Budúcnosť

Budúcnosť https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246250/bmid_buducnost-abs-246250.jpg 4 811 233

Technický pokrok a rýchle napredovanie európskej civilizácie konečne vyústili do splnenia večného sna ľudstva – vďaka genetickým zásahom človek oklamal starnutie a stal sa nesmrteľným. Ale má to aj svoju odvrátenú stranu. Európu postihlo preľudnenie. Priestoru na život je málo, lesy či lúky sú už len dávnou spomienkou a súčasťou umelých parkov a chránených rezervácií. Na každom kroku stoja gigantické mrakodrapy, vystavané na základoch európskych miest. Situáciu s preľudnením preto treba podriadiť prísnej kontrole. Strana nesmrteľnosti, jediná vládnuca strana, prichádza s riešením a zavádza Zákon voľby. Z najzákladnejšieho inštinktu človeka – plodenia a zachovania vlastného rodu – sa stáva najťažší zločin a ľudí, ktorí sa odvážia splodiť dieťa, potrestajú vpichnutím akcelerátora starnutia a odvedením protizákonne splodeného potomka do internátu. Previnilcov, ktorí sa aj napriek hroziacemu trestu rozhodli splodiť dieťa, má na starosti Falanga, bojový oddiel spadajúci priamo pod Stranu nesmrteľnosti. Jan Nachtigal je pravou rukou veliteľa jednej z početných jednotiek Falangy. Práca je preňho zmyslom jeho nekonečnej existencie. Nechce veľa, iba trochu lepší plat a väčšie obydlie. Ale aj napriek skromnej túžbe sa napokon zapletie do súboja o najväčšie túžby ľudstva – právo na nesmrteľnosť a právo na pokračovanie rodu.... celý text

Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Будущее (Buduščeje) , 2013

peedbook
13.12.2015 5 z 5

Skvele napísaná absolútne desivá budúcnosť ...
Pre mňa kniha The best of 2015 ...

MartinSt
22.11.2015 5 z 5

Tahle kniha pro mě byla asi jako jízda na horské dráze. Nejdříve se pomalu a dlouho jede na vrchol a pak to lítá nahoru a dolu. Naštěstí těch částí nahoře bylo víc, ale některé části byly doopravdy nudné. SPOILER!!! ( celou dobu jsem se těšil, jak hrozně dopadne číslo 503 a nakonec z toho bylo jen 5 řádku, přičemž mi tahle postava doopravdy pila krev každý řádek, ve kterém se objevila :D ) Závěr mě doopravdy překvapil a rozhodně bych ho nečekal a jak jsem hlavního hrdinu většinu doby nesnášel, poslední 2 kapitoly mi ho bylo líto. Hodnotil bych asi tak 4,5/5 pouze pro to, že knížka byla na MŮJ vkus hrozně dlouhá a občas se to táhlo :D

Ričí
15.11.2015 5 z 5

Výborně, čtivě a zábavně napsaný děj, celkem klasická, ale pořád dost dobrá zápletka a úžasné rozuzlení. Celkově velice zdařilé dílo.

opic 12
12.11.2015 5 z 5

Jak pusobí toto vizionářské scífko,jako kniha ? V celku suveréně podmanivá i čtivá,kterak si vyšlapává vlastní utopistickou cestičku,někdy až děsivě příliš aktuální. Ano je to STRACH. Tak jako ve svých předešlých knihách D.G. dokáže psát nadále povedeně atmosféricky. Nepotřebuje si vypomáhat technickými vymoženostmi,ani přílišnou popisností světa nám zatím neviděného. Třeba hned ve druhé kapitole,ta muže být dobrým příkladem vyváženosti i napětí. Občas dojde k zrychlení,ale nesklouzává vše nikdy do plytké akce,spíše se tu občas hemží dosti syrové scény. Ještě jsem se snad nesetkal v nějaké knize,téměř v každé kapitole se najde nějaký skvělý moment a tím myslím opravdu silný emoční okamžik (naštvanost,smutek,naděje,možná u někoho i slzy) který dává pro vyznění příběhu,ten správný šmrnc. Jedinou výtkou,mě snad napadá jen kapánek menší zpomalení v jednom nejmenovaném Španělském městě,ale i tam se objevují ty hodně zapamatovatelné momenty,naráz autorovy odpustíte. Co se musí uznat,Dmitry zvládá i tentokrát poslední stránky i samotný závěr.
Je spousta lidí,kteří by chtěli žít dlouho a přitom takhle v neděli odpoledne,když třeba venku prší ...neví - co si počít se spoustou času ??
Napadne vás třeba,ještě mnoho i jiných myšlenek při čítání nového Glukhovského. Má potencionál nás nadále v BUDOUCNOSTI překvapit,at už třeba nějakým pokračováním,nebo něčím zcela uplně novým,každopádně se už ted začínám těšit.

vendy.b.
08.11.2015 4 z 5

Hlavní myšlenka knihy se mi zalíbila na první pohled. Opravdu jsem se na ni těšila. Bohužel jsem si její zpracování představovala trochu jinak. S jiným příběhem a celkově akčnější. Chvílemi jsem se i nudila. Kdyby nebylo toho suprového konce, dala bych jen 3 hvězdy.

betys6914
08.11.2015

Musí se nechat, že Glukhovsky má talent na dramatické konce.

kosva
29.10.2015 4 z 5

Parádní konec až mě bylo líto, že není již tak dlouhá kniha delší :-)

Thanyss
29.10.2015 4 z 5

Jak mě Dmitry zklamal s Metrem 2033, tak si to u mě vyžehlil s Budoucností. Protentokrát navařil úplně jinou krmi než nám servíroval v moskevském metru. Zřejmě potřeboval opačný extrém, takže místo hrstky přeživších lidí, kteří mají mizivý výhled na dlouhý život, si zahrál na marnotratného boha a rozházel lidi po celé zemi plnými hrstmi. A ještě jim dal nesmrtelnost. Lidé se tak postavili na roveň bohům. Ale tahle světlá budoucnost má i své temné stránky a člověk tak musí činit nepříjemná rozhodnutí. Například volit mezi svým životem a životem svého potomka.
Glukhovsky si se svou novou dystopickou utopií pěkně vyhrál a celá kniha místy děsí svou šílenou pravděpodobností. Přelidněná a nesmrtelná Evropa. Peklo a ráj v jedné věži. V tisících věží po celém kontinentě.
Jakou cenu má vlastně nesmrtelnost?

ondreej
20.10.2015 5 z 5

Děsivé, syntetické, umělé, kompozitní, gigantické, sterilní, a tak málo lásky, až právě to málo v tom očistci udělá právě to obrovské a nosné, to, co vykvete nad všechnu tu šeď a prázdnotu nesmrtelného a nekonečného života a postrčí lidstvo v podobě jednoho ubohého nešťastníka, který se nedobrovolně ocitl v roli hlavního hrdiny tohoto příběhu, k jedinému možnému kroku, k jedinému možnému východisku z reálné utopie - ke smrti. A k znovuzrození, restartu lidských dějin! A tak poblahopřejme Erichu Schreyerovi k jeho kandidatuře na presidenta, a Dmitry G. za skvělý, realisticky uvěřitelný příběh z budoucnosti!

Enehy
09.10.2015 4 z 5

Abych nepůsobila tak nadšeně, ze začátku mi 'Budoucnost' přišla trochu jako solidní vykrádačka. Jedna špetka Sila od Howeyho, dvě špetky od Orwella. Jenže to byl očividně mylný dojem. Nejenom, že je kniha plná akce, ale také dost zajímavých myšlenek. Jen doufám, že se takového světa nedožiju.

0001260
07.10.2015 5 z 5

Jedna z mála knih, která mě v poslední době dokázala dostat do kolen. Úžasný nápad i zpracování a konečně hlavní hrdina, který není ten dokonalý klaďas, co se za každou cenu snaží spasit svět. Ono by mu úplně stačilo spasit sám sebe. Úžasně jsem si užívala popis světa, ve kterém se zdá být všechno v naprostém plánovaném pořádku, než si po pár stránkách uvědomíte, že je to šílená chaotická změť všeho.

Thessaloniki
06.10.2015 5 z 5

Dmitry nezklamal.
Podařený thriller z budoucnosti.
Dobře vystavěné, dobře napsané, zajímavý a rozpolcený hlavní hrdina.
Podobně jako v Soumraku mě bavily i ony tzv. rozvleklejší (úvahové i popisné) pasáže - klidná spočinutí uprostřed dějem nabitého příběhu.
Myslím, že jsou dobře zvládnutá i všechna možná "kdyby" - pokud by v budoucnosti obdobná situace nastala, pak je dost dobře možné, že by to v jednotlivých kontinentech i státech vypadalo zhruba tak, jak je popsáno v románu.

Ládja
20.09.2015 3 z 5

Možný spoiler! Za mě 3,5* ale přikláním se spíše ke 3*. Napsáno zajímavě, hutně, živě, svým způsobem i uvěřitelně. Jen jsem popravdě čekal něco jiného. Nápad má velký potenciál, ale chtělo by to trochu jiné zpracování. Možná by bohatě stačilo ubrat cca 150 stránek a bylo by to lepší, mělo by to lepší spád a nebylo by to zbytečně upsané. Klasika, jedeme tam a pak tam a pak zas někam jinam. Jedno velké seznámení se světem, které by bylo lepší popsat jinak a více se věnovat možnosti nesmrtelnosti. Poslední padesát stránek nejlepších a s největším dopadem na city. Určitě ale zajímavá vize budoucnosti. Nelituji čtení.