ComicGuy899 ComicGuy899 komentáře u knih

Stříbrné oči Stříbrné oči Scott Cawthon

(SPOILER) SPOILERY! Five Nights At Freddy's: The Silver Eyes (pôvodne The Untold Story) už vyšiel pred dlhšou dobou no kvôli vysokej úrovni angličtiny na úrovni človeka, ktorý primárne hovorí len týmto jazykom som nebol schopný v originálnom znení dočítať ani prvú kapitolu (dnes sa v tom už viem ako tak vyznať).
Preto je pre mňa prekvapením, keď som sa prednedávnom dozvedel, že sa táto novela nejakým spôsobom preložila do češtiny a samozrejme, že som po piatich rokoch bezútešného sklamania potom ihneď siahol.

A neľutujem.

Hneď na začiatok musím povedať, že časom som si mierne angličtinu zlepšil a bol som schopný porovnať originál s prekladom.
Musím prekladateľov naozaj pochváliť, lebo až na zopár kiksov, ktoré som zaregistroval už v origináli svoju prácu zvládli na jednotku.

Kniha ako taká sa veľmi čisto a sviežo číta i pre mňa ako Slováka, ktorý v češtine nikdy neprečítal nič dlhšieho než R.U.R (sám som sa pri čítaní niekde až pri stej stránke pozastavil, že to vlastne čítam česky).

Postavy sú rezonujúce a keď tomu dáte čas a priestor, dokážete sa s nimi, i keď často robia pubertiacke hovadiny dosť stotožniť a na ich osudoch vám bude dosť záležať.

Príbeh v kocke pojednáva o Charlie, (ktorej otec bol zakladateľom a technikom pizzérie u Fazbeara Freddyho), ktorá sa spolu s ďalšími kamarátmi z detstva (presnejšie John, Marla a jej mladší brat Jason, Lamar, Jessica a Carlton) po desiatich rokoch stretávajú v mestečku Hurricane, aby vzdali holt svojmu desať rokov nezvestnému priateľovi Michaelovi, ktorý v období okolo roku 1985 záhadne zmizol s ďalšími zopár deťmi a nikto ich už nikdy nevidel.

Ako to, ale u Scotta Cawthona býva zvykom, nič nie je tak priamočiare ako sa na prvý pohľad zdá.

Príbeh sa začne časom zamotávať a miesto "one more night štýlu" ktorý som podvedome od príbehu toho typu očakával som dostal niečo oveľa komplexnejšie než som si najprv myslel.
Miesto toho som dostal mierne (,ale fakt len mierne) hororovú detektívku s jasným cieľom - vypátrať vraha, ktorý pripravil o život nie len Mikea, no aj Charlieninho brata, ďalšie deti (a taktiež mal niečo dočinenia aj so samovraždou jej otca na ktorého má stále veselé no značne pochmúrne spomienky).

Kniha vám nič nedaruje a na všetko si musíte prísť sami.
Samozrejme je to typická detektívka takže sa finálneho rozuzlenia dočkáte.
Ja osobne som pri finále víťazoslávne zvýskol na podporu hlavným postáv.

Koniec je veľmi realistický, smutný, ktorý v podstate vyrieši len to najdôležitejšie a postavy zanechá na pomedzí koncu najintenzívnejšieho zážitku aký kedy zažili a novej hrôzy.

To, čo predchádzalo veľkolepému finále radšej nespomeniem, pretože som to mierne nepochopil a značne v tejto pasáži okrem toho, že Charlie neustále utekala pred Foxym, ušla mnoho veciam aj logika a tak sa táto pasáž pre mňa stala miernym "teenage-horror cliché".

Ak očakávate nejaké narážky na originálne FNAF hry, tak tie tu dostanete, ale v trochu inakšej forme než ste čakali.

Ja som osobne veľmi spokojný s tým ako vo výsledku kniha dopadla, lebo som sa až miestami obával, že to pre mňa skončí ako sklamanie desaťročia, no nestalo sa tak.

Tvorcovia sa rozhodli zamerať hlavne postavy, ktoré posadili do zjednodušeného FNAF univerza, ktoré pre zarytých "FNAFkárov" ponúka očividné žmurknutia, ktoré vykúzlia nejeden úsmev na tvári. Ja osobne som veľkým fanúšikom pôvodných hier a ich LORU a som rád, že sa ho Scott Rozhodol viac sprístupniť a vybral si k tomu na pomoc talentovanú spisovateľku Kiru Wrisley. Tlieskam autorom a som rád, že som toho pomäteného cirkusu mohol byť ako čitateľ súčasťou aj ja.

Za zmienku taktiež stojí fakt, že ak neradi čítate romány či novely, Scott Cawthon pripravil aj komixové vydania jeho trilógie (v túto chvíľu by mal vychádzať druhý zväzok v angličtine, ktorá je pre slabších hovorcov angličtiny omnoho prístupnejšia).

Ak ste hry nehrali a je to pre vás novinka s týmto univerzom, budete uchvátený jeho jednoduchosťou a príťažlivosťou, no ak ste s týmto príbehom už zoznámení, nečakané zvraty si na vás počkajú tak či onak.

Na záver môžem prvý preložený diel "Pět Večerů ve Freddym: Stříbrné Oči" na plný počet vybitých bateriek z kričiacich animatronikov iba vrúcne odporučiť.

Som viac než, len spokojný...
Díki ti Scott :)

A teraz čakať na to kým niekto preloží dvojku, alebo prerobí trojku do komixu twl... XD

12.01.2021 5 z 5

Balzamovač Balzamovač Mitsukazu Mihara

Balzamovač je aj na pomery japonska a vekového odporúčania 18+ veľmi atypická manga.

Pojednáva o mužovi, ktorý sa rozhodol zopár jedincom, ktorí si o to požiadajú vykonať balzamovanie ich nebožtíkov i za cenu toho, že v inoverníckom Japonsku je balzamovanie považované vďaka kremácii a inej kultúre za nečisté a tým pádom je hlavný hrdina Shinjuro dobrovoľne postavený na kraj spoločnosti a považovaný za najväčšieho vyvrheľa.

Komiks ako taký je zručne napísaný, celkom rýchly, miestami až tak moc až som nestíhal reagovať, čo sa deje. Miesto klasicky zjednoteného príbehu sa tu stretávame s menej klasickým poviedkovým podaním. Alias bežné rutiny zo sveta balzamovača. Kniha rozhodne nie je prechádzka ružovým sadom a čítanie môže byť dosť emotívny zážitok.

V závere môžem povedať, že i keď manga nepriniesla na svetlo sveta nič nové, nedokáže ani uraziť. Preto mi nesympatický bordelár Shinjuro rýchlo prirástol k srdcu a vypracoval si u mňa štvorité hodnotenie.

V jednoduchosti je krása a to si pani Mitsukazu Mihara (,ktorá je mimochodom primárne len ilustrátorka) dobre uvedomila. Prvý diel nesklamal a som rád, že to môžem napísať aj o pokračovaniach.

Tlieskam pani autorke.
Vždy som rád za takéto prekvapenia....

17.12.2020 4 z 5

Dom v stráni Dom v stráni Martin Kukučín

Jednoduchá zábavná rodinná fraška o miešaní pánov a sedliakov.

Na moderné pomery síce už trochu zastaranejší námet, ale na to, že sa do školských osnov dostal ako to "frustrujúce povinné čítanie", tak to patrí k tomu lepšiemu k čomu sa škola kedy uchýlila.

Niekedy aj úplne mne nevyhovujúce téma môže byť zaujímavé ak sa nadčasovo podá...

03.12.2020 4 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Téma knihy aj po tak dlhej dobe stále aktuálna a zaujímavá, len keby to tempo nebolo také pomalé a autorova štylistika tak zastaralá.

Popravde, ale je to jedno z tých lepších povinných čítaní, čo sa na školách dáva, no nie je to môj šálok kávy.

Nezainteresovaného čitateľa hlavne odradia prehnané medziľudské vzťahy, mená a po väčšinu času nezaujímavý dej, ktorý sa rozbieha až pri samotnom vyvrcholení.

Súhlasím s tunajším názorom.
Na túto knihu je pre stredoškoláka priskoro...

19.11.2020 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R. alebo Rebelsky Univerzálny Román v podaní Karla Čapka znova dokazuje, že Česi ako národ sú pred inými národnostiami o niekoľko dekád mentálne dopredu.

Čo nezostarlo doteraz, nezostarne nikdy.

Len je divné, že sa tejto drámy ešte žiadny režisér naplno nechytil, no zato "opisovači" z Quantic Dream áno.

Ak by toto bola na Slovensku povinná literatúra s radosťou by som sa ju naučil naspamäť.

18.11.2020 5 z 5

Lara Croft: Tomb Raider Lara Croft: Tomb Raider Dave Stern

Prečo má niekto tendenciu prepisovať filmy do kníh?

08.11.2020 3 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Hororová novela pre deti.
Aj takto by sa dal opísať príbeh o obyčajnom dievčati s neobyčajným menom.

Autor na to, že je mu pohodlnejšie hlavne v komiksovom žánri dokázal perfektne podať nekomfortnú a tiesnivú atmosféru, ktorou je celý príbeh nasiaknutý.
Ako dieťa by ma tento príbeh pravdepodobne vydesil k smrti. Dnes ma len donútil, aby som ho nečítal pred spánkom.

Tak či onak je to perfektná jednohubka, ktorej čítaním nič nepokazíte.
Veľmi rád porovnávam knihy s ich filmovou adaptáciou (ak nastane prípad, že som film zhliadol skôr než prečítal knihu).

Knižná verzia príbehu je v podstate tak trochu ochudobnená oproti filmu, kde sú pridané postavy a ich motívy, aby ten pustý svet niekto aj zaplnil.
Preto môže knižná verzia príbehu pre čitateľov znieť pustejšie než Pištoľníkov stredsvet. Najviac ma, ale mrzí absencia Wibeyho Loveta, vďaka ktorému je film omnoho viac objektívnejší a dáva novú iskru upozadenému príbehu rodiny Lovet, na ktorých kniha v podstate kašle.

Čo, ale samozrejme nemusí byť hneď na škodu. I keď je kniha one girl show dokázala zaujať natoľko, že si Koralína ako jediný hlavný charakter postačí aj sám.

Musím samozrejme spomenúť aj typický fakt, že sú scény dejovo nekonzistentné. Pri pozeraní filmu máte pocit, že sa všetko deje až moc lineárne, ale v knihe je to až moc chaotické.

VERDIKT:
Koralína je vernou predlohou inak lepšej filmovej adaptácie, ktorá ju dopĺňa tam, kde si to film pokazil.

A menšie upozornenie pre arachnofobikov.
Je tu veľa metafor na pavúkov

...AŽ MOC...

24.10.2020 5 z 5

Flotila Flotila Ernest Cline

Ready Player One, ktorý viac zakladá na súčasnej popkultúre a dianí než na cyberpunkové prostredie a staré vykopávky.

Ak vám nesadla predchádzajúca kniha Ernesta Cline-a, ani jeho "nástupcom" nič nepokazíte. Možno sa pripravíte o lepšiu komediálnu jazdu, ktorá tu moc nie je a kniha zakladá hlavne na vážnom príbehu robiac si srandu hlavne z béčkových sci-fi filmoch z 90. á la Deň Nezávislosti.

Kniha je, ale ako jej predchodca pútavá, zaujímavá a za pár dní ju (prinajhoršom) máte z krku. Len tak trochu nechápem "jazykovej bariére" medzi českým a slovenským prekladom, kedy knihy nielenže sa volajú, no aj vyzerajú inak...

01.10.2020 5 z 5

Ready Player One - Hra sa začína Ready Player One - Hra sa začína Ernest Cline

Stratený klenot Monthy Pythonovksého svätého grálu.

Autor perfektne mieša futurizmus s retro prvkami, ktoré z toho dotvárajú pravú geekovinu.

Ako popkultúrny nerd som knihe neodolal a na odporučenie som si ju prečítal.
Nemám, čo ľutovať.

Kniha dokáže miešať hernú, filmovú, seriálovú i hudobnú a dobovú terminológiu spolu (ideálne všetko naraz) a pritom ostať stále prehľadná. Každý človek, ktorý žil v osemdesiatych rokoch, alebo ho len fascinuje toto milenialisticko-kapitalistické obdobie ameriky si nesmie nechať tento kus ujsť.

Či už to bude kvôli nostalgii, poznaniu nových kusov na doplenie vzdelania, alebo ako oddych od nesympatického moderného cyberpunku.

Ak vám vadia klišé dajte si pozor, autor si z nich veľmi rád robí srandu, čo ale neznamená, že by mal byť príbeh nudný a nezaujímavý. Práveže naopak. Pútavosť a sympatickosť mu rozhodne nechýba.

Skrátka je super vidieť keď je spisovateľ pre niečo tak zapálený, že sa tomu aj sám venuje.

Keď sa miešajú jablká s hruškami niekedy z toho môže vzniknúť chutná citronáda...

01.10.2020 5 z 5

Malakandra Malakandra C. S. Lewis (p)

Lewis píše aj lepšie...
Nechápte ma zle zlá kniha to nie je.
Len mi príde, že Lewis nie je ten typ človeka, ku ktorému sa mi hodí filozofické sci-fi na štýl Malého Princa.

Ale inak dobre napísané...

18.09.2020 4 z 5

To bylo tvé jméno. 03 To bylo tvé jméno. 03 Makoto Šinkai (p)

Finálne rozuzlenie príbehu podané o niečo viac inak ako v jeho origináli.

A to je dobre.

Je super vidieť, že sa komiksy podľa filmov dajú spraviť ešte stále nadmieru originálne.

Makoto Shinkai okúzli aj ako spisovateľ.

28.08.2020 4 z 5

To bylo tvé jméno. 02 To bylo tvé jméno. 02 Makoto Šinkai (p)

Rovnako dychberúce ako predchádzajúci diel.

Z filmovej adaptácie nebola odstránená žiadna nadbytočná atmosféra a manga sa v niektorých bodoch dokonca aj viditeľne líši.

Len je opäť škoda to nešťastné rozdelenie po troch kapitolách.

28.08.2020 5 z 5

To bylo tvé jméno. 01 To bylo tvé jméno. 01 Makoto Šinkai (p)

Výborné anime a k tomu aj výborná manga plná emócii, cliffhangerov, komédie a unikátneho rozprávania, ktoré sa vidí len málokedy.

Asi jediná manga/anime, ktoré by som odporučil vyskúšať aj ne-otaku spoločnosti.

Je super vidieť, že režiséri sa neštítia zobrať do ruky pero a papier a svoje príbehy kvalitne prerobiť i v tlačenej podobe.
Nie vždy sa to podarí, väčšinou je to katastrofa, no tu sa to podarilo viac než dobre.

Má to len jednu chybu.

Prečo je to rozdelené na 3 knihy keď každá obsahuje len tri kapitoly?
...Kultúrny dodatok si cením....

24.08.2020 5 z 5

The Death and the Strawberry The Death and the Strawberry Tite Kubo (p)

Bleach má naozaj zaujímavý a aj celkom chytľavý dramatický nápad osolený dávkou typického japonského humoru pojednávajúc o týpkovi, ktorý vyruší Šinigamiho (boha smrti) pri práci a tak zaň (resp. za ňu) musí robiť polovičku práce.

Zozačiatku to má naozaj rýchle tempo a obrázky sami za seba dokážu vysvetliť to, na čo text miestami zabúda.

Dôvod, prečo tomu nedávam plné hodnotenie nie je fakt, že by to nebolo dokonalé (je to fakt super), ale ten že táto manga trpí rovnakým syndróm nekonečnosti ako všetky populárne šouneny.

Ak by sa pán spisovateľ venoval len jednej téme v komikse na miesto ďalších osem bolo by to určite priehľadnejšie.

Nič sa, ale nemení na tom, že Noriaki Kubo prišiel s absurdným nápadom, ktorý ovládol masy a dobre sa číta.

Ak ste Weebovia (v mojom prípade Otaku), potom by vám Bleach nemal uniknúť, i keď to práve nemusí byť váš šálok kávy.

Škoda, že väčšinu týchto nekonečných príbehov zabije až častý masový nezáujem...

01.08.2020 4 z 5

Labyrint: Útek Labyrint: Útek James Dashner

Zo všetkých tých young adult dystopických románov je Labyrint jeden z tých najzuajímavejších, bohužiaľ i najmenej prepracovaný.

Skrátka obyčajná zápletka okorenená skvelou výpravou pána spisovateľa, ktorú pokazil len tým, že všetky postavy okrem hlavnej sú viac-menej nemastné a neslané.

To by nebol až taký problém, keby sa v knihe nestaval príbeh na spolupráci.

Vo výsledku, je to ale fajn čítanie.

Udrží vás to až do konca, i keď by ste robili čokoľvek.

Škoda tých ostatných dvoch pokračovaní, ktoré z toho spravili len generickú zombie-teenovku...

23.07.2020

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha miliónov myšlienok a nápadov, no pritom stále veľmi jednoduchá.
Dielo, ktoré nikdy plne nedokážeme pochopiť.

Aj takto by som opísal najznámejšie dielo pilota/spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho.

Pri tejto knihe bude mať každý svoj vlastný subjektívny názor.
Každý si tu nájde niečo iné a nie každý to dokáže pochopiť aspoň trochu.

Za mňa asi jediná kniha, na ktorú sa musíte pozerať z pohľadu dospelého človeka a z pohľadu dieťaťa zároveň.
Je skrátka až fascinujúce, že vždy keď tú knihu čítam narazím na niečo, čo som predtým prešiel bez povšimnutia.

Pán Exupéry prišiel s unikátnym nápadom napísať knihu pre deti určenú pre dospelých plnú alegórie, kritiky, rozpravy, a iných pre rozprávku atypických znakov.
A tento nápad mu vyšiel na 100%.

Toto "dielko" sa nebojím označiť za najlepšiu knihu, ktorá kedy bola napísaná na planéte Zem.

(Za zmienku tiež stojí film z roku 2015, ktorý sa na knihu pozrel zo všetkých adaptácii najoriginálnejšie a predlohu posunul na úplne iný level)...

Skrátka Malý Princ je ako Biblia.

Je jedno ako ju čítate, je jedno ako dlho ju čítate a je jedno, kde s čítaním začnete vždy si tam nájdete informácie, ktoré práve potrebujete, alebo sa na ne dopytujete.

Ako človek, čo číta malého princa od roku 2013 každý rok srdečne odporúčam.

Kniha, ktorá vám vylepší kreativitu a zmení pohľad na vec.

A to je pritom "iba krátka detská ilustrovaná poviedka"
...

03.07.2020 5 z 5

Tá vec na prahu Tá vec na prahu Howard Phillips Lovecraft

Zvláštne skombinovaná zbierka.

03.07.2020 3 z 5

Já a moje příšera Já a moje příšera Dick King-Smith

Chutná detská rozprávka, ktorú si užijú aj tí starší.
Kniha, ktorej potenciál naplno oceníte až keď budete starší.
Od Kinga-Smitha sa dá nájsť aj lepšie čítanie, ale pre milovníkov Škótska, legiend a fantasy rozprávok si to miesto v knižnici nájde.

03.07.2020 4 z 5

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Jonas Jonasson

Storočný starček má svoje veľmi ojedinelé čaro, ktoré mu naozaj pristane.

Bohužiaľ šokujúci druh absurdného humoru (,ktorý je na túto knihu riadne naviazaný) nie je práve môj šálok kávy.

No rozhodne to nie je zlá kniha.
Pán spisovateľ si dal tú prácu, aby kniha bola dobre čitateľná i pre ľudí, ktorých kniha nepritiahne pre svoj humor.
Určite tomu dám ešte niekedy šancu.

Je to skrátka kniha, ktorá sa najlepšia číta, keď ste na to pozitívne naladený...

03.07.2020 3 z 5

Budúcnosť Budúcnosť Dmitry Glukhovsky

V podstate sa dá povedať, že je to taký Ruský Blade Runner berúci si príklad hlavne z knihy Stalker plný rôznych filozofických myšlienok a hustej atmosféry.
Neodporúčam čitateľom s chronickou depresiou, alebo s inými psychickými problémami...

03.07.2020