Já jsem Malála

Malála pochází z Pákistánu, ráda kouká na seriály, čte si, často se zlobí na mladší sourozence a hodiny si vydrží povídat s kamarádkami. Ze všeho nejraději se ale učí. Ve škole může zapomenout na svůj každodenní život a objevovat svět. Tedy až do doby, než hnutí Talibán zakáže dívkám do školy chodit. Malála právo dívek na vzdělání začne hájit. To se však Talibánu nelíbí, a tak musí Malála s rodinou prchnout do Anglie. V boji ale pokračuje. V roce 2014 jako vůbec nejmladší člověk v historii obdrží Nobelovu cenu za mír. Její poslání tím však teprve začíná......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269301/big_ja-jsem-malala-SGC-269301.jpg 4.3230
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Albatros (ČR)

I am Malala, 2013

Kniha Já jsem Malála

Knihomolka506
05.06.2021

Myslela jsem si, že ji přečtu za víkend, ale ne. Přečtená za 10 hodin

Já jsem Malála- Malála Júsufzajová

Denik- biografie jedné obyčejné Pákistánky, která bojovala za neobyčejnou věc (bezpráví, právo dívek chodit do školy, které její stát zakazoval), málem umřela a musela celkem dlouho bojovat o život , ale nakonec se uzdtavila a zvítězila, ale hlavně prosadila svůj názor ve státě plném nařízení. V zemi, kde je hřích sledovat TV nebo DVD a její porušení se trestá rozmlácením věci na kousky.
Co ale tenhle příběh, kniha může čtenářům dát?
" cestování" do úplně jiné země s nesrozumitelným jazykem
- Poznávání zvyků a tradic - od zahalování před politickou situaci a osobní život autorky
- poznat některé pojmy z jazyka místního kmene.
O autorce: získala mezinárodní dětskou cenou míru a byla nominovaná na Nobelovu cenu za mír. V současnosti žije v Anglii .
Krásný, ale zároveň tragický a hodně smutný. Doslova jsem se nemohla odtrhnout . Doporučuji všem

DreamerX9
26.03.2021

Neuvěřitelná odvaha jedné mladé dívky, která dala jiným hlas. Silné, obohacující a inspirativní:)

Je-li boj můžu než vítězství,
Přijdou ženy a získají ti, má země, slávu.

čef
03.03.2021

Svědectví ze života žen v muslimské společnosti mne nijak nepřekvapilo, jenom ten atentát na nezletilou dívku, která se nebála říci svůj názor je už hodně za známými fakty o tomto nesnášenlivém náboženství. Malála mi trochu připomněla jinou mladinkou bojovnici, tentokráte za planetu, všichni víme, o koho jde. Nevím, proč ke všemu potřebujeme nějaký takovýto symbol, abychom něco pochopili. Zajímavý je v této knize také přehled novodobých dějin Pakistánu.

sgjoli
05.08.2020

Jak jen hodnotit něčí autobiografii hvězdičkami? To je jako kdyby člověk hodnotil něčí život - čím více hvězd, tím lepší život ; čím méně hvězd, tím horší život? Takto to lze jen těžko. Moje hodnocení tak spíše odráží to, jak na mne kniha zapůsobila, jestli mi něco dala, a tak.
Nyní konkrétně k této knize. Čtení o Malálině mladém životě jsem si popravdě musela dávkovat po menších kusech, protože se mi to často nečetlo dobře. Ne snad proto, že by kniha byla špatně napsaná. Ale proto, že ten obsah je dost děsivý a emočně náročný. Malála i její blízcí si při své cestě prošli těžkými útrapami, že z toho prostě mrazí, když čtete, jak někdo dokáže být krutý a ubližovat druhým. Zvlášť když víte, že popisované události nejsou žádnou smyšlenkou, ale krutou realitou, kterou si někdo skutečně prožil. Z tohoto důvodu to nebylo lehké číst, ačkoliv vydání, co jsem měla k dispozici, bylo upraveno pro dětské čtenáře a asi bylo "trochu mírnější".
Nicméně Malála je neuvěřitelně silná, statečná, odvážná mladá žena plná pokory a určitě si zaslouží uznání za to, oč se snaží. V řadě věcí mi čtení této knihy pomohlo se zamyslet nad některými aspekty života a nad tím, co je vlastně důležité.
Dozvěděla jsem se zde dost nových informací o situaci v Pákistánu a okolo Tálibánu, takže pokud vám toto téma není zas tolik známé, určitě mohu tuto knihu doporučit na nějaké bližší seznámení. Tím, jak je to psané člověkem, který s teroristy přišel do styku, je to o to autentičtější. Navíc musím ocenit to, že všechny informace, které jsem zde získala, jsou zasazeny do kontextu a jsou podány velmi srozumitelně, v souvislostech. Pravda, kniha je upravena pro dětské čtenáře a psané je to z pohledu mladého, stále dospívajícího člověka, takže to možná není tak detailní. Ale i tak si čtenář nějaký základní přehled jistě získá.
Navíc kniha na konci obsahuje slovníček použitých pojmů a také chronologický přehled událostí v novodobé historii Pákistánu (léta 1947-2013), v němž se dá snadno zorientovat a připomenout si důležité události.
Za sebe mohu určitě doporučit.

Epes
03.08.2020

Počáteční postoje Malály vnímám jako naučené pózy převzaté od jejího otce, později se pro mě stává uvěřitelnější. Hodně mi vadila ta neustálá soutěživost ve třídě o prvenství v testech.

verunb
11.05.2020

Kniha je velice čtivá a zajímavá.

simona_horakova
10.03.2020

Jedná se o knížku, kterou by si měl přečíst každý. Je velmi dojemná a bohužel reálná...

vladkavl
31.01.2020

Kniha o odvážné dívce, která šla za svým snem a málem ji to život stálo.
Kniha poukazuje na boj za vzdělání žen v Pakistánu.
Velmi mě zaujali informace o Talibánu.