Chemiczka Chemiczka komentáře u knih

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Četla jsem zprvu "jen" z důvodu známosti knihy i autorky. Po pár stránkách jsem byla úplně polapen blaty i jejich obyvateli. Zamilovala jsem si pojneprve Heatcliffa a naprosto chápala a soucítila s jeho bolestí, chutí po pomstě i láskou ke Kateřině.
Závěr knihy pro mě byl hezký, romantický, zvláště poslední stránky z Gimmertonského hřbitova a spočinutí Heatcliffa vedle milované Kateřiny.
Naprosto skvělý gotický román plný tajemství a lidskosti. Obdivuji na něm to, že hlavní postavy, které nikdy nebyly idealizované, prostě obyčejní lidé se svými pocity a touhami, ať už byly jakékoliv - špatné i dobré. Z každé stránky přímo čišela láska, nenávist, chuť po pomstě, ponížení, zadostiučinění, radost i strach.
Zařazuji mezi doporučené a zároveň oblíbené knihy.

26.05.2017

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Skvělá sonda do "života" upíra. Kniha se četla celkem snadno, zvlášť proto, že jsem neprve viděla film, tudíž jsem dopředu věděla velkou část děje.
Oproti filmovému zpracování je zde řada nesrovnalostí, mnohem lépe je zde pro mne vykreslen původní život Louise na plantážích v Mississippi, a soužití Louise s Lestatem. Velmi krásná byla pro mne část poslední, cesta amerických upírů do Evropy, aby hledali počátek své nadpřirozené existence.
Skvěle vykreslena Louisova beznaděj nad jeho existencí a také jeho snaha vysvětlit jak moc je jeho upíří bytí spíše utrpením. A přesto všechno je jeho snažení marné, ten jediný člověk, kterému se rozhodl svůj příběh vyprávět, zatouží po jediném - stát se upírem.

14.05.2017 4 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Bezkonkurenčně plný počet hvězd. Skvělá sonda do vězeňského života v době totality na našem území. A navíc od ženy, která v kriminále byla na naše poměry nespravedlivě, a vlastně nic závažného neudělala, a přesto musela sdílet celu se zlodějkami, výtržnicemi, podvodnicemi a násilnicemi.
Může vůbec slušný člověk v prostředí lidí primitivních, chtivých, podlých a jednoduchých, zůstat stále slušným člověkem? A přesto, že většina ze spoluvězenkyň se k Evě nezachovalo hezky, stále zůstaly a zůstanou v jejich vzpomínkách i myšlenkách. Nazvala je všechny přítelkyněmi, s kterými sdílela nejen celu, toaletu apod., ale především strach, bezmoc, smutek, lítost, stískání, své vězeňské štěstí z balíku, návštěvy, snížení trestu, zrušení vazby.....
Pro mne nejen popis nesmyslného věznění, a ještě nesmyslnějších vězeňských předpisů, ale především kniha o sdílení prostoru, času i pocitů s lidmi, které jste si nevybrali, ale jste nuceni ve vlastním zájmu s nimi vycházet a respektovat je.

14.05.2017 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

A pořád je to stejné!!!! I když si budeme neustále připomínat všechny hrůzy válek, tyranií i diktatur, stále tady budou lidé, kteří neví, nepochopí, bojí se nebo jsou lhostejní. A to mě děsí ze všecho nejvíc!!!!
Knížka je pro mne pokladem - svědectví o jednom "obyčejném" klukovi/muži, který měl svůj jasný životní cíl - život ve Víře a s Vírou. Všechno co mohl udělat proto, aby mohl svůj sen změnit ve skutečnost, udělal. A právě proto ho mlátili a nakonec zabili. Protože, moc dobře věděli, že jeho vůle je obrovská, že dokaže svým životním příkladem dávat lidem naději a vést je k dobru. To ho se tyran/manipulátor/diktátor bojí nejvíce - nezlomného lidského ducha, a protože nedokázali podlomit jeho Ducha, musel být odstraněn.
Publikace je pro mne absolutně vyčerpávající. Jsem ráda, že nejsou zpracovány "jen" okolnosti okolo "Zázraku", ale především vlastní život p. Toufara. Nevnímejme ho jako faráře spojeného s "Čihošťským zázrakem", ale především jako člověka, rádce, ochránce, přítele, a hlavně člověka, který i v případě osočování, mučení a bití nezvolil jednodušší a pohodlnější cestu, ale opravdu si zvolil nést svůj Kříž až do konce.

06.04.2017 5 z 5

Čtyři kousky chleba Čtyři kousky chleba Magda Hollander-Lafon

Krásná zpověď přeživší šoa. Jako většina lidí, kteří přežili jako jediní ze své rodiny, trpěla Magda pocitem viny - proč právě ona dostala dar života. Kniha není zaplněna fakty o hrůzách koncentračního tábora - je to terapie, nesourodé vzpomínky, které utkvěly autorce v paměti, a které byly plné světla, života a naděje.
Úžasné poselství o tom, že lidé holocaust přežili jako svědci toho všecho zla, které prožili. A jejich hlavním úkolem je předávát své vzpomínky dále, aby se takovéto hrůzy už neopakovali.
Doplnění ve formě životopisu Magdy je velmi zajímavé, pro mne zvláště faktem, že ke konci války byla Magda ve Schmeltově pracovním táboře ve Smržovce, v Krkonoších.

24.02.2017 5 z 5

Salin dar - Matčin příběh Salin dar - Matčin příběh Ann Kirschner

Skvělá kniha!
Pokud neočekáváte, že na každé straně budou přesně do detailu uváděny krutosti nacistického pracovního tábora. Nejedná se o syrově vypovídající příběh o hrůze koncentračních táborů - Sala měla to štěstí, že se dobrovolně přihlásila do pracovního tábora místo své sestry.
Forma knih je skvěle zvolená - kopie dopisů od Saly a Sale samotné, protkané historickými fakty o jednotlivých událostech, které se staly součástí Salina běžného života. Velmi jsem ocenila nové informace o tzv. Schmeltových továrnách, a rozšířila si povědomí o tom, že nejen Oskar Schindler se zasloužil o záchranu "svých" Židů. Kromě těchto faktů, kniha mimo jiné zobrazuje židovskou samosprávu v Sosnowci a její osud v průběhu války.
Samotnou kapitolou je krásné povídání o Ale Gartner - hrdince, a přesto obyčejné ženě, která byla součástí povstání Sonderkommanda v Osvětimi, v říjnu 1944.

22.02.2017 5 z 5

Loterie života Nicholase Wintona Loterie života Nicholase Wintona Matej Mináč

Zajímavá kniha o příběhu záchrany 669 "Wintonových" dětí. Jsou zde uvedeny základní fakta, která jsou (alespoň v to doufám) již celkem známá. Nic překvapujícího jsem v ní neobjevila. Ovšem splnila svůj účel - zamyšlení nad tím, že i jeden tvrdohlavý mladík dokáže silou vůle zachránit spousty dětí, a nepotřebuje k tomu miliony liber, byrokratický aparát, ani obrovskou podporu veřejnosti.
Člověk se zaobírá myšlenkou, že kdyby bylo více panů Wintonů, bylo by jistě více přeživších holocaustu.

19.02.2017 4 z 5

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Moje první "poirotovka" - výborna oddechovka. Klasická detektivka, protknutá jemnými liniemi stop, kterých si všimnete jen málokdy, a když už tak Vám stejně téměř nedojde, že je ta informace důležitá.
K "královně detektivek" se znovu ráda vrátím!

18.02.2017 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Výborná, velmi čtivá zpráva o dvou rodinách a jednom hledání. Hlavním dojem z knihy por mne je různorodost pravdy, a to, že pro každého je pravda úplně jiná v závislosti na tom, co Vám kdo vypráví a také, že vítězové utvářejí obraz spravedlnosti.
Pro čechoslováky i němce je toto téma velmi citlivé - otvírá staré křivdy obou národů a přenáší se na další a další generace. Stále jsme v začarovaném kruhu zloby a touhy po pomstě. Jeden z národů je utiskovaný a ve chvíli kdy dojde ke změně se sám stává utlačovatelem. Každý v sobě touží po spravedlnosti a biblické odplatě, a tím se vlastně sám snižuje k zatracení.

13.02.2017 5 z 5

Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Jiří Kovtun

Velmi obsáhlá publikace objasňující okolnosti okolo polenského případu. Autor sám je prost, jakýchkoliv osobních názorů, pouze podrobně popisuje posloupnost událostí, a samozřejmě také důkazy jak žalobce tak i obhájce.
Nestaví se ani na jednu stranu - nepodporuje teorii "rituální vraždy" ani protižidovského spiknutí. Velký důraz je kladen na osobnost tehdejšího poslance Masaryka a jeho boj s omezenými redaktory, právníky i obyčejnými lidmi zastávajícími "pověru o krvi", i přes výskyt nesporných logických faktů, které jsem podloženy především znaleckými posudky.
Během čtení jsem se neubránila pocitu, že pokud se skupině lidí sugestivně vměšuje určitá myšlenka, i lidé vzdělaní a chytří začnou věřit a obhajovat zcela nelogické a absurdní názory.
Zarazil mně naprosto neskrývaný antisemitismus většiny českého národa. A možná i to mne utvrdilo, že během II. světové války byla většina protektorátních obyvatel lhostejná k osudu svých židovských spoluobčanů, a v podstatě zastávali názor, že si to Židé vlastně zaslouží - přece nám zabili Ježíška, okrádali nás a šmelili, jistě také potřebovali křesťanskou krev a zabili nám Anežku, modrookou nevinnou dívku. Přesah této pověry je viditelný až do dnešních dnů!!
To jsem si s celé knihy odnesla já - Polenská vražda nebyla jen vraždou Anežky Hrůzové, ale především vraždou zdravého rozumu!

13.02.2017 5 z 5

Odveta - Mnichov 1972 Odveta - Mnichov 1972 George Jonas

Velmi obsáhlý popis událostí po "Olympijském masakru" v Mnichově. Ačkoliv se vedou debaty o pravdivosti Avnerova příběhu, mne se příběh zdál skutečný, i když byl plný překvapení a zvratů. Stejně jako Jonas sdílím názor, že si Avner nemohl všechno vymyslet jen tak na koleni, včetně přesných detailů, které si člověk běžně nepamatuje.
Nevyhnete se zamyšlení nad tím, jestli akce měla vůbec nějaký smysl, a také jak moc byla úspěšná. A lze s terorismem vůbec bojovat, aniž byste Vy sami neporušili morální a etické zásady? Odpovídat na zlo zlem? Nebo je snad vražda provedená teroristy horší, než vražda provedená bojujícími proti terorismu? Na druhou stranu je to obětování sama sebe pro "vyšší" cíl (tajnou službu, armádu, potažmo vlast, tedy Israel) a mělo by tedy být uznáváno ?!

04.02.2017 5 z 5

Devatenáct klavírů Devatenáct klavírů Emil Vachek

Výborná oddechová detektivka. Mé první setkání s Klubíčkem v knižní podobě (v televizní inscenaci s p. Donutilem, již několikáté). Nápaditě zasazeno do období narůstání vlivů jak nacismu v Německu, tak henlainova hnutí v československém pohraničí. Kromě honby za klavíry, potažmo poklad, jsem více než ocenila popis tehdejších politických nálad, a snahy československé vlády, pokud možno henleinovce, resp. nacisty, nedrážit a tiše doufat, že to nějak dopadne. Nejen z historie víme, že zlo vitězí, pokud dobří lidé nic nedělají!

25.01.2017 5 z 5

Brněnský pochod smrti Brněnský pochod smrti Jiří Kratochvil

Útlá knížka složena ze čtyř "zamyšlení", asi se to nedá nazvat příběhem. I když ani jeden z autorů nebyl přímým účastníkem Brněnského pochodu, každý měl k tématu co říct. Všichni čtyři se ve svém profesním i osobním životě zaobírali právě povalečným odsunem Němců, zvláště těch brněnských. Určitě se nejedná o obsahlé popisy historických faktů, spíš je pár slov k zamyšlení nad celou problematikou.

23.01.2017 5 z 5

Pohrobci zla Pohrobci zla Nicolas d'Estienne D'Orves

Zajímavý nápad zapracování tématu Lebensbornu. Od velmi dobrého dobrodružství, hledání nacistického tajemství, se knihou postupně dostanete až ke trochu za vlasy přitaženému sci-fi konci.
Příběh je v podstatě o hledání předků - dva sobě neznámí lidé se vydávají po stopách, aby nakonec zjistili kdo vlastně jsou. Děj byl velmi nápaditý, ale bohužel konec byl až moc "přitažený za vlasy". Počítejte s dvěma hlavními hrdiny, a více časovými rovinami - zprvnu nepřehledné, ale později se již snadno orientujete, kdo je kdo (a kým byl v určitém časovém úseku).
Rozhodně nečekejte typický historický román, zpracovávající téma Lebensbornu - tato myšlenka je v podstate okrajová.

13.01.2017 4 z 5

Moje dlouhé mlčení Moje dlouhé mlčení Erika Bezdíčková

Krátká, ale všeříkající zpověď o utrpení během šoa, ale i době poválečné. Na Eriku Bezdíčkovou jsem narazila již dříve, díky dokumentárním filmům. Ať už se jednalo o zmiňovaných "Sedm Světel", a nebo o epizodu "Neznámích hrdinů" či nového "Návratu do Osvětimi".
Z každého slova je cítit láska - vím knihy o holocaustu je to prapodivné. Ale vskutku kniha je o lásce - lásce manželské (ačkoliv to nebylo horoucí vzplanutí), lásce rodičovské (Eričin nádherný vztah s rodiči, především maminkou) a také lásce k životu. Ačkoliv sama autorka připouští, že přežila díky obrovské dávce štěstí, přesto v sobě pořád měla sílu žít a nevzdala se (i proto, že stále toužila najít svou rodinu, milovanou maminku).
Nečekejte podrobné popisy brutality koncentračních táborů, dlouhosáhlé popisy všech dnů a měsíců, které byla Erika nucena prožít v těch nejhorších podmínkách, které nebyly k žití. Přesto je kniha pravdivým svědectvím o utrpení, i když si neklade za důraz šokovat syrovým popisem událostí.
Nádherné svědectví pro budoucí generace - hlavně nezapomenou !!!

08.01.2017 5 z 5

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Neotřelý námět i konec knihy - jedna z knih kde není černobílý děj i konec. Konečně trochu realistický pohled na oběť zločinu - jsme lidi a pomsta je v nás silně zakořeněná...Biblické "Oko za oko" je zde zmiňováno několikrát, žádáme spravedlnost za zlo, které nás postihlo. Ale je možné zlo trestat zlem ?! A je pocit zadostiučinění dlouhodobý, nebo se po čase budete znovu zabývat kulkou? Tou Vaší nebo tou jejich?
Příjemné deníkové zpracování krátkých záznamů ženy s brnícím zápěstím.

02.01.2017 5 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Miluju Folletta a celou sérii Století. Úžasně obsáhlé dějiny několika rodin a zemí. u každé kapitoly jsem lapala po dechu, jak moc dobře to vše do sebe zapadalo - a vidím za tím hodiny a hodiny studia historie od nejdůležitějších historických událostí až po detaily o oblečení, jídle a vybavení dané doby.
Předchozí díly mne uvchátily hned při prvních stránkách, u třetí části jsem se prostě nedokázala začíst přibližně prvních 200 stran pro mne bylo utrpením (proto o jednu hvězdičku méně) - jen historická fakta a dějová linka téměř žádná. Až poté se příběh opět "rozběhl" a já dočetla během pár dní.
i přes mírné potíže na začátku je kniha skvělým průvodcem historií, kdy si nenásilnou formou zopakujete dějepis a dozvíte se také něco nového. Určitě doporučuji, a doufám, že Follett mne brzy bude zásobit nějakou novou knihou do sbírky, kterou si užiju stejně jako celé Století.

15.12.2016 4 z 5

Já jsem Malála Já jsem Malála Patricia McCormick

Očekávala jsem něco jiného, nicméně odnáším si z knihy několik důležitých životních poznatků. Člověk se zamýšlí nad tím, že (pro nás) obyčejné věci, jsou pro miliony jiných obrovským darem. To co my všichni bereme jako samozřejmost, je v jiných kulturách privilégium pouze pro bohaté/muže/věřící patřící k většinovému náboženství/apod.
Takže važme si toho (a to nejen dívky a ženy), že se můžeme vzdělávat, pracovat, rozhodovat o svém životě dle vlastního uvážení. To je základní myšlenka knihy, snaha o rovnoprávnost ve vzdělávání ve stritkně muslimské zemi.
Mne mnohem důležitější přišel fakt, že Malála byla v podstatně anonymní dívka, která prostě chce chodit do školy a nikdo ji moc nebral vážně, dokud ji nepostřelili. Poté se samozřejmě vzdemul mediální humbuk a najednou všichni chtěli a také mohli pomoci. K zamyšlení, uspěla by Malála i pokud by na ni atentát neprovedli? Nebo by zůstala pouze lokální pákistánskou aktivistkou.
Navíc chci ocenit fakt, že i když se s rodinou přestěhovala do Anglie, kde může studovat a využívat všechny přínosy západní civilizace, tak se od svého náboženství neodklonila, stále nosí hidžáb, připadá ji nevhodné se odhalovat na veřejnosti apod. Nezavrhuje islám jako nábožeství, pouze touží po liberalizaci, nebo spíše pokroku.

05.12.2016 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

(SPOILER) Nepatrná lež, nepravda, maličko poopravená skutečnost rozpoutá vlnu "náhod", které už prostě nejdou zastavit. Ani jedna z hlavních postav mi k srdci zvlášť nepřirostla - Libby je šílená, líná, depresivní kleptomanka se sklonem využít všeho a všechny ve svůj prospěch, její matka Patty je zkrachovalá ženská středního věku, se čtyřmi dětmi, kterým nemám co do dát nejen do úst, ale i do života. Teenager Ben je ničemná existence koketující s drogami, a krvežíznivou holkou, která jím pohrdá a nejradši by ho zabila. Přidejte trochu "satanistického" šílenství na americkém venkově 80. let a zemědělskou krizi v téže době a vylezou Vám Temné kouty.
Případ "satanistického" vraha, který zamorduje jednu šťastnou farmářskou rodinku, a jen nejmladší sedmiletá Dayová přežije a protože, jí dojdou peníze ze všech možných sbírek a fondů rozhodne se zaprodat "vražednému klub" a potvrdit, že její bratr opravdu zabil celou rodinu (malá inspirace v Amityville?!?).
Výborně napsaný, zajímavý příběh, který se skvěle čte, má určitý náboj. Výborně hodnotím, také rozdělení příběhu na minulost a přítomnost, a také střídá jednotlivých postav a jejich vnímání různých situací.
Z čtení si odnáším hlavně fakt, jak moc dokážou dospělí manipulovat dětmi a jak moc dokážou být děti potměšilé, škodolibé, možná až zlé, v závislosti na tom, kdo a jak je vychovává (ať už se jedná o Libby, Crystal, malou Michelle, Krissi, Diondru i samotného Bena). Druhá velmi silná věc pro mne byla Pattyina "eutanázie" - snaha pomoci svým dětem a svou smrtí všechno zachránit, nebo jen útěk před realitou běžného života?!

05.10.2016 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Úžasně čtivá detektivka. Přenesme se přes první fakt, že Galbraith = Rowlingová. Je přece úplně jedno, kdo je autorem (netrpím předsudky nebo zoufalými požadavky "očekávám nového Harryho" apod.).
Výborně vykreslené detaily, chcete prostě číst, číst a číst, protože se nutně potřebujete dozvědět, kdo vraždil a proč. Pokaždé, když jsem část knihy přečetla, tak nastávala fáze přemýšlení - kdo, kdy, jak, s kým proč. V jednu chvíli jsem se přistihla jak si v hlavě vytvářím obvyklou "detektivní" nástěnku, a strašně toužila si přečíst Cormoranovi poznámky o případu, s Robin se pokoušet hledat další informace.
Vynikající kniha, výborně napsaná, čtivá, se skvělou zápletkou a zpracováním příběhu.
Chystám se na další, nutně potřebuju vědět jestli se Robin a Cormoran sblíží i jinde než v kanceláři.

30.09.2016 5 z 5