Předběžné varování: Krátké fikce a disturbance

„My všichni máme svoje malé spouště… věci, které na nás čekají v temných chodbách našich životů,“ píše Neil Gaiman v úvodu Předběžného varování, pozoruhodného kompendia pětadvaceti povídek a básní, ve kterých zkoumá transformativní moc imaginace. V povídce "Dobrodružný příběh" – jistým způsobem spřízněné s knihou Oceán na konci uličky – se Gaiman zamýšlí nad smrtí a jak si lidé berou svoje příběhy s sebou, když umírají. „Kalendář příběhů“ je sestaven z minipovídek o měsících v roce – příběh pirátky a březnových větrů, iglú postaveného z knih a pohlednice ke Dni matek, která způsobí poruchu ve vesmíru. V povídce „Případ smrti a medu“ nabízí Gaiman možnost podívat se na legendárního detektiva Sherlocka Holmese trochu jinak. Ve sbírce najdete také „Bezčasí“, velice zvláštní příběh napsáný v roce 2013 pro oblíbený seriál Pán času, stejně jako dosud nepublikovaný příběh ze světa Amerických bohů „Černý pes“ o tom, co se stalo, když se Stín cestou zpátky do Ameriky zastavil v jedné vesnické hospodě. Gaiman, kreativní spisovatel s nenapodobitelným tvůrčím géniem, nás pomocí své literární alchymie přenáší hluboko do neprobádané země, kde se fantastické stává skutečným a každodenní jasně žhne. Předběžné varování, plné divů a hrůz, překvapení a pobavení, je pokladnice literárních požitků, které zaměstnají mysl, sevřou u srdce a zatřesou s duší....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247359/predbezne-varovani-kratke-fikce-a-d-ZL1-247359.jpg 4.2118
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Trigger Warning: Short Fictions and Disturbances (2015)

Kniha Předběžné varování: Krátké fikce a disturbance

Mooneylan

Miluji povídkové knihy. Díky nim můžete nahlédnout do autorovy mysli mnohem víc, než skrze jednotlivé romány. Ukousne si totiž toho a onoho a ukáže vám tak ucelený obrázek toho, co se mu honí hlavou.
Ještě lepší je to, když ke každé knize napíše komentář proč vznikla. Dokážete tak pochopit o čem povídka je, jak se zrodila a za jakým účelem.
To všechno Předběžná varování mají a mě nezbývá nic jiného, než si je přečíst znovu od začátku.

malazluta

Knihy Neila Gaimana jsou pro mě sázka na jistotu a srdcová záležitost.

VesmirnaOndatra

Veľa dobrej prózy, veľa dobrej atmosféry, tri výborné poviedky a kopec zaujímavých myšlienok. Len tých poínt je tu akosi poskromne.

Kejdy
21.10.2018

Běžně nejsem fanda povídkových knížek, ale tahle mě dostala. Plus povídka Stínovi potěší vždycky :)

BernardBlack
10.09.2018

Neil je takový Tim Burton literárního světa, fantasta, hračička a snílek, Baron Prášil (jako můj oblíbenec ve filmové verzi - Miloš Kopecký:) přelomu tisíciletí).
Někdy mě "jeho salva" zasáhne plnou silou a jindy jen proletí v uctivé vzdálenosti, ale každopádně Ti přeji ještě hodně střelného ( hvězdného:) prachu, starý brachu:)

Elea
01.12.2017

Další vynikající kniha autora.

Kamys
09.11.2017

Klasický Gaiman. Miluju jeho knížky povídek, objevování světů, které dokáže přesvědčivě načrtnout na pár stránkách, to, jak postupně odhaluje klíčové souvislosti. Některé povídky jsou prostě skvělé, mrazivé, napínavé, s překvapivým koncem. Někdy to dopadne i dobře - aspoň pro některou ze stran příběhu většinou, jak sám píše ;-)
“Thank you for coming. Enjoy the things that never happened. Secure your own mask again after you read these stories, but do not forget to help others.”

Nemusím jeho egománii, jak ke každé povídce musí přidat nějakou historku, jak vznikala a proč. Ale tak je nečtu, ty historky.

silvara
24.09.2017

S povídkovými sbírkami se to má tak - většinou jsou velmi nevyvážené. Najdete zde mistrovská díla i slabší kusy. V Předběžném varování se těch slabších kusů nachází pomálu a Gaiman opět dokazuje, že je mistrem nečekané zápletky. Nezbývá před ním než smeknout a obdivovat se tomu, jak na malém prostoru dokáže rozehrát dech beroucí, velkolepou hru se slovy.

Locus Poll Award (ocenění)

Neil Gaiman
britská, 1960