Chemiczka - Přečtené 164


Konec černého vraha
? - listopad 2018
Konec černého vraha 1971, P. Kettner

Četla jsem toto (1.vydání). Krom nesporného ocenění badatelských a především spisovatelských kvalit, musím ocenit i fakt, že autor neignoruje západní odboj, ačkoliv je kniha psaná v období hluboké totality. Vzhledem k tomu, kdy byla kniha napsána je v první části vyzdvižen i komunistický druhý odboj. Zajímavé byly pasáže o profesoru Vaňkovi - je líčen jako hlavní vedoucí celého odboj. Až mne rozesmálo jak moc se profesor Vaněk snaží vystupovat jako hrdina, který nikdy nepodlehl nacistickému výslechu a válku prožil v podstatě šťastnou náhodou. Ze současného bádání je jasně známo, že se stal konfidentem gestapa. Ráda bych srovnala s novějším vydáním, které snad těchto profesorových báchorek již vyvarovalo.


Po tvém boku pevně stát
červenec - srpen 2018
Po tvém boku pevně stát 2011, J. Vondráček

Útlá knížečka rozhovorů s manželkami československých letců u britské RAF. V povědomí mám některé příběhy letců, ovšem velmi málo se mi dostanou do ruky vzpomínky rodinných příslušníků. Všechny čtyři dámy bez skrupulí odpovídají na dotazy ohledně svého dětství, rodiny, perzekuce za komunismu, která byla páchána na jejich mužích a celých rodinách. Zajímavé počtení o tom jak to vidělo a prožívali nejbližší okolí letců. Jen jedno mi vadilo, trochu politická agitace na poslední straně knihy - ale chápu, někde se zdroje na vydání knihy vzít musely.


Maskot
? - červenec 2018
Maskot 2008, M. Kurzem

Knihu jsem náhodně objevila zapadnutou ve stojanu v knihovně. Na první pohled se mi zalíbila obálka, přece jen fotografie malého chlapce v uniformě mezi SSmany je dost neobvyklá. Hned od první stránky jsem lačnila po tom velkém tajemství Alexe Kurzema. S každou další stránkou vyprávění jsem chtěla pořád víc a víc. Děj plynul svižně, a v mnohém rozšířil mé obzory o nacistické okupaci Lotyšska, a především, že okupace je zde vnímána spíš jako radostné osvobození nacisty. Posledních pár kapitol je velice obsáhlých, pro mě bylo to konečné pátrání a náhodné (a hodně nepravděpodobné) nálezy indicií a navíc výskyt tajné služby a pronásledování, už hodně neuvěřitelný, ovšem cesty Boží jsou nevyzpytatelné. Právě tyto náhody trochu nahlodaly mou víru v celou historii, kterou Kurzem se synovskou láskou popisuje. Pokud však nechcete polemizovat o tom co se ve skutečnosti stalo, tak je kniha velmi zajímavá a čtivá, zvlášť pro nadšence období 2. světové války.


Křížovky a vánoční recepty
? - červenec 2018
Křížovky a vánoční recepty 2013, k. autorů

Série lehčích křížovek pro odreagování. Zapsala jsem si i několik zajímavých vánočních receptů. Vhodné pro příjemné rozptýlení.


Můj táta, velitel Osvětimi
? - květen 2018
Můj táta, velitel Osvětimi 2010, B. U. Cherish

Putování za pravdou o otci, matce a vůbec rodinné historii malé Bärbel. Kniha je plná historických faktů, ale také vzpomínek tří sester Liebehenschelových. Naprosto chápu touhu Barbary/Bärbel po pravdě o jejím otci, jeho působení v koncentračních táborech i jeho soudu v Krakově a následné smrti. Jistě by každý z nás chtěl své rodiče vidět v lepší světle, zvláště pokud se zúčastnili něčeho tak hrozného jako byl holocaust. Hodně se zde debatuje nad tím, zda měl být Arthur Liebehenschel propuštěn a zda byla jeho poprava spravedlivá. Myslím si, že rozsudek byl v té době adekvátní, přece jen byl člen NSDAP, navíc pracoval v referátu "starajícím se" o KT, a tak po celou dobu musel vědět co se děje. Jeho projevy lidskosti jsou sice potvrzené historickými fakty, ovšem nikterak nezmírňují utrpení všech vězňů KT, které měl na starosti.


Poslední cesta: Doktor Korzcak a jeho děti
? - květen 2018
Poslední cesta: Doktor Korzcak a jeho děti 2017, I. Cohen-Janca

Nádherně ilustrované vyprávění - na pár stránkách je tak vykresleno a popsáno vše!! Úžasný počin pro přiblížení historie holokaustu dětským čtenářům. I bez krvavých scén a syrového výkladu všech nelidskostí, kniha směle konkuruje a možná i překonává svých dosahem jiná válečná vyprávění o šoa. Doporučuji pro děti jako poučný příběh o této strašné době, pro dospělé pak pro myšlenky Dr. Korczaka o výchově dětí a hlavně oddanosti a lásce, k těm nejmenším.


Anne Franková
? - květen 2018
Anne Franková 2014, M. Heyl

Výborně zpracovaný "životopis" Anny Frankové. Její deník jsem četla už v pubertě, a tak mne výňatky z něj přišli známé - o to více jsem se soustředila na fakta o jejích rodičích a ostatních obyvatelích zadního domu. Ocenila jsem další "zdroje", které doplnily Annino vyprávění z jiného úhlu. Tam, kde deník končí je mistrně vylíčen další osud všech, kteří se skrývali v zadním traktu i těch odvážných podporovatelů z řad zaměstnanců společnosti Opekta. Kromě "spisovatelky" Anny jsou především oni pravými hrdiny celého příběhu.


Vánoce Hercula Poirota
? - duben 2018
Vánoce Hercula Poirota 1999, A. Christie

Skvělý detektivní kousek. Spisovatelsky úžasně odvedená práce. Až do posledních pár stránek vůbec netušíte, kdo by mohl být vrahem a pak Vám Poirot doslova vezme dech, a tak trochu udělá čáru přes rozpočet. Osvědčená oddychovka se zajímavou zápletkou. Nelze nedat plný počet !!


Deštivé poledne
? - duben 2018
Deštivé poledne 2005, A. Lustig

Knihy od A. Lustiga mne přitahují už od puberty, stejně jako díla Oty Pavla. A tak se vždy ráda k jeho knihám vracím. Tyto kratší povídky jsou řazeny podle dobové posloupnosti v níž se odehrávají. Začínáme tedy v období po anšlusu Rakouska, exodu německých Židů do Československa, společně s nimi projdete gethem v Terezíně a dál na východ, až do konce války, prvních dnů míru a prožijete návraty lidí s válečnými traumaty. První dvě třetiny, tedy ty bezprostředně předválečné a protektorátní byly velmi čtivé, jednoduché zamyšlení nad svobodou člověka, ponížení, odvaze, utrpení i radosti. V posledních povídkách jsem se utápěla v úvahách a mnoho času strávila hledáním smyslu jednotlivých slov a souvětí. Potom už byla četba krkolomná. Některé z povídek byly již vydány v jiných sbornících nebo románech, odkud jsem je již znala.


Hana
? - duben 2018
Hana 2017, A. Mornštajnová

Na první pohled je úžasný přebal knihy. Asi ne náhodou mne poprvé napadlo Kopfrkinglovo "Věneček nebo rakvičku?". Hlavní postava Hana - je zde zachycena během tří různých obdobích - první republika, protektorát, a poválečné roky. Pouze jedno z období je vyprávěno pohledem jí samé - holokaustové období, kde se dozvíme o osudech její matky a ostatních příbuzných, a co v tomto období prožívala. Její neteř Mira, pak vypráví o tom, jaká byla teta, která se vrátila krátce po jejím narození, z koncentračního tábora. A v neposlední řadě, je to vyprávění její matky Elsy, o snaze dostat se z protektorátu do Anglie, a především o tom, jak zachránit své dcery. Nejdůležitějším poselstvím v příběhu je "důvod k životu". Hanin život je protkán stálou otázku, proč zrovna ona žila, když tolik jiných zemřelo. Vina, kterou si kladla většina navrátilců z táborů smrti. Jemnou paralelu zažívá i Mira, která je taktéž vydána napospas tragické události, které unikne pouze ona sama. Po dlouhé době výborná česká kniha s touto tématikou.


Neznámí hrdinové
? - duben 2018
Neznámí hrdinové 2013, P. Taussig

Další z řady "Neznámých hrdinů". Spíše okrajové připomenutí, vzpomínky na důležité lidi, kteří žijí nebo žili mezi námi, a my o nich vlastně nic nevíme. Z některých příběhu, až mrazí. Velmi často jsem přemýšlela, jestli bych byla schopná takové osobní statečností a hrdinství jako tito neobyčejně obyčejní lidé. V této knize jsou také interpretovány příběhy, který jsou pro mne v celého seriálu, jedny z nejdůležitějších - životní příběh herečky Anny Letenské, Josefa Lukeše a Ottly Davidové.


Skleněný pokoj
? - březen 2018
Skleněný pokoj 2009, S. Mawer

V první řadě jsem očekávala něco jiného, ovšem dostala jsem možná víc než jsem chtěla, a za to jsem ráda. Předpokládala jsem, dle anotace, že půjde o "klasický" román s tématem židovské perzekuce a šoa. Po přečtení mi jsem měla pocit, že zrovna tohle je v knize spíše upozaděno, a hlavní důraz je kladen na osobnost člověka, touhu po svobodě, lásce, pravdě, ale i tělesným radostem. Na začátku se setkáte s šťastnými a zamilovanou novomanželskou dvojicí, která je mladá a moderní, a především touží po unikátním prostoru - domu, jež ponese jejich jméno. Prožijete lásku, chtíč, nevěru, zradu, kolaboraci, pokus o záchranu, odloučení, smrt a shledání. Na omezeném počtu stránek je celý soubor emocí, a díky nim jsou Vám postavy bližší a známé. Ačkoliv ke konci knihy mi milostné scénky, které nejsou psané stylem pro dívčí románky, přišly ohrané, snažila jsem se vnímat právě pocity. A tak se pokusit prožít nalezení lásky v tak bezútěšném místě jako je koncentrační tábor. Vzhledem k tomu, že mám ráda prvorepublikovou architekturu (především práci A. Loose) jsem byla příjemně překvapena přesným popisem detailů ve vile, jejímž předobrazem je vila Tugendhat.


Neznámí hrdinové : o české statečnosti
? - březen 2018
Neznámí hrdinové : o české statečnosti 2015, A. Drda

Pod dojmem zajímavých méně známých životních příběhů českých hrdinů z řad "obyčejných" lidí, kteří ukázali svou statečnost v tváří tvář zlu. Prvotně jsem seriál sledovala v televizi a naprosto žasla nad množstvím příběhů a následně se snažila nalézt další prameny, které o těch hrdinech pojednávají. Publikace tak pro mne byla jasnou volbou. Kratší zpracování příběhů je vlastně jen popisem daných událostí - velmi často zde nalezneme přímo odkazy na další literaturu, většinou psanou přímo aktéry těchto příběhů.


Siréna / Havířská balada
? - březen 2018
Siréna / Havířská balada 1986, M. Majerová

Přes očekávání agitační a propagandistické literatury jsem byla celkem mile překvapen. Více než to jsem vnímala jen příběh obyčejných lidí, těch z nejchudší vrstvy. Ano je tu kladen obrovský důraz na socialismus, společné hospodaření dělnické vrstvy a tak dále, ovšem když jsem si odfiltrovala tyto věci, dostala jsem normální generační příběh jedné havířské rodiny - obyčejnou historii šťastných i méně šťastných údobí v několika desetiletích. Siréna je vlastně rodinnou kronikou na pozadí historických událostí v období rakousko-uherského mocnářství. Havířská balada mne pak zaujala svou formou - někdy vypráví Jožka v ich formě, poté se dostaneme do příběhu, následovaného fiktivním rozhovorem Hudcové s manželovými přáteli, navrátivšími se z emigrace v Anglii. Pokud zarytě nepřistupujete ke knize jako ke komunistickému či socialistickému dílku poplatnému té doby, můžete být překvapeni.


Loupež Mony Lisy
? - březen 2018
Loupež Mony Lisy 1980, W. Löschburg

Dočetla jsem i když s menšími přestávkami. Zajímavé téma loupeží a krádeží uměleckých děl a jejich vzrůst na počátku 20. století. Nejznámější případ krádeže proběhl v roce 1911, kdy byla ukradena samotná Mona Lisa - tato krádež je zevrubně a velmi podrobně popsána. Následuje spíše hrubý výčet dalších krádeží více i méně slavných děl z oblasti malířství i literatury. Vzhledem k tomu, že kniha vyšla v roce 1974, je v ní popisovány prvotní případy krádeží související s nárůstem poptávky, především v kapitalistickém světě. Pobavila mne část o vývoji ochrany - v dnešní době spíše úsměvné zavádění prvních kamerových a elektrotechnických ochranných systémů. Pro nadšence o umění a jeho ochranu zajímavá publikace.


Vánoční koleda
? - únor 2018
Vánoční koleda 2016, C. Dickens

Naprosto výstižné i pro dnešní svět. Stále více mám pocit, že Vánoce pozbyly svého opravdového Ducha a zůstala jen chamtivost a mamon. Skruž je pro mě ztělesněním hamižných lidí, prodejců a zaměstnavatelů bez špetky lidskosti. Krásně napsaná kniha, která byla přímo manou nebeskou pro mou fantazii. Jak ráda bych viděla všechny Duchy Vánoc a zavzpomínala jaké krásné svátky jsem s rodinou a blízkými prožila. Vrátit se, bohužel nemůžu do svých nejkrásnějších Vánoce mého dětství. Tak alespoň se Skružem jsem si prožila příjemnou procházku vánoční. Vhodné do jakéhokoliv ročního období.


Bludná hvězda
? - únor 2018
Bludná hvězda 1996, J. G. Le Clézio

Náročné čtení plné hlubokých myšlenek o bloudění, putování a smyslu života. Dvě "hvězdy" Ester/Helena a Nadžma bloudí světem i svým vlastním životem. V první části jsem samozřejmě prožívala jak se Ester s rodinou schovává a později prchá před nacisty. Po válce pak putuje až do Země zaslíbené a zdá se, že bloudění je u konce. Zde pak začíná příběh Nadžmy, která je nucena bloudit, kvůli vzniku státu Izrael. Obě dvě vlastně prchají a bloudí, protože jsou nucené bojovat o vlastní život. Nejvíce mě poznamenala myšlenka starého Nase - "Vždyť slunce svítí pro všechny". Stále aktuálnější téma soužití různých národů, ras a náboženství. Jedni musí být odstraněni, aby druzí mohli život. Symbióza není možná.


Pohádky a povídky
? - leden 2018
Pohádky a povídky 2003, H. C. Andersen

Můj oblíbený pohádkář. Už od dětství mne fascinovala realita zasazená do pohádky. Andersen se nebál do svých příběhu vložit zklamaní, bolest a smrt. A právě tyto příběhy mě už od raného dětství přitahovaly. Srdeční záležitostí je pro mne "Děvčátko se sirkami", nádherný příběh o smrti, ale hlavně do naději v lepší zítřek.


Sharon Tateová Polanski a Mansonovi vrazi
? - leden 2018
Sharon Tateová Polanski a Mansonovi vrazi 2002, G. King

Výborný životopis (a vlastně i smrtopis) hollywoodské herečky Sharon Tate. Líbilo se mi, že autor se nezasekl pouze u popisování její smrti, protože to je to snad nejznámější fakt o Tateové. Občas mám pocit, že největší úspěch získala až po své brutální smrti. Příběh o tom, jak obyčejná dívka, dcera vojáka, přičichne k natáčení a celý svůj krátký život zasvětí právě filmové kameře. Asi se dá debatovat nad tématem "Sharoniny herecké kvality", ale to záviselo také na roli, kterou měla ztvárňovat. Její vstup do společného života s Polanskim a následné těhotenství je pak plné manželových nevěr a její bolesti při postupném zjišťování, že toto manželství asi nebude to co by si v životě přála. Dá se spekulovat jestli by přišel rozvod, pokud by Sharon nebyla zavražděna. Druhá polovina knihy je již plně věnována Mansonovi, jeho následovníkům a všemu co se stalo v Cielo Drive a u LaBiancových. Oceňuji doslov o právech obětí a jejich rodin, včetně úsilí Sharoniny matky, aby se žádný z odsouzených nedostal z vězení podmínečně propušten.


Nevýslovná láska
? - prosinec 2017
Nevýslovná láska 1994, D. Steel

Přečetla jsem jedním dechem (souvisí to i s tím, že jsem nejprve viděla film, a tak nějak už jsem dopředu věděla jak bude děj ubíhat). Nalákalo mne téma katastrofy spojené s potopením Titaniku. Celá plavba, střet s ledovcem a potopení autorce vydalo na pár stránek - zbytek knihy je už jen o osudech sourozenců Winfieldových. Nejvíce jsem si užila část, kdy je Edwina vydává poprvé od smrti rodičů a snoubence vydává přes oceán zachránit svou sestru. Nic světoborného, ale neurazí.


Adventní čtení IV.
? - prosinec 2017
Adventní čtení IV. 2017, k. autorů

Každodenní milé zastavení pro každý den od počátku prosince až do Štědrého dne. Soubor celkem netradičních povídání, básniček, písniček o celém čekání na zrození Spasitele. Celým kalendářem prostupuje téma Světlo, doplněné krásnými ilustracemi.


Člověk bez osudu
? - prosinec 2017
Člověk bez osudu 2003, I. Kertész

Očekávala jsem klasický emotivní příběh z koncentračního tábora. Chvílemi jsem byla rozčarovaná, že vyprávění je takové bezpocitové, spíš jen popisné. Až v poslední kapitole jsešm pochopila, že každý je svým vlastním osudem. Velmi se mi líbila myšlenka, že hlavní hrdina měl prostě štěstí, protože to bylo nejdůležitější, abyste přežili museli jste mít především štěstí. Jak moc bylo důležité přežít, abyste mohli žít dál. Nezůstat v osidlech koncentračního tábora i po osvobození, protože jenom tak mělo vlastní přežití smysl.


Memento
? - prosinec 2017
Memento 2008, R. John

Příjemné překvapení - od Johna jsem neočekávala žádný zázrak. Velmi sugestivně popsané jak lehce se dá spadnout do závislosti, která nevyhnutelně veden ke zkáze. Ihned jsem si zavzpomínala na své mládí, rebelii a vzdor vůči společnosti, a vlastně i pochopila proč se Michal snažil uniknout despotickému otci, opičí lásce matky a zklamání první lásky. Nic z toho člověka neomlouvá, ale tyto vlivy se dají alespoň pochopit. Realistické popisy z nemocnice a psychiatrické léčebny dodávají příběhu jistou syrovost.


Atlas mraků
? - prosinec 2017
Atlas mraků 2012, D. Mitchell

Bravurně napsaná kniha, z počátku pro mne dost obtížně orientovat se v přemíře postav a míst, ale po chvíli jsem se zorientovala. Naprosto jsem si vychutnávala všechny náznaky, které jednotlivé příběhy spojili v jeden. Nejvíce se mi líbilo vyprávění Sonmi a Cavendishe. Ale více než vypravěčské uměné jsem ocenila základní myšlenku všechny příběhu a celé knihy. Od první až do poslední stránky jsem cítila, jak moc se nám autor snaží sdělit, že civilizace se jednoho dne sama zahubí svým chtíčem po moci, penězích a konzumu. Ovšem i tento náš osud se dá zvrátit a to pokud se vždy najdou lidé schopní se vzpeřít, a každou svou laskavostí mění náš svět. Jedna kapka v oceánu nic nezmůže, ale oceán je plný kapek.


Tři králové
? - listopad 2017
Tři králové 2017, J. Padevět

Velmi hezká publikace s popisem míst, kde všude fungovaly radiostanice Sparta I a Sparta II, a především odbojová skupina Tři Králové. Zajímavé zpracování s mapou, takže místo obvyklé cesty na Pražský hrad a do ZOO, můžete s průvodcem vyrazit po místech, tak důležitých pro vývoj druhé světové války na našem území. Potěšilo mne, že je zde více prostoru pro spolupracovníky Tří Kralů, bez kterých by jejich činnost nenabyla takových rozměrů a především tolik úspěchů. Nezapomeňme!!!


Jako zabít ptáčka
? - listopad 2017
Jako zabít ptáčka 1994, H. Lee

S dětmi Finchovými jsem si prošla ruku v ruce celým příběhem. Od bezstarostných her s Dillem, přes číhání na neznámého dárce drobností ve stromě, až po obrovský a přesto předem prohraný soud jejich otce, obhájce Atika. S každou stránkou jsem se dostávala více do prostředí Maycombu, a čekala co bude nejen s Tomem a Bubu Radleym, ale i s celým městečkem. A stejně jako Jem s Čiperou jsem prošla cestou naprosto do nebe volající nespravedlnosti, úzkoprsosti, předsudků, rasové segregace, omezenosti, ale také vstřícnosti, přátelství, pokory, starostí o život ostatních, rodičovské lásky a lidské sounáležitosti. Vyjímečná kniha.


Černá kniha
? - listopad 2017
Černá kniha 2008, P. Verhoeven

Filmové zpracování je jedním z mých oblíbených filmů o druhé světové válce. Tušila jsem, že to nebude to pravé ořechové, vzhledem k tomu, že šlo jen o přepracování filmového scénaře. Řekněme si upřímně, že to málokdy funguje oboustraně, v knihách je kouzlo, které se na plátno přenést nedá, stejně tak do knihy nepřenesete dynamiku filmu. I přesto, jsem si knihu užila, hodně jsem zavzpomínala jak se to vlastně odehrává ve filmu, a čekala na každý zvrat, který má nastat. Škoda jen, že jsem dopředu věděla všechno podstatné, a přišla jsem tak o napětí, jak to vlastně všechno bylo.


Nemám žádné jméno
? - listopad 2017
Nemám žádné jméno 2010, D. Hilarová

Tahle útlá knížka v sobě nese tak obrovské poselství a sílu, že vydá ze několikset stránkový román. Velmi mě zaujala skutečnost, že se v životě Dáši objevila rodina Popperových, které jsem vždycky považovala za románové postavy z knížek Oty Pavla, ale teď se pro mě stali skutečnými. Z počátku jsem trochu nechápala, proč se vede tak obrovský boj o autorství, vždyť moc nezáleží na tom, kdo je uvedený na obálce jako autor, jde přeci především o to, aby se příběh dostal mezi čtenáře a tak se mohla šířit osobní zkušenost přeživší holokaustu. Až po dočtení poslední stránky jsem pochopila, jak moc to pro paní Dagmar bylo důležité, opakovalo se přesně to co ji kdysi udělali nacisti, sebrali jí jméno. Když už v životě ztratíte domov, vzdělání, rodinu, to poslední co z Vás dělá člověka je Vaše jméno. A když ztratíte jméno už prostě nejste!!


Osvětimská knihovnice
? - listopad 2017
Osvětimská knihovnice 2013, A. G. Iturbe

Velmi milé překvapení, jsem moc ráda, že i zahraniční autoři se zmiňují o existenci tábora BIIb v Osvětimi, a především o tak významné osobě jako bezesporu byl Fredy Hirsch. Ve více svědeckých výpovědí jsem viděla jak moc se zapsal do paměti nejen dětí, ale také svých asistentů. I jeho odkaz v nich žil a žije dál. Nezáviselo na tom, jestli se mu líbili muži nebo ženy, především to byl člověk rovný a právem ho mužeme označovat cadikem, protože on opravdu byl spravedlivý. Do příběhu jsem byla nejvíce vtažena v pasažích, kdy Dita pečovala o své svěřence, "knihy". Přemýšlením o síle slov, jsem se vracela zpátky k příběhu M. Zusacka o jedné malé "Zlodějce Knih". Děkuji za to, že mohu číst a žít!!!


Zázrak
? - listopad 2017
Zázrak 2017, E. Donoghue

Velké překvapení, pro mě první kniha od této irské autory. Od první stránky jsem byla vtaženo do bezútěšného Irska k malé "zázračné" Anně. Balancovala jsem na hraně mezi vědou a Vírou, nakonec mi přišlo opravdu děsivé fanatické vyznávání, ale především strach před skandálem, tak velký, že raději necháte zemřít své dítě, aby náhodou nepošpinilo čest rodiny. Závěr trochu přitažený za vlasy a veden spíše po romantické ose, ale i přesto dávám plný počet za skvělou psychologickou sondu do malé holčičky ovlivněné "slepou" církví.


Nesmrtelný život Henrietty Lacksové
? - listopad 2017
Nesmrtelný život Henrietty Lacksové 2013, R. Skloot

Kniha se mi do rukou dostala celkem náhodou. Mile mě překvapil fakt, že jde o příběh v pozadí, tak velkého vědeckého objevu na poli molekulární biologie a genetiky. Je opravdu zajímavé číst si o realném člověku, který stojí za HeLa buňkami. Ovšem celou dobu jsem nějak nechápala obrovský boj rodiny o nějaký zisk z buněk své matky. Je jasné, že je velmi těžké, že v tak brzkém věku ztratily matku a tím pádem vlastně i otce a dětství, ale obracet celé své neštěstí v to, že chci z nemocnice potažmo vědců získat hlavně finanční odměnu. Kniha je opatřena i poznámkovým aparátem a lze se tak dostat i k originálním vědeckým textům týkajících se problematiky genetiky i lékařské etiky.


Terezínský deník 1941–45
říjen - listopad 2017
Terezínský deník 1941–45 E. Roubíčková

Nikdo z nás si nedovede ani představit jak moc to bylo hrozivé!!!!! Velmi zajímavá kniha ve formě originálních deníkových zápisků mladé dvacetileté Evy, která musela společně se svou širokou rodinou nastoupit do ghetta. Je obdivuhodné, jak tohle mladé děvče dokázalo svýma malýma rukama uživit tolik lidí. Měla štěstí v podobě zaměstnání, a tak nejen možnost získat lepší stravu a o hodně lepší porce, ale získala také ochranu před transporty na Východ. A stejně musela celý život strávit s otázkou, zda nepřímo nezavinila transport svého dobrého přítele a tak vlastně jeho smrt v Osvětimi. Do života Evy i její rodiny zasáhli nejen nacisté, ale také jeden československý občan, Karel, který i přes hrozbu v podobě trestu smrti, zásoboval celou rodinu a část známých potravinami, cigaretami i zprávami z okolního světa. Ačkoliv bylo hrozné jak se lidé chovali k lidem, tento muž vykoupil všechno zlo svým dobrým skutkem a touhou pomoci potřebnému!!


My děti ze stanice ZOO
? - září 2017
My děti ze stanice ZOO 1987, C. V. Felscherinow

Tahle narkomanská výpověď, už je zařazena mezi kultovní literaturu, a mezi mladými lidmi je hodně "populární", respektive je to kniha, kterou si lidé opravdu přečtou!! Během čtení mě ani tak moc nepřekvapovala syrovost celého reálného příběhu, ani drastické popisy smrti heráků a heraček. Fascinovala mě neutuchající touha rodičů pomoci svým dětem, ovšem takovými prostředky, které jsou dlouhodobě zničující pro zavislé lidi. Výrazem lásky k dítěti přece není to nechat ho dělat si co chce a navíc bezmezně věřit, že dítě samo za nic nemůže, a vše jsou jen zlé okolnosti, které se okolo něj dějí. Mnohem významnějším projevem rodičovské lásky je nechat své dítě "vykoupat" v problémech, které si samo nadělalo a tím ho poučit mnohem důrazněji než řečičkami o tom, jak moc ho závislost může zničit, strašit tak moc až Vám dítě přestane věřit a tudíž se i přestane bát. Je to obraz ztracené generace lidí, která mají v podstatě vše a vlastně v nich zeje obrovská prázdnota - žádný cíl, žádná budoucnost.


Netopýr
červen - srpen 2017
Netopýr 2013, J. Nesbø

Záměrně se vyhýbám knihám, kterou jsem zrovna v "kurzu", nechci se nechat strhnout davovou hysterií, a něco číst jen proto, že to zrovna čtou všichni okolo. Již nějakou dobu mám "Netopýra" na poličce v knihovně, a až teď jsem se odhodlala do něj pustit. A bylo to moc fajn, knihu jsem hltala a přečetla za pár dní. Jsem ráda, že serii o HH začínám pěkně postupně tak jak byla vydávaná. Nejsem pak dopředu zklamaná, že jsem četla již lepší díly z Nesbova pera. HH je skvělý cynicky alkoholik - pravý opak postav typu "Mirek Dušín" a to se mi na něm líbí. Je to prostě člověk se svými chybami a nedokonalostmi. A ačkoliv by bylo skvělé kdyby všichni detektivové byly jako Sherlock Holmes nebo Hercule Poirot, ale byla by to děsná nuda. Rozhodně doporučuji jako lehkou oddychovou detektivku na léto - to "australské vedro" se Vám přímo zaryje pod kůži. Body navíc za skvělé austrálské mýty a přízračný závěr.


Žítkovské bohyně
červen - srpen 2017
Žítkovské bohyně 2012, K. Tučková

Vynikající kniha od mé oblíbené autorky. Už od přečtení "Vyhnání Gerty Schnirch" je Tučková bezkonkurenče má nejoblíbenější autorka její generace. Naprosto skvěle vykreslený rozkol mezi církví, vírou a "pohanskými" rituály. Neotřelé téma, a naprosto nečekané zakončení. Ocenila jsem propojení více historických údobí, zvláště to válečné je mému srdci blízké. Při čtení jsem měla podobné pocity jako u knihy Jozova Hanule, ten popis nádherných zapadlých Kopanic je naprosto uklidňující.


Čachtická paní
květen - červen 2017
Čachtická paní 1970, J. Nižnánsky

Naprosto skvělé překvapení - četla jsem do "Výzvy" jako oblíbenou knihu mojí mamky. Z počátku jsem se velmi málo orientovala ve směsici různých postav s dost krkolomnými jmény. Po pár stránkách jsem už byla plně pohlcena do zbojnického příběhu o zle, krutosti, lásce a spravedlnosti. Během čtení mne stále provázel pocit zoufalství a bezmoci, protože pokud jste hraběnka, tak Vás nic moc hrozného nečeká. Rozhodně nic tak hrozného, co jste dělala ostatním Vy sama. Stále aktuální věc - spravedlnost je více nakloněna bohatým a mocným, než obyčejným chudákům a poctivým lidem. Doufám jen, že stejně jako čachtická paní po čase došla svého trestu, tak i v naší době se spravedlnost objeví v pravém světle.


Na Větrné hůrce
duben - květen 2017
Na Větrné hůrce 2009, E. Brontë

Četla jsem zprvu "jen" z důvodu známosti knihy i autorky. Po pár stránkách jsem byla úplně polapen blaty i jejich obyvateli. Zamilovala jsem si pojneprve Heatcliffa a naprosto chápala a soucítila s jeho bolestí, chutí po pomstě i láskou ke Kateřině. Závěr knihy pro mě byl hezký, romantický, zvláště poslední stránky z Gimmertonského hřbitova a spočinutí Heatcliffa vedle milované Kateřiny. Naprosto skvělý gotický román plný tajemství a lidskosti. Obdivuji na něm to, že hlavní postavy, které nikdy nebyly idealizované, prostě obyčejní lidé se svými pocity a touhami, ať už byly jakékoliv - špatné i dobré. Z každé stránky přímo čišela láska, nenávist, chuť po pomstě, ponížení, zadostiučinění, radost i strach. Zařazuji mezi doporučené a zároveň oblíbené knihy.


Přítelkyně z domu smutku
duben - květen 2017
Přítelkyně z domu smutku 1990, E. Kantůrková

Bezkonkurenčně plný počet hvězd. Skvělá sonda do vězeňského života v době totality na našem území. A navíc od ženy, která v kriminále byla na naše poměry nespravedlivě, a vlastně nic závažného neudělala, a přesto musela sdílet celu se zlodějkami, výtržnicemi, podvodnicemi a násilnicemi. Může vůbec slušný člověk v prostředí lidí primitivních, chtivých, podlých a jednoduchých, zůstat stále slušným člověkem? A přesto, že většina ze spoluvězenkyň se k Evě nezachovalo hezky, stále zůstaly a zůstanou v jejich vzpomínkách i myšlenkách. Nazvala je všechny přítelkyněmi, s kterými sdílela nejen celu, toaletu apod., ale především strach, bezmoc, smutek, lítost, stískání, své vězeňské štěstí z balíku, návštěvy, snížení trestu, zrušení vazby..... Pro mne nejen popis nesmyslného věznění, a ještě nesmyslnějších vězeňských předpisů, ale především kniha o sdílení prostoru, času i pocitů s lidmi, které jste si nevybrali, ale jste nuceni ve vlastním zájmu s nimi vycházet a respektovat je.


Interview s upírem
duben - květen 2017
Interview s upírem 2012, A. Rice

Skvělá sonda do "života" upíra. Kniha se četla celkem snadno, zvlášť proto, že jsem neprve viděla film, tudíž jsem dopředu věděla velkou část děje. Oproti filmovému zpracování je zde řada nesrovnalostí, mnohem lépe je zde pro mne vykreslen původní život Louise na plantážích v Mississippi, a soužití Louise s Lestatem. Velmi krásná byla pro mne část poslední, cesta amerických upírů do Evropy, aby hledali počátek své nadpřirozené existence. Skvěle vykreslena Louisova beznaděj nad jeho existencí a také jeho snaha vysvětlit jak moc je jeho upíří bytí spíše utrpením. A přesto všechno je jeho snažení marné, ten jediný člověk, kterému se rozhodl svůj příběh vyprávět, zatouží po jediném - stát se upírem.


Jako bychom dnes zemřít měli
? - duben 2017
Jako bychom dnes zemřít měli 2012, M. Doležal

A pořád je to stejné!!!! I když si budeme neustále připomínat všechny hrůzy válek, tyranií i diktatur, stále tady budou lidé, kteří neví, nepochopí, bojí se nebo jsou lhostejní. A to mě děsí ze všecho nejvíc!!!! Knížka je pro mne pokladem - svědectví o jednom "obyčejném" klukovi/muži, který měl svůj jasný životní cíl - život ve Víře a s Vírou. Všechno co mohl udělat proto, aby mohl svůj sen změnit ve skutečnost, udělal. A právě proto ho mlátili a nakonec zabili. Protože, moc dobře věděli, že jeho vůle je obrovská, že dokaže svým životním příkladem dávat lidem naději a vést je k dobru. To ho se tyran/manipulátor/diktátor bojí nejvíce - nezlomného lidského ducha, a protože nedokázali podlomit jeho Ducha, musel být odstraněn. Publikace je pro mne absolutně vyčerpávající. Jsem ráda, že nejsou zpracovány "jen" okolnosti okolo "Zázraku", ale především vlastní život p. Toufara. Nevnímejme ho jako faráře spojeného s "Čihošťským zázrakem", ale především jako člověka, rádce, ochránce, přítele, a hlavně člověka, který i v případě osočování, mučení a bití nezvolil jednodušší a pohodlnější cestu, ale opravdu si zvolil nést svůj Kříž až do konce.


1 2 3 4 5 >