carbici carbici komentáře u knih

Předběžné varování: Krátké fikce a disturbance Předběžné varování: Krátké fikce a disturbance Neil Gaiman

První dvě povídky jsem se krapet nutila do čtení. Ale pak najednou střih a nemohla jsem se odtrhnout. Povídky Spáč a vřeteno a Černý pes se mi líbily nejvíce. Tam byl Gaimanův rukopis naprosto jasný.

08.03.2022 4 z 5

Poslední opona Poslední opona Ngaio Marsh

Klasická detektivka se spoustou postav a podivnými rodinnými vazbami. Jen jsme měla po celou dobu dojem, že už jsem tuhle knihu četla a nedokážu určit zda skutečně, nebo se mi plete s jinými knihami této autorky.

01.03.2022 4 z 5

Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Jindřich Kačer

Kniha, u které jsem opravdu nepochopila, pro koho je určená. Literární vsuvky mi přišly, že jsou jak do dějepisu pro první stupeň ZŠ. Ovšem zbytek textu patřil spíše dospělým s (pokud možno) minimálními znalostmi historie.
Ano, o této době téměř nemáme písemné prameny. O to méně, ale chápu autorův přístup - obzvlášť, když autor předestře dva různé názory na konkrétní věc a na konci napíše "Já jsem pro názor A". Ovšem bez uvedení jakýchkoliv argumentů, proč si tento názor vybral.
V sekci o zbraních je několik informací, které se nedají označit za pravdivé. To jen tak na okraj.
Budete-li si chtít přečíst něco z naší kotliny o počátcích, tak doporučuji spíše https://www.databazeknih.cz/knihy/velke-dejiny-zemi-koruny-ceske-velke-dejiny-zemi-koruny-ceske-i-72812
Hvězdička je za obálku, za opakované zdůraznění, že Slované rozhodně nebyli tišší a mírumilovní oukropečci sedící v koutě, má u mě autor další půlku.

09.02.2022 2 z 5

Kniha, jejíž děj se nedá převyprávět, pokud chce člověk zachovat ten zvláštní pocit, který má po celou dobu.

24.01.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Velmi dobře napsaná kniha, která mne ovšem nezaujala. Vůbec. Zhruba od strany 80 jsem se musela nutit a odpočítávala, kolik zbývá. Ještěže jde o útlou knihu. Přišlo mi, že postavy se v průběhu let neprodělají žádný vývoj.

15.01.2022 3 z 5

Let duchů Let duchů Bear Grylls (p)

Většinu knihy jsem měla pocit, že čtu moderní pojetí Indiana Jonese. Spousta akce, spousta neuvěřitelných postupů jak přežít nejen v džungli - ty byly zajímavé (ale nemám v plánu je využít v praxi). Záporňáci jak z Fantomase. Ač konec zůstal otevřený, tak nemám potřebu číst pokračování. Rozhodně ne hned.

13.01.2022 3 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Dvanáct zajímavých příběhů z různých časů i míst.

31.12.2021 4 z 5

Vřelé díky, Jeevesi Vřelé díky, Jeevesi Pelham Grenville Wodehouse

Klasika, která nezklame, vtipná, britská do morku kostí a nezapomenutelná.

28.12.2021 5 z 5

Křič! Křič! Křič! Křič! Křič! Křič! James Preller

Moc hezký příběh. Dospělý brzy odhadne pointu, ale i tak se to čte dobře.

20.12.2021 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Velmi hezká kniha, která donutí pracovat fantazii na 110 %.

20.12.2021 5 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Příběh zajímavý, situace absurdní, postavy uvěřitelné, ale stejně jsem se útlou knihou prokousávala měsíc. Ani pár dnů po dočtení se nemůžu rozhodnout, zda/jak moc se mi knížka líbila.

03.12.2021 3 z 5

Záhada ztracených psů Záhada ztracených psů Samuel Bjørk (p)

Hezká knížka pro děti. Trochu dobrodružný děj. Ideální na přilákání ke čtení.

26.11.2021 5 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Velmi příjemná kniha. Kdysi mi ji doporučovala moje babička a já teď po mnoha letech ji doporučuji všem okolo.

16.11.2021 5 z 5

Děsu plný dům Děsu plný dům James Preller

Hororovější než Dobrou noc, zombie každopádně stále v přijatelných mezích. Já bych z ní v deseti letech asi týden nespala, ale syn ji nadšeně přelouskal za dva večery.

16.11.2021 5 z 5

Cesta může být cíl Cesta může být cíl Arny Šrámek

Velmi zajímavé zážitky sepsané velmi nečtivým způsobem. V jednotlivých kapitolách autor neudrží časovou linku, takže snídaně je psána v přítomném čase, oběd už v minulém. Obecná čeština je míchána s větami, které zní jako by byly opsány z reklamní brožury. Prospělo by, kdyby byl u jednotlivých kapitol uveden alespoň přibližný rok, kdy byla daná země navštívena (alespoň u Kanady se dá odhadnout desetiletí, neb jsou zmíněny OH, které zde v roce 2010 proběhly). Místo ilustrací bych uvítala alespoň přibližnou mapku cesty. Hvězdičku dávám za vysvětlení, kde se vzalo slovo SPAM. Autor na konci uvádí, že knihu napsal za dva měsíce. Bohužel je to na ní poznat, stejně jako nulová práce korektora.

02.11.2021 1 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Není tak špatná jako některé autorovy předchozí knihy, ale nečíst to do výzvy, tak to zabalím tak na třetí straně. Takže jeho erotické fantazie už známe, víme, že bývalce je třeba se pomstít a nic není víc přitažlivé, než stárnoucí ublížený autor.

02.11.2021 1 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, na kterou už asi nezapomenu.

06.10.2021 5 z 5

365 + 1 příběh strážníků z Přerova 365 + 1 příběh strážníků z Přerova Miroslav Komínek

Každé ráno nám zprávy z Přerova zlepšují cestu do práce. Vybrané v jedné knize mi zlepšily pár dnů, ale vracet se k nim už nebudu.

30.09.2021 4 z 5

Hagakure - Kniha samuraje Hagakure - Kniha samuraje Cunetomo Jamamoto

Myslím, že t_gon přesně shrnul mé pocity z této knihy. Ve zkratce "zemřete pro pána a předtím zabijte všechny, kdo se, dle vašeho mínění, chovají nevhodně". Ano, několik zajímavých myšlenek v knize je, ale raději si příště přečtu japonskou poezii.

29.09.2021 3 z 5

Strašné pověsti české aneb Hrdinné příběhy Bohemanů uprostřed Evropy (Od Keltů k Boleslavům) Strašné pověsti české aneb Hrdinné příběhy Bohemanů uprostřed Evropy (Od Keltů k Boleslavům) Ivan Krejčí

Ano, je tam zábavně shrnuto prvni tisíciletí naší kotliny. Jen většinu doby jsem měla dojem, že autor se až přespříliš inspiroval Pratchettem (okopíroval množství poznámek, nikoliv styl a úroveň) a humorem Ringo Čecha (po celou dobu jsem měla před očima vtípky z Dívčí války- vtipy související se sexualním pudem jsou přece děsná řachanda).

14.09.2021 1 z 5