Případ pohřešovaného

V kavárně na Masarykově náměstí v Tel Avivu usedá ke stolu středoškolský profesor Zeev Avni a pouští se do psaní prvního textu bezprostředně inspirovaného jedním textem Franze Kafky – prvního z řady fiktivních dopisů zaslaných rodině oběti, dopisů, které zcela neobvyklým způsobem ovlivní policejní vyšetřování. Kniha rázem upoutala pozornost čtenářů i literárních kritiků, získala řadu ocenění i dvě prestižní ceny v zahraničí. Dror Mišani se zabývá teorií detektivního románu a snad i to mu pomohlo vyvarovat se vžitých stereotypů a v podobě nečekaných zvratů čtenáři nachystat nejedno překvapení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299710/pripad-pohresovaneho-xMN-299710.jpg 3.645
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Argo

Tik ne`edar (2011)

Kniha Případ pohřešovaného

borsalino_csfd
13.08.2018

Poněkud netypická detektivka, ve které si hlavní vyšetřovatel není sám jist tím, co dělá a seká jednu chybu za druhou. Přehlcen detektivkami se supermazaným nebo geniálním detektivem a z druhé strany nekonečně chytrým a prohnaným zločincem, je Mišanovo dílko takový návrat k normálu, protože se domnívám, že zejména začátek každého případu je do určité tápání ve tmě. Mě to bavilo.

Danko81
03.08.2018

U této knihy jsem vydržel asi do strany 120 a pak jsem ji musel odložil. Nebavila mě a rozčiloval mě i styl psaní. Na příběhu není nic výjimečného, působí na mě spíš chaoticky, postavy nevyzní moc realisticky. Autorův styl psaní na mě působí jako ze slohové práce žáků základní školy, spoustu popisu, málo přímé řeči, dlouhé odstavce ve styl :"Pak šel tam a tam, potkal toho a toho. Zeptal se ho na to a to a on mu odpověděl, že to a to ..." Chybí tomu šťáva !!! Asi je to pro jiné čtenáře ...

mgeisselreiter
10.05.2018

Kniha, která vás občas štve, ale nutí vás k četbě, dokud nejste na konci. Je velmi dobře a čtivě napsaná. Co vás možná bude prudit, jsou postavy. Vyšetřovatel působí jako úplně neschopný, jeden ze svědků - učitel - jako úplný blázen... Celkově jde ale o moc zajímavou knihu, i když jako detektivka asi nesedne úplně každému čtenáři detektivek. 80%, 10.5.2018.

pankaplan
17.04.2018

Velmi zajímavý případ detektivky, která se místy mění v psychologický thriller. U některých postav dlouho nechápete motivaci, a když ji pochopíte zjistíte, že jste se pletli. Vyšetřovatel Avraham Avraham dělá jednu chybu za druhou a vlastně se divím, že mu případ nesebrali. Neudrží návaly vzteku a chová se místy opravdu podivně.

Dror Mišani ale vytvořil příběh, který jsem celou dobu hltal značně nadšeně. Je to jeho literární debut, takže místy mohly některé věty odsýpat lépe, ale nic to nemění na tom, že kniha vás strhne svou strukturou. Případ totiž popisuje z dvou úhlů pohledu. To sice způsobí, že kniha rozhodně není strhující svým tempem, ale klidnější tok vyprávění je vyvážen doprovodným příběhem.

Co si pamatuji, byla to první izraelská detektivka, kterou jsem četl, a hned zásah na komoru. Doporučuji všem, kteří si chtějí rozšířit žánrový obzor.

dlabikk
13.03.2018

Tak trochu jiná detektivka. Mám ráda příběhy tohoto typu. Nečekané rozuzlení. Doporučuji přečíst.

jahlina
05.01.2018

Trochu netradiční detektivka, která mě však velmi zaujala a udržela v napětí až do konce. Pokračování příště by mě docela zajímalo.

puml
27.10.2017

Detektivka s melancholickým vyšetřovatelem a stylem alá Avraham Jehošua a David Grosman. Snad trochu rozvláčnější a detailní drobnokresba situací a postav může tradičního detektivkáře nudit, ale mě to bavilo.

Vesmich
24.05.2017

V hebrejštině se detektivky nepíší, protože v Izraeli se z hlediska zločinnosti neděje nic zajímavého. Dozvíme se to hned úvodem a netřeba se proto divit. Co rozhodně zajímavé je, je prostředí a reálie a opravdu povedená postava středoškolského učitele, jehož žena je buď světice, zoufalá matka, anebo úplně pitomá, že ho něčím nepraštila hned, jak se seznámili. On detektiv taky nic moc, jakož i všichni ostatní domácí. Hosty zastupuje policistka z Bruselu, která je tam jen na chvíli a ještě nestačila zpitomět. Slyšela jsem jako audioknihu, která je výborně načtená, má spád a potřebnou dynamiku a skvělou hudbu, která připomíná bondovky. Přijde-li "pokračování příště", mě by teda zajímalo.

Dror Mišani
izraelská, 1975