bublinka13 bublinka13 komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Autorka se chopila opomíjeného tématu v rámci druhé světové války - obsazení Litvy a deportace obyvatel očima dospívající dívky. Bylo to děsivé, smutné. Jen mi trochu vadily ty kratičké kapitoly. Často jsem se nestihla pořádně ponořit do příběhu a už byl konec. Nevadilo by mi, kdyby kniha měla více stran a děj byl hlubší, protože takto mi něco chybělo a já nebyla schopná se naplno ponořit do děje.

29.01.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Pro mě bohužel zklamání. Čekala jsem asi něco jiného. Až moc to na mě působilo jako červená knihovna v koncentračním táboře. Znovu si ji nepřečtu. Škoda.

21.08.2019 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Četla jsem ze zvědavosti, protože se o knize a seriálu teď hodně mluví. Seriál neznám, takže jsem nevěla, co čekat. Byla jsem mile překvapena, zajímavý příběh. Při čtení jsem připadala jako na houpačce, některé pasáže jsem četla jedním dechem, jiné jsem bohužel příliš neprožívala. Podíl na tom možná má i skutečnost, že vypravěčka Fredova mi nebyla sympatická a s jejím postojem jsem se nedokázal sžít a vcítit se do ní. Závěrečná historická přednáška byla pro mě úžasným ukončením knihy. Bez této části by mi kniha přišla neukončená, slabá. Díky tomuto závěru přidávám hvězdičku.

03.09.2019 4 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Neměla jsem ponětí, že nějaký spisovatel jménem Pavol Rankov existuje. Díky výzvě jsem na něj narazila a jsem za to velice ráda! Obálka mě teda vůbec nezaujala (najít knihu náhodou v knihovně, nesáhnu po ní). Líbil se mi nápad i zpracování. Co mi však vadilo (a proto hvězdička dolů), byly cizojazičné věty a výrazy, které se v knize objevily a nebyly preloženy. Pro dokreslení situace sloužil cizí jazyk skvěle, ale vadila mi absence např. poznámky pod čarou s překladem. Maďarštinu jsem si tedy vyhledala, ale pochybuji, že to tak dělají všichni čtenáři. Příběh tří kamarádů, popsaný citlivě, s lehkostí o věcech, které lehké nebyly. V mnohém mě kniha nutila k zamyšlení. Doufala jsem v jiný konec, ale ten autorův dává smysl a v kontextu celého příběhu nemá chybu. Jednoznačně doporučuji!

13.11.2019 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Začátek pomalejší, ale postupně se příběh rozjel, že jsem se od něj nechtěla odtrhnout. Vyprávění pohledem Náčelníka bylo střídavě přímé, jindy plné metafor. Úžasný čtenářský zážitek, který si ráda zopakuju.

22.08.2019 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Můj první King. Paráda. Film jsem viděla několikrát a na knihu jsem byla moc zvědavá. Při čtení jsem měla před očima filmové scény. Příběh napsán skvěle, i když jsem věděla dela, co se stane, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Ráda se k Zelené míli zase vrátím. Velkým překvapením pro mě byla skutečnost, že kniha byla poprvé vydána na pokračování v šesti útlých knížečkách (toto vydání jsem měla v rukách). Perfektní dávkování napětí, aby čtenář nechtěl dočíst jen daný díl, ale aby nedočkavě vyhlížel ten následující.

21.08.2019 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Velmi příjemné překvapení. Přečteno za dva večery (v době před dětmi bych oželela spánek a četla na jeden zátah). Atmosféra opravdu skvělá. Autorka šikovně nenápadně přesouvala podezření z jedné postavy na jinou a já tak do poslední chvíle netušila, kdo je vrah.

04.01.2020

Kocour v klobouku Kocour v klobouku Dr. Seuss (p)

Díky formátu A4 skvěle vyniknou ilustrace, bez kterých by to nešlo. Jsou skvělé. Bohužel je v měkké vazbě (to není chyba knihy, jen mám raději pevnou vazbu). Samotný text mě bavil, i když místy bylo poznat, že překlad do českých veršů nebyl jen tak. Ideální kniha pro rychlé zlepšení nálady během pošmourného dne.

28.01.2020 4 z 5

Kudy šel anděl Kudy šel anděl Jan Balabán

Po letech jsem konečně poprvé dočetla (asi na pátý pokus). Pro mě to byl boj, knížka mi vůbec nesedla. Možná zkusím znovu za pár let a třeba změním názor (po prvním nedočtení jsem ji odložila s tím, že "nikdy více").

13.11.2019 2 z 5

Auta - Zlatá kniha pohádek Auta - Zlatá kniha pohádek Walt Disney

Obsahuje příběhy z 1. a 2. dílu a taky několik krátkých, které se ve filmech neobjevily. Mám jednu výhradu - Luigi v některých příbězích mluví gramaticky správně.

13.11.2019 5 z 5

Auta Zlatá kniha pohádek 2 Auta Zlatá kniha pohádek 2 Walt Disney

Syn zbožňuje auta obecně. Knížku si velice rychle oblíbil. Teď už zbožňuje i Auta :).

13.11.2019 5 z 5

Muž, který pronikl do Osvětimi Muž, který pronikl do Osvětimi Denis Avey

Zajímavé čtení. Pan Avey měl i přes vsechno v životě štěstí. Je mi sympatické, že se nebál přiznat, že neměl tendence pomáhat všem (viz ztroskotání lodi). Oceňuji, že kniha neskončila koncem války, ale ukázala strasti, které přeživší při návratu do společnosti a při snaze zprostředkovat hrůzné zážitky zažívali. Jsem ráda, že jsem měla možnost si tento jeden příběh přečíst. Stálo to za to.

31.10.2019 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Tak nějak nevím, co si myslet. Na knihu jsem se těšila. Byla jsem zvědavá, jak si Mawer se srpnem 68 poradí. Do čtení jsem se ale musela nutit. Od autora jsem předtím četla dvě knížky a s nimi jsem problém neměla. Asi mi nesedlo zpracování. Ani postavy mi nijak zvlášť nepřirostly k srdce. Hodnotím s časovým odstupem a už vlastně ani pořádně nevím, o čem kniha byla.

31.10.2019 3 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Byl to boj, hlavně první půlka, z které jsem cítila takovou nenávist ke všemu a ke všem, jako dlouho ne (pokud vůbec kdy). Hlavní hrdinka mi nebyla ani trochu sympatická a přistihla jsem se, že je mi vlastně jedno, co se s ní stane. Postavy hrozně ploché. Takové téma by si zasloužilo propracovanou psychologii postav, ale tady jsem nic takového nenašla. Kniha se vleče, návraty do minulosti jsou vesměs pořád dokola o tom samém, závěr uspěchaný. Za mě všechno špatně. Knihu jsem neodložila, protože jsem pořád čekala, že se do toho autorka opře a nic.

11.10.2019 2 z 5