borufka borufka komentáře u knih

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nezbývá než uznale zatleskat, jak se dají velmi důležité věci v životě lidském podat vtipně, pochopitelně a tak nějak udržitelně. A body navíc za postupnou gradaci, jak Elsa postupně rozplétá a zase zaplétá, co že jsou jednotliví obyvatelé domu vlastně zač.

05.01.2024 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Chvíli mi trvalo, než jsem tu v seznamu našla to správné vydání:-)... I když bych asi měla přečíst i nějaké novější, zaujala mě poznámka o různých překladech z dob komunistických a nynějších, tak si půjdu ověřit, jak na mne zapůsobí "správný" překlad:-).

21.11.2023 5 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Knížku jsem koupila, že jsem chtěla podpořit projekt, až pak mne napadlo zařadit si ji do Čtenářské výzvy. Už tady několikrát zaznělo, že některé povídky jsou dobré, některé méně. Pro mne je kniha velice příjemným mixem. Měla jsem z ní trochu pocit, jako když se náhodou potkáte s kamarády a zůstanete chvilku jen tak na pokec, řeči se vedou vážné i nevážné, něco posloucháte jen na půl ucha, něco vás zaujme víc, každý mluví o něčem jiném, protože každý jste jiný. Líbil se mi nápad a moc se mi líbila kniha jako taková.

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Všude se psalo "novodobá foglarovka", zkusila jsem to a nejsem zklamaná, knížka se mi moc líbila, a ilustrace jsou více než zdařilé (a více než text navozující tu foglarovskou atmosféru:-) )... A co mě nejvíc bavilo? Když si tak představuji, kde Prašina v Praze leží, tak jsem dětství prožila přesně uprostřed. Já věděla už jako dítě, že to místo je něčím výjimečné :-)

15.09.2023 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Jak už tady v komentářích opakovaně zaznělo, Hospoda Jamajka má možná více síly, ale obecně je Daphne du Maurier úžasná ve vytváření atmosféry, Manderley se v celém příběhu několikrát výrazně promění, pro nejistotu hlavní hrdinky mám také pochopení, vždyť kolikrát za život se stane, že žabec sotva odrostlý dětským střevíčkům, s vytahanou sukní a okousanými nehty (ty jí tedy zazlívám) je v podstatě postaven před hotovou věc, že se provdá za "pohádkového muže" (i když pak zjistí, že pohádkový obraz má velmi temné pozadí). A to prosím opravdu NEJSME v červené knihovně. Zmiňuje se tu často, že první polovina knihy působí rozvlekle, ale já mám ráda právě to pozvolnější tempo, mám čas si sama všechno pořádně představit, poskládat, promyslet. Mrtvá a živá je prostě další z výborných knih s tajemstvím (dojem vydatně podpořen shlédnutím Hitchcockovy Rebeccy kdysi v dětství :-)).

28.11.2023 4 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

"Přečteno" v audiu, Heteša + Třebický + Baltimore, myslím, že už jsem trochu závislá:-)

24.11.2022 5 z 5

Katova dcera a černý mnich Katova dcera a černý mnich Oliver Pötzsch

Mám sérii Olivera Pötzsche moc ráda, líbí se mi, jak je v knížkách vidět jeho láska ke kraji, k příběhům, jeho úcta k lidem, ať už jsou na společenském žebříčku kdekoliv. A moc se mi líbí jeho doslov s tipy na výlety. Celkovou náladou mi připomíná Mela Starra a jeho Paměti Hugha de Singleton.

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Tahle série mě baví, není to žádná klasika, ale je to legrace, jak je zcela přirozenou součástí britské policejní mašinerie - chápejte BRITSKÉ :-))) - oddělení čarodějů. To mě fakt bere. Tenhle konkrétní díl žádná velká sláva, die Stadtkrone by se dala určitě využít více, ale jinak je to pro mne takové milé, vtipné čtení se zajímavými pohledy na britské reálie.

30.10.2022 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Anna ze Zeleného domu, Táta sekáč, Malé ženy, Hra na Betsy Bowovou... to je moje dětství, a dodnes jsou to pro mě knihy, které uklidní i rozesmějí. A upřímně, překlady a obecně redakční práce ze 70. a 80. let jsou mnohem lepší než dnes.

03.05.2022 5 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Wolrich je sketa, zmetek, totální hajzl, ale co bychom s jeho životní zkušeností čekali, že:-). Ale stejně udělá nakonec to, co je třeba, i když se tím nestane o nic sympatičtější. Pan Kopřiva je zvláštní autor, ale víte co, já ho mám ráda, on si totiž na nic nehraje, tedy pokud si nehraje na autora, kterému jsou jeho postavy úplně ukradené, protože on je potřebuje jen použít, využít a zneužít ve prospěch příběhu, a nějaké jejich vztahy, emoce, vývoj, to je fakt úplně buřt... Asfalt lepší, ale užila jsem si i tak, výborné byly bonusové povídky.

15.03.2024 4 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Po poměrně dlouhé době jsem dočetla knihu, o které vím, že ji musím mít v knihovně, protože se k ní budu vracet. O čem je, tady jiné komentáře zmiňují, já bych ji nepopsala ani jedním z těch příspěvků... Pro mě je důležitý dojem, který ve mně zanechala, jakési poslání téhle knihy, a tou je jednoznačně: MLUVTE S LIDMI, ŽIJTE DÁL, AŤ VÁS POTKALO COKOLIV, odtrpte si a odtrapte, co považujete za nutné, ale pak se seberte a jděte dál, pomáhejte a nechte si pomoci, když je to potřeba, nic nevzdávejte, i když se k tomu bude hrabat po pidikrůčcích, je to Váš život. O tom je pro mě tahle kniha. A náhodou si za ten tavící kotel příběhů jednotlivých postav vybrala knihovnu. Mimochodem, smát se nad knížkou v hromadném dopravním prostředku je pro mne v podstatě standard, ale tady se mi poprvé stalo, že jsem ve vlaku neskrývaně plakala, slzy mi tekly celou dobu, co jsem četla stránky s proslovem pana P., a přišlo mi to také normální. Čtěte, mluvte, poslouchejte, žijte.

26.01.2024 5 z 5

Bivoj Bivoj Juraj Červenák

Já miluji tu kombinaci toho, co by kdyby :-). Tradiční hektolitry krve, k tomu spousta kouzel, vnitřností, slz, vltavské vody a čeho všeho... A kdyby nám něco takového četli ve škole, třeba by nás dějepis i stará literatura bavila víc :-), však o tom, co se doopravdy dělo v těch dávných dobách neví nikdo nic, tak proč bychom si nemohli představovat, že to bylo zrovna tak, jak to popisuje Juraj :-)

30.10.2022 5 z 5

Jak vycvičit draka Jak vycvičit draka Cressida Cowell

Já Cressidiny knihy opravdu a upřímně miluji, prvního Škyťáka jsem četla asi před osmi lety, a to jsem ho koupila v Levných knihách:-). Nasmála jsem se jako dlouho předtím ne, legrační kresby i ten styl vyprávění, v podstatě jsem byla fyzicky mezi těmi vikingskými usmrkanci, viděla je, slyšela je, honila se s nimi i s těmi poťouchlými, zlomyslnými a nezvladatelnými dráčky. Pak přišla trocha rozčarování z filmu, nějak jsem tam krom pár jmen nenašla tu "předlohu Cressidy Cowellové" :-D (ale protože mě zaujali originální animací, dala jsem jim šanci, a po dalších dílech nelituji). Knihy jsou knihy, a když byla příležitost koupit celou sérii, udělala jsem, a ještě mi to časově vyšlo tak, že jsem si první díl mohla přidat do Čtenářské výzvy. Pro mě super zábava.

28.11.2023 5 z 5

Démoni jsou věční Démoni jsou věční Petr Heteša

Až na věky... Oblíbený spisovatel, oblíbené téma (četla jsem až po Skrytých rizicích kvantové démonologie), takže bylo vidět, že tady se s démony teprve začíná, ale bylo to zase báječné, mám ráda ty hrdiny ala Phil Marlowe:-).

Infico Infico Petr Heteša

Dokonale rozvedená situace, která se po..... hned na začátku a s každým dalším pokusem z ní vybruslit je to jen horší :-). A úplně dostávám záchvaty smíchu ze jmen hlavních hrdinů páně Hetešových knih Larry, Barry, Harry... to prostě nemá chybu:-D.

24.11.2022 5 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Po ochutnávce v Seržantovi jsem se pustila do této série, trochu mě překvapilo, že od Lancelota uplynula docela dlouhá doba a technika pokročila jen nepatrně (teď tedy myslím opravdu technika - auta, zbraně, možnosti komunikace), asi je ta magie, co tam tak nepěkně ohýbá přírodní zákony opravdu taková svině, když ani v oblasti vojenství, které je tradičně schopné chrlit novinky s plodností lumíka, se za tu dobu nedostali dál než k lepším tankům a samopalům. A trochu mi vadilo, jak se v knize pořád dokola opakovalo, že panáček po tak složité magickofyzické operaci bez patřičné magickopsychické rehabilitace nebude psychicky ok... to asi stačilo říct jednou, neboť další vývoj děje jaksi i bez toho naznačuje, že se nám z Maxe stává bezskrupulózní monstrum. Ale zatím dobře, mix military, fantasy (i když nám od Seržanta tak nějak ustoupilo do pozadí), gangsterky, jdeme dál, za Kapitánem... a slza za Guzyho, to byl fakt sympaťák (omlouvám se, nevím, jestli se tak tohle jméno píše správně, knihu jsem četla "ušima").

15.03.2024 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Nemám ráda žlutou barvu, tahle výzva byla tedy dvojitá... takže když jsem našla tuhle krásnou (přestože žlutou :-D) obálku, sedla jsem na knihu a četla a četla a četla... Mám moc ráda tyhle bohaté příběhy, pestrý svět, ráda hledám, kde autoři čerpají inspiraci, a pokud je ještě odvedena velmi slušná redakční práce, tak jsem velmi velmi spokojená.

21.11.2023 5 z 5

Závěrečný účet Závěrečný účet Petr Heteša

Za mě lepší než první díl, ubylo cest do hlubin duše, přibylo bohapustých stříleček, i si myslím, že se postavy polepšily s mluvou, rozhodně mi přijde, že už mluví víc, jak jim zobák narost... Do druhého dílu jsem se pustila ze zvědavosti, co a koho všechno dokáže Greg zničit, celkem mě překvapilo, že už na konci druhého dílu to vzal takříkajíc jedním jebem:-). Do třetího dílu už se vysloveně těším.

15.08.2022 4 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

... ty konce, ach jo... jo a ještě dotaz, já nejsem takový znalec páně Hetešovy motivace, ale nemá on něco proti Baltimore :-D?

12.08.2022 4 z 5

Touhy Džendeho Džongy Touhy Džendeho Džongy Imbolo Mbue

Do knihy jsem se pustila díky Výzvě. Jinak tento žánr není mým šálkem kávy. Byla jsem příjemně překvapena, bavila jsem se. Velké starosti, malé radosti a život takový jaký je. Moc pěkně napsaná kniha. Svižné, barevné vyprávění. A i v beznaději, kdy Džende s rodinou musí opustit Státy, střípek naděje, že "doma" bude také dobře.

12.08.2022 4 z 5