Blondebookdevil Blondebookdevil komentáře u knih

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Rozhodla jsem si ji přečíst, protože je považována za kultovní klasiku. Ale zklamala mě hned po pár stranách. Táhlý děj, vlastně nijaký; charakter postav je vesměs stejný, někdy nepochopitelné jednání - viz Daisy v závěru. Taky jsem musela několikrát číst konec, nešlo mi na mysl, kdo je vlastně mrtev. Kdo ví, možná je to také překladem... Nicméně ještě že vznikl v roce 2013 úžasný film, a troufám si tvrdit, že poprvé je lepší než knižní předloha. Kdo jiný by byl dokonalejší Gatsby než Leonardo Dicaprio?

08.01.2019 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Pamatuji si, že jsem ji měla půjčenou z knihovny a z nějakého důvodu jsem ji odložila, možná mě tolik nezaujaly Miiny depresivní pasáže na začátku. Ale když andělů přibývalo a mně bylo od začátku jasné, na kterou holčičku ve finále dojde, šlo do tuhého. Posledních sto stran mi připadalo zbytečně moc, ale pak jsem je stejně rychlostí blesku zhltla a skoro mě mrzelo, že už je konec. Za nějaký čas si přečtu i Sovu. Navíc jsem si právě jsem všimla, že má vyjít 3. díl ze série Holger Munch, tak to jsem nadšená ještě víc.))

03.01.2019 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tenhle významný počin se četl dobře, stránky ubíhaly a děsivá hesla a představa Velkého bratra mě nenechávaly klidnou. Protože jak mohl Orwell před tolika lety vědět, že sledování, vyslýchání, mučení, vymýšlení nových pravd může být docela dobře aktuální po takové době? Moc mě nebavila pasáž, kdy Winston četl Knihu, ale konec to vylepšil a vyrazil dech. Je to nadčasové a jsem moc ráda, že jsem si to přečetla.

02.01.2019 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Film jsem viděla kdysi dávno, když ho dávali pozdě v noci. Věděla jsem tudíž, o co víceméně jde, ale ke knize samotné jsem se dostala až díky ČV. Protože kde jinde se mluví o knihovně více, než zde?
Mistr Vilém byla neskutečně sympatická postava. Společně s mladičkým Adsonem tvoří perfektní dvojici, vzájemně se doplňují, pošťuchují i dodávají odvahy. Každý den byl záhadou a jako bych se ocitla ve stísněných opatských zdech, kde smrt visela ve vzduchu. Postupné odkrývání tajemství mě nenechalo spát a ten, kdo na to vypadá nejmíň, je nakonec vrahem. Přiznávám, byly nudnější pasáže (hodně latiny i filozofie), což se ale vyrovnalo dialogy a popisy prostředí. Úžasné, s ještě větší chutí teď znova zhlédnu filmové zpracování. Doporučuji.

30.12.2018 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

To byla úplně jiná Yrsa! Jsem z ní nadšená. Četla se rychle, dvojice Huldar & Freyja je sympatická. Přesto, že bylo těžké se přenést přes jejich prvotní románek, postupně si k sobě našli cestu, tak doufám, že se to v další knize zlepší. A můj tip na vraha byl špatný, takže překvapení. Způsob vražd dost krutý... Nemůžu se dočkat dalšího dílu, který jsem dostala pod stromeček. :-)

28.12.2018 4 z 5

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 povídek) Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 povídek) Edgar Allan Poe

Konečně se mi podařilo se prokousat celým souborem a nezůstat jen u povídek k maturitě. Já osobně začínala Havranem. Pravda, něco trochu jiného, ale například Černý kocour, Jáma a kyvadlo nebo Předčasný pohřeb jsou prostě klasiky. Ty jsem znala z dřívějška a nyní si je akorát s chutí připomněla, k tomu přidala nějaké další - Zrádné srdce, Maska červené smrti. Děsivá je i povídka Skokan (která v tomto vydání chybí), a oblíbenou mám i Berenice (taktéž). Musím se přiznat, že když pominuly ony hororové chvíle a četla jsem Pád do Moelstromu, Deník Julia Rodmana, atd... Začalo mi to připadat maličko nudné. Kniha jako celek je těžká, Poe používá dlouhá souvětí, mnoho přídavných jmen, někdy je těžké to sledovat. Avšak pokud se stanete fajnšmekry, je lehké si něco z toho oblíbit a pak si občas přečíst zase znovu. Musím připomenout, že Poe jednoduše byl jedním ze zakladatelů hororu a já ho tak také uznávám.

11.12.2018 4 z 5

Návštěva staré dámy Návštěva staré dámy Friedrich Dürrenmatt

Tohle bylo tak bláznivé a absurdní, až se mi to líbilo. Divadelní hry se mi čtou o něco lépe, mělo to tempo a spád. Claire s protézami, paranoidní Alfred a obyvatelé malého městečka. Skvělé, jsem ráda, že mě referát ve škole nalákal.

07.12.2018 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Nemůžu si pomoct, a musím dát 5*, i přesto, že šlo opět jen o známého Jurka Waltera. Příští díl už by se tedy mohl týkat něčeho úplně jiného. Na můj vkus docela dost mrtvol. Doufám, že Saga neumřela, v tomhle díle si toho dost vytrpěla. Zběsile jsem otáčela stránkami až do té poslední, tempo bylo neskutečné. Kdy bude další Joona? :(

04.12.2018 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Naběhla jsem jak velká voda do knihkupectví, když byla knížka teprve čerstvě dovezena. První kapitolou vstoupíte na kolotoč, který se zastaví až s poslední stranou. Oblíbená dvojice Hunter a Garcia má tu čest s vrahem, který si hraje na umělce, a i když se to může zdát jako nemožné, jeho styl zabíjení je ještě o něco rafinovanější a krutější, než u vrahů v předchozích dílech. Posledních 100 stran jsem snad ani nedýchala, ale musím říct, že mě štve, že na vraha nejde přijít. Konec vás opravdu uzemní. Potřebuju další díl. Hned teď.❤️

30.10.2018 5 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Nechápala jsem, která bije až do posledních stránek. Joannina amnézie, vymazané vzpomínky a Erikova podivná práce. Všechno to najednou začne dávat smysl a konec to vše jen pěkně shrne. Myslím, že spolupracovat těchto dvou autorů fungovala perfektně, nejenom kvůli psaní z pohledu dvou hlavních postav. Zajímavé!

12.10.2018 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Vážně mě mrzelo, že byla tak krátká. Četla se sama, Lennie byl dobrák od kosti a George o něj tak hezky pečoval. Moc pěkné a hebké, určitě přečtu znova.

10.10.2018 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Rychleji jsem snad za poslední dobu stránkami opravdu nelistovala! Strašně mě zajímalo, co se v městečku děje, jak to je a co se komu zdá. Konec mě opravdu překvapil, ale nejsem fanda sci-fi, takže mírné zklamání.

01.10.2018 3 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Musím souhlasit s tím, že pocity člověka, kterého sužují deprese, jsou tady vylíčené opravdu na výbornou. Možná jsem od toho čekala ne víc, ale něco trochu jiného. Kdo vlastně Černooká je? Pochmurná atmosféra, zrada, bolest, vysílení. Na mě možná až moc, necítila jsem se při jejím čtení dobře, mně samotné se začaly vybavovat temné myšlenky a stísněné pocity. Asi by to nebyla knížka v mojí knihovně, po které bych s chutí sáhla, ale co se týče výpravy do nemocné mysli, jsem nadšená.

22.09.2018 4 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Četla se mi hůř než Yrsiny ostatní knížky, zasazení děje na loď byl dobrý nápad, nicméně se to docela dost táhlo a rozuzlení bylo sice nečekané, ale urychlené. !!!Spoiler: Tři hvězdičky i za konec, protože jsem doufala, že aspoň někdo přežije.

17.09.2018 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Asi jsem ji předem odsoudila a podcenila. Četla se krásně, ty oxymórony jsou prostě neskutečné.

31.08.2018 4 z 5

Rosiin sladký krámek snů Rosiin sladký krámek snů Jenny Colgan

Jsou knížky, u kterých si přejete, aby měly nejméně o sto stran více a vy abyste uměli číst pomaleji než je tzv. hltání. Pak jsou knížky, které by mohly mít o 100 stran méně, a jenom by jim to prospělo. Tento příběh patří bohužel do té druhé skupiny. Dostala jsem se za půlku a pořád mě bavila, ale pak už mi to přišlo jen otravné. Otravný Gerard, věčně nabručená Lilian, až moc sladké romantiky v závěru. Když byla řeč o sladkostech a i některé pasáže mi přišly úsměvné, měla jsem chuť dát vyšší hodnocení, ale s dočtením jsem změnila názor a má ode mě 3*. A teď už jdu konečně číst nějaký ten mord.

30.08.2018 3 z 5

Povídky z jedné a z druhé kapsy Povídky z jedné a z druhé kapsy Karel Čapek

Povídky mě opravdu příjemně překvapily! Četlo se to skoro samo, jedna navazovala na druhou, a přitom byly tak lidsky napsané, s dávkou humoru, nadsázky, ironie a trochou vulgarity. Povídky z první kapsy byly asi o něco zábavnější, ale i z druhé měly vždycky zajímavou zápletku a celé rozuzlení. Skoro mám chuť si tohle pořídit do knihovny a číst je pravidelně.

27.08.2018 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Nesvedla jsem ji přečíst za den, jak jsem měla v úmyslu, ale dokázala mě napínat celou dobu, přesně, jak jsem čekala. King mě dokáže vyděsit i obyčejným psem. Prostě je nemám ráda, a touhle knížkou jsem si ještě přilila do ohně. I když mě trochu zamrzela nečekaná smrt v závěru, 4* dát musím. Mimochodem, jak se to jméno správně čte? Asi budu říkat španělsky [kucho], ale na YT jsem slyšela anglické [kudžo].

22.08.2018 4 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Celý koncept pojetí tohoto "thrilleru" vedeného pouze jako výslech formou retrospektiv a vyprávění mě trošku zklamal. Trošku víc. Osobně mi na tom nepřišlo nic děsivé, dost času jsem vlastně fandila Zahradníkovi, protože holky se u něj měly jako v bavlnce. (Už mám za sebou dost horších únosců...) Co já vím, možná bude další kniha jinak pojatá a zkusím ji.

19.08.2018 3 z 5

Zmrzlinové sedmé nebe Zmrzlinové sedmé nebe Abby Clements

Za mě moc roztahané a nadstavené, nemohla jsem se tak 100 stran vůbec začíst. Ale protože jsem největší milovník zmrzliny, a některé netradiční příchutě mi způsobily sbíhání slin, nějaké hvězdičky si to zaslouží.

15.08.2018 2 z 5