistokrvné apokaliptické sci-fi, ktoré je významné hlavné jeho zasadením, nápadom a poriadne silným filozofickým príbehom, ktorý chytí za srdce aj človeka s poriadne kamenným srdcom.

Bude vám tuhnúť krv v žilách, veľmi rýchlo si zhnusíte podmienky, v ktorých ľudia v zamorenej Moskve žijú a budete radi za to, že máte doma teplú vodu, mäkkú postel a vlastne aj stabilnú strechu nad hlavou.

Je to jednoduchý road príbeh s pevne stanoveným cieľom okorenený svojráznym a pútavým autorovým rozprávaním i výbornou až eposovou výpravou.

Svet potreboval nástupcu Stalkera a pán Glukhovsky nám to priniesol na striebornej tácke dokonale naaranžované (niet divu, keď sa kniha písala pomaly 10 rokov).

Vo výsledku môžem povedať, že pán Dmitry napísal nezabudnuteľný príbeh, bez zatiaľ istého konca (séria ešte neskončila), ktorý do žánru prináša pre západnú kultúru nezvyklý rozprávačský um, zasadenie, skríženie hororu so smutnou drámou a celkovou tragickosťou deja.

Ak radi skúšate nové projekty, Metro si zamilujete a radi sa ponoríte do príbehu, v ktorom Arťom uteká pred monštrami často ľudskejšími ako samotní ľudia.
Táto strela naslepo sa autorovi viac ako nadpriemerne vydarila.

Len je škoda, že sú pokračovania tak príšerné...

05.05.2020 5 z 5

Prípad Joshua - Neviditeľné mesto Prípad Joshua - Neviditeľné mesto Maria Guadeloupe Harris

Nevýslovná nuda. Ak toto mal byť sci-fi horor, tak pani autorke tlieskam.
Práve ma znova presvedčila, že je tento žáner mŕtvy...

03.05.2020 1 z 5

Nekonečný príbeh Nekonečný príbeh Michael Ende

(SPOILER) [Menšie porovnávanie medzi knihou a filmom]

Príbeh, ktorý si po prečítaní knihy vo filmovej verzii zhnusíte.

Ako neberte ma doslovne, filmová adaptácia je skvelá...ale je to tak hrozne osekaný príbeh, že to knihu pripomína len okrajovo.
Je to naozaj super príbeh, ktorý ja beriem za poriadne nedocenený.

Nekonečný príbeh je prekrásne fantasy zabudnuté časom, ktoré vynikalo svojim rozprávkovým podaním a búraním štvrtej steny. Ak ste sa s príbehom ešte nespoznali, teraz máte tu možnosť ako ho spoznať kompletný. Pokiaľ ale ľpiete na starom filme potom vám nechcem kaziť spomienky. Mne samému sa mi ten film po dočítaní originálu nepodarilo zhnusiť. A to už je úspech.

V podstate je príbeh rovnaký ako vo filme, lenže tu veľa odbočiek a detailov, ktoré ho menia na nepoznanie. Postavy sa volajú inak, majú väčšiu hĺbku, máte tu postavy, ktoré sa do filmu nezmestili, alebo sa tu skrátka dozviete mená postáv, ktoré vo filme neboli, ale ani za nič na svete by ste nevyslovili ich pôvodné meno (viz. Pyornkrachzark - meno kameňožrúta, ,ktorý je vo filme bez mena).

Druhá časť knihy (resp. jej druhá polovička) sa nikdy nedočkala solídneho sfilmovania a tak beriem, že vznikla len tá prvá časť. A i keď sa film zameral hlavne na tú prvú časť knihy je tých zmien ako ovocia v čase dozrievania. Nové rasy, ktoré z filmu nepoznáte, totálne zmenený charakter postáv (hlavne Morly), Artax (vo filmovej verzii Artex) vie rozprávať, čo robí tú nemenovanú smutnú scénu o to horšiu, alebo fakt, že je film prehnane oproti knihe sprimitivizovaný, aby to pochopil aj čitateľ Twilight ságy zatiaľ, čo kniha je obrovské high fantasy.

V druhej polovičke knihy nám prichádza do fantázie aj Bastián (oproti filmu z donútenia) a stáva sa z neho mierna sviňa. Zbytok príbehu vám už ale nepoviem.

Je tu síce veľa zmien a priveľa špiny som už nahádzal na značku, čo ale nemôžem filmu vytknúť je fakt, že je súčasťou môjho detstva ( a je fakt super, ale miestami deravý).
Kniha naopak posúva žáner detského fantasy na novú úroveň a pán Ende ma dokázal svojím prostým opisom situácií veľmi rýchlo k sebe pripútať a knihu som zhltol jedným dúškom.

Len je škoda, že to bola od pána spisovateľa takpovediac "jednoaktovka" a podobného experimentu sme sa už nikdy nedočkali, čo je fakt škoda.

Pán spisovateľ mal na takéto vyumelkované a prosté fantasy zároveň fakt talent. A to prevedenie reálneho sveta a príbehu si fakt cením....

C. S. Lewis mal pravdu: Jedného dňa budeš zase natoľko starý, aby si znova začal čítať rozprávky :) ...

25.04.2020

Talizman Talizman Stephen King

Fantasy rozprávka z Dark Tower univerza vytvorená dvomi najväčšími predstaviteľmi hororového žánru.

Môže to byť ešte väčšia irónia?

24.04.2020

O písaní O písaní Stephen King

Jediná kniha, ktorú som kedy od majstra hororu dočítal až do konca.

Je pravda, že Stephen King nie je môj šálok kávy, no toto je o úplne niečom inom.
Čakal som len nejakú pofidérnu autobiografiu, kde bude pán spisovateľ hádzať nejaké chabé fakty o písaní.

Lenže nestalo sa.

Pán Spisovateľ si dal naozaj tú prácu, aby kniha sadla každému maniakovi, ktorý by sa chcel čo to nové priučiť o písaní. Kniha je podaná ako je u Kinga zvykom veľmi pútavo, a i keď opisuje prosté veci ako písanie, nie je to zahlcujúce (ak teda máte pri sebe zápisník na poznámky) a už vôbec to nevyznieva ako učebnica.
Je to skrátka prostý subjektívny názor jedného z najoceňovanejších autorov súčasnosti rozprávajúc o jeho zážitkoch pri písaní príbehov. Plus okorenené dobrými a praktickými radami ako si svoje prvácke slohy vylepšiť a niečo sa aj naučiť.

Ak by King písal len takéto knihy hneď by som si ho zamiloval :)

23.04.2020 5 z 5

Artur a Minimojovia Artur a Minimojovia Luc Besson

Milé detské fantasy napísané scenáristom a režisérom jej celovečernej adaptácie.

Ak ste si film zamilovali, potom budete radi aj za túto skromnejšiu knižnú verziu.
Jedna z mála kníh podľa filmu, ktorá prináša aj niečo iné a nové ako len ploché prevedenie filmu do knihy.

Pán Luc Besson ukázal, že nie je len shopným filmárom ale i solidným spisovateľom.

Kto by povedal, že človek, ktorý natočil Brutálnu Nikitu príde s niečim takýmto :)

22.04.2020 4 z 5

Vítězný život Vítězný život Watchman Nee

[Veľmi subjektívny názor.]

Je priam až zarážajúce si uvedomiť, že tieto myšlienky vyhlásil pán Watchman Nee pred veľkou čínskou revolúciou, ktorá sa uskutočnila ešte v niekedy prvej polovici 20. storočia, a pritom sú jeho myšlienky stále aktuálne a platné.

Nee premýšľal vo svojej dobe tak ako nikto v najbližšom polstoročí .

I keď veľa ľudí jeho dielo nedokáže oceniť, ale ja jednoducho musím.
Keby nebolo tejto knihy, už dávno prestanem byť kresťanom. A za to Watchmanovi za mňa patrí jedno veľké ďakujem.

Len je škoda, že sa mu štát odvďačil ako sa odvďačil.

Verím, že zomrel za správnu vec.

Díky, Bože, že si dal svetu takto zvláštneho človeka, búrajúceho európske stereotypy a ďakujem všetkým, ktorí si dali tú prácu a zvečnili jeho posolstvo a spravili ho tým nesmrteľným.

Skvelá práca a pre mňa osobný favorit...

21.04.2020 5 z 5

Nový spôsob života Nový spôsob života Joyce Meyer

Veľmi inšpirujúca kratučká knižka vysvetľujúca pojem Boh pre úplného lajka. Táto kniha sa nehrá na niečo viac. Hneď vám dá vedieť na čom ste...

20.04.2020 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Príbeh o mladom chlapcovi, ktorý zistí, že je čarodejník a postupom času sa z neho stane ten najväčší čarodejník histórie a jeho zásluhou sa čarodejnícky svet navždy zbavil pána temnôt je už dneska hodnotnou klasikou, ktorú vyskúšal asi každý či už vo filmovej alebo v knižnej verzii.

Nebudem klamať ak poviem, že asi každý knihomoľ má túto sériu za sebou (ak nie tak aspoň prvý diel).
Je to rozprávkovo ladená kniha, ktorá sa postupom času premenila na nový a do tej doby nevídaný štýl fantasy.
Pani spisovateľka ako už som o nej písal má veľmi rada slová, ktorými sa nebojí mrhať a jej knižné opisy a rôzne iné umelecké spisovateľské talenty a umy sú tu vypracované k dokonalosti.
Osobne nemám knihe, čo vytknúť, je to skrátka kniha, ktorou ste žili, prípadne ste si ju znenávideli. I keď poslednou dobou pani spisovateľka zažíva poriadnu kritiku za svoje príbehové rozhodnutia, nedá sa jej uprieť, že dokázala jednu celú negramotnú generáciu donútiť jej príbehy čítať. Vytvorila si funkčný čarodejnícky svet existujúci hneď vedľa toho nášho, ktorý sa často pre nás zaslepených "muklov" s tým naším prelínal a ani sme si toho nevšimli.
Ja osobne nemám, za čo pani Rowlingovú obviniť, lebo všetky svoje chyby si dokázala premyslieť a v neskorších pokračovaniach aj opraviť, aby to nespôsobovalo žiaden chaos.

Harry Potter je teda neopísateľný zážitok, ktorý ani na dnešné dni nenašiel svoju konkurenciu.
Nech si hovorí kto, čo chce, no táto kniha toho dokázala veľa. Mnoho ľudí vďaka nej začalo čítať, vytvoril sa nový subžáner fantasy, zistilo sa, že neexistuje len high a low fantasy, väčšia pozornosť sa upriamila na teen a young adult projekty a tá najdôležitejšia zámienka je, že mladšie deti dostali záujem sa o tomto príbehu dozvedieť aj v cudzom jazyku. A to sa nepodarí len tak každému. J. K. Rowlingová svojím debutom dokázala niečo, čo ešte dlhé veky nikto nepochopí.
Dokázala totižto kompletne reformovať modernú literatúru.

Kto nečítal, alebo nevidel akoby nežil...

19.04.2020

Kapitánova dcéra Kapitánova dcéra Alexandr Sergejevič Puškin

Od Puškina poznám aj lepšie výtvory.

Bohužiaľ mne z nejakého nepochopiteľného dôvodu sa práve toto muselo stať povinnou školskou literatúrou.

Nedočítal ani ma to netiahne dočítať.

Moderného čitateľa starý spisovateľský štýl pána Puškina (,ktorý je tu cítiť neustále) moc neohúri ani nepritiahne.
Ak sa nezaujímate priamo o tento druh literatúry odporúčam sa tomuto dielu radšej vyhnúť.
Ak to teda nemusíte čítať do školy ako ja.

Vždycky som mal radšej Eugena Onegina.

Nie je to proste môj šálok kávy...

16.04.2020 3 z 5

Reset Reset Amy Tintera

Solídne béčkové sci-fi, ktoré sa na nič nehrá.

Nič nového nepredvedie, ale ani neurazí.

Pani spisovateľka si jednoducho našla svoj štýl, ktorým si k sebe pritiahne nejakú určitú skupinu knihomoľov, ale širokú verejnosť neosloví. Čo vyslovene neznamená, že je kniha zlá.

Práve, že naopak.

Mne osobne sa kniha páčila a s radosťou som si prečítal aj pokračovanie.

Lenže to je len môj názor.

Je to pre mňa tak špecifický nápad, že ho poriadne neviem opísať. Príbeh má niečo, čo väčšina bestsellerov nemá. Je skromný. Možno aj preto mi príde tak pútavý. Nehrá sa na žiadne Hry o Život či Divergenciu. Proste rozpráva príbeh o dievčati, čo ožila po 178 minútach snažiac sa zaškoliť do svojho "oboru práce" nováčika, ktorý narozdiel od nej má ešte priveľa citov.

Škoda, že ta séria skončila tak skoro.

Ktovie ako by sa s tým Pani Tinterová vyhrala, keby to bolo dostatočne ocenené.

Nič sa, ale nemení na tom, že je to zručne napísaná kniha s dobrým príbehom, len nechápem, prečo to tak málo ľudí pozná.

Za mňa plná spokojnosť a môžem len odporúčať...

15.04.2020 4 z 5