cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Jako liči Jako liči Tereza Navrátila

Tento “druh literatury 2x nevyhledávám, ale jsem opravdu moc ráda, že jsem se ke knize dostala.
Tuto knihu beru za takové zamyšlení... jak se chováme k lidem ve svém okolí? Proč každá odchylka od “ideálu si zaslouží být terčem posměchu? Jak se něco takového “odnaučit a jak mohu jako pedagog svým žákům vysvětlit, že takové chování zraňuje?

Nejlepší postavou v knize je Babička - já tu ženskou miluji! A až zjistíte, čím je schopna umývat okna, tak dostanete zástavu (stejně jako já)!

Bylo to svým způsobem těžké čtění, ale knížka za pozornost stojí.

A ilustrace? Víte, že je nemusím, ale tady jsem si jejich přítomnost užívala.

26.11.2023 5 z 5

Přežila jsem Tinder Přežila jsem Tinder Sandra Sudrich

Nejprve bych chtěla všem, kteří svou drahou polovičku hledají (i touto formou) říci - držím vám palce! Někde svou druhou polovinu najdete!

Do této knihy jsem šla z jednoho důvodu - nemám (narozdíl od svého okolí) se seznamovacími aplikacemi zkušenost.

Co se týče knihy, tak to bylo takové “hořkosladké. Nevím proč, ale vůbec mi nesedl autorčin styl vyprávění. Ano, příhody byly humorné, jiné zarážející. Převažovaly popisy a místy jsem měla dojem, že jsem narazila na filosofický spis...

Celkově bych řekla, že kniha vede k celkovému zamyšlení nad tím, jak dnešní společnost přistupuje ke vztahům a čím si to sami komplikujeme...

22.11.2023 4 z 5

Smažák od Papeže Františka Smažák od Papeže Františka Zuzana Froňková

Nejprve vypíchnu to, co se mi na knize líbilo:
- čtivost - i přesto, že jsou jednotlivé povídky “ultra krátké", tak jsou čtivé. Člověk se za krátký čas dozví vše podstatné a nepřijde si zahlcen informacemi.
- humor - u nejedné povídky jsem si našla pasáže, kde jsem se upřímně zasmála.
- zkušenosti - autorka toho zažila opravdu hodně a myslím si, že některé její “vzpomínání může obohatit i čtenáře.

S čím jsem kapku bojovala:
- délka povídek - uteklo to až moc rychle... sotva jsem se do povídky ponořila, tak přišel konec.
- nedokázala jsem si všechny povídky “užít, protože v některých příbězích se mluví o něčem, co je mi vzdálené a nemám s tím zkušenost.

Celkově jde o oddechovku, kterou si můžete zlepšit náladu. :)

Dávám 3,5/5.

21.11.2023 3 z 5

Hlas draka Hlas draka Katarína Čavojová

(SPOILER) Tato kniha je pro menší čtenáře, kteří milují dobrodružství a draky. I přesto se autorce povedlo do knihy propašovat myšlenky o důležitosti rodiny, přátelství, mezilidských vztahů. Vyprávění je svižné. I když zde nejsou kapitoly, tak jsou “scény hezky od sebe odděleny a člověk se ve vyprávění neztrácí. Kdybych byla menší, tak by mi to bylo “jedno, ale fascinovalo mě, jak v této knize fungovaly vztahy mezi postavami. Jak se z nich rychle stávali BFF. Bylo to vtipné. Ale chápu, že dětské čtenáře nebude zajímat hluboká psychologie postav. Sice ten konec (zásnuby a svatba) byly dost “yolo, ale beru to tak, že dítě nad tím hloubat nebude.

Je to milá oddechovka. I přesto, že jsem knihu četla ve slovenštině, tak jsem s porozuměním (až na pár slov) neměla problém. Určitě to nebyla poslední kniha, kterou jsem ve slovenštině četla.

14.11.2023 4 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Na začátku jsem netušila, co mám od knihy čekat. Anotace byla fajn, ale říkala jsem si - jde o biografii... snad Tam bude dost obrázků. Jak já jsem se unáhlila...

Autor vypráví svůj příběh, který je šílený a zároveň zajímavý. I přesto jsem narazila na pasáže, které se mi četly špatně. Nevím, co přesně za to mohlo... vulgarismy? Zvýšený výskyt anglicismů (něco na způsob Sugar Denny)? Kniha má brutální ilustrace a fotky krásně dokreslují celou atmosféru. Nakonec jsem si musela přiznat, že úplně nejsem cílovka a knihu nejvíce ocení milovníci hudby - zejména rapu. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem se ke knize dostala, protože jsem vyšla ze své komfortní zóny a zkusila zase odlišný žánr.

Nakonec dám knize 4/5, protože v sobě nese silnou myšlenku - nebát se a žít.

08.11.2023 4 z 5

Slovodějky Slovodějky Alena Adrianet Heinrichová

(SPOILER) Nechci spoilerovat, takže to vezmu v bodech:
1) Děj - podle mého názoru začíná “těsně před koncem - kupodivu mi to nevadilo. Je “nahrazen feminismem a LGBT+.
2) Mužské postavy - sympatičtější než ženské.
3) Feminismus - chápu, proč s tímto prvkem autorka v knize pracuje. Bez něj by vedlejší zápletka nedávala smysl. Ale místy to bylo dost na sílu a spíš to rušilo. Přišlo mi, že kniha ve výsledku nebyla o moci slov, ale pouze o rovnoprávnosti žen.
4) Babča a Hugo - dvě nejlepší postavy z celé knihy. Milovníci sarkasmu a upřímní až za hrob!

Mám tu pár “ale, za které autorka asi úplně nemůže, ale nakladatelství to mělo pohlídat:
- Špatně očíslované kapitoly (8,10, 11 >>> 9 je na dovolené :D ).
- Slovosled + s, z na konci řádku - ach...
- Písmo - některé odstavce mají jiné prostrkání.
- Tisk - místy je silnější a jinde videtlně slabší. Dost to unavuje oči.

Celkově jde o oddechovku. :)

Oblíbený citát:
(...) Všechna slova mohou ranit, těšit i čarovat. Žádné nikdy nemůžete vzít zpět, a co napáchalo, se vryje do paměti. Řeknete jedno špatné slovo a v něčí duši zůstane šrám. Může spálit lidský osud během pár minut nehledě na to, čím vším člověk byl a kolik dobra vykonal. Lidé každý den rozsévají pomluvy beze strachu, co svými slovy způsobí, co hůř, někdy ublížit chtějí. (...) Kolikrát ale přemýšlíme nad tím, co naše slova mohou způsobit?

29.10.2023 4 z 5

Hitlerův otec Hitlerův otec Roman Sandgruber

Pokud máš rád/a historii, tak této knize věnuj pozornost. Během studií jsem narazila na mnoho knih, které rozebírají Adolfův život od A do Z, ale toto je snad první kniha, kde jsem se dozvěděla něco o jeho dětství a dospívání - zejména o otci, který Adolfa velmi ovlivnil.

Knihu psal vědec, takže čtenář musí občas “přetrpět pasáže, které jsou zdlouhavé a nekonečné a laikovi se jeví jako “nedůležité. Fotografie můj zážitek z četby ještě umocnil.

Myslím si, že knihu by i kreativním způsobem mohli využít dejepisáři ve škole.

20.10.2023 5 z 5

Tajemství sídla lovců Tajemství sídla lovců Marie Znamínková

(SPOILER) Pokud nemusím, tak se sci-fi vyhnu. Pokud mě zaujme anotace, tak knihu zkusím - což je tento případ. Autorka nás zavádí do zajímavého světa, kde se lidé bojí lovců. Když vás odvede lovec - je to z pohledu lidí “konec.

Děj se točí kolem Erika, Silvestra a Jess. Ze začátku mě "unavila" chemie mezi Jess a Silvestrem, která nedávala "smysl", ale vzápětí jsem pochopila, kam autorka míří a užila jsem si to.

Trošku mě mrzelo, že se místy "opakovaly" situace - střídalo se pouze to, kdo zrovna dostal do zubů.

Beru to tak, že první díl spíš postavený na akci a více se o světě dozvíme v další knize. I přesto musím ocenit, že knihy byla čtivá. Na postavách mi záleželo - zajímalo mě, jak to s nimi dopadne. Proto jsem ochotná odpustit onu "šablonovitost".

Myslím si, že kniha má potenciál a jsem zvědavá na další díl.

14.10.2023 4 z 5

Cvrček v krabičce Cvrček v krabičce Petra Slováková

Tato kniha je šílená. Myslím to v dobrém. Pokud miluješ Kafku, Matrix, Terminátora, Cyberpunk a futuristé vynálezy - pak je tato útlá knížečka pro tebe!
Co v knize nalezneš?
- temný a krutý svět
- obchodování s lidskými orgány
- zvrácenou “logiku a etiku
- vysoce pokročilou technologii
- experimenty (technika a genetika)
- propracované charaktery

Co mi kniha dala?
- donutila mě se zamyslet nad společností a kam lidstvo spěje (odpověď: do háje)
- zjistila jsem, že i 10 let starý text může být stále aktuální (možná až nadčasový)
- mám strach ze švábů

Kniha se nečte snadno. Ale veřte mi, že za to stojí!

14.10.2023 5 z 5

Dotek viatáru Dotek viatáru Kristina Waagnerová

S otevřenou myslí jsem se pustila do této knihy. Musím ocenit, že se drtivá většina vyprávění točila kolem Isarell. Líbila se mi jednotka Stínů a dost mě mrzelo, že se jim nevěnoval větší prostor...

Mám několik, ale, díky kterým jsem si čtení místy neužívala:
- opět zdlouhavé popisy tréninku - už v předchozí knize jsme je museli trpět a tady už jsem z nich místy nemohla
- cca 2/3 knihy jsou zdlouhavou přípravou a děj je zajímavý až na posledních 100 stranách (kniha má cca 600 stran)
- opět jsem měla problém s členěním kapitol - je to chaos (občas jsem se musela vracet, abych si byla jistá, že vím, kde jsem, co se děje)
- až moc intrik - už si připadám jako ve Hře o trůny

Třetí knihu čtu jen proto, že tam bude Isarell.

30.09.2023 3 z 5

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

Četla jsem na knihu mnoho pozitivních recenzí. Bylo mi řečeno, že pokud se mi líbí Naslouchač, tak si oblíbím i Grai... z první knihy mám rozporuplné pocity. Moc tomu nepomáhá i to, že jsem knihu musela číst několikrát a stejně jsem byla místy “v lese. I přesto, že se mi kniha líbila, tak mám několik “ale, které čtení dost komplikují:
1) extrémně dlouhé kapitoly - doporučuji zkrátit - každému “příběhu v příběhu se věnovat zvlášť - momentálně je to jeden velký bordel
2) čas - jindy se něco neskutečně vleče a vzápětí přeskočíme XY let...
3) omáčka - některé části jsou zdlouhavé/rušivé

Je mi jasné, že se jedná o první díl a čtenáři se musí mnoho věcí vysvětlit, ale přijde mi, že je tato kniha “předimenzovaná - snad druhý díl bude lepší! :)

27.09.2023 3 z 5

Tajemství sanatoria Tajemství sanatoria Anne-Sophie Lunding-Sørensen

(SPOILER) Opět jsem se namotala na zajímavou anotaci. ale po přečtení knížky jsem zůstala zmatená.

Byla jsem "v šoku", když jsem zjistila, že se nejedná o prvotinu, ale o šestou knihu! podle způsobu vyprávění bych to nepoznala - autorka má zvláští styl, který mi nesedl.

Nejvíce mi na knize vadilo asi to, že jsem se ztrácela. myslím si, že za to mohlo:
- absence kapitol
- ubíjející detailní popisy
- "random" skoky v čase

Pokud se budete snažit, tak už od půlky knihy budete vědět, kdo je vrahem - což je škoda.

Byla to zajímavá zkušenost, ale stačilo... :)

28.08.2023 3 z 5

Seznam zapomenutých dětí Seznam zapomenutých dětí Patrik Madle

Tato kratinká knížečka mi připomněla doby, kdy jsem četla Kopyta a Mňouka; Klub Tygrů; Klub záhad apod.

Od knihy neočekávejte "nic extra". Na druhou stranu je super, že je čtivá. Sice jsem měla místy problém s pozorností (některé popisy byly úmorné), ale celkově je kniha milou jednohubkou.

Osobně bych ocenila, kdyby kniha byla o něco delší, aby děj měl mnohem lepší šanci vyniknkout. Čtenář nemá čas si "oblíbit" postavy, anebo dostatečně nasát atmosféru a mít strach o ztracené a umírající děti. Ta stručnost místy kazila napětí, což je škoda, protože příběh (jako takový) byl zajímavý a překvapivý.

28.08.2023 3 z 5

Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi Martina Heš

(SPOILER) Zajímavé čtení... Autorka nás bere do mysli a života "neschopného alkoholika" Jakuba, o kterém se dozvídáme, že měl život na prd a napsal velké prd. Jeho bývalka Markéta si z něj a literárního "kroužku" udělá pokusné králíky a zavře je na pobyt, kde v nich probouzí "chuť na psaní"... Jakub nakonec knihu vydá, ale...

Až na pár vtipných hlášek o zelenině (mít zeleninu v dezertu, tak z pobytu uteču) je kniha místy dost "meh" a člověk těžko udrží pozornost.

Pokud chce člověk "oddechovku", u které nemusí přemýšlet a vše končí "dobře", tak je to kniha pro něj. Já osobně považuji knihu místy "prázdnou" a strašně povrchní. Paradoxně jsem si nejvíc užila části, které jsou z pohledu Markéty - příjemná změna od ufňukaného Jakuba.

Je škoda, že autorka to trošku nerozepsala. Třeba z pohledu Markéty a Martina.

Knize bych dala 3,5/5.

27.08.2023 3 z 5

Pište čtivě a srozumitelně Pište čtivě a srozumitelně Dalibor Behún

Knihu doporučuji! Je jedno, jestli jsi student, copywriter, učitel... pro tuto knihu využití najdeš! Já sama budu mnohé tipy a rady aplikovat i do svých zápisků a těším se na ten posun! Konečně můj chaos dostane ŘÁD! :)

19.08.2023 5 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Do této knihy se zamiluje každý, kdo vyhledává fantasy, sarkasmus, politiku a intriky.
Autorka nás bere do světa, kde se pravidelně opakuje "konec světa" a záleží na požehnané osobě, jestli dokáže ochránit své lidi.
Musím ocenit, že jsem se nenudila. Kniha má výborné vyprávěcí tempo. Kapitoly nejsou dlouhé a na začátku následující najdeme různá moudra.
Propracovanost postav - uvěřitelné, rostou, jsou to jedinečné osobnosti. Zároveň u některých postav můžeme cítit, že slouží jako "varování", abychom takovými nebyli.
Knihu jsem prožívala tak moc, že jsem u závěrečné bitvy brečela jako želva a bála jsem se knihu dočíst. Slzy strachu nahradily slzy štěstí.
Už se těším na další díl!

07.08.2023 5 z 5

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Já tuto knihu miluji! Už se těším na další díly!

02.08.2023 5 z 5

Poslední hvězda Poslední hvězda Radek Sterakdary Starý (p)

Nejprve se zaměřím na to, co se mi na knize líbilo:
- strany 253-255 - až mi slzička ukápla
- Laraem - nejsympatičtější postava v knize
- Harari - jeho ego na druhou k němu sedí, ale dost mi svým chováním připomíná šmoulu Koumáka
- vztahy - postavy projevují více emocí a máme tu i romanci
- papír - byl na omak příjemnější

Co se mi tolik nelíbilo:
- superhrdinský komplex - postavy nám zničehonic začnou ovládat vyšší stupně "magie"; rozpráší každého nepřítele a zejména u Arily je to ultra otravné (nic pořádně neumí, ale je vždy ta nejmocnější)
- opět toho bylo "moc" a člověk se místy do čtení musí i nutit

27.07.2023 3 z 5

Všechno, co jsem zapomněla Všechno, co jsem zapomněla Adéla Chrástecká

Nejsem milovník poezie a 2x veršovánky nemusím. Ale u této knihy jsem narazila na verše, které mě hluboce zasáhly a přinutily se i zamyslet nad významem. Určitě doporučuji všem (ne)milovníkům poezie!

23.07.2023 4 z 5

Tajemství černé dámy Tajemství černé dámy Kateřina Loučková

Kniha má své kouzlo a svého čtenáře si najde.

22.07.2023 3 z 5