Cacolinka Cacolinka komentáře u knih

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Příběh je to pěkný, jen, jak zmiňuje paní v doslovu, je někdy trochu černo-bílý. A nevím, co to se mnou v poslední době je, ale trochu se mi knížka v některých pasážích zdála až moc přetékající patosem. Nebo já nevím jestli je to patos....prostě mi tam někdy něco vadilo. Težko definovatelné....nebo se ze mě pomalu stává cynik. (Děkuji ti živote za tuhle proměnu....z idealisty cynikem.)

13.07.2015 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Po pravdě řečeno, mě vždycky, před čtením nějaké fantasy knížky, trochu znervózní, když se její autor na začátku svěřuje, že má rád Středozemi, Narnii nebo jiné fantasy světy...většinou se totiž autoři až moc "inspirují".
Pan Rothfuss mě ale dosti překvapil. Děj je fakt originální a už se těším, až si pořídím další díl...ať už se konečně dozvím, jak to všechno bylo s tím Kvothem. ;)
(A to se ani nezmiňuju o tom, že se mi zrovna líbí zrzci s vousem....se pan Rothfuss strefil...nebo spíš já do něj. :D )

27.01.2015 5 z 5

Johnny a mrtví Johnny a mrtví Terry Pratchett

Původně jsem nechtěla nic psát, ale nedalo mi. Chci jen uvést valdu na pravou míru:
1. Jedná se o volnou trilogii - ergo díly na sebe nenavazují.
2. Nemyslím si, že cílová skupina jsou malí puberťáci. (To je jak napsat, že Zeměplocha je jen pro puberťáky.)

06.01.2015 5 z 5

Johny: jen ty můžeš zachránit lidstvo Johny: jen ty můžeš zachránit lidstvo Terry Pratchett

Mě se teda knížka líbila....možná je ti tím, že jsem měla po Pratchettovi absťák, když už žádné Zeměplochy nevycházejí. Nebo možná tím, že mi Johnny místy připomínal mě (ano jsem do té míry nafoukaná, že si to sem troufnu napsat :D ). Celá volná trilogie se mi líbila...

Co jsem to proboha udělal? Co jsem to proboha udělal? Robert Fulghum

Klasický Fulghum....všímá si běžných věcí, které si člověk mnohdy ani neuvědomí. Chtěla jsem ještě napsat, jaká povídka se mi líbila nejvíc, ale nějak si nemůžu vybrat. Kdybych měla jen takové problémy....to by byl život. :D

Opráski sčeskí historje 2 Opráski sčeskí historje 2 Jaz

První díl Oprásků se mi líbil o trochu víc...tam jsem se smála na každé stránce. Tu to bylo trochu chudší....stejně pořád ale nejlepší knížka o historji češkéhco nárkoda.

29.10.2014 3 z 5

Jéé jak já jsem ráda, že jsem tuto knížku neminula...přečetla jsem ji cestou domů z knihovny, ale smála sem se tomu ještě dlouho potom, co jsem domů dorazila. Jen nevím, co si o mě mysleli lidi, co mě viděli, jak jdu po cestě a chechtám se jako smyslu zbavená....se stim smiř!

29.10.2014 5 z 5

Základy metafyziky mravů Základy metafyziky mravů Immanuel Kant

Taková tenoučká knížečka, a tak mi dala zabrat. Kategorický imperativ je pro mně pořád záhada. Asi bych potřebovala nějakého filozofa, co by mi to pořádně vysvětlil.

Morální jednání je jen takové, které konáme z povinnosti a ne z náklonnosti?

It remains a mystery....

14.10.2014

Tao te-ťing Tao te-ťing Lao-c´

Musím říct, že pana JohnMillera moc nechápu. Nechat tuto knížku jen na akademické půdě? To by byla trochu škoda, pro všechny, co by si tuto knížku přečetli a rozuměli by třeba jen minimu...kdyby je minimum nějak obohatilo.
A to že Číňani myslí jinak? Neměli bychom se právě snažit porozumět každému národu? Z nedostatku porozumění vzniká většina válek...kromě těch případů, kdy se na daném území vyskytuje ropa. To pak jde jen o tu ropu. (ÁÁÁÁ jak mi chybí hodiny dějepisu ze základky...."Ropa děcka! Za to může ropa!")

05.10.2014 5 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

"Láska je dar nad tvoje síly."

Zrovna jsem si vzpomněla na gymplovské období, kdy jsme zrovna Hrubína probírali. V hodině jsme se dívali na zfilmovanou verzi Romance pro křídlovku od Vávry, která, nevím teda jak na ostatní, ale na mě zapůsobila dost pozitivním dojmem. Shodou okolností jsme ten stejný den šli večer do kina na Sweeneyho Todda - The Demon Barber of Fleet Street, což je sice taky tak nějak o lásce, ale hlavně o krvavé pomstě. A že tam teklo umělé krve...důležité je ale to, že po skončení filmu, zrovna jak jsme se sbírali ze sedaček, si to kolem nás na schodišti štráduje náš učitel češtiny, který nám dopoledne ještě pouštěl Romanci, a jak nás míjí, tak s úsměvem prohazuje:"A já na vás s Romancí pro křídlovku..."

09.09.2014 5 z 5

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

Kniha pro opravdové tolkienofily (obyčejný smrtelník se v ní ztratí po přečtení první stránky). Já mám osobně nejraději Húrinovy děti, které později vyšli i jako samostatná kniha. Tenhle příběh a ještě ten o putování Tuora do Gondolinu.
Při čtení celé této knihy člověka až zaráží jak to měl Tolkien všechno do nejmenšího detailu promyšlené. Skoro jako by zaznamenával jen vzpomínky někoho jiného na to, co se kdesi opravdu stalo...

09.09.2014 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

Musím říct, že mě osobně se pan Knightley zamlouvá ještě víc než pan Darcy. (No jo, ale kdyby se i ten Darcy v reálném životě nějaký našel, tak bych taky neodmítla..:D)

30.07.2014 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

K plnému ocenění tohoto skvostu musí člověk asi nejdříve dospět. Taky jsem měla při prvním pokusu o přečtení problémy a děj se mi zdál, při nejmenším, nudný. Potom jsem Hlavu na půlrok opustila. Teď jsem se začetla znovu...a musím říct, že to byla knížka, co mě ohromila. K ději jen jedno: boj jednotlivce proti nesmyslné mašinerii války, kde jsou oběťmi obyčejní vojáci, zatímco jejich nadřízení si jen hřejí místečko a posílají na smrt své jednotky, jen aby sami dosáhli ještě většího úspěchu sami pro sebe.

21.07.2014 5 z 5

Angličané – portrét národa Angličané – portrét národa Jeremy Paxman

Poprvé jsem o Jeremy Paxmanovi slyšela při sledování Top Gearu. Což je možná pro lidi, co Top Gear nikdy celý neviděli, překvapení. Kdyby ale člověk od této show odečetl auta, hosty a Stiga, tak se vlastně jedná o pořad podporující Brity v jejich národní hrdosti (která, jak se zdá, v posledních letech upadá). U Top Gearu se toho ale ujal jiný Jeremy.
Knížku jsem četla už dvakrát a pokaždé mě překvapilo, že mám dost povahových rysů britských (kromě smutnění po dávno ztraceném impériu). Člověk si také uvědomí, že Anglie už není taková, jaká bývala za "Downton Abbey" nebo ať je už vaše oblíbené period drama jakékoli. Vystřízliví i z idealistického pohledu, který na Anglii má. Ta ale zůstává, spolu s celou Británií, v mém top 5 oblíbených států, na které nedám dopustit.

04.07.2014 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Kvůli poslednímu dílu jsem musela poopravit hodnocení předchozích dvou. Síla vzdoru se mi totiž ze všech dílů líbila nejvíc (pětku ale nemohla dostat, tu mám rezervovanou pro bezkonkurenční geniální knížky, kterým není co vytknout). A ten fakt, že se mi ten poslední díl líbil nejvíc, snad dokazuje jen to, že jsem na čtení Hunger Games přece jen trošku stará.

Spoilers:
Oslavovala jsem hlavně totiž to, že je konec těm sentimentálním vyznání lásky, které se od Katniss odrážely jak tenisové míčky od stěny a to její věčné: ne nesmím milovat a nemiluju Peetu ani Gala, ale musím je oba zachránit, protože oni milují mě...nebo ať už byl její motiv jakýkoli. Působením Kapitolu se z Peety stal konečně normální člověk a ne poprvé zamilovaný puberťák (až na tu věc s tím jak chtěl zabít Katniss, to si mohl odpustit). Gale konečně odhaluje pravou podstatu lásky, které je Katniss asi jen, v té době, schopna ("Vybere si toho bez kterého nebude moct přežít.")
Na konec musím ještě pochválit konec: žádný uhozený "a žili šťastně až do konce" s jízdou na koních do západu slunce, ale stav, který následuje asi po každé válce: zničené životní přátelství mezi Katniss a Galem (to přece nezničil ani románek Katniss s Peetou) a zničení rodiny Everdeen. Přitom záchrana její rodiny a Gala byla hlavní motivace, proč se Katniss vůbec do toho celého nechala namočit a stala se hlavní tváří celé té revoluce, myslela si, že až tu válku vyhrajou, tak bude všechno jako předtím než umřel její otec. Ale tak to prostě ve válkách nechodí.

29.06.2014 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Vražedná pomsta mě přinutila jít na nákupy do oddělení pro děti....někdy si připadám jako literární Benjamin Button (od Dickense k leporelům).
Druhý díl je, co se týká vývoje příběhu, dobrý. Kdybych předtím neviděla film, tak by mě asi většina zvratů dost překvapila. Jedna věc: Katniss, prosím tě, konečně se pro jednoho rozhodni...nebo si konečně přiznej, že je máš ráda oba, ale takhle to dál nejde.

27.06.2014 3 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Hunger Games, co k tomu říct? Dlouho jsem tomu nevěřila....jediné čemu v co jsem věřila byl dobrý marketing, ale nakonec se ukázalo, že jsem byla trochu mimo. První jsem dala šanci filmům, protože jsem si říkala, že Jennifer Lawrence přece nebude hrát v nějaké blbosti (a i kdyby jo, tak je natolik dobrá herečka, že by tu blbost asi nějak vyvážila). Potom Coldplay na soundtracku k druhému dílu....no dobře už jste mě navnadili. Tak sem se na to koukla a fakt to nebylo tak blbý jak jsem si myslela.
A pak přišel ten hrozný den, kdy jsem neměla co číst, tak Hunger Games it is. Příběh knížky a nápad o "postapokalyptickém" uspořádání světa je fakt dobrý (a možná není ani moc nereálný...nechci malovat čerta na zeď). Největší sci-fi mi na tom přišlo, že se do Katniss zamilují dva dokonalí mladíci (Peeta Dušín a Gale Metelka) a ona si mezi nimi nemůže vybrat...chudák holka. Tak jednoho popadnu a běžím, ne?
Jediná věc, která mě naštvala...proč, pro všechny svatý, překládali Galeovo jméno? Hurikán are you joking?

27.06.2014 3 z 5

Mefisto Mefisto Klaus Mann

Příběh o tom že člověk dokáže pro slávu a peníze obětovat úplně všechno...včetně vlastní sebeúcty. (Pokud je ovšem dost dobrý herec na to, aby pořád mohl předstírat, že nějakou pořád ještě má.)

13.06.2014 4 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Pěkná knížka nad kterou se dá zamyslet. Mě teda to vykreslení Japonců jako "primitivů" nevadilo. Podle mě je to nedílná součást románu. Jeden z jeho pilířů. Imperiální Britové si o sobě prostě mysleli, že jsou vrcholem tvorstva. No a trochu je v té době asi zaskočilo, jak je ti "primitivní" asiaté válcují, když jsou tak dokonale organizovaní, pokrokoví a kdesi cosi.
Spoilers: Taky se mi líbilo, jak byl v knížce zvýrazněn prvek přírody, jako faktoru, na který by člověk neměl zapomínat. Prvek který se nedá ovládat ani plánovat a může zničit i sebelepší plán.

25.05.2014 5 z 5

Já prostě miluju Obyčejný život (výtisk, co mám doma jsem zakoupila přímo v Čapkově rodném domě v Malých Svatoňovicích).

14.04.2014 5 z 5