Chemiczka Chemiczka komentáře u knih

Setkání v Jeruzalémě Setkání v Jeruzalémě Derek Prince

Knihu jsem četla na doporučení a musím říct, že pro mne byla neuvěřitelná. Nádherně napsané svědectví o Bohu a víře. Četla jsem jí jedním dechem a neustále žasla nad prozřetelností Boží. Nelze než doporučit všemi deseti.

11.03.2013 4 z 5

Jako chlapce by mě zastřelili... Jako chlapce by mě zastřelili... Jaroslava Skleničková

Pro všechny kdo se zajímají o osudy lidí v průběhu II. světové války knihu vřele doporučuju. Nejde jen o popis lidické tragédie, ale především o nádherné vyprávění doby před válkou, která byla pro autorku téměř idylická, a také o dobu povaléčnou (jak těžké bylo zjistit po 3 letech, že se není kam ani ke komu vrátit).

11.03.2013 4 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Pro mne jedna z mála knih zabývající se pohledem na ghetto očima nacisty. Odehrává se během jednoho jediného dne, a plná emocí. Ten kontrast byl pro mne neuvěřitelný - jedna z dívek bojuje o holý život, nebo alespoň možnost zemřít se svojí rodinou, a druhá řeší svou zamilovanost k "Bavolesákovi". Ocenila jsem, že kniha má celkem reálný konec (pohlednice pro Kristinu z jižní Ameriky od nacistického válečného zločince je odleskem naší doby, ještě pořád je spousta těchto nepotrestaných zločinců na svobodě).
Mrzí mne, že zde není uvedena spoluautorka - manželka Pavla Kohout (její školní práce byla námět pro sepsání této knihy).
Původně mne k ní přilákalo filmové zpracování s vynikajícím Borisem Rösnerem. A kniha mne příjemně překvapila.

11.03.2013 5 z 5

Prokletí továrníka Pály Prokletí továrníka Pály Jiří Červenka

Při podrobnějším pročítání okolností Lidické tragédie jsem narazila na jméno továrníka Pály. Ještě stále je p. tovarník označován za nepřímého strůjce vypálení Lidic - tento cejch je na něm už od konce války, a průběhu totality byl neustále přiživován. Kniha je biografií celé rodiny Pálů, od počátků podnikání až po osudy v protektorátu a nešťastné události s jedním "nevinným" dopisem.
Autor se snaží nastínit, že vše není černobílé a pohnutky proč továrník Pála dopis odnesl na četnickou stanici nebyly udavačské.
Zajímavá kniha dokreslující informace co vedlo k vypálení Lidic.

10.03.2013 3 z 5

Proč NE eutanázii aneb Být, či nebýt? Proč NE eutanázii aneb Být, či nebýt? Marta Munzarová

Teoretická kniha o důvodech proč uvažovat o eutanázii a především proč ji odmítnout. Kniha je určena středoškolským studentům, já jsem ji získala v průběhu katechumenátu. Mne osobně utvrdila množstvím informací v tom, že eutanázie je útěk ze života a strachu, že zůstanu někomu naobtíž. Velmi působivá, nutně se nad ní musíte zamyslet nad smyslem života, a především, že smrt čeká na nás všechny a je důležité odejít z života důstojně v láskyplném prostředí.

10.03.2013 5 z 5

Mám talent na buben Mám talent na buben Jan Jílek

Tato útlá knížka určená dětem je rozhodně politicky zaměřená - jinak by asi ve své době ani nevyšla. Původně jsem ji hledala a četla, po shlédnutí televizního filmu Byla láska.., a rozhodně mě zklamala. S filmem nemá kromě pár situací nic společného, a to je škoda. Navíc je plná politických narážek, samozřejmě pro socialistických a pro komunistických, ale to asi k dané době patří. Pro mě kniha nijak dobrá, pro děti snad až nepochopitelná.

10.03.2013 3 z 5

Pevné pouto Pevné pouto Alice Sebold

Hlavní důvod proč jsem do knihy pustila byl vlastně film od oblíbeného P. Jacksona (v té době jsem viděla pouze trailer). Díky tomu mi kniha přišla skvělá (nebyla jsem filmem natolik ovlivněna), především první část po zabití hlavní hrdinky je taková emocionální. konec už pro mne byl trochu více fantastický než by musel být, nejspíš chtěla autorka aspoň částečně zmírnit drastický počátek brutální smrti mladé dívky. Oceňuji, že se vůbec do takového těžkého tématu pustila.

09.03.2013 4 z 5

Jsem, protože musím... : ...napsala jsem si ve čtrnácti do lágrového deníku Jsem, protože musím... : ...napsala jsem si ve čtrnácti do lágrového deníku Kateřina Pošová

Kniha je psána formou deníku mladé židovské dívky, doplněná fotografiemi (vždy mne fascinuje, jak i přes hrozný osud můžou přežít fotografie z té doby). Podrobný popis života před okupací - život v lepší společnosti, úpadek při nástupu fašistů až po hrozné osudy celé rodiny v koncentračních táborech - zde je přetištěn upravený deník Kateřiny.
Poslední část je popisem osudu poválečného.
Kniha je zajímavá pro Ty, které zajímá historie, zvláště pak židovské osudy II. sv. války.

09.03.2013 4 z 5

Nokturno Nokturno Zdeněk Mahler

Knihu jsem četla na základě info, že bude námětem pro tehdy připravovaný film Lidice. I přesto, že má pouze pár stránek je přeplněna surovými emocemi. Celá událost je podle mne nesdělitelná, nikdy nepochopíme ani nebudeme cítit to co její přímý aktéři - ale tato novela nás alespoň částečně k událostem přiblíží.
Také nastíní osud vesnice, a co k němu vlastně vedlo (postava A. Maruščákové, továrníka Pály atd. - mne osobně vedlo ke zjišťování dalších informací z oblasti literatury faktu).

08.03.2013 4 z 5

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Ira Levin

Obě povídky jsou zajímavé svým dějem i vyústěním. Obě dvě se čtou více než dobře. V první chvíli mě zarazil konec obou povídek - po delším rozmýšlení je všechno dáno povahou člověka (mateřským citem u Rosemary, a touhou po dokonalosti manželky a tím i života u Paniček). Rozhodně výborné čtení, troufám si říct, že poklad knihovny.

08.03.2013 5 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Výborná a vtipná detektivka, nejen na večer a do autobusu. Když se řeší spoluautorství p. Škvoreckého, při čtení téhle knížky jsem měla takový pocit, že poetičnost jazyka od někud znám, a došlo mi že z jeho Prima sezony. Ať je to jak chce detektivní příběh z první republiky je čtivý, s nápadem, co nenudí. Dlouho jsem knihy sháněla, a udělala jsem dobře. Jediné moje mínus je, že jsem seriál viděla dříve a tak jsem už na začátku věděla kdo je vrah (musím, ale upozornit, že kniha je opravdu jen námět - dějová linka se lehce odklání).

18.02.2013 5 z 5

Ďáblovy kosti Ďáblovy kosti Kathy Reichs

Výborná oddechová detektivka. Tentokrát s trochu mystickým námětem. U těchto knih mě většinou dost mrazí, zvlášť kdžy vím, že vycházejí ze skutečných případů (samozřejmě pouze námět). Pro milovníky detektivek, a soudních antropologů jasná volba. Mimochodem stále čekám kdy se Tempe konečně dá s Ryanem dohromady, a to natrvalo.

02.02.2013 5 z 5

Ferdinand Maxmilián Habsburský Ferdinand Maxmilián Habsburský Gabriele Praschl-Bichler

Další z autorčiných knih o Habsburcích. Vnáší nové světlo na vztah mezi oběma císařskými bratry, a především na vztah arcivévodkyně Žofie a císařovny Alžběty (ten je už od padesátých let mylně interpretován historiky i v literatuře faktu). Forma korespondence je v knize neobvyklá, zpočátku se čte složitě.

22.01.2013 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Poutavý román o známé a významné události našich dějin. Ihned vtáhne do děje. Bát se nemusí ani neznalci historických faktů, autor knihu psal přehledně a chronologicky, takže zmatení ohledně spousty jmen a událostí nehrozí. Oceňuji rozdělení na více dějových linek (nejen osud Antropoidu, ale i dalších skupin po seskoku v protektorátu), které se na konci všechny sejdou. Vnímavého čtenáře pak navede k dalšímu pátrání v literatuře faktu, např. o spolupracovnících z řad domácího odboje a jejich dalšímu osudu po atentátu, popř. po válce (tu jich přežilo, ale žalostně málo).

11.01.2013 5 z 5

Ještě že člověk neví, co ho čeká: Života běh mezi roky 1929-1989 Ještě že člověk neví, co ho čeká: Života běh mezi roky 1929-1989 Toman Brod

Tahle kniha pro mne byla milým překvapením. Autora jsem před časem viděla v dokumentu o F. Hirschovi a jeho činnosti v ghettu Terezín a později v rodinném táboře B2b v Birkenau, proto když jsem zjistila, že také sepsal své memoáry ihned jsem ji přidala do sbírky. Musím říct, že vzhledem k povolání T. Broda (je historikem) je celá kniha psána pro mě vyloženě jako dokument, nebo historická studie jedné židovské rodiny. V prvních chvílích pro mne bylo až zarážející, že Brod dokáže popsat velice emotivní zážitky (úmrtí bratra, maminky) neskutečně věcně. Ale později už jsem si na tento fakt zvykla. Navíc oceňuji, že je schopen bez obalu říct, že po válce byl přesvědčeným komunistou. Nijak se neospravedlňuje mladickou nerozvážností nebo snad naivitou. Pozdější signatář Charty, a odpůrce režimu, se sám bez obalu přiznává i ke své dalo by se říci "černé stranické" minulosti. Kniha rozhodně velkým překvapením, doporučuju pro všechny ty, kdo se zajímají o Šoa a II. sv. válku.

16.11.2012 5 z 5

Všichni jsme nosili hvězdu - Vzpomínky spolužáků Anny Frankové Všichni jsme nosili hvězdu - Vzpomínky spolužáků Anny Frankové Theo Coster

Upřímně od téhle knihy jsem čekala mnohem více. Mám pocit, že autor anebo vydavatelství se pokusilo těžit z faktu, že T. Coster chodil pár týdnů, možná měsíců (z knihy jsem to nezjistila) do společné třídy židovského lycea s A. Frankovou. Když jsem knihu dostala jako výhru v soutěži od KK, byla jsem nadšená. Tenhle typ literatury mám více než ráda, ale celá kniha mi přišla tak nějak o ničem. Vzpomínky byly sice zajímavé, ale neskutečně zmatené. Prolínalo se více osudů, které spolu vlastně ani nesouvisely. Rozdělení knihy na několik historických etap (před válkou, počátek německé okupace v Holandsku, průběh skrývání/pobytu v koncentračním táboře) podle mne špatný krok, volila bych dělení podle jednotlivých životních osudů všech vzpomínajích. Nevím jak vypadá filmové zpracování, ale troufám si říci, že musím být lepší než tato kniha. Přece jen u vzpomínkového dokumentu se jaksi čeká roztěkanost myšlenek a určitá nesourodost, u knihy tohoto typu mi to moc nesedělo.

02.11.2012 3 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Vynikající kniha s nepřeberným množstvím historických informací. Kdybych mohla dám hvězdiček i více.

08.07.2012 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Všichni víme, že Brown hraje především na čtivost a atraktivitu pro čtenáře, než na nějakou literární hodnotu. U mě u Symbolu nezapůsobil skoro vůbec, tak do poloviny mě kniha vůbec nezaujala, až později se děj trochu rozjel. Navíc už je p.Brown ve svých knihách dost průhledný takže téměř odzačátku víte jak to všechno dopadne, kdo je zloduch atd. Po Andělech a Šifře dost velké zklamání.

22.11.2011 3 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Nemůžu Brownovi upřít to, že knihu jsou čtivé. Na druhou stranu mi při Šifře přišlo, že mám déjà vu nebo se vracím v čase, protože jsem našla více než jednu scéna, která byla vzaná přes kopírák z Andělů a démonů. Takže nic moc objevného, fajn čtení na nudné večery a cesty busem.

04.10.2011 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Bezpochyby kniha hodně čtivá, po pár stránkách vtáhne do děje. Na druhou stranu jsem měla občas pocit, že si pan Brown ze mě střílí, neb si asi myslí, že mu všechno zbaštím (především předimenzovaný závěr - aneb zázračné přežití Roberta Langdona ve vodách Tibery, rozluštění celé záhady a camerlengova smrt). Jako katoličku mne dost věcí tak trochu zarazilo (upřímně pochybubuju, že by biskup, pozdější kardinál a Svatý otec s nějakou zamilovanou jeptiškou podstoupil umělé oplodnění - notabene, že by camerlengo - náboženský fanatik - potom co zjistí pravdu uznal, že jeho otec zůstal "čistý" a neporušil své sliby - nějak to sperma přece "odebrat" musel viz. 6.článek Desatera). Stejně jako u jiných knih mi dost vadí, že více než málo lidí je bere jako historicky podložená fakta.
Sumasumárum dobře se čte, ale skvost to pro mne nebude.

11.09.2011 4 z 5