Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42480/outsider-42480.jpg 5 19 3

"Najstrašnejšou a najsilnejšou emóciou ľudstva je strach. Najstarším a najsilnejším druhom strachu je strach z neznáma." H.P. Lovecraft Kniha obsahuje poviedky: Outsider - Šialená nočná mora, alebo krutá realita? Tá vec na prahu - Temná noc ovláda živých aj zo záhrobia. Pickmanov model - Nadaný maliar upísal dušu nečistým silám. Volanie Cthulhua - Groteskné božstvo vstáva z hrobu a hrozí záhubou celému ľudstvu. Potkany v múroch - Starobylý hrad ukrýva príšerné morbídne tajomstvo. Farba z vesmíru - Hrôza z oblohy, oveľa strašnejšia ako atómový výbuch, mení ľudí na netvorov.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Millennium Publishing

The Outsider , 1963

Ďumbierka
21.03.2022 3 z 5

Mala som ju ako počúvanie do ucha a bola som milo prekvapená, ako na mňa doľahla celá atmosféra vďaka hovorenému slovu. Aj preto som potom siahla po nejakých ďalších autorových dielach.

Outsider (počúvala som len túto jednu poviedku) sa mi páčil a za seba ju môžem pokojne odporučiť ako také ľahšie hororové čítanie s výbornou atmosférou.

Ďalšie príbehy/poviedky som potom čítala v knihe: Zjevení Cthulhu

ComicGuy899
02.04.2020 4 z 5

Lovecraft bol na svoju dobu veľmi obskúrny spisovateľ.

Na jednej strane písal niečo tak nepredstaviteľne zvláštneho, zaujímavého a pútavého, že si to každý človek túžiaci po neznáme obľúbil. Na druhú stranu sú jeho poviedky z dnešného pohľadu to, čo vytvorilo dneskajšie klišé a ak nemáte vysokú toleranciu nebudete v tom vidieť nič okrem už nie moc dobrého príbehu a pár lacných nápadov publikovaných v novinových príbehoch.
Samozrejme nie všetky lovecraftovky zostarli dobre. To len zopár vybraných. Mojím favoritom z toho, čo som prečítal je V stenách Eryxu. Inak k tejto knihe nemám, čo asi napísať. Do dneskajších dní jediné oficiálne Slovenské vydanie takto unikátneho spisovateľa, ktorým sa inšpiroval samotný King.

Veľká hanba.

A teraz už je rada na vás. Budete brať Lovecrafta za velikána svojho žánru, alebo budete ako ja, že ho budete brať za prechválenú neúspešnú trosku, ktorá dokázala napísať zopár solídnych príbehov a inak bola odsúdená na zánik...

Miro.slav
13.10.2017 5 z 5

Pri čítaní anotácie k tejto knihe som sa musel pousmiat (Cthulhu ako groteskne božstvo mi naozaj nepríde ako popis vhodný mimozemského božstva Lovecraftovho ranku). Inak je kniha nádhernou poctou otcovi vesmírneho hororu. Výber poviedok je vcelku zvolený vhodne (škoda, že sa sem nezmestila aspoň jedna malá poviedka z Lovecraftovho snového cyklu). "Outsider", "Volanie Cthulhu", "Pickmanov model" alebo "Farba z kozmu", to všetko sú kľúčové diela Lovecraftovej tvorby. Odporúčam všetkým.