bupilla bupilla komentáře u knih

Čaro neočakávaného Čaro neočakávaného Barbara Cantini

Po dokonalej sérii o dievčatku Mortine prišla ďalšia dokonalosť od Barbary a ja som sa jej nevedela dočkať!!! Čakanie jednoznačne stálo za to :)
Ilustrácie sú ešte úžasnejšie ako v Mortine a príbeh s čarodejkou - áno, prosím!
A dúfam, že pokračovania sa u nás dočkáme čoskoro :)
Poklad v knižnici, ktorý mi urobil neskutočnú radosť!
Odporúčam malým aj veľkým, detským aj dospelým čitateľkám, je to pohladenie pre dušu a pastva pre oči :)

Šálka nádeje Šálka nádeje Cathy Bramley

Tak toto ma veľmi príjemne prekvapilo! Prečítaná na jeden záťah, aj keď som bola poriadne unavená, kniha ma chytila a nepustila :D
Veľmi osviežujúce a za mňa aj originálne - hlavne spôsobom rozprávania, tie dialógy, ó, áno :)
Zaujímavé postavy, krásne prostredie kaviarničky a žiadne hluché miesta, proste lahôdka - taká jednohubka, ktorú som si dala v nedeľu poobede asi za dve hodinky :)
A ešte aj pastva pre oči, lebo knižka je naozaj graficky nádherná :)
Už sa teším na pokračovanie, ktoré pred pár dňami vyšlo - hurá :)

Nádherně pošetilá snaha Nádherně pošetilá snaha Hank Green

Tak toto bolo výborné a prekvapivo ma to bavilo ešte viacej ako prvý diel :)
Prvý diel som čítala len pred týždňom, takže som ho mala čerstvo v pamäti a to bolo super :)
Kniha je poriadne obsiahla, ale číta sa sama a veľmi ťažko sa mi od nej odchádzalo, využila som vyslovene každú voľnú chvíľku na čítanie :)
Výborne vymyslené, premyslené, vysvetlené a celkovo podané pokračovanie záhady Carlov, výborná sonda do spoločnosti a človeka až mrazí z toho, ako sa ľudia správajú, aké majú priority vo svete, kde nič nie je ako bolo predtým, než sa objavili Carlovia.
Veľa, veľa podnetov zamysleniu, miestami celkom desivé.... ale aj poriadna dávka nádeje k tomu :)
Autor ide do hĺbky, postavy sú skvelo vykreslené a plastické a každá jedna dejová linka je silná - ja som si užívala naozaj každý riadok.
A po dlhej dobe som si do knihy vkladala aj "lepíky", lebo som v nej našla veľa podnetných vecí, ktoré si chcem dodatočne poriadne premyslieť, precítiť a "zapísať za uši" :)
Kniha, ktorá má potenciál zmeniť spôsob myslenia v dobrom slova zmysle a kľudne by som ju zaradila medzi povinné čítanie na školách.
Obe knihy zo série sú pokladmi v mojej knižnici a ja už len dúfam, že Hank Green nás poctí ďalšími dielami :)

Tajná přísada láska Tajná přísada láska Poppy J. Anderson

Príjemná oddychovka, ktorá je aj graficky a celkovo vyhotovením knihy proste nádherná, ja som si obálku veľmi užívala, aj drobné ilustrácie pri jednotlivých kapitolách :)
Po knihe som siahla po prečítaní viacerých náročnejších kníh po sebe, takže som vyslovene potrebovala jednoduchý milý príbeh, ktorý plynie pomaly a kľudne aj predvídateľne, kde sa proste nechám unášať písmenkami a príjemnou atmosférou... a presne toto som od knihy dostala. Ale miestami tá pohoda a predvídateľnosť bola pre mňa až na hranici nudy - preto hodnotím ako taký lepší priemer :)
Brooke mi celkom pila krv svojou výbušnosťou a sarkazmom, ale beriem to tak, že presne takúto ju autorka chcela mať a teda, podarilo sa jej to :D
Andrew až moc sladký a dokonalý, ale O.K. :D
Čučoriedkový koláč by padol naozaj dobre, asi nejaký upečiem :D
A ten recept na konci knihy vyzerá výborne, možno skúsim :)
Ako príjemnú oddychovku môžem len odporúčať a druhý diel už mám tiež doma, ale pustím sa doňho až za nejaký čas, teraz som poriadne presladená :D

10.02.2022 3 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Kniha, po ktorej som siahla intuitívne presne v ten pravý čas a to je pri tomto druhu literatúry veľmi dôležité - aspoň pre mňa :)
Kniha, ktorú by som si bežne nekúpila, ale dostala som ju ako darček k nákupu u Dobrovského a zaujala ma anotácia (inak zvyknem darčeky vyhadzovať z košíka, našťastie sa to dá, niektoré "darčekové" knihy k nákupom by som určite nečítala a tak ich radšej ani nechcem dostať :))
Kniha, ktorá ma chytila od prvých riadkov, na jeden dych som prečítala tretinu a potom na dva záťahy až do konca. A to hlavne a predovšetkým kvôli spôsobu, akým je príbeh podaný, ako je vyskladaný - jazyk autorky je neskutočne pútavý.
Príbeh, kde sa nedeje nič a zároveň všetko. Príbeh, kde priam počujete hrdinov rozprávať, aj keď kniha vlastne neobsahuje priamu reč (nie sú tam úvodzovky).
Dalo sa predvídať, ako to dopadne, ale to vôbec nevadilo. Dôležitá bola cesta a nie cieľ.
Pre mňa naozaj príjemné prekvapenie a jednoznačne TOP darček k nákupu, aký som kedy dostala :D
Odporúčam, keď budete mať chuť na atmosferický komorný príbeh, trošku temný, uveriteľný, ale hlavne pútavý a nezvyčajne napísaný.

07.02.2022 5 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Rereading po rokoch.
Zatúžila som po tomto krásnom ilustrovanom vydaní :)
Okrem toho som pôvodnú knihu požičala a už sa mi nevrátila a rozhodne som ju chcela mať vo svojej knižnici.
A aj na druhý krát som si čítanie veľmi užila, aj keď s menšími výhradami.
Štyri dohody sú skvelé. A odkedy som knihu čítala prvýkrát pred rokmi, tak na ne myslím neustále a naozaj mi pomohli veľa v živote pochopiť, aj spokojnejšie žiť a som za ne vďačná.
Samotné podrobnejšie vysvetlenie každej z dohôd autor napísal tiež výborne - zrozumiteľne a krásne.
Ale tie ostatné kapitoly, to už je na mňa príliš ezoterické a hlava mi to neberie, občas mi to príde až úsmevné a prečítala som to len s tým, že o.k., čítam rozprávku :)
No je to poklad v mojej knižnici, odporúčam toto vydanie aj kvôli nádhernej grafickej stránke, príjemná hrejivá farebnosť, pekné kompozície, radosť pozerať :)

07.02.2022

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Tak toto bolo výborné!
Túto knihu evidujem už dlho a veľmi ma lákala.
Zároveň ma odrádzala absencia pokračovania v češtine.
Ako ma potešilo keď pokračovanie vyšlo!!! Už som naozaj nedúfala a ono vyšlo, hurá :)
To je tak sviežo, brilantne napísané.
Výborne vymyslené a dosť originálne sci - fi.
Zároveň sa dotýka vážnych spoločenských aj politických tém, viac ako dotýka a to skvelým spôsobom, ktorý neotravuje, nenudí, citovo nevydiera... no pritom čitateľa zasiahne.
April May (inak krásne meno pre hlavnú hrdinku :)) je zaujímavá postava, ktorá v čitateľovi vyvolá celú škálu sympatií aj antipatií :D
Aj ostatní hrdinovia - mladí ľudia okolo April - sú výborne vykreslené, zaujímavé postavy.
Knihu som priam hltala, ale zároveň som si ju chcela šetriť, no nakoniec som ju mala za deň a pol prečítanú :) Už cca v polovici knihy som utekala na internet kúpiť si pokračovanie :D
Len a len odporúčam a rada sa k nej vrátim.
Kiežby takýchto sci-fi bolo viac a viac :)

07.02.2022 5 z 5

Neviditeľný život Addie LaRueovej Neviditeľný život Addie LaRueovej Victoria Schwab

Celkom fajn :)

Ale žiadne obrovské nadšenie sa u mňa žiaľ nekonalo.

Tri hviezdičky hlavne za spôsob, akým je príbeh napísaný, lebo to je proste krása a nádhera. A hlavný dôvod, prečo som knihu prečítala celú za dva a pol dňa... aj keď čo sa samotného deja týka, tak som sa chvíľami musela nútiť v čítaní pokračovať.

Hlavná myšlienka knihy, vlastne základ príbehu, je veľmi fajn a stojí za zamyslenie - je to v zmysle : "želaj si opatrne, lebo sa Ti to môže splniť"...

V príbehu ma v podstate nič neprekvapilo... dokonca aj samotný záver sa dal dosť dobre tušiť a to, ako to je vlastne je s Henrym, to som vytušila tiež - škoda.
Addie mi nebola sympatická :( A neverila som jej tých 300 rokov života vo svete, ktorý sa za to obdobie neskutočne zmenil... lebo ona ostala rovnaká až na to, že sa naučila zopár jazykov... jej správanie, jej reakcie, jej spôsob komunikácie a riešenie situácií sa vôbec storočiami nemenilo.

Čo je ale absolútne dokonalé na tejto knihe (a aj na jej českom vydaní) je prekrásne grafické spracovanie :) Fakt nádhera, až mi je ľúto, že u mňa v knižnici neostáva.

Po dočítaní knihy vo mne ostal taký nanič pocit blízky sklamaniu a vlastne mi pokazila náladu... idem sa hneď pustiť do ďalšej a snáď budem mať šťastnejšiu ruku :)

04.02.2022 3 z 5

V pasti V pasti Michael Northrop

Taký pomerne jednoduchý príbeh na jeden večer.
Nalákala ma obálka a túžba aspoň si o poriadnom snehu prečítať, keďže sa nám ho ani túto zimu v realite moc nedostáva.
Kniha bola pútavá hlavne svojou atmosférou, samotný príbeh bol málo rozvinutý, aj o postavách by som sa rada dozvedela ešte o čosi viac.
Knihe sa ale nedá uprieť uveriteľnosť a atmosféra je naozaj dobre mrazivo vybudovaná .
Za prečítanie stojí, ale silnejší dojem nezanechá a v knižnici si ju nenechám, raz prečítať úplne stačilo.

03.02.2022 3 z 5

Podivuhodný křeček Harry Podivuhodný křeček Harry Katja Frixe

Rada som sa zase vrátila do kníhkupectva paní Sovové, kiežby také miesto naozaj existovalo :)
Zase krásne ilustrácie a príbeh roztomilý, s presahom, ktorý u detských kníh mám naozaj veľmi rada.
Zaujímavé originálne postavy, príbeh pekne rozvetvený, zase sa tu rieši aj vážnejšia téma veľmi láskavým spôsobom a samozrejme príbeh je prepletený úsmevnými situáciami.
Teším sa na pokračovanie, ktoré mám už doma nachystané v poličke :)

03.02.2022 5 z 5

Tri malé bosorky Tri malé bosorky Georgie Adams

Náhodný úlovok z antikvariátu, aj keď už dávno nie som cieľovka :)
Rozprávkam o čarodejniciach a bosorkách nikdy neodolám a v tomto prípade sa to naozaj oplatilo :)
Príjemné zasnívanie sa na pol hodinku s poobednou kávou :)
Príbeh je vyslovene roztomilý, pekne vyskladaný a ilustrácie sa zrejme budú deťom páčiť, lebo sú plné farieb a krásne dynamické :)

03.02.2022 5 z 5

Záznamy nekonečna Záznamy nekonečna S. M. Wilson

Milý a celkom originálny príbeh pre deti.
S poriadnou dávkou naivity, ale milý :)
Priznám sa, že som na základe obálky knihy čakala "dospelejší" príbeh a tak som bola trochu sklamaná - ach, tie očakávania.
Odhliadnuc od toho musím uznať, že v rámci žánru je to veľmi pekná knižka, ktorá sa výborne číta. Je akčná, čitateľ sa nenudí a zrejme ak má podstatne menej rokov ako ja, tak sa aj výborne baví ;-)
Pre mňa bol príbeh príliš povrchný, neuveriteľný, nelogický - to ma pri čítaní rušilo.
Málo rozpracované postavy, ktorým som sa tým pádom nevedela priblížiť a poriadne s nimi prežívať ich zážitky.
Keby som to ale čítala ako 12 ročné dieťa, tak myslím, že by som to všetko proste brala a bola by som nadšená.
A možno by som bola nadšená, aj keby som mala toho menej načítaného :)
Odporúčam deťom a dospelým, ktorí si chcú vyslovene oddýchnuť - v tom prípade odporúčam, príliš nad tým svetom a zákonitosťami v ňom nepremýšľajte :D

03.02.2022 3 z 5

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Prekrásna kniha.
Dojemná, smutná, ale s poriadnou dávkou životného odhodlania aj nádeje.
Pretkaná úsmevnými dialógmi aj jemne napínavá.
Romantická linka krásna a uveriteľná.
Hrdinovia zaujímaví a dostatočne vykreslení na to, aby som sa do nich dokázala vcítiť, to veľmi oceňujem.
Starý charizmatický dom, kníhkupectvo v tomto staručkom dome, všadeprítomná vôňa kníh a hlavná hrdinka a jej maminka poriadne knihomoľky.
Tá atmosféra kníhkupectva bola úžasná.
Táto kniha ma neskutočne potešila, úžasne som si pri nej oddýchla, zažila celú škálu emócií, dojatie sa striedalo s úsmevom, smútok s radosťou.
Príbeh, ktorý bude vo mne dlho doznievať.
Odporúčam všetkým knihomoľkám. :)

31.01.2022 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Po dlhej dobe thriller, ktorému bez zaváhania dávam plný počet hviezdičiek.
A som rada, že som si zároveň s touto knihou kúpila z antikvariátu aj dve ďalšie knihy od pani autorky. :)
Toto ma neskutočne bavilo, ten spôsob, akým je kniha napísaná mi dokonale sadol.
Pre mňa zároveň dôkaz, že aj kniha, v ktorej nesympatizujem so žiadnym z hlavným hrdinov, sa môže stať mojou obľúbenou knihou :D Aj keď asi celkom výnimočne, ale v tomto prípade sa to stalo.
Veľmi ma bavilo nahliadnutie do mysle spisovateľky v súvislosti s tvorbou jej novej knihy.
Príbeh je pekne vyskladaný, všetko na konci zapadne na svoje miesto a všetko dáva zmysel a je to uveriteľné.
Prímorská atmosféra, tie výhľady z domu na more, ach áno.
Na druhej strane dokonalý dom, super draho zariadený, obrovský a v ňom bývať sama... brrr, len to nie. A to psycho, ktoré tu autorka rozohrala... skvelé.
Bavili ma všetky linky príbehu a naozaj veľmi, veľmi ťažko sa mi od knihy odchádzalo za povinnosťami... nakoniec som ale tých takmer 400 strán dala aj tak za 24 hodín :D
Odporúčam a som zvedavá na ďalšie knihy autorky, veľmi :)

28.01.2022 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Toto bolo krásne.
Dočítané pred pár dňami a aj keď som už medzitým prečítala ďalšiu knihu, táto vo mne stále doznieva a veľa na ňu myslím. A toto u kníh veľmi oceňujem, keď vo mne zanechajú tak silný dojem.
To je tak pútavý príbeh a tak skvelo napísaný. Dynamika sa strieda s hĺbavosťou, opisy prostredia silné a dlhé tak akurát, zaujímavé postavy a tá kúzelnosť, ktorá sa tiahne celým príbehom ako trblietavá jemnučká a pritom pevná niť... krása.
Je to príbeh Krásky a Zvieraťa, ale zároveň aj nie je - je to v istom smere oveľa viacej a autorka tento retelling napísala naozaj výborne.
Moja dávno dospelá duša a myseľ tu našla toľko podnetných myšlienok... a zároveň moje vnútorné dieťa sa vrátilo do čias, keď som sa zoznámila s Kráskou a Zvieraťom a bola prvýkrát očarená týmto nadčasovým príbehom. Ako gymnazistka som opakovane šla sama do kina na vtedy nové filmové animované spracovanie. V kine som bola len ja, kopec detičiek a zopár dospelých, ktorí deti sprevádzali :D
A tá prekrásna obálka ako bonus - jednoznačne ďalší poklad v mojej knižnici a ja knižku môžem len a len odporúčať.

28.01.2022 5 z 5

Sousedky Sousedky Cass Green (p)

Tak mňa táto kniha náhodne kúpená vo výpredaji naozaj príjemne prekvapila.
Oceňujem hlavne jej nezvyčajnosť - zmes žánrov, ktorú podľa mňa autorka namiešala výborne.
Realistické až na dreň sa strieda s bizarným, miestami s nádychom čiernej komédie.
Psychológia postáv výborná - síce som zo začiatku knihy bola v rozpakoch z toľkých monológov susediek, ale rýchlo som si na ne zvykla a nakoniec bola za ne rada.
Dostala som veľa podnetov k zamysleniu...a to mám rada.
Môžem len odporučiť, ale nečakajte klasickú detektívku, je to oveľa viacej (alebo menej, závisí od uhla pohľadu :D Pre mňa určite viacej. :))
Chystám sa na ďalšiu knihu od autorky a som veľmi zvedavá :)

24.01.2022 4 z 5

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Pre mňa dokonalá oddychovka, taký malý knižný skvost :)
Knižka je svojrázna, neobyčajná, napísaná prekrásnym spôsobom.
Atmosféra kníhkupectva, ach, priam som tam bola a nechcelo sa mi odísť :)
Svojské postavy s veľkými srdcami, obľúbila som si ich a nechcelo sa mi s nimi na konci knihy lúčiť.
Aj keď kvetnato napísaná, veľmi svižná a ťažko sa mi od nej odchádzalo.
Veľa, veľa odkazov na rôzne knihy - možno až priveľa, keďže neverím, že sa nájde čitateľ, ktorý ich všetky čítal a tým pádom asi každý pri čítaní tejto knihy pocíti trochu mrzutej nálady, že nie celkom rozumie tomu, čo práve číta :D Ale nevadilo mi to, jednoducho som čítala ďalej a nechala sa unášať príbehom, ktorý plynul naozaj pekne a všetko v ňom do seba zapadalo, všetko mi dávalo zmysel.
A často som sa usmievala aj schuti zasmiala. :)
Môžem len odporúčať všetkým knihomoľkám, ktoré majú chuť na vyslovene oddychový príbeh - anotáciu si ale nečítajte, bola by to škoda. ;-)

24.01.2022 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Tak toto bolo výborné.
Príbeh ma chytil a už nepustil ani na chvíľu.
Krátke vety, krátke kapitoly - napísané veľmi svižne a pútavo.
Dôkaz toho, že thriller môže byť fakt skvelý aj bez prehnaných násilných, krvavých a nechutných scén.
Postavy aj ich správanie boli pre mňa uveriteľné a každá jedna postava ma zaujímala.
Akurátny pomer akcie a nahliadnutia do psychiky postáv.
A ten záver - výborné, s nádychom temnoty a presne ten typ záveru, ktorý vo vás dlho doznieva.
Je to oddychový thriller ako má byť - pútavý, plný napätia, vzbudzuje zvedavosť, ktorá čitateľa poháňa neustále ďalej v čítaní... ale zároveň je čitateľ "v bezpečí": žiadne citové vydieranie, žiadne šokujúce scény na hranici hnusu a podobne.
Od autorky som už čítala knihu Nevítaný hosť, ktorá sa mi páčila oveľa menej - takže som rada, že som dala autorke ďalšiu šancu a rada si od nej prečítam aj niečo ďalšie :)

21.01.2022 5 z 5

Naši andělé strážní Naši andělé strážní Eckhart Tolle

Roztomilosť.
Chvíľka len pre seba, kávička a táto knižka - dokonalosť :)
Rada sa k nej vraciam a vždy si v nej niečo nájdem.
Oceňujem nápadité ilustrácie a spôsob myslenia Tolleho mám rada.
Jeho učenie je pre mňa skôr inšpiráciou a podnetom k zamysleniu, nie všetko od neho bezvýhradne prijímam za svoje.
Ale túto útlu knižku mám už pár rokov a rada sa k nej vraciam.
Malý ilustrovaný poklad v mojej knižnici :)

19.01.2022 5 z 5

Vrány Vrány Kass Morgan

Tak toto ma naozaj bavilo, aj keď už dávno nie som cieľovka :)
Celkovo mám veľmi rada čarodejnícke príbehy z prostredia školy, internátu a odohrávajúce sa v našej modernej dobe.
Číta sa to výborne, ťažko sa mi od knihy odchádzalo.
Príbeh má výbornú uveriteľnú atmosféru, len hrdinovia mohli byť vykreslení aj trochu viacej plasticky, miestami mi prišlo rozprávanie príbehu strohé.
A škoda tých preklepov a chýb v texte... za to ale zrejme autorka nemôže.
Veľmi sa teším na pokračovanie, v zahraničí vyšlo pred pár dňami, tak budem dúfať, že sa ho čoskoro dočkáme :)
Môžem len odporúčať ako skvelú oddychovku nielen pre násťročných :)

19.01.2022 4 z 5