Briv Briv komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po povídkách jsem se konečně dostala k prvnímu dílu ságy o zaklínači a rozhodně nelituji. Poznávám víc a víc svět Geralda, Ciri, Yennefer a dalších. Marigold jako vždy vtipný. Jednoznačně můžu říct, že jsem se to tohoto světa zamilovala a neskutečně mě baví. Jdu číst další díl i když už je šíleně moc hodin, ale nedá mi to.

15.05.2023 5 z 5

Z jehněte ovce, z pulce žába Z jehněte ovce, z pulce žába Holly Duhig

* Teď na jaře se nám knížka perfektně hodila - vedle ve vesnici se narodila spousta jehňat a dědeček má na zahradě rybník plný pulců (a žab). Tak jsme si přečetli spoustu detailů ze života ovcí a žab a pak to šli pořádně prozkoumat. Kniha má sice málo textu, takže to spíše doplňuji svými znalostmi, ale fotky tam jsou velmi povedené, navíc je zde i pár zajímavostí o kterých jsem nevěděla. Se synem nás knížka dost bavila.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vlastně ani nevím proč jsem se do té knihy nepustila hned jak vyšla, protože je skvělá. Nakonec mě k ní přivedl náš soused, který je velmi hrdý plzeňák, který se hodně zajímá o historii a z Šikmého kostela byl šokován více, než jsem čekala. Vůbec nevěřil, že tak těžký život měli lidé v minulosti na Karvinsku. Nutno podotknout, že já z té oblasti pocházím, takže pro mě to je srdcová záležitost. I když nejsem pamětník, hodně mi vyprávěl můj děda, který se tam rovněž narodil a táta, který kdysi pracoval na šachtě.
Knížka mě neskutečně chytla za srdce. Vím, že to kdysi bylo velmi těžké. Nevím, jestli si to v dnešní době plně dokážeme představit, vest takový život. Obdivuji jejich sílu se s osudem poprat - svým osobitým, svérázným, leckdy až tvrdým způsobem. Jsem ráda, že zde autorka zakomponovala i opravdu málo známe historické události, protože je potřeba nezapomínat. No a za použití nářečí moc děkuji.

... Vždy, když projíždím oblastí o které se zde píše a vidím, jak moc se krajina, města i vesničky změnily, co všechno už zmizelo, nestojí a bylo srovnáno se zemí, tak to ve mě vyvolává dost melancholickou náladu...

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Princ Ládík mě na svých (i mých) cestách baví už hodně dlouho. K této knížce jsem se sice dostala po delší době, ale mám pocit, že když cestuje po Evropě, tak je to mnohem záživnější. Bavila jsem se moc. Je zajímavé, jak je každý národ osobitý, originální a svým způsobem svérázný. S manželem jsme procestovali dost zemí, kde byl i autor a shodneme se, že opravdu ty národy, jsou takové, jak je popisuje.
Moc se mi líbí autorův styl psaní, humoru a vlastně i jeho pohled na život, jak řeší různé situace, které mu jsou přiváty do cesty.
Přeji ti, Ládíku, spoustu dalších šťastných kilometrů a hromadu zajímavých zážitků k tomu.

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

První díl, jsem přečetla, tak rychle, jen se zaprášilo, tak jsem hned musela jet do knihovny pro další - zhltla jsem to za dva dny, až se manžel divil, že mě to tak chytlo - má pocit, že víc než jeho a to je co říct :).
Nikdy bych nevěřila, že by mě něco z fantasy literatury mohlo tak bavit.
No a ten konec - to bylo luxusní. Už se moc těším, jak to bude pokračovat a po jakých "cestách" se Geralt vydá.

Tomík objevuje přírodu Tomík objevuje přírodu Gerard Grée

* Zahlédla jsem ji v antikvariátě ve výloze v Praze, když jsme kolem projížděli tramvají a nedalo mi to, podívala jsem se, jestli je i u nás v knihovně v Ostravě - a byla. Tak jsme si ji hned půjčili a všem se nám celkem líbila. Přírodu má syn moc rád a chtěl po mě číst pořád dokola, jak může lesu, zvířatům a ptáčkům pomáhat a naopak, co by se dělat v přírodě nemělo.
Jen pozor na to, že je tam napsáno, že děti mají zlikvidovat pasti na zvířata, když nějaké najdou - tak to náš klouček, chtěl hned vyrazit hledat a zneškodnit, tak jsem se mu snažila vysvětlit, že by to sám určitě dělat neměl :).

Lotta z Rošťácké uličky Lotta z Rošťácké uličky Astrid Lindgren

* Knížku jsem si čítávala jako malá holka s mojí mámou, ale knížka se nám už nedochovala. Teď jsme si ji po letech přečetla znovu se synem. Celkem se mu líbila, rád si prohlížel obrázky, ale znovu si ji přečíst už nechtěl.
Přiznám se ale, že pro mě to byl vlastně celkem šok, protože vzpomínky na knížku mám fakt pěkné, Lotta mě moc bavila, to jak je vychytralá, ale teď mi připadala no... Uff!:) Až se tomu směju, jak to může člověk vnímat rozdílně.

20.04.2023

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak jsi dostal i mě, Zaklínači. Nikdy bych nevěřila, že o tobě budu číst a ještě k tomu, že to budu doslova hltat a hned se dožadovat další knihy.
Je fakt, že vždy se musí objevit v mém okolí více lidí, kteří mi o nějaké knížce řeknou, jak je dobrá, nechám se od nich přesvědčit a pak tomu obvykle úplně propadnu.
Se studem se přiznávám, že jsem první viděla seriál a pak se teprve pustila do četby, ale mám pocit, že mi to tentokrát takto vyhovuje.
No Geralte, těším se na naše další putování a jsem opravdu zvědavá, co nás čeká.

19.04.2023 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Trvalo mi docela dlouho než jsem se po Tatérovi pustila do Cilčiny cesty. I když bych určitě našla poutavěji a hlavně věrohodněji popsané události z gulagů, tak mě knížka bavila, přečetla jsem ji za dva dny.
I když prostředí v Rusku za polárním kruhem bylo spíše trochu přikrášleno, i tak ve mě kniha dovedla vyvolat představy, jaké tam musely panovat šílené podmínky. Vůbec si neumím přestavit v takové oblasti jen normálně pobývat, natož v šílených mrazech rubat uhlí. Obdivuji všechny lidi, kteří měli tak velkou vůli žít a zvládli to.

19.04.2023 5 z 5

Jedinečný svět vlaků Jedinečný svět vlaků Colin King

* Náš syn (4roky) si knížku sám vybral v knihovně a byla to skvělá volba. Vlaky má moc rád a tady se dozví vše důležité o historii a zajímavostech, které k vlakům patří. Kniha je velmi pěkně zpracovaná má krásné ilustrace, spousta vyklápěcích okének. Dokonce tam bylo pár informací, které nevěděl ani manžel a to má vlaky taky v lásce :). Určitě všichni doporučujeme.

01.04.2023 5 z 5

Vše co jezdí a létá Vše co jezdí a létá neznámý - neuveden

* Tuto knížku si vybral syn v knihovně, protože ho tam zaujala spousta dopravních prostředků. Knížka je určena spíše menším dětem, ale je možné, že na to mám trochu zkreslený pohled protože syn (4 roky) dopravu a vše kolem ní má hodně rád, takže toho i dost zná.
Každopádně knížka je to krásně ilustrovaná, členěná do několika kategorií dopravy a děti tam mají pokaždé hledací část.

Tarbíci a Marabu Tarbíci a Marabu Martina Komárková

* Knížku jsem objevila díky internetovým stránkám - Celé Česko čte dětem a v tomto případě musím říct, že mě mnohem více baví večerníček. Ale aspoň nás knížka přivedla k tomu se na tyto pohádky podívat. Našeho syna to baví hodně, mě se to upřímně až tak nelíbí, ale baví mě to, že se tady děti seznámí s neobvyklými druhy zvířat.
Písničky jsou tam neskutečně chytlavé, ty syn miluje.

Ptáčkové Ptáčkové Jaromír Zpěvák

* Protože jsme se synem celou zimu krmili ptáčky na krmítku, byla potřeba se na ně podívat i v knížce, kde jsme ptáčky měli spojené i s krásnou básničkou. Ilustrace jsou moc pěkné, každý ptáček je tam dobře poznatelný - syn mi dává za pravdu, protože pokaždé jsme k četbě měli i atlas ptáků a porovnávali si je. Je to moc hezká povedená knížka, hlavně pro milovníky ptactva, ale věřím, že dokáže zaujmout i ostatní.

01.04.2023 4 z 5

Odkud pochází jídlo - Podívej se pod okénko Odkud pochází jídlo - Podívej se pod okénko Emily Bone

* Tato knížka nás se synkem hodně bavila, dozvěděli jsme se toho o jídle spoustu, jak se co pěstuje, chová, odkud na světě konkrétní plodiny pocházejí atd. I když ilustrace nejsou zrovna podle mého gusta, tak nás knížka oba hodně bavila. Procházeli jsme jí spolu opakovaně, protože těch informací je v ní opravdu hodně a myslím si, že syn ve čtyřech letech by to všechno najednou nepobral.

Tajemství jedné knihovny Tajemství jedné knihovny Monika Davidová

Knížku jsem půjčovala z knihovny pro našeho kloučka. No vůbec nesplnila mé očekávání - jak už zmiňuje více čtenářů - čekala jsem, že děj se bude odehrávat převážně v knihovně a pro mě bylo docela rušivé i to, jak skřítek vysvětluje, jak přicházení na svět - je to hodně zmatečné a i celý děj působí spíše chaotickým dojmem.

12 hodin s Oskarem 12 hodin s Oskarem Eva Maceková

* Měli jsme ji půjčenou z knihovny, ale mě ani syna (4 roky) moc nezaujala. Jednou jsme si ji spolu prošli, ale příště raději sáhl po jiné.
Jinak kniha je určitě originální, zajímavě zpracovaná, ale nám nesedla.

Dětem Dětem Josef Kožíšek

* Syn dostal knížku od své prababičky, ta totiž nedá na pana Kožíška dopustit. Četli jsme ji několikrát a co nás oba hodně zaujalo, jsou hlavně ilustrace, ty jsou moc krásné.
Vera Silent to vystihla úplně přesně - syn tam má pár oblíbených básniček a povídek a zbytek ho moc nebere a to ani teď když jsou mu 4 roky.
Knížka ale i tak ve mě vyvolává nostalgii, když si kdysi děti v popelu pekly brambory a jako pamlsek dostaly jablíčko. Aspoň jsme si u té knížky se synem povyprávěli o tom, jak se časy mění.

Kde je ten pravý balon? Kde je ten pravý balon? Katarína Macurová

I když má paní Macurová moc krásné knihy a syna hodně baví, toto mi připadá jako krok vedle. Nebavila nás vůbec, přečetli jsme si ji jen jednou a nezaujala nás. Také jsem čekala jiný konec a přidávám se k aydam, že medvěd je fakt na zabití.

Divoký kůň Blesk Divoký kůň Blesk Jacques Thomas-Bilstein

Tak to je neskutečná nostalgie pro mě. Jako malá holka, jsem milovala koně a samozřejmě můj sen bylo k nějakému takto přijít. Bohužel (nebo možná bohudík:) se v naší lokalitě žádní divocí koně nenacházeli, tak jsem měla smůlu. Ale knížka se mi teď po letech připomněla a úplně mě to dojalo. Bohužel už ji nemůžu najít, což mě mrzí, ale aspoň na ni mám vzpomínky.

Jak zvířata spí Jak zvířata spí Jiří Dvořák

Tak jsme se ke knížce se synem po roce vrátili a je z ní naprosto nadšený. Hned si všechna zvířátka hledá v dalším atlasu, kde má reálné fotky a je překvapený, jak taková zdánlivě obyčejná věc jako spánek může mít podob. Určitě knihu doporučujeme.