bupilla bupilla komentáře u knih

Vánoce v knihkupectví Vánoce v knihkupectví Jenny Colgan

Toto bolo slabé a pre mňa sklamanie :( To sa nechytá vôbec na autorkine ďalšie knihy...
A opakujúce sa slovné spojenie "Boha jeho!" mi riadne dvíhalo tlak. Vôbec sa to nehodilo a ani ďalšie vulgarizmy mi v tejto knihe vôbec nesedeli.
Okrem toho - zrejme chyba prekladu - často nezmyselné vety, čudné dialógy.
Ale ani dokonalý preklad by túto plytkú knihu nezachránil, bohužiaľ.

14.12.2023 2 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Riley Sager (p)

...a pre mňa POSLEDNÍ SAGER.
Ako toto čo bolo...
Súhlasím s predošlými komentármi.
Dve hviezdy dávam len preto, že som to dočítala... aj keď v márnej nádeji, že to autor celé do konca knihy ešte nejako zachráni.

01.12.2023 2 z 5

Maruška Maruška Veruška Bobeková

Veľmi fajn knižočka :)

26.08.2022 5 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Celkom fajn oddychové čítanie.
Príbeh je zaujímavý, aj celkom originálne poňatý, ale... nedokázal ma úplne vtiahnuť, neverila som mu tak úplne. Kĺže po povrchu, dejú sa tu fakt temné a kruté veci, ktoré hlavná hrdinka prejde príliš ľahko, proste ich zoberie ako fakt a už je zas niekde inde.
Celkovo v priebehu príbehu Adéla strácala moje sympatie a uveriteľnosť.
Možno by príbehu pristalo, keby šiel viacej do hĺbky, čo sa týka budovania fantasy sveta, vykreslenia postáv aj jednotlivých kľúčových udalostí. Takto mi to prišlo ploché, jedna linka príbehu a ako z rýchlika.
Ako oddychovka na pár hodín ale celkom fajn, keď si potrebujete dať pauzu od náročnejšieho čítania. :)

23.04.2022 3 z 5

Cesta ze ztracena Cesta ze ztracena Cecelia Ahern

Toto je zatiaľ moja druhá kniha od autorky, ktorú som čítala (prvá bola Vzpomínky na zítřek) a zase som veľmi milo prekvapená.
Obidve knihy boli pre niečím výnimočným - štýlom rozprávania, stavbou príbehu, jemným nádychom mystiky.
Tento príbeh má hĺbku, zaujímavé postavy, presah aj príjemnú dávku kúzla.
Pekne vystavaný fantazijný svet, v ktorom sa odohráva časť príbehu.
Veľa podnetov k zamysleniu - o stratách aj o nachádzaní, o spoločnosti, o hodnotách aj o obsesiách.
A číta sa to ľahučko.
P.S. neprekvapilo by ma, keby Vánoční prasátko od Rowlingovej bolo inšpirované touto knihou. :)

23.04.2022 5 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

A máme tu ďalší príbeh zo série, ďalší o strašidelnom dome a áno, ďalší podľa rovnakej šablónky.
A neviem, či už nie som trošku presýtená, ale toto ma moc nebavilo a tie nelogické a vysoko nereálne prvky, ktoré v týchto knihách proste stále sú, mi tentokrát už celkom dvíhali tlak. :D
Ja to beriem, že Darcy svoje príbehy proste takto buduje a nepraktické až hlúpe správanie jej hlavných hrdinov k tomu celému proste patrí, ale...asi je už toho na mňa proste príliš.
A aj keď sa mi ilustrácie v knihe štýlovo páčia, zisťujem, že ma pri čítaní nejakým spôsobom rušia a dokonca pôsobia občas ako spoilery (ilustrácia predbieha dej).
Fakt neviem, či som týmto dielom s touto sériou neskončila. Nechám sa prekvapiť, čas ukáže :)
Vcelku mám túto sériu samozrejme rada a hlavne niektoré časti sú moje srdcovky, ale dve posledné knihy ma v podstate sklamali.

23.04.2022 3 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Tento príbeh sa zaradil medzi moje srdcovky.
Do veľkej miery aj preto, že som sa v ňom našla, zažila som podobné situácie a prečítať si tento príbeh mi istým spôsobom aj pomohlo.
Je to tak pekne napísané, číta sa výborne.
Hrdinovia sú uveriteľní, všetky linky príbehu boli zaujímavé a dialógy mi prišli naozaj zmysluplné - čo nebýva pravidlom u tohto typu literatúry.
Tie výlety do prírody - akoby som tam bola tiež, nádhera.
Nemyslím si, že dám celú túto sériu, ale minimálne druhú časť sa chystám čítať, teším sa :)

21.04.2022 5 z 5

Jezevec Jezevec Fredrik P. Winter

Kniha sa neskutočne dobre číta, ale po jej dočítaní mi ostal taký neurčitý pocit sklamania.
Zvláštne, rozporuplné pocity.
Na jednej strane som si jej čítanie naozaj užila, rada som sa k nej vracala a za necelé dva dni som ju mala prečítanú.
Ale...
K žiadnej postave som si nevytvorila vzťah a správanie postáv bolo v niektorých naozaj dôležitých situáciách pre mňa nepochopiteľné, nelogické a povrchné.
Na knihe sa mi vlastne najviac páčil spôsob, akým bola napísaná - samotný príbeh už tak veľmi nie.
Sklamalo ma aj to, že to bolo v určitom zmysle za čiarou hnusu a pritom podľa mňa zbytočne - príbeh by mohol byť originálny, zaujímavý a dokonca aj šokujúci aj bez tohto prvku.
Obálka je nádherná, o to viacej mi je ľúto, že knihu si nenechám v mojej knižnici. Toto mi určite stačilo prečítať raz.

15.04.2022 3 z 5

Ve skrytu stínů Ve skrytu stínů Bianca Iosivoni

Mne sa kniha páčila. Super som si pri nej oddýchla.
Mám rada fantasy, ktoré sú zasadené do nášho súčasného sveta a teda toto bola kniha presne pre mňa.
Čarovné amulety, lovci nadprirodzených bytostí, romantický nádych - mám takéto príbehy rada. A v tomto prípade mi nevadila ani naozaj pomalá romantická linka.
Príbehu by som mohla kadečo vytknúť, ale nechávam to tak a proste ho prijímam presne taký, akým je - lebo po dočítaní vo mne zostal pekný pocit a teším sa na pokračovanie.
Občas je fajn dopriať si rozprávku :)

11.04.2022 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tak som ju zase prečítala, po mnohých rokoch a zase ma úplne dostala.
Pohltila ma tak, že som ju za deň a pol mala prečítanú, nedalo sa inak.
Je to tak silné, surové, depresívne a pritom tak podmanivé čítanie.
Čo všetko môže spôsobiť jedna nenaplnená, nešťastná láska...
Postavy sú svojim spôsobom všetky priam neznesiteľné, napriek tomu ma ich osudy veľmi zaujímali a obracala som stránku za stránkou...
Príbeh ma tak silnú atmosféru!
Tá kniha ma zasiahla tak, že neviem po akej knihe teraz siahnuť?! Áno, knihomoľská opica ako svet :D
Odporúčam všetkými desiatimi, aj keď s vedomím, že na knihu je treba mať to správne duševné rozpoloženie a aj trochu trpezlivosti navyše. Ale myslím, že každý z nás má občas chuť na "ťažšie" čítanie alebo vyslovene na klasiku... a táto určite stojí za to.

09.04.2022 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Pôsobivé.
Strhujúce. Nedá sa prestať čítať a nedá sa o tom nepremýšľať.
Ide až na dreň.
A ilustrácie a celkovo grafické spracovanie knihy - úchvatné.
Môže byť horor krásny?
Mám silný pocit, že áno, pán Murakami. Klobúk dole.

07.04.2022 4 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Tak toto bola pecka a ja potrebujem pokračovanie!!! :D
Pod nádhernou kúzelnou obálkou knihy sa skrýva ešte lepší príbeh :)
Obrovské staré sídlo s celou kopou tajomstiev, tajné chodby a tunely... ó, áno prosím :)
K tomu veľmi zvláštna rodina, ktorá v sídle býva a hlavná hrdinka, ktorej sa zmenil život v jednej sekunde o 180 stupňov a záhady sa na ňu len tak sypú... okrem iného. :)
Zaujímavé postavy, niekoľko tajomných liniek v príbehu, ktoré sa postupne vynárajú a rozvíjajú... a potom zrazu koniec prvej časti, jaaaj! :D
Odporúčam všetkými desiatimi a to nielen pre mládež, ku ktorej ja už dávno nepatrím :)
Poklad v mojej knižnici.

07.04.2022 5 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Po bravúrnej predošlej časti som bola trošku sklamaná a knihu hodnotím priemerne.
Príliš veľa bojových scén na mňa - áno, je to subjektívne a uvedomujem si to, možno aj v súvislosti s tým, čo sa deje vo svete, o bojoch moc čítať nechcem :(
Viac ma bavilo, keď v prvej knihe autorka budovala svet a odkrývala postupne jeho tajomstvá a súvislosti.
Ale stále je to kniha, ktorá ma bavila a stála za prečítanie.
Záver ma dostal...
A hrdinovia so mnou zostanú ešte dlho, predlho...

07.04.2022 3 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Toto bolo výborné. Originálne, zaujímavé a skvelo napísané :)
Samotná nosná myšlienka, že zlo plodí zlo, bola pre mňa veľmi atraktívna.
Svet vybudovaný autorkou dáva zmysel a je plný prekvapení a napätia.
Postavy uveriteľné a plastické, naozaj som bola s nimi v ich svete a veľa som nad nimi premýšľala.
Toto dielo od tejto autorky sa mi zatiaľ páčilo úplne najviac.
Utkvelo vo mne a hlboko sa ma dotklo.

07.04.2022 5 z 5

Búrka v čajovej šálke Búrka v čajovej šálke Cathy Bramley

Zase úplná krása, ako bola aj predošlá knižka z tejto série.
Pútavé životné príbehy postáv, ktoré vo mne vyvolali celú paletu emócií a vo výsledku to bolo pohladenie pre dušu.
Pôvabná kaviarnička, zaujímavé postavy, zmysluplné dialógy aj so štipkou humoru.
Rosie a jej rodina sú veľmi fajn :)
Už teraz sa teším na pokračovanie a dúfam, že bude čoskoro :)
Ideálna útla knižka na nedeľné poobedie :)

27.03.2022 5 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Toto bolo výborné, aj keď podľa obálky a anotácie som čakala niečo trochu iné :)
Tá obálka sa mi k príbehu nehodí, ale zas je nádherná :)
Staré sídlo, tajomstvo, prekliate, pohanská mytológia aj kúsok histórie a pekná romantická linka - toto mám veľmi rada.
Príbeh sa nesie na takej príjemnej neustálej vlne napätia, číta sa naozaj výborne.
Jednu hviezdičku uberám za to, že zloduchov som odhalila oveľa skôr ako hlavní hrdinovia a trošku ma potom mrzelo, že "to im fakt nedochádza"? :D
Ale som spokojná, super som si pri nej oddýchla, prečítaná jedným dychom a dúfam, že od autorky vyjde aj niečo ďalšie v preklade :)

26.03.2022 4 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Od pani autorky som prečítala všetky 4 knihy, táto sa mi z nich síce páčila najmenej, ale stále je to výborná kniha.
Veľmi dobre vykreslená atmosféra, to mám na jej knihách asi najradšej.
Ani jedna z postáv mi nebola blízka a často som nechápala ich správanie v tak závažných veciach a rozhodnutiach, napriek tomu si ma ale príbeh podmanil a čítalo sa mi to skvelo.
Bolo to na mňa trošku prekombinované a tým pádom nie moc uveriteľné, ale od tejto autorky beriem aj to a veľmi dúfam, že sa dočkáme prekladu aj ďalších jej diel. :)

25.03.2022 4 z 5

Polnočné slnko Polnočné slnko Stephenie Meyer

Tak toto bolo utrpenie.
Ani neviem, či som sa pri nejakej knihe takto neskutočne nudila a to som ich teda prečítala dosť :D
Najviac ma ale mrzí, že mi to dosť pokazilo môj dojem z celej ságy, ktorú som pred rokmi naozaj milovala.
Teraz neviem...
Edwardova posadnutosť, nezdravá posadnutosť Bellou a jej ochraňovaním aj za cenu toho, že ju pripravuje o jej slobodnú vôľu. Jej to síce zjavne nevadí, ale mňa to neskutočne unavovalo.
A stále sa točíme v kruhu Edwardových myšlienok, dokola a dokola, ako myška za chvostíkom.
Zatiaľ čo Súmrak z pohľadu Belly je dynamická, pútavá záležitosť, ktorá dáva zmysel... toto bolo bizarné, otravné a nekonečné. Skúška nervov čitateľa :D
Rozmýšľam nad tým, či som naozaj bola pred tými 14 rokmi tak iná, že mi Edward imponoval alebo som len nečítala vtedy túto knihu :D
Neviem a už nad tým ani nechcem premýšľať, knihu posúvam ďalej, lebo už len samotný pohľad na ňu ma vyčerpáva.
P.S. jediné, čo ma zaujalo z tých 700 strán, bola téma "granátové jablko". A to je asi málo. :D
P.P.S. dávam dve hviezdičky len z úcty k autorke, z nostalgie a za to granátové jablko :)

24.03.2022 2 z 5

Verity Verity Colleen Hoover

Tak som si to prečítala aj ja, zo zvedavosti, lebo počtom hodnotení aj samotným priemerným hodnotením je táto kniha naozaj mimoriadne vysoko - bola som zvedavá, aj keď anotácia ma ktovieako nelákala.
A žiaľ, nepridám sa k nadšencom a vlastne ani nechápem, prečo je kniha tak populárna a prečo sa tak páči...
Je fakt, že sa číta veľmi ľahko, je pútavá, jednoducho a úderne napísaná, dala som ju za pár hodín a nechcelo sa mi od nej odchádzať. A v niečom bola originálna, to oceňujem tiež.
Ale tá nereálnosť, jaaaaj! Toto nie veru. To bolo tak "pritiahnuté za vlasy", až to bolo komické.
Oceňujem, že v slovenskom preklade je názov Verity a text sa zaobišiel bez vulgarizmov.
No samotný príbeh za mňa ledva priemerný a keby som ho nečítala, asi by som o nič neprišla.

20.03.2022 3 z 5

Někdy je hezké, že mě miluješ Někdy je hezké, že mě miluješ Marie Vareille

Pre mňa trochu sklamanie. Vtipné mi to neprišlo, skôr tragické, no dobre, možno miestami tragikomické.
S hlavnými hrdinkami som nedokázala sympatizovať a celkom mi liezlo na nervy ich celkom časté povrchné až hlúpe správanie.
Príbeh má ale kus peknej atmosféry a útulnosti, len preto dávam tri hviezdičky.
Oddychové to ale pre mňa nebolo, lebo v knihe je aj kusisko tragédie a ja som si fakt chcela užiť pohodový príbeh, tak som asi siahla mimo...
Uvedomujem si, že hodnotím prudko subjektívne - v knihe boli témy, ktoré mi vyslovene vadia, ako prílišná konzumácia alkoholu, šoférovanie pod vplyvom, dialógy opitých ľudí a tiež príbeh babičky Chloé by som do oddychovej knihe o láske rozhodne neumiestnila a ani som to vôbec nečakala - anotácia sľubovala humorný príbeh v štýle Bridget Jones - a to podľa mňa nie je, až na zmienky o pánovi Darcym.
Kniha sa ale čítala neskutočne ľahko a svižne, za prečítanie stojí, ale nečakajte humornú ľahučkú romantiku, pri ktorej sa budete usmievať ako slniečko. ;-)

20.03.2022 3 z 5