Základy metafyziky mravů

Významné dílo zakladatele německé klasické filozofie, které vymezuje zákon mravního povědomí – kategorický imperativ.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29591/zaklady-metafyziky-mravu-9uy-29591.png 4.173
Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Svoboda

Grundlegung zur Metaphysik der Sitten, 1785

Kniha Základy metafyziky mravů

Macvosik
07.08.2021

Veľmi aktuálne. Aspoň tak sa mi to javí. A azda aj dôležité pre pochopenie dneška, najmä toho, akým spôsobom a prostredníctvom akých argumentov ustanovuje súčasná spoločnosť morálne panstvo nad "prírodnými bytosťami". Tie čiastočky toho čistého rozumu a s ňou prepojeného zákonodarstva autonómnej, slobodnej vôle tu v teoretickej rovine stále poletujú a slúžia ako barličky pre ospravedlňovanie mnohých prasačín, ktorých sa moderný človek stále dopúšťa na okolí i na sebe. A ukazuje tiež to, k čomu súčasná spoločnosť túžobne smeruje - čistý rozum oslobodený spod prírodnej nevyhnutnosti a kauzality. A pritom to celé stále vzbudzuje fascináciu nad dômyselnosťou spôsobu, akým Kant vytvára priestor pre kategorický imperatív a ustanovuje ho. Všetko v tej skladačke do seba nádherne zapadlo (až na slobodu vôle, pochopiteľne, čo podľa mňa súvisí s neschopnosťou a v podstate aj nemožnosťou reflektovať vlastný novoveký, rane-liberálny pôdorys) a už len spôsob, akým ustanovuje imperatív na spôsob logickej vety, ktorá je a priori, bol akýmsi zvláštnym spôsobom napĺňajúci a vše-osvetľujúci. Úchvatné.

HanzKaufmann
28.06.2021

Moje vule je nezavisla na vuli ostatnich lidi, vsechno co bude chtit, tak ji dam.
Priroda to tak zaridila, aby byla vule schopna dosahnout ceho si umane.
Vidim v tomto cistem uvazovani cosi Bozskeho... neco co je uplne odtrhnuto od pravidel dnesniho civilizovaneho sveta.
Uvedomuji si, ze se spolecnosti nepodarilo ze me udelat homo domesticus.
Dekuji za dar takto silne a nezlomne vule.

*Kanta opravdu miluju, ozbrojil me a zbranim dal pozehnani v boji o zachovani druhu Homo Sapiens. (Zbrani jsou mysleny postoje a myslenky).

jullsebkova
02.04.2021

Jedna z mých prvních přečtených filosofických knih... bylo to náročné, ale strašně mě to bavilo. Knihu jsem si přes upozornění spolužaček vybrala pro zkoušku z filosofie a rozhodně toho nelituji. Chce to sice trochu času, než si to člověk vše poskládá dohromady, ale stojí to za to. (4,5/5)

JulianaH.
30.01.2019

Jako student filosofie jsem četla Základy třikrát během asi tří měsíců (ne že by to bylo na škodu). S odstupem několika let si uvědomuji, jak mi přešly do krve. Kantovo poselství o důstojnosti člověka je příkladem ryzího a šlechetného osvíceného humanismu. Byť pasáže o inteligibilním světě prý náleží k tomu nejtemnějšímu z Kantova díla, celkově patří tahle knížka k tomu lehčímu, co královecký rodák sepsal, a navíc se nemůžu neobdivovat čistému, průzračnému slohu - vnucuje se mi představa sloupů vytesaných z ledu. Kanta mám zkrátka ráda.

fvalek
17.10.2018

Tak samozřejmě, je to filosofie, konkrétně tedy etika, takže zákonitě to nemůže být jednoduchý text... To, že se Kant snaží takto složitě vysvětlovat a nepoužívá tradiční antické dialogy a příklady, to je prostě pro filosofii jeho doby přirozené. Na druhou stranu by určitě neuškodilo využít více příkladů a musím se přiznat, že komplexní povědomí o díle a všech myšlenkách jsem získal až nastudováním mnohem jednodušších přepisů a obsahů.
Celkově je to ale velmi průlomové dílo pro lidskou morálku, Kantovy myšlenky mi jsou doopravdy sympatické a všechno dává dokonalý smysl i v kontextu dnešního světa. Pokud se člověk etikou zabývá a chce se o ní dozvědět co nejvíce, tak Základy metafyziky mravů jsou jedno z hlavních děl. Poselství díla podle mě určitě není přešlé a každý by si z něj měl alespoň něco málo odnést. Nebudu tu ale moralizovat, kdybych se tomuhle tématu nevěnoval a nestudoval filosofii, tak bych to asi považoval za snůšku blbostí. :D

ŠmajdalfB
17.12.2017

Kant podle této knihy nespadá do pojmu filosofa, ale puntíčkáře a pitvala. S filosofií to nemá co do činění.

DarkLady
16.12.2017

Masakr!

Každou větu, každý odstavec jsem četla 5x a stejně si nejsem jistá, zda jsem jednotlivé části pochopila tak, jak bych je pochopit měla...

Proto vůbec není divný, že jsem se do Kanta zamilovala.

Ehm.

m4xp4yn3
11.10.2017

Škoda že si někdo neudělal čas na překlad pro obyčejné smrtelníky. Ideálně sám Kant. Základy metafyziky mravů obsahují naprosto zásadní koncepty, pojmenování a úvahy, které by dobře posloužily úplně každému, přinejmenším jako bohatá inspirace k usměrnění vlastního přemítání o věcech etiky a uchopení "já".
Blbé je, že se k tomu cennému musíte prokousat dialektickou džunglí půlstránkových souvětí, ve kterých od sebe podmět a přísudek dělí často několik řádek, vložených vět a poznámek v závorkách. Často byla též patrná nemožnost překladatele věrně přenést významové nuance z němčiny.
Zásadní spis, jehož jazyk by však chtěl aktualizovat.