Budúcnosť

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Technický pokrok a rýchle napredovanie európskej civilizácie konečne vyústili do splnenia večného sna ľudstva – vďaka genetickým zásahom človek oklamal starnutie a stal sa nesmrteľným. Ale má to aj svoju odvrátenú stranu. Európu postihlo preľudnenie. Priestoru na život je málo, lesy či lúky sú už len dávnou spomienkou a súčasťou umelých parkov a chránených rezervácií. Na každom kroku stoja gigantické mrakodrapy, vystavané na základoch európskych miest. Situáciu s preľudnením preto treba podriadiť prísnej kontrole. Strana nesmrteľnosti, jediná vládnuca strana, prichádza s riešením a zavádza Zákon voľby. Z najzákladnejšieho inštinktu človeka – plodenia a zachovania vlastného rodu – sa stáva najťažší zločin a ľudí, ktorí sa odvážia splodiť dieťa, potrestajú vpichnutím akcelerátora starnutia a odvedením protizákonne splodeného potomka do internátu. Previnilcov, ktorí sa aj napriek hroziacemu trestu rozhodli splodiť dieťa, má na starosti Falanga, bojový oddiel spadajúci priamo pod Stranu nesmrteľnosti. Jan Nachtigal je pravou rukou veliteľa jednej z početných jednotiek Falangy. Práca je preňho zmyslom jeho nekonečnej existencie. Nechce veľa, iba trochu lepší plat a väčšie obydlie. Ale aj napriek skromnej túžbe sa napokon zapletie do súboja o najväčšie túžby ľudstva – právo na nesmrteľnosť a právo na pokračovanie rodu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246250/big_buducnost-abs-246250.jpg 3.8737
Žánr:
Romány, Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Будущее (Buduščeje), 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (220)

Kniha Budúcnosť

Lucia1989
05. ledna

Výborný námet. Možno by som dala viac hviezdičiek, keby kniha nebola tak neskutočne uťahaná. Hlavná postava bola nesypatická, vlastne aj celá tá doba a prostredie... Keby mala polovicu strán, už tak by to bolo dosť.

Jellus
15.12.2021

DG ma vyborne napady, je to inteligentni clovek skvele hovorici vice jazyky... Umi knihy dobre rozjet, ale po vrcholu vzdy padaji dolu... Zacatek bych hodnotil i na plno, stred uz o hvezdu min, skoro konec jeste mene no a konec.. Skoro az skoda slov.. A je to skoda.. Ten napad a myslenka je skvela.

Dovolim si jednu myslenku. C19 zabylo 5m lidi v tuto chvili? Ale za stejnou dobu je na Zemi o 80-100mil lidi vice, nez bylo pred pandemii... Roku 2022 Zeme dosahne 8MLD zijici populace.... Porodnost v prepoctu na zenu je nizsi, ale zen je vice (samozrejme i muzu), temer vymizela detska umrtnost, stoleti lide nejsou o nic vzacnejsi, nez jahody na zimu v Bille....

Roku 1922 nebylo na Zemi ani ne 2MLD lidi a jeste pred nimi byla dalsi svetova valka... Za 100let o 6MLD lidi vice... 100let! Mozna uz my - deti revoluce -, ale zcela urcite nase deti (nar.2020 a pozdeji) budou resit problem, ktery znici jakoukoliv etiku, zazite mantinely a mozna i Zem samotnou.. - Prelidneni. V prubehu veku se zmeni pohled na valky a epidemie. Kolik lidi bude 2122 na zemi? 10-12-20-30MLD? Je tedy smrt jednotlivcu nas nepritel a nebo spojenec pred smrti spolecnosti? Vi jen budoucnost...


Adapa
26.09.2021

Dmitrije Gluchovského mám rád, nepochopil jsem nikdy, proč se používá v češtině jeho poangličtěné jméno a ne klasický přepis z ruštiny.
Tato knížka se Gluchovskému nepovedla a nebo nejsem ta správní cílová skupina. Když jsem měl za sebou cca 150 stran, měl jsem za sebou snad deset pokusů knížku odložit, protože mě to vůbec nebavilo. Současnost, vzpomínky na minulost, halucinoidní sny – to vše se míchalo dohromady. Nuda, popisy sexu, vidin, snů. Nic se pořádně nedělo. Pak se začal objevovat trošku příběh. Ve chvíli, kdy Jan odcestoval do Barcelony a přišel popis slumů, jednotlivých skupin lidí, kteří tam žijí, připadal jsem si, že čtu Metro 2033 a navštívil jsem některou ze stanic.
Čím více se knížka blížila ke konci, začalo to mít logický děj, který byl ale předvídatelný. Jan na posledních několika stránkách najednou zjišťuje, kdo je jeho matka, kdo jeho otec. Je to podáno jak bombastické odhalení, hlavní hrdina to nemůže pochopit, ale dalo se to předvídat o dobrých 200 stran zpátky. A závěr je vyloženě v hollywoodském stylu, kdy všichni musí dostat naději.
Námět knížky je dobře zvolený, ale hodilo by se to zestručnit na cca 250 stran, kdy by to dostatečně stačilo. Tady Gluchovský uměle natahuje román na cca 640 stran a ta hluchá místa tomu neprospívají.
Být toto první knížka od Gluchovského, kterou jsem četl, po další už nesáhnu.

senbja
17.09.2021

Už dlouho se mi nestalo, abych četla sci-fi tak dlouho jako tentokrát. A nemá to nic do činění s objemností knihy. Kdyby mě zaujala, stačil by mi na 644 stránky maximálně týden. Do hrůz, jaké zasadil autor do lidské budoucnosti jsem pronikala s nechutí, nicméně jsem vytrvala a jsem ráda. Lidstvo nakonec dostalo šanci, ve kterou jsem doufala po celou dobu četby. Kéž bychom i ve skutečnosti vzali rozum do hrsti. Zatím to na moc rozumu nevypadá.

senbja
31.08.2021

Už dlouho se mi nestalo, abych četla sci-fi tak dlouho jako tentokrát. A nemá to nic do činění s objemností knihy. Kdyby mě zaujala, stačil by mi na 644 stránky maximálně týden. Do hrůz, jaké zasadil autor do lidské budoucnosti jsem pronikala s nechutí, nicméně jsem vytrvala a jsem ráda. Lidstvo nakonec dostalo šanci, ve kterou jsem doufala po celou dobu četby. Kéž bychom i ve skutečnosti vzali rozum do hrsti. Zatím to na moc rozumu nevypadá.

Siwan
26.06.2021

Asi mi prostě nesedí autorův styl. Už s metrem jsem se prala a v Budoucnosti se mi potvrdilo, že mi prostě nesedí. Na mě spousta zbytečných částí, postavy jsou pro mě jaksi nesrozumitelné, neumím se s nimi sžít. Jinak námět není špatný, nelituju přečtení, ale do dalších jeho knih už se pouštět nebudu.

Hall3006
25.05.2021

Budoucnost poloviny dvacátého pátého století. Děsivá budoucnost nesmrtelných lidí. Tohle dílo dalo jistě autorovi nějakou práci, aby své myšlenky a poselství přetvořil v knihu o 642 stranách. Některé pasáže byly fakt skvělé, některé zarážející (jak tohle mohlo projít korekturou a korektností?) a jiné zcela zbytečné. Kniha se ubírala jiným směrem než anotace a začátek slibovaly, konec je plný katarze a z docela odpudivého hrdiny se stala "pochodeň" osvětlující cestu za lepším člověkem, lidstvem, které se posune vpřed. Kniha stojí za přečtení, ale na pět hvězd mi tam chybělo větší využití potenciálu SF světa klidně na úkor rozvláčných filozofických úvah.

jonasr1
26.04.2021

Kniha natáhnutá na skřipec. Přes 600 stran rozvláčného příběhu. Nápad a myšlenka je vskutku zajímavá, ale potenciál nebyl vytěžen. Možná třikrát za celý příběh jsem cítil napětí. Jinak spousta povídání, filozofických a náboženských úvah, utápění se v depresích. Pro někoho může být kniha úžasná, pro mě ne. Hrdinsky jsem ji celou přelouskal, písmenko po písmenku. Kéž bych se jí vyhnul a přečetl místo toho dvě jiné, hubenější a povedenější. Nikoho neodrazuji, námět hezký, leč za mě nevyužitý.

1 ...