borsalino_csfd borsalino_csfd komentáře u knih

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

Tak na tuhle Grishamovku jsem se moc těšil, už proto, že znám film, který se mi velmi líbí a byl jsem zvědavý, jaká je knížka. Byl jsem hodně překvapený, jak se film držel předlohy v podstatě od A do Z (což je u filmu Firma nedá říci ani vzdáleně). Samozřejmě kniha je bohatší, lépe jsem pochopil jednání postav a jednotlivé dějové linky. Knížka má asi jednu nevýhodu, že ji lze jen obtížně odložit, šel jsem spát až ve tři ráno...

20.11.2021 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Prostě klasika, kterou si znovu rád po letech přečtu a nikdy nejsem zklamaný. Letos jsem Kmotra četl po knize Corleone a udivily mě zjevné rozdíly, což při čtení za sebou působilo poněkud rozpačitě. A pak jsem si pustil film v původním znění s českými titulky, protože slyšet ty hlasy a tu ponurost, to je paráda.

03.10.2021 5 z 5

Advokát chudých Advokát chudých John Grisham

Musím přiznat, že asi do půlky knihy jsem nebyl moc nadšený. Pak se ale příběh dál do pohybu a já knihu dočetl na jeden zátah. Kdo umí, umí...

02.10.2021 4 z 5

Maratónský běžec Maratónský běžec William Goldman

Příběh a styl staré školy, žádné zbytečné okolky a rovnou na komoru. Super.

21.08.2021 4 z 5

Krok do tmavé noci Krok do tmavé noci Miloš Doležal

Jako první knihu jsem četl "Jako bychom dnes zemřít měli", která mě oslovila daleko více, neboť byla přímo o Toufarovi, jeho životě a přístupu k lidem. A to mě dost zasáhlo. Kniha "Krok do tmavé noci" je spíše dokumentárním podkladem souvislostí kolem celého vypořádání nového režimu s Katolickou církví, obsahuje mnoho jmen estébáckých tyranů a v závěru také "medailonek" vraha Máchy. Ale Toufar byl v této knize pouze jedna součástka, rozemletá na padrť v průběhu padesátých let. Tím nechci říci, že je kniha špatná, Doležal opět odvedl mnoho práce, ale nepřenesla na mě onu tíhu a zoufalství. Spíše jsem si připadal, jako bych měl za úkol třídit a zařazovat nějaká fakta a data, to jsem dokončil a nic dál z toho neplyne.

27.12.2018 4 z 5

Případ pohřešovaného Případ pohřešovaného Dror Mišani

Poněkud netypická detektivka, ve které si hlavní vyšetřovatel není sám jist tím, co dělá a seká jednu chybu za druhou. Přehlcen detektivkami se supermazaným nebo geniálním detektivem a z druhé strany nekonečně chytrým a prohnaným zločincem, je Mišanovo dílko takový návrat k normálu, protože se domnívám, že zejména začátek každého případu je do určité tápání ve tmě. Mě to bavilo.

13.08.2018 4 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

Další příjemné shledání s duem Kalaš - Karlíček, tentokrát při rozplétání špionážních piklů. Kniha si udržuje velmi vysoké napětí, K&K se chytají každé stopy a teorie, která by je mohla posunout dál a přitom často zabředávají do bezvýznamných epizod a prohřešků. Postupně se klubičko začne rozmotávat až do závěrečného, byť trochu překvapivého odhalení.

20.08.2017 5 z 5

Brokovnice Brokovnice Ed McBain

Mé další setkání s McBainem, ale Prachy mě asi bavily víc. Začátek byl dobrý, ale průběh i závěr mi připadl trochu příliš. Nicméně knížka stojí za přečtení.

16.07.2017 3 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

Film znám celkem dobře, proto mě překvapila literární předloha, kterou filmaři využili asi jen ze dvou třetin a zejména docela jiným závěrem, který mě opravdu překvapil. Major Kalaš už od poloviny zvyšuje tempo vyšetřování a čím je blíže odhalení, tím více nachází mrtvých kompliců vlakové loupeže. V závěru knihy děj kulminuje s tandemem Kalaš a bystrozraký Karlíček.

16.07.2017 5 z 5

Slovo má spravedlnost Slovo má spravedlnost * antologie

Velmi příjemné povídky od nejlepších autoů v oboru. Moc příjemné. Ovšem laubutí šíje, bubny a činely, byly stejně nejlepší :)

26.06.2017 4 z 5

Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Michael Bar Zohar

Kniha je pojata jako stručný výčet nejslavnějších akcí izraelské tajné služby Mosad. Nicméně chybí širší souvislosti a dopady. Zpravidla jedna akce vyvolala reakci, a to buď hned nebo až za pár let, což v důsledku vyvolalo další akci, což bez širších znalostí problematiky izraelsko-arabských válek a sporů nelze spojit. Příkladem jsou třeba dalekosáhlé dopady šestidenní války, které se tahly až do osmdesátých let a likvidaci OOP. Autoři trochu ujeli s Eichmannem, neboť honba za nacistickými zločinci nebyla na konci padesátých let v kurzu, neboť měl Izrael mnoho jiných startostí, zejména s dopady suezské krize. Ale jinak je knížka velmi čtivě napsaná a rozhodně stojí za přečtení. Když se ale budete chtít do tématu důkladně ponořit a prohrabávat se nekonečnými souvislostmi, pak zvolte knížku "Mossad - Izraelské tajné války 2006, I. Black".

24.04.2017 4 z 5

Gigant aneb Tajemství ostrova věčné lásky Gigant aneb Tajemství ostrova věčné lásky Ladislav Mňačko

Preferuji Mňačka reportéra a bijce totalitních režimů. Gigant je dokonalý úlet. Mňačko v tomto gigantickém mixéru míchá skutečné, filmové a vymyšlené postavy, americkoruskou rivalitu z období nejen studené války, věděcké a hlavně pavědecké teorie, emancipaci žen a ovesné vločky. Výsledný koktejl je překvapivě dobře stravitelný, máte-li alespoň špetku fantazie a smyslu pro nadsázku. Docela by mě zajímalo, co si o knize myslel sám Mňačko :)

04.12.2016 4 z 5

Kde končí prašné cesty Kde končí prašné cesty Ladislav Mňačko

Mňačkovy reportáže ze Slovenska, napsané ještě před jeho procitnutím a stále ještě prodchnuté nadšeným socialistickým budováním, ať to stojí co to stojí, ať to má smysl nebo ne. Z některých vět trochu mrazí - "Důležité je dnes především to, že se na tenhle kraj a na tyhle lidi myslí a že se myslí za ně"). Místy se již objevuje drobná kritika v takových těch malých, otravných maličkostech, jako když se všechny malé obchody zavřely jako buržoazní a pro zapomenuté kvasnice jdete kilometr, kde v nekonečné frontě nasupených lidí hodinu v mrazu stojíte na kvasnice, které pravděpodobně nemají. Místy se již vysmívá frázím v novinách (Evženek), a používáním "chytrých" slov, které všichni dokola papouškují, ale nikdo dohromady neví, co je jejich obsahem. Tady Mňačko trochu tne do svých novinářských řad, protože on sám byl aktivním tvůrcem těchto frází. Pro mě knížka představuje počátek Mňačkova probouzení, než se stal otevřeným kritikem komunistického režimu, jak jej znám například z Opožděných reportáží.

29.11.2016 3 z 5

Jizvy zůstaly Jizvy zůstaly Ladislav Mňačko

Tvorbu Ladislava Mňačka od jeho "procitnutí" mám moc rád. V knize velmi věrohodně předal sdělení, že válka na lidech nechala daleko horší jizvy a šrámy, rozpady rodin, vykořenění, ztrátu domova, vlasti, klidného spánku a jak bylo obtížné se vrátit do běžného života. Pobavila mě fantastická povídka o posedlosti rasovým čištěním poté, co Němci vyhráli válku. Po druhé třetině nastupují výběry z Opožděných reportáží a poslední povídka je kousek z Nočního rozhovoru. Jednoduše příjemné čtivo.

19.11.2016 4 z 5

Poslední den - Mnichov-Praha, konec září 1938 Poslední den - Mnichov-Praha, konec září 1938 Robert Kvaček

Velmi ucelený obraz o událostech, které předcházely Mnichovské dohodě, zejména pak mnoho silných slov z úst tehdejších vrcholných politiků v čele s E. Benešem, za kterými se však skrývalo jedno velké nic, naopak překypovalo bezradností, nerozhodností a nekončícími politickými tahanicemi. A ještě jednoho bylo dost - zamlčování skutečného stavu a obávám se, že záměrné překrucování informací. O nulové ochotě Francie plnit smlouvu všichni dobře věděli nejpozději od počátku léta, nicméně lidé byli stále utvrzováni, že nás západní mocnosti ve štychu nenechají. Anglie s námi žádnou takovou smlouvu uzavřenu neměla, ta ji měla s Francií a ochota nechat se vtáhnout se do války kvůli nějaké neznámé zemi kdesi uprosřed Evropy, to se Angličanům nechtělo. Temné stíny první války, politika apeacementu, nerozhodnost politiků, legionářů a vojenských špiček, otevřely Hitlerovi cestu k moci. Goebbles si do deníku napsal, že šlo o vítězství strachu, nátlaku a propagandy. Kniha podává skutečně zajímavý obraz, přestože je čtenářsky poněkud hutnější.

06.08.2016 4 z 5

Tichý hlas. Neznámé i známé texty z roku 1938 Tichý hlas. Neznámé i známé texty z roku 1938 Karel Čapek

Musím říci, jak moc mě Karel Čapek utvrdil ve svém humnismu i za doby těsně před a po Mnichovské dohodě, jak prorokoval sudeťákům jejich konec a jak teskno je mi, že jej politika ČSR v podstatě tahala za nos. Chápu nácky, že jej chtěli vidět v železech, jeho projevy strašně moc vedly k hlubokému zamyšlení, kterak nenávist vždy vyplodí zase jen nenávist, že válka nikdy nevede ke smysluplnému zavedení řádu a jak národ, který válku zahájí na ni šeredně doplatí. Co dodat?

11.10.2015 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Letošní vánoce jsem dostal tuto divadelni hru, kterou jsem četl ještě dávno na škole. Myslím, že téma neztratilo nic ani v dnešní době. Jsou to zpravdila muži, kteří rozpoutávají války, nesmyslně umírají ve jménu cti nebo ve jménu velkých myšlenek. A jsou to zpravidla matky, které za toto všechno platí účet v podobě svých dětí. Uznávám, že hra je trochu plochá, ale je potřeba ji chápat v celkovém kontextu doby, kdy už válka byla za dveřmi a Karel Čapek se všemožně snažil lidi vybudit k aktivitě a odporu vůči německé agresi. Kontext je velmi dobře podán ve filmu Člověk proti zkáze (http://www.csfd.cz/film/7261-clovek-proti-zkaze/).

25.01.2014 4 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Příprava převratu v africe, nákupy, finanční transakce, nastrčené fiktivní firmy a různé další střípky ukazují, jak bohatí tohoto světa chtějí být ještě bohatší a neštítí se žádného svinstva. Za mě část přípravy byla velmi dlouhá na stručný závěr.

17.01.2024 3 z 5

Odvolání Odvolání John Grisham

Další z Grishamových knih, které mě nebaví. Dokola omílané kladné vlastnosti postav, pak zase záporné, a pak zase znovu. Závěr nevadí.

27.11.2023 3 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Frederick Forsyth

Takové knížky mám rád. Chytí a nepustí. Prostě je musím dočíst i když musím ráno brzy vstávat. Vyjednavač je přesně ta knížka.

27.11.2023 5 z 5