boekwurm boekwurm komentáře u knih

Propast času Propast času Roman Bureš

Za mě kniha roku 2015, kdo by to byl řekl! Jakmile jsem knihu otevřel, musel jsem číst, dokud jsem jí nedočetl. Výborně vyladěný příběh, nic nechybí a všechno do sebe zapadá. Bureš má veliký přehled a dokáže realisticky zprostředkovat kulisy starověku, středověku i budoucnosti a přitom zachovat svižný děj a neustále stupňovat tempo. Škoda že tak skvělá věc má nulovou reklamu, v Americe už by podle ní točili filmy. Už se těším na pokračování.

22.03.2016 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Ještě dlouho po dočtení, jsem knihu nemohl dostat z hlavy. Neuvěřitelně hutná atmosféra, koncentrovaná deprese, která však není nijak samoúčelná. Podstata lidskosti odhalená až na kost – jak v dobrém, tak v tom špatném. Realistický obraz umírajícího světa, který je v kontrastu ke všem těm apokalyptickým taškařicím, kterými jsme v poslední době zaplaveni. Nikdy bych se toho nechtěl dožít.

06.01.2016 5 z 5

To To Stephen King

K této klasice jsem se dostal až nyní. King je opravdový mistr a To je jeho mistrovským kouskem. Celou knihou prostupuje takový nepříjemný podtón, jako když tušíte, že je něco špatně, ale nevíte přesně co. Vynikající charaktery, perfektně vykreslené postavy. Kniha má sice tisíc stran a možná by se s ní dal nějaký padouch i zabít, ale čte se sama. King je označován za krále hororu, přesto si myslím, že je to spíš král psychothrilleru. Zajímalo by mě, jestli je možné tenhle příběh smysluplně zfilmovat, podle mě ne. Myslím, že si ho můžeme užít jen v našich hlavách.

14.01.2017 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Mám slabost pro alternativní dějiny. Obzvlášť pro ty naše. Vzhledem k některým komentářům jsem se trochu bál, ale na druhou stranu je to Bureš. A musím říct, že mě zase nezklamal. První novela je jeho klasika. Začíst do druhé mi chvíli trvalo, ale pak to nabralo obrátky.

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Souhlasím, že se jedná o nejlepší autorovu knihu. Skvěle vystupňované napětí, až jsem měl při čtení pocit klaustrofobie. Paráda!

09.08.2017 5 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Strhující! Na tuhle knihu jsem čekal. Trochu jsem se sice bál, že se tolik nepovede jako první díl, jak už se to u pokračování stává, ale zbytečně. Opět je to skvěle vymyšlené a vyladěné, tempo se stupňuje až k famóznímu finiši. Skvělé charaktery postav, líbí se mi vývoj hlavní hrdinky od mírumilovné vysokoškolačky v tvrdou vládkyni. Kniha rozhodně není pro toho, kdo si libuje v příbězích plných samoúčelné akce, nad kterými nemusí moc přemýšlet. Už vyhlížím třetí díl.

14.01.2017 5 z 5

Továrna na štěňata aneb Šmejdi v psím světě Továrna na štěňata aneb Šmejdi v psím světě Simona Smith

O tomhle problému je potřeba mluvit. Čím víc, tím líp! Je nechutné a nepochopitelné čeho se lidi na psech dopouštějí. Horší je však lhostejnost a lenost vůbec se tím zabývat.

12.01.2017 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Ano, první polovina opravdu dobrá (i když si nedovedu představit, že by už po čtvrt hodině somráci okrádali zraněné a lidi po sobě stříleli). Předělaná polovina už byla horší, zbytečně zpolitizovaná. Většina politiků, se kterými si pan Neff vyřizuje účty jsou dnes stejně už politické mrtvoly a většin lidí netuší, o koho se jedná.

07.10.2016 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Z této knihy jsem na rozpacích. Skvělé vyhláškované a vtipné pasáže se střídají s velmi nudnými technickými a biologicko-chemickými popisy. Měl jsem co dělat, abych tyto pasáže nepřeskakoval, místo nich bych tam možná uvítal hlubší nahlédnutí do hrdinovy psychiky. Ale věřím, že technokrati z knihy budou nadšení.

16.01.2016 3 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Toto je kniha z roku 1984, a na to se nesmí zapomínat! Naprosto nadčasová záležitost. Možná půjdu proti proudu posledních komentů, ale já z ní byl nadšený a pravděpodobně si ji dám někdy ještě jednou! Mě se líbilo, že vše nebylo podrobně vysvětlováno a čtenář mohl také zapojit vlastní představivost. Navíc Neffův překlad považuji za zdařilý, skvěle se popasoval s hláškami. Pro mě jedna z nejlepších knih posledních měsíců.

16.01.2016 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Klasika, která mi dala mnohem víc, než současné bestsellery.Výborně se čte, má spád a obsahuje tuny zajímavých myšlenek, které neztrácejí na aktuálnosti ani po padesáti šesti letech.Viděl jsem i film a s knihou nemá mnoho společného a je to spíše slabý odvar.

09.01.2016 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

King se pustil do nového žánru, do detektivky. Nešlo mu to tak hladce jako ostatní výlety do pohádky nebo do fantasy, přesto to bylo výborné. Jako už několikrát tu logika trochu udělala místo psychickému prokreslení postav, které bylo jako vždy vynikající. Co byla naprostá katastrofa, byl překlad paní Bartoškové. Pominu překládání slavných videoher. Ale měla by si něco zjistit o autech, protože auto tu hraje důležitou roli. Stále ještě nevím, co to vlastně bylo za Mercedes. Prý 500SL, jenže SL je kupé a ne sedan, a rozhodně nemá žádné nášlapy! NASCAR nejsou závody motokár! A co je krucinál parkovací klíč?! Paní překladatelka knize ubrala jednu hvězdu, snad nezkazila i druhý díl, na který se chystám.

16.02.2016 4 z 5

Oko světa 1 Oko světa 1 Robert Jordan (p)

Jako by to vytvořil počítač na základě vygenerovaných dat "co je nejlepší v dějinách fantastiky". Klišé sem, klišé tam, nic, co by tu už před tím nebylo, naprosto průměrný styl. Další knihy určitě číst nebudu.

15.12.2021 1 z 5

Temná inteligence Temná inteligence Neal Asher

Přiznávám, že mám v Asherových knihách troch bordel. Tohle je první díl série, ale evidentně na něco navazuje, asi bude nejlepší číst to podle roku vydání a né podle toho, jak je to tady na databázy řazené do sérií.

08.11.2021 3 z 5

Válečná továrna Válečná továrna Neal Asher

Možná lepší než jednička. Pradoři jsou top mimozemšťani napříč žánry a médii a tady se navíc pěkně vybarvují a prohlubují svůj charakter. Neal Asher to prostě umí.

25.05.2021 5 z 5

Orbus Orbus Neal Asher

Trochu jsem se bál, že s opuštěním Splaterjaye úroveň poklesne. Ale je to pořád pecka. Pradoři, Starý kapitán a Snajpr. To se neokouká. Navíc výborně uzavřená dějová linka Třetího království!

21.08.2020 5 z 5

Leichenberg Leichenberg Oskar Fuchs (p)

Trochu jsem se bál, že to bude nějaká napodobenina Kotlety. Stejně nechápu, proč se toho neumětela pořád snaží všichni napodobovat. Ale kupodivu mě to bavilo. Děj je sice jednoduchý a přímočarý, ale postavy excelentní. A ty dialogy? Ty to prostě rozsekly!

Stahovač Stahovač Neal Asher

Postav tam bylo jak na orloji, ale kupodivu jsem se nijak neztrácel, postavy navíc mají cosi jako charakter. Hlavní postavou je ale sám svět, brutální, syrový a do detailu promyšlený. Nejcharismatičtější jsou ale roboti. Péemka, která si stáhla „postoj“ neměla chybu! :) Už teď vím, že dám celou sérii.

04.02.2020 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Film byl celkem odpad, ale kniha nemá chybičku! Fyziku nebo chemii z duše nenávidím, ale tomuhle říkám škola hrou! To by měl pan Komenský radost!

09.08.2017 5 z 5

Za soumraku Za soumraku Stephen King

Kvalita kolísá i když všechny jsou velmi čtivé, dokonce i ty ve kterých se vlastně nic moc neděje. Nejhlubší atmosféru máMaturitní odpoledne, celou dobu čekáte, co se z té idylky vyklube a poslední řádky jsou ve své popisnosti hodně děsivé. A samozřejmě poslední povídka, u které se nedá jíst :)

05.03.2016 4 z 5