Lotta z Rošťácké uličky

Malá Lotta bydlí s rodiči a dvěma sourozenci v hezkém žlutém domě v uličce, která se správně jmenuje Pošťácká. Možná že kdysi v téhle ulici pošťáci žili, prohlásil jednou Lottin tatínek, ale protože tu teď již dlouho řádí jenom rošťáci, překřtili ji na Rošťáckou. A opravdu, všechny tři děti Nymanových jsou velmi podnikavé, s báječnými plány a nápady, z nichž nejoriginálnější a nejúžasnější má vždycky ta nejmladší – však už jistě tušíte kdo a odkud....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31883/lotta-z-rostacke-uli-31883.jpg 4.4198

Lotta på Bråkmakargatan (1992)

Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Agihajn
předevčírem

Je to moc hezká a zajímavá knížka, neuvěřitelné co Lotta všechno provádí.

karolina1733

Jedna z mych nejoblibenejsich knizek! Byla nadherna! Kdyz jsem ji dostala, tak jsem ji cetla asi ctyrikrat po sobe porad dokola :D

Madli

Lotta je jedna z nejkrásnějších knih, které jsem dostala k vánocům. Přečetla jsem ji hned a nestačila jsem si z toho něco zapamatovat, ale je to moc hezká kniha. Dávám 5 hvězdiček!! : )

triatlet

Český soubor Lotta z Rošťácké uličky představuje pohodovou rodinku. První část - Děti z Rošťácké uličky - vypráví Lottina starší sestra Mia. Další tři části - Lotta z Rošťácké uličky, Lotta umí jezdit na kole a Lotta umí skoro všechno - čtenář sleduje pomocí autorského vypravěče.
Lotta v průběhu dvou tří let (v první části je tříletá, v předposlední slaví páté narozeniny) objevuje svět. Občas trucuje, když se snaží vyrovnat starším sourozencům. Ale to je u malého dítěte pochopitelné. Rozhodně nikoho netyranizuje. Rodiče na její občasné trucování reagují správně. Bez křiku jí dokáží vysvětlit, jak se má chovat.
I když se příběhy odehrávají v P(R)ošťácké uličce někde ve Švédsku, tak podobná dětská dobrodružství se dají zažít i někde Na Kopečku v Horní Dolní. Ilustrace Aleny Ladové vystihují pohodovou atmosféru.
Překlad Karla Šebesty přesně odráží jazykovou hravost odpozorovanou
z dětské mluvy - domásnost, reseft, nainěkcovat, zametavé šaty.
Reseft na solný den? Lívance jako od maminky Nymanové nebo tety Bergrové a přečíst si nějakou pěknou knížku, třeba od Astrid Lindgrenové.

DominaCZ

No, panejo. Potvrdilo se mi, že dospělost ze všeho stírá naivitu a zalíbenost v tom, co ve skutečnosti moc ok není.
Lottu mám kvůli předčítání před spaním v rámci hlídání teď doma a nestačím zírat, jaký parchant ta Lotta je.
Trošku pokulhává vidina pětiletýho děcka, který mluví jako dospělák, ale děckám to asi divný nepřijde.
Je uřvaná, dělá naschvály a problémy, je hnusná na rodiče i sourozence a ničeho si neváží...jakto že jsem to jako dítě neviděla ??
No prostě zklamání , a to Lindgrenové hodně věřím skrz Bullerbyn !! :)

agatha2

K Lottě jsem se dostala až coby dospělá maminka malé dcerky, z dětství jsem ji neznala a po přečtení je mi to moc líto, protože vím, že by se mi tehdy moc líbila. Když jsme ji kdysi četly s dcerkou, byla z ní nadšená. Já si ji tentokráte přečetla znovu a sama, dostala se mi do rukou, já v ní zalistovala a neodolala. Paní Lindgrenová zde opět moc krásně nastínila nevinný dětský svět, svět tří sourozenců z úplné rodiny a jejich každodenních příhod, kterým vévodí nejmladší Lotta. Je to poněkud svéhlavé dítko, nicméně příběhy, kde je hlavní hrdinkou jsou moc fajn.

keiko33
31.10.2017

Osemrocnej dcere sa velmi pacila a to citat velmi nechce.

Tereziee
28.09.2017

Knížka mého dětství! V Lottě jsem se viděla, těším se. až ji budu číst svým dětem.

MOu598
24.05.2017

Četla jsem v březnu 2007. Podle mých poznámek:
Asi nejslabší a pro nejmenší, co jsem od A. L. četla.
Příběhy bez vylíčení dětského světa.
Děti patrně hodnotí knížku lépe.

Kopretina
30.03.2017

Mně vtípky a příběhy Lotty vždy nepřipadaly tak humorné, ale když jsem viděla (a slyšela), jak se jim smějí moje děti, musím uznat, že kniha je pro ně skvělá. Nejvíce tentokrát dávala pozor moje čtyřletá Lotta, pardon Verča, která Lottu zbožňuje a vidí se v ní.

any333
08.04.2016

Lottiny výroky jsou úžasné. Všechno ví nejlíp, všechno zvládne...netrpí nízkým sebevědomím.

JAnD
23.02.2016

Veselé příhody, které se člověk až bojí předčítat svým ratolestem ve věku Lotty, aby je náhodou nenapadlo některá alotria zkoušet také.

Briv
10.01.2016

Tuhle knížku jsem měla moc ráda. Uvažování Lotty je krásně dětské, někdy zlomyslné a opravdu rošťácké. Nejlepší, když spadne z kola: "Krééév na mé narozeniny krev"!
Taky jsem chápala proč má plyšové prasátko a říká mu Míša - já měla žlutého psa a jmenoval se Jahoda:).

tisha8409
02.07.2015

Líbilo se mi, jak si jako sourozenci hráli.

MichelleS
03.03.2015

Lottu jsem četla až jako dospělá, s dcerou. A paní Lindgrenová mne dokázala vrátit do dětství, do dětského uvažování, upřímnosti, větších i menších lumpáren. A ten slastný pocit, že je někdo, kdo mě zachrání, pomůže, průšvih odpustí a problém vyřeší...

Ada23
19.02.2015

Dcera tuto knihu miluje, moc se u ní nasmějeme.

Ika6
03.01.2015

Moc hezké.

Illaa
22.07.2014

Lotta z Rošťácké uličky, jedna z nejzábavnějších knih pro děti vůbec. V dětství jsem ji četla několikrát a i dnes ji velice ráda prolistuji a zavzpomínám. Kniha je napsaná velice poutavě a o legraci tu není nouze, především díky hlavní hrdince Lottě, která je velice vynalézavá a zvídavá. Vše je doprovázeno krásnými ilustracemi. Super kniha.

rusalka123
04.07.2014

Tak to jsem byla asi hodně malá, když jsem tuhle knihu četla... Nebo mi ji četla maminka? Už ani nevím... Jediné, co si pamatuju, je kousavý svetr, byť ani souvislosti už moc nevím a pak nějaká příhoda, kdy Lotta vyhodila plyšáka nebo něco takového do popelnice místo odpadků... Snad si to nepletu s něčím jiným. Kromě toho jediné, co si pamatuju zřetelně, je, že se mi knížka líbila a hezká vzpomínka z dětství zůstala...

Blanka S.
11.05.2014

tohle byla moje nejoblíbenější knížka od astrid, opravdu hezky napsaná...

p8ja
19.01.2014

Děti při čtení zjistí, že se svými starostmí)i nejsou sami, a že nekonec je maminka s tatínkem nakonec obejmou a pohladí. Jako v životě.

Kate.S
11.03.2013

Astrid tuto knížku napsala moc pěkně. Když jsem na ni jako malá narazila, tak se mi moc líbila. Už i ta obálka říká, že je to krásně napsané.

kattyV
15.02.2013

Jedna z mých oblíbených knih této autorky. Jak jsem se upřímně bavila, když jsem jí předčítala svým dětem. Některé situace jsem nejenom četla, ale i prožívala, protože malá Lotta bylo velmi podobná mé vlastní dceři.

MAGY
30.11.2012

Hezká knížka o holčičce se kterou se opravdu člověk nenudí . : )

*Véronique*
11.02.2011

Astrid Lindgrenová neumí zklamat - ne vždy to je 100%ní, jako zde, i tak však umí připravit čtenáři krásný zážitek... Knížka o nezbedné Lotty je čtivá, nenudí, pro mě osobně možná trošku smutná (pasáže, kdy se dívka hádá s rodiči a následně se i odstěhuje na strom...)

misssicccka

Super jako vše od milované Astrid :)